Francuski rząd wycofuje się z podwyżki akcyzy na paliwo

Premier Francji Édouard Philippe

Rząd w Paryżu ogłosił, że w 2019 r. nie wprowadzi zapowiadanej podwyżki akcyzy na paliwo. Przeciwko polityce rządu od trzech tygodni trwają we Francji masowe protesty tzw. ruchu „żółtych kamizelek”.

 

Jest to krok w celu zażegnania kryzysu wywołanego demonstracjami trwającymi od ponad trzech tygodni.

Odwrót rządu

Wcześniej władze zapowiadały, że jedynie zawieszą podwyżkę na pół roku. „Rząd jest gotowy do dialogu, o czym świadczy fakt, że została ona usunięta z ustawy budżetowej na 2019 r.”– poinformował deputowanych w trakcie obrad w parlamencie premier Francji Edouard Philippe.

Tylko czas letni od 2021 roku?

,,Optymalnym terminem zniesienia obowiązku zmiany czasu byłby 31 marca 2021 r. Pozwoliłoby to odpowiednio przygotować się wszystkim do zniesienia zmiany czasu od kwietnia 2021 r.” – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami europoseł Kosma Złotowski (ECR), pracujący nad likwidacją obowiązku sezonowej …

Szef francuskiego rządu nie zadeklarował jednak, że rząd powstrzyma się od wprowadzenia podwyżki w przyszłym roku. Mogloby się to dokonać poprzez wprowadzenie nowelizacji do ustawy budżetowej.

Przedstawiciele ruchu „żółtych kamizelek” uważają, że podjęte kroki to „za mało i za późno” oraz przypominają o innych żądaniach, takich jak podwyżki wynagrodzeń, emerytur, czy zasiłków dla bezrobotnych.

Premier Philippe podkreślił, że rząd nie chce, aby planowane do marca konsultacje w sprawie transformacji energetycznej – w które zaangażowani są przedstawiciele parlamentu, samorządów oraz związków zawodowych i obywatele – zakończyły się wprowadzeniem nowych podatków albo zwiększeniem deficytu. „Nie chcemy zostawić naszym dzieciom niekontrolowanego długu i tym samym zmniejszać ich przyszłej siły nabywczej. To mój jedyny wymóg” – mówił premier do parlamentarzystów.

Nigel Farage opuszcza UKIP – partię, którą założył

Słynący z bardzo krytycznego stosunku do Unii Europejskiej brytyjski europoseł Nigel Farage ostatecznie opuścił szeregi założonego przez siebie ugrupowania – eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Zrobił to w akcie sprzeciwu wobec „kierunku w jakim zmierza partia”.
 
Nigel Farage jest nie …

Szef rządu przypomniał również wszystkim uczestnikom debaty publicznej, politykom, związkowcom, dziennikarzom i obywatelom o odpowiedzialności za słowa w najbliższych dniach.

Wniosek o wotum nieufności

Politycy Partii Socjalistycznej (PS), lewicowej Francji Nieujarzmionej (FI) i Francuskiej Partii Komunistycznej (PCF) złożą w poniedziałek wniosek o wotum nieufności dla rządu Emmanuela Macrona – zapowiedział w czwartek szef francuskich socjalistów Olivier Faure.

Dodał, że w najbliższych dniach przedstawiciele opozycji będą namawiać kolejnych parlamentarzystów do podpisania się pod wnioskiem.

Zgodnie z francuską konstytucją wniosek o wotum nieufności powinien być poddany pod głosowanie w Zgromadzeniu Narodowym najwcześniej 48 godzin po jego złożeniu. Do przyjęcia wniosku potrzeba głosów większości deputowanych, co jest raczej mało prawdopodobne. La Republique en Marche (LREM) prezydenta Macrona wraz z sojuszniczą centroprawicową partią MoDem dysponuje w 577-osobowej niższej izbie parlamentu aż 350 mandatami.

Bratysława odrzuca globalny pakt migracyjny ONZ

Słowacki rząd potwierdził zeszłotygodniową decyzję parlamentu o odrzuceniu paktu migracyjnego ONZ. Premier kraju Peter Pellegrini poinformował, że rząd nie zamierza wysyłać swojego przedstawiciela na poświęconą paktowi konferencję w Marrakeszu.
 

Decyzja zakłada, że premier Słowacji podejmie wszelkie działania potrzebne do wycofania kraju …

„Ogłoszone przez rząd środki nie pozwalają na wyjście z kryzysu i chcemy rozwiązania demokratycznego. Potrzebna jest odpowiedź na niezadowolenie społeczne” – powiedział  Pierre Dharreville z partii komunistycznej.