Francja: Macron zainaugurował wielką debatę narodową

Emmanuel Macron, źródło: oficjalny profil Emanuela Macrona na Facebooku

Zaplanowany na 2 miesiące cykl debat ma na celu dyskusję o najważniejszych kwestiach gospodarczych i społecznych we Francji. Stanowi odpowiedź francuskich władz oraz samego prezydenta Emmanuela Macrona na protesty ruchu „żółtych kamizelek”.

 

Emmanuel Macron oficjalnie zainaugurował serię debat podczas wczorajszego (15 stycznia) spotkania z grupą ponad 600 merów miast z regionu Normandii, które zorganizowano w miasteczku Grand Bourgtheroulde na północy Francji. Pomysł debaty pojawił się krótko po tym, jak w połowie listopada rozpoczęły się protesty ruchu „żółtych kamizelek”, wywołane przez rosnące koszty życia.

List prezydenta do Francuzów

W opublikowanym przez prezydenta w ostatnią niedzielę liście do Francuzów poinformowano, że debata ma się skupiać wokół 35 pytań dotyczących najważniejszych problemów francuskiego społeczeństwa – sprawiedliwości podatkowej, poziomu zarobków Francuzów oraz ich siły nabywczej czy kwestii mobilności społecznej. „Nie będą to ani wybory, ani referendum” – zastrzegł jednak Macron.

Podczas spotkania w Grand Bourgtheroulde dodał jeszcze, że jeśli w toku debaty pojawią się nowe „inteligentne pytania i zagadnienia”, zostaną włączone do jej głównych wątków. W zainaugurowanej przez Macrona debacie ma nie być „tematów tabu”. Ale krytycy prezydenta już wytknęli mu, że takie tabu się pojawiło, ponieważ na oficjalnej liście tematów nie ma kwestii powrotu do solidarnościowego podatku od znacznych majątków, tzw. podatku ISF.

Podatek ten obowiązywał do ubiegłego roku i obejmował osoby, których majątek przekraczał 1,3 mln euro. Było to ok. 351 tys. gospodarstw domowych. Podatek ten zamieniono na specjalne opodatkowanie nieruchomości. Argumentem było to, że ISF jest nieskuteczny, gdyż objęte nim osoby przenosiły ruchomy majątek zagranicę, aby uniknąć obciążeń fiskalnych. Ale lewica (zwłaszcza ta skrajna) oskarża Macrona, że tak naprawdę chciał ulżyć najbogatszym Francuzom, czyli swoim najwierniejszym wyborcom.

Francja: Dziewiąty tydzień protestów "żółtych kamizelek"

Dziewiątą sobotę z rzędu odbyły się w Paryżu i innych miastach Francji manifestacje ruchu „żółtych kamizelek”. W stolicy znów doszło do użycia przez policję armatek wodnych i gazu łzawiącego. Manifestantów jednak w tym tygodniu nie przybyło.
 
Starcia protestujących z policją nie …

Dwa miesiące debat społecznych

Cykl debat ma trwać 2 miesiące. Oprócz spotkania w Grand Bourgtheroulde, w którym wziął udział prezydent, odbyło się także kilkadziesiąt innych zorganizowanych lokalnie debat. Mają się one toczyć w różnych częściach Francji niemal codziennie. Organizację debat będzie można zgłosić za pomocą specjalnej strony internetowej. Od 1 marca organizowane mają być wielkie konferencje na poziomie francuskich regionów, które niejako podsumują cały cykl lokalnych debat. To tam mają zostać wysnute ostateczne wnioski, które mają być inspiracją do działań dla rządu i prezydenta.

W regionalnych debatach wystąpią nie tylko eksperci, przedstawiciele organizacji społecznych czy samorządowcy, ale także wyłonieni w specjalnym losowaniu zwykli obywatele. Bedą oni mogli wcześniej wyrazić swoją opinię bez wychodzenia z domu. Od 21 stycznia będzie można wypowiadać się poprzez internet lub wysyłając list na specjalny adres. Za przebieg procesu debat są oficjalnie odpowiedzialni minister ds. relacji ze wspólnotami terytorialnymi Sebastien Lecornu oraz wiceminister ds. transformacji ekologicznej Emmanuelle Wargon.

Analizę wyników debat i opracowanie wniosków ma natomiast nadzorować specjalne 5-osobowe kolegium. W jego skład wejdzie dwoje przedstawicieli rządu. Kolejnych trzech członków mają wysunąć szefowie obu izb parlamentu oraz prezes Rady Gospodarczej, Społecznej i Środowiskowej (CESE). „Pewien porządek rzeczy zaczął się kruszyć, ale nie należy się tego obawiać. Trzeba sprzeciwić się przemocy, ponieważ nic z niej nie wynika. Trzeba sprzeciwić się także demagogii. Należy za to stworzyć metody i środki rozwiązania kryzysu w tym kraju” – powiedział prezydent Macron podczas inauguracyjnej debaty w Grand Bourgtheroulde.

Francja: Protesty "żółtych kamizelek" zaszkodziły Macronowi

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie dziennika „Le Figaro” aż 3/4 Francuzów jest obecnie niezadowolonych z polityki rządu oraz prezydenta Emmanuela Macrona. Z drugiej strony, spada poparcie dla kontynuowania protestów „żółtych kamizelek.”
 
Badanie na zlecenie „Le Figaro” wykonały …