Grecja: Rząd uzyskał wotum zaufania, droga do ugody z Macedonią otwarta

Grecki premier w wystąpieniu na forum Parlamentu Europejskiego podsumował okres 8 lat trudnych reform związanych z kryzysem, który uderzył w grecką gospodarkę. Źródło: https://primeminister.gr/en/the-prime-minister/alexis-tsipras

Premier Grecji Aleksis Tsipras. Źródło: https://primeminister.gr/en/the-prime-minister/alexis-tsipras

Rząd Aleksisa Tsiprasa uzyskał w parlamencie wotum zaufania, o które sam poprosił, gdy rozpadła się rządząca Grecją koalicja. Opuścili ją konserwatywni i eurosceptyczni Niezależni Grecy (ANEL), którzy nie zgadzają się na ratyfikację porozumienia z sąsiednią Macedonią w sprawie nazwy państwa.

 

Za utrzymaniem rządu Aleksisa Tsiprasa opowiedziało się 151 posłów w liczącym 300 miejsc parlamencie, a więc minimalna wymagana liczba. Dotąd koalicja rządowa miała za sobą 153 głosy, ale 8 posłów ANEL przestało popierać premiera po tym, gdy ten postanowił forsować ratyfikację porozumienia z sąsiednią Macedonią. Na mocy umowy ta była jugosłowiańska republika stanie się Północną Macedonią, a w zamian Grecja odblokuje jej możliwość negocjacji akcesyjnych z UE i NATO. Spór o nazwę ciągnął się przez 27 lat.

Konserwatywny i przywiązany do idei narodowych ANEL uważał jednak, że porozumienie ze Skopje jest dla Aten niekorzystne, bowiem Grecy poszli na zbyt daleko posunięte ustępstwa. Kiedy nie udało im się zablokować porozumienia, zaczęli grozić wyjściem z rządu. Ostatecznie zrobili to w ubiegłym tygodniu, gdy parlament Macedonii znowelizował konstytucję, aby zmienić nazwę kraju. Teraz pozostało już tylko głosowanie ratyfikacyjne w greckim parlamencie.

Poprawka do konstytucji przyjęta. Macedonia zmieni nazwę

Macedoński parlament poparł wprowadzenie poprawek do konstytucji kraju, które zmieniają jego oficjalną nazwę z „Macedonii” na „Republikę Macedonii Północnej”. To skutek zawarcia z sąsiednią Grecją umowy, która kończy trwający niemal trzy dekady spór o nazewnictwo. Teraz porozumienie musi jeszcze zatwierdzić …

Nowy minister obrony

Główna partia tworząca rząd – skrajnie lewicowa SYRIZA – ma w parlamencie 145 posłów. Było to zbyt mało, aby wygrać głosowanie nad wotum zaufania, ale Tsiprasowi udało się uzyskać poparcie pojedynczych posłów z kilku mniejszych ugrupowań. Wiele wskazuje na to, że przekonał ich również do poparcia ratyfikacji umowy z Macedonią. Pokieruje jednak teraz rządem mniejszościowym.

Niezależni Grecy przechodzą tymczasem do opozycji. Z SYRIZĄ i tak mieli wiele punktów sprzecznych. Łączył ich natomiast sprzeciw wobec programów oszczędnościowych narzuconych Grecji przez Unię Europejską czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Lider ANEL Panos Kammenos opuścił urząd ministra obrony narodowej. Premier Tsipras powołał w jego miejsce admirała Ewangelosa Apostolakisa, który dotąd sprawował funkcję szefa połączonych sztabów.

Tymczasem ministerstwo spraw zagranicznych Macedonii przesłało do greckiego MSZ oficjalne powiadomienie (tzw. notę werbalną) o wypełnieniu wszystkich punktów umowy z Grecją. Oznacza to, że teraz to Ateny powinny zacząć wypełniać swoje zobowiązania. Aby do tego doszło, grecki parlament musi najpierw ratyfikować porozumienie.

Grecja: Dobry początek roku dla gospodarki

Ministerstwo Gospodarki i Rozwoju podsumowało rozwój greckiej gospodarki w 2018 r. oraz przedstawiło prognozy dalszej dynamiki i rozwoju wskaźników ekonomicznych.
 
Obiecujące prognozy dla greckiej gospodarki
Greckie Ministerstwo Gospodarki i Rozwoju wydało coroczny dokument pt. „Biuletyn Rozwoju Gospodarczego”, w którym został podsumowany stan gospodarki …