Hiszpania: Nowy lider konserwatywnej Partii Ludowej

Pablo Casado, źródło: Wikipedia/PP Comunidad de Madrid

Pablo Casado, źródło: Wikipedia/PP Comunidad de Madrid

Na czele prawicowej opozycji stanie 37-letni Pablo Casado. Zastąpi on na stanowisku dotychczasowego przewodniczącego Partii Ludowej, byłego premiera Mariano Rajoya, który odszedł po tym, jak parlament przegłosował wobec jego rządu wotum nieufności, co otworzyło drogę do władzy Partii Socjalistycznej.

 

Pablo Casado był dotąd posłem. W Partii Ludowej odpowiadał za public relations i komunikację zewnętrzną. Teraz pokieruje całą konserwatywną Partią Ludową, która musi się pozbierać po tym, jak uderzył w nią wielki skandal korupcyjny, który zmiótł w czerwcu prawicowy rząd Mariano Rajoya. W przyszłym roku w Hiszpanii odbędą się wybory samorządowe. 2019 rok to także czas wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Powrót do „pracy u podstaw”

Wyboru nowego przewodniczącego dokonało 3 tys. delegatów zebranych w sobotę w Madrycie na kongresie Partii Ludowej. O fotel szefa konserwatywnego ugrupowania ubiegało się sześcioro kandydatów, którzy wcześniej uzyskali akceptację ponad 58 tys. wszystkich członków partii. Po pierwszej turze głosowania najbliżej zwycięstwa była wicepremier w rządzie Rajoya – Soraya Sáenz de Santamaría. Ale w drugiej turze triumfował już Casado, który zdobył 57,2 proc. głosów.

W swoim triumfalnym przemówieniu, nowy lider hiszpańskiej prawicy ogłosił, że Partia Ludowa „weszła w nową fazę”. Zapowiedział skupienie się na kwestiach ekonomicznych, w tym postulowanie obniżenia podatków, przy jednoczesnym zwiększeniu produktywności krajowej gospodarki. Wezwał także partyjnych działaczy do intensywniejszej pracy na szczeblu lokalnym. „Pragnę, abyście wrócili do swoich regionów, gmin, miast i wsi, by odbudować związki ze swoimi społecznościami. Chcę, żebyście rozpalili naszych wyborców i zaczęli przygotowywać na następne wybory zwycięski projekt” – mówił Casado. Nowy lider Partii Ludowej powszechnie znany jest także ze swojego zdecydowanego sprzeciwu wobec katalońskiej niepodległości.

Hiszpania: Mariano Rajoy odwołany z funkcji premiera

Opozycja złożyła wobec rządu konserwatywnej Partii Ludowej wotum nieufności w związku z wielkim skandalem korupcyjnym. Nowym premierem ma zostać lider opozycyjnych dotąd socjalistów Pedro Sanchez.
 
Do odwołania premiera i rządu potrzebne było co najmniej 176 głosów w Kongresie Deputowanych. Partii Socjalistycznej …

Prawica liczy na powrót do władzy

Hiszpańska prawica zmaga się ze skutkami afery korupcyjnej, która dotyczy lat 1999-2005, kiedy to miał funkcjonować tajny fundusz wyborczy Partii Ludowej. Trafiać miały do niego m.in. duże wpłaty od spółek deweloperskich. Boom budowlany i wiele niepotrzebnych, a drogich inwestycji były jednymi z przyczyn kryzysu, jaki uderzył w Hiszpanię w 2010 roku. Dzięki tajnym dotacjom, prominentni politycy hiszpańskiej prawicy mieli sobie wypłacać od czasu do czasu premie. W związku z istnieniem tajnego funduszu wyborczego skazany został już były skarbnik Partii Ludowej.

Rząd Mariano Rajoya upadł w wyniku przegłosowania 1 czerwca wotum nieufności, które złożyła Partia Socjalistyczna. Wniosek poparło kilka innych opozycyjnych partii, w tym Baskijska Partia Narodowa. Udało się go przeforsować niewielką większością głosów. Nie wszystkie ugrupowania, które opowiedziały się przeciw Mariano Rajoyowi popierają nowy rząd, na czele którego stoi lider socjalistów Pedro Sánchez. Dlatego prawica liczy, że rządy lewicy są tylko tymczasowe, a odrodzona Partia Ludowa z nowym młodym przewodniczącym na czele szybko odzyska władzę.

Pablo Casado z miejsca musiał jednak odpowiadać na zarzuty. Portal „El Diario” wziął pod lupę CV nowego lidera prawicy. Zdaniem dziennikarzy, podyplomowe studia w zakresie prawa administracyjnego, jakie miał on odbyć w USA na Harvardzie, były w rzeczywistości tylko czterodniowym kursem. Ponieważ nie kończyły się żadnym egzaminem czy złożeniem pracy zaliczeniowej, Casado nie ma prawa twierdzić, że uzyskał dyplom na prestiżowej amerykańskiej uczelni.

Pedro Sanchez zaprzysiężony na nowego premiera Hiszpanii

46-letni lider hiszpańskiej Partii Socjalistycznej (PSOE) otrzymał nominację na nowego szefa rządu po tym, gdy w wyniku przegłosowania wotum nieufności upadł rządzący dotąd konserwatywny gabinet. Sanchez zapowiedział już, że chce na stanowisku premiera doczekać do końca kadencji obecnego parlamentu.
 
Pedro Sanchez …