Francja przedłuży kontrole graniczne w strefie Schengen

źródło: FLICKR/WILL BAKKER/CC BY-SA 2.0

W środę (4 kwietnia) Francja poinformowała o zamiarze przedłużenia stosowania kontroli granicznych z krajami w strefie Schengen do końca października. Powodem jest utrzymujące się zagrożenie terroryzmem.

 

Francja wprowadziła kontrole graniczne po zbiorowych atakach Państwa Islamskiego w Paryżu, w wyniku których 13 listopada 2015 r. zginęło 130 osób. Od tamtej pory w wyniku kolejnych ataków odnawia decyzje o dalszych kontrolach co pół roku.

„Biorąc pod uwagę liczbę ostatnich udaremnionych prób oraz ataków, szczególnie tego w Trèbes, które dotknęły terytorium Francji, rząd zdecydował o nowym przedłużeniu”, poinformował francuski minister spraw wewnętrznych Gérard Collomb. Podczas zamachu w Carcassonne i Trèbes 23 marca urodzony w Maroku Francuz Radouane Lakdim zabił cztery osoby zanim został zastrzelony przez policję.

Rzecznik Komisji Europejskiej potwierdził „otrzymaliśmy powiadomienie z Francji w tym tygodniu” informujące o przedłużeniu kontroli granicznych na kolejne sześć miesięcy po upływie daty wygaśnięcia 30 kwietnia.

Francja: Terrorysta, który wziął zakładników został zastrzelony przez policjantów

Uzbrojony napastnik zabarykadował się dziś w supermarkecie w miasteczku Trèbes na południu kraju. Wziął kilkoro zakładników. Zabił tam dwie osoby. Ranił też trzy inne, w tym jedną ciężko. Być może wcześniej zabił jeszcze jedną osobę. Napastnik oświadczył, że jest członkiem Państwa …

Ograniczenie niekontrolowanej migracji

W sumie 26 krajów europejskich, w tym 22 państw członkowskich Unii Europejskiej, tworzy strefę Schengen. Oprócz Francji, Austria, Dania, Niemcy, Szwecja i niebędąca państwem członkowskim UE Norwegia również nałożyły kontrole graniczne, początkowo w celu ograniczenia niekontrolowanej migracji.

W krajach tych panował chaos w wyniku migracji ludności uciekającej przed wojną w Syrii i innych krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. Migranci po masowym przybyciu do brzegów Grecji w 2015 r. próbowali przedostać się do zamożniejszych państw UE na północy. Jednak przepływy migracyjne gwałtownie spadły po zawarciu porozumienia o współpracy UE z Libią i Turcją – państwami określane jako główne „wrota” do Europy.

Dania zaostrzy kontrole na granicy z Niemcami

Parlament w Kopenhadze zatwierdził już dodatkowe środki na wzmożenie kontroli granicznych. Na wszystkich przejściach granicznych uruchomiony zostanie system automatycznego skanowania tablic rejestracyjnych przyjeżdżających z Niemiec samochodów, a w pięciu miejscach znów pojawią się budki strażnicze. Policja przeprowadzi też więcej wyrywkowych …

Komisja nie będzie zezwalać na przedłużanie kontroli

Komisja w zeszłym roku postanowiła, że ​​nie będzie już zezwalać na nakładanie kontroli granicznych pod pretekstem migracji, ponieważ uważa, że sytuacja została ustabilizowana. Zezwolenie dla pozostałych pięciu krajów na kontynuowanie kontroli wygasa 12 maja i większość z nich wydaje się dążyć do wniesienia prośby o odnowienie.

W liście do Komisji Europejskiej austriacki minister spraw wewnętrznych Herbert Kickl (FPÖ) poprosił o przedłużenie o sześć miesięcy kontroli na granicach Austrii z Węgrami i Słowenią. Mimo że liczba nielegalnych imigrantów spadła, „przemytnicy postrzegaliby zniesienie kontroli na granicach jako fałszywy sygnał i zintensyfikowaliby swoje działania”, uargumentował prośbę Kickl.

W międzyczasie Polska, Węgry i Słowenia skarżyły się państwom członkowskim UE, że ponoszą ekonomiczne skutki wprowadzenia kontroli granicznych, podważając pretekst bezpieczeństwa.