Francja: Udaremniono zamach na Emmanuela Macrona

Emmanuel Macron, źródło Wikipedia

Emmanuel Macron, źródło: Pałac Elizejski

Jak ustaliła francuska telewizja informacyjna BFMTV, w trzech miastach zatrzymano łącznie 6 osób, które miały planować zamach na życie prezydenta Francji. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi już paryska prokuratura.

 

Nie wiadomo na razie w jaki sposób miało dojść do ataku na Emmanuela Macrona. Telewizja BFMTV poinformowała jedynie o „niesprecyzowanych i na tym etapie słabo zdefiniowanych planach brutalnego ataku na francuskiego prezydenta”. Grupa podejrzanych o spiskowanie na życie Macrona miała nie należeć do żadnej znanej organizacji, a być jedynie ze sobą „luźno powiązana”. Agencja prasowa AFP podała natomiast, że niedoszli zamachowcy byli już znani z aktywnej działalności w środowiska skrajnej prawicy. Potem potwierdziło to oficjalnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Kolejna próba zamachu na Macrona powstrzymana

Do zatrzymania w sumie 6 osób doszło w trzech miejscach we Francji. Chodzi o regiony Isere na południowy wschód od Lyonu, Moselle na granicy z Niemcami i Luksemburgiem oraz Ille-et-Vilaine na północny zachód od miasta Rennes. To 5 mężczyzn i jedna kobieta. Są oni w bardzo różnym wieku – od 22 do 62 lat. Na ich trop wpadła agencja kontrywiadowcza DGSI.

To nie pierwszy przypadek udaremnionego zamachu na Emmanuela Macrona. W lipcu 2017 r. aresztowano 23-letniego skrajnie prawicowego ekstremistę, który planował dokonać ataku na prezydenta Francji podczas narodowego święta – Dnia Bastylii (przypada 14 lipca). Tego dnia francuscy prezydenci tradycyjnie uczestniczą w uroczystej wojskowej paradzie w centrum Paryża. W ubiegłym roku gościem honorowym Macrona był podczas tej uroczystości prezydent USA Donald Trump. Niedoszły sprawca posiadał w swoim domu trzy wielkie noże, których chciał użyć. Policja znalazła także plany przeprowadzenia ataku. Zatrzymany miał też wcześniej wielokrotnie grozić przedstawicielom różnych grup etnicznych i religijnych czy mniejszości seksualnych.

Francja: Po raz pierwszy partia Le Pen wyprzedza w sondażach partię Macrona

W przeprowadzonym w kontekście przyszłorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego badaniu francuskiej opinii publicznej okazało się, że skrajnie prawicowa partia Zgromadzenie Narodowe (RN) może liczyć na największe poparcie. Dopiero na drugim miejscu, tracąc 2 p.p. uplasowało się skupione wokół prezydenta ugrupowanie …

Macron: Europa przypomina tę z lat 30. XX wieku

Wiadomości o udaremnieniu skrajnie prawicowego ataku na prezydenta Francji nadeszły krótko po tym, jak w niedzielę (4 listopada) w lokalnym dzienniku „Le Courrier Picard” ukazał się wywiad z Macronem, w którym porównał on obecną sytuację w Europie do sytuacji z lat 30. XX wieku, kiedy wzrost niepewności obrócił się w silnie poparcie dla ruchów nacjonalistycznych, do władzy wynosząc tym samym takich ludzi jak Hitler, czy Mussolini.

W ten sposób francuski prezydent skomentował najnowszy sondaż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, który pokazał, że skrajnie prawicowe ugrupowanie Zgromadzenie Narodowe (RN) pod wodzą Marine Le Pen wyprzedziło proprezydencką liberalną partię Naprzód Republiko (LREM). Na RN chce obecnie zagłosować 21 proc. Francuzów, na LREM zaś – 19 proc. Emmanuel Macron zanotował także w październiku najniższe poparcie w historii, które wynosi obecnie już tylko 21 proc., wobec 41 proc. na początku roku.

Macron w PE: Francja gotowa zwiększyć swój wkład do budżetu UE

Prezydent Francji zapowiedział na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, że warunkiem zwiększenia francuskiej składki do unijnego budżetu jest jego zreformowane i zwiększenie jego efektywności. Emmanuel Macron mówił także o wzroście tendencji autorytarnych w Europie i konieczności znalezienia na to recepty. …