Hiszpania planuje dać status rezydenta Brytyjczykom na wypadek twardego brexitu

Skała Gibraltarska, widok w kierunku terytorium hiszpańskiego, źródło: Flickr/ADTeasdale

Skała Gibraltarska, widok w kierunku terytorium hiszpańskiego, źródło: Flickr/ADTeasdale

Hiszpański rząd przygotowuje specjalną ustawę, dzięki której 400 tys. mieszkających w Hiszpanii Brytyjczyków utrzymałoby niemal wszystkie dotychczasowe prawa w przypadku twardego brexitu. Madryt chce jednak, aby Londyn zastosował takie same zasady do Hiszpanów mieszkających na terytoriach Brytyjskich, w tym w Gibraltarze.

 

O sprawie poinformował hiszpański dziennik „El Pais”, który dotarł do projektu ustawy. Ma ona dopiero w najbliższych dniach trafić pod obrady parlamentu.

Na czym polega hiszpański plan?

Przygotowywana przez rząd specjalna ustawa przyznałaby wszystkim mieszkającym dziś na stałe w Hiszpanii Brytyjczykom stałą rezydenturę, gdyby doszło do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy regulującej m.in. właśnie tego typu kwestie. Pozwoliłoby to Brytyjczykom zamieszkałym w Hiszpanii w niemal niezakłócony sposób kontynuować życie na hiszpańskim terytorium.

Ocenia się, że w Hiszpanii mieszka na stałe około 400 tys. obywateli Wielkiej Brytanii, którzy nigdy nie starali się o hiszpańskie obywatelstwo ani o stałą rezydenturę. Kolejne 300 tys. miało już natomiast w jakiś sposób zalegalizować swój pobyt.

Hiszpania jako miejsce do życia jest popularna zarówno wśród młodych Brytyjczyków, jak wśród brytyjskich emerytów, którzy na ostatnie lata życia chętnie przenosili się w cieplejsze i nieco tańsze co codziennego życia strony.

Ci z mieszkających w Hiszpanii Brytyjczyków, którzy wzięli udział w 2016 r. w referendum, w przytłaczającej większości zagłosowali przeciw brexitowi. Wielu z nich nie mogło jednak zagłosować, ponieważ brytyjskie prawo stanowi, że osoby, które mieszkają za granicą na stałe dłużej niż 15 lat – tracą prawo do oddawania głosu w wyborach parlamentarnych czy referendach. Aby to prawo odzyskać, muszą powrócić na stałe do Wielkiej Brytanii.

Unijny sąd odrzucił skargę brytyjskich ekspatów ws. brexitu

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę 97-letniego brytyjskiego weterana II wojny światowej oraz 12 innych obywateli Wielkiej Brytanii mieszkających w innych krajach członkowskich UE, którzy zaskarżyli całość negocjacji nad warunkami brexitu.
 
97-letni Harry Shindler oraz 12 innych osób, które podpisały się pod …

Madryt broni Hiszpanów mieszkających w Gibraltarze

Hiszpański rząd stawia jednak w projekcie ustawy jeden warunek – takie sama prawa jak Brytyjczycy w Hiszpanii, muszą mieć prawnie zagwarantowane Hiszpanie mieszkający na terytoriach brytyjskich. Nie ma ich tak wielu jak Brytyjczyków w Hiszpanii, ale to bardzo ważne grupy z punktu widzenia hiszpańskiej gospodarki.

Chodzi bowiem przede wszystkim o ok. 9 tys. Hiszpanów, którzy za pracą przenieśli się na teren Gibraltaru lub mieszkają formalnie na terenie hiszpańskim (głównie w przygranicznym tzw. rejonie Campo de Gibraltar) i niemal cały dzień spędzają już po stronie brytyjskiej.

Gdyby Wielka Brytania wyszła z UE bez umowy, oznaczałoby to natychmiastowy powrót twardej hiszpańsko-gibraltarskiej granicy. Zdecydowana większość Hiszpanów miałaby wówczas wielki kłopot z kontynuowaniem swojego zatrudnienia.

Wielka Brytania: May obiecuje głosowanie nad opóźnieniem brexitu

Brytyjska premier podczas swojego wystąpienia w parlamencie powtórzyła, że wciąż liczy, że Izba Gmin za 2 tygodnie zatwierdzi wynegocjowaną przez jej rząd umowę z Unią Europejską. Gdyby to jednak się nie udało, parlament będzie mógł zagłosować za odłożeniem brexitu.
 

Ponowne głosowanie …

Wyścig z czasem przed wyborami

Jak ustaliła redakcja „El Pais”, projekt ustawy został już zatwierdzony na posiedzeniu rządu i ma trafić pod obrady parlamentu tak szybko jak to tylko możliwe. Premier Pedro Sanchez rozpisał bowiem w obliczu odrzucenia ustawy budżetowej przedterminowe wybory na koniec kwietnia. Chodzi więc o to, aby z ustawą dotyczącą brytyjskich expatów w Hiszpanii wyrobić się jeszcze w tej kadencji.

Projekt ustawy dotyczy także tego jak ma funkcjonować po brexicie hiszpańska linia lotnicza Ibera, która w większości należy do zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii brytyjsko-hiszpańskiej spółki IAG. Już wcześniej zaś rząd w Madrycie zatwierdził dekret, w którym zezwolił na zatrudnienie w związku z brexitem 1735 nowych pracowników sektora publicznego, przede wszystkim pracowników służb celnych i granicznych.

Niemcy i Francja nie sprzeciwią się opóźnieniu brexitu

Kanclerz Niemiec oraz prezydent Francji oświadczyli na wspólnej konferencji prasowej, że nie będą wyrażać sprzeciwu, jeśli Wielka Brytania zawnioskuje o przesunięcie w czasie wyjścia z Unii Europejskiej. Przypomnieli jednak, że opowiadają się za wynegocjowaną już umową brexitową.
 

Niemiecka kanclerz Angela Merkel …