Francja: Macron powołał troje nowych ministrów

Amélie de Montchalin, źródło: Wikipedia (CC BY 4.0), fot. Antoine Lamielle

Amélie de Montchalin, źródło: Wikipedia (CC BY 4.0), fot. Antoine Lamielle

Prezydent Francji powołał troje nowych członków rządu. Zastąpią oni ministrów, którzy odeszli w ubiegłym tygodniu w związku ze zbliżającymi się kampaniami wyborczymi. Nowi ministrowie to właściwie polityczni debiutanci, dlatego decyzja Macrona wzbudziła nad Sekwaną zaskoczenie.

 

Nową minister ds. europejskich została 33-letnia Amélie de Montchalin. To posłanka prezydenckiej partii Naprzód Republiko (LREM), która od 2017 r. pełni swoją pierwszą w życiu kadencję jako członkini Zgromadzenia Narodowego. Przewodzi jednak prestiżowej parlamentarnej komisji ds. finansów, która zajmuje się między innymi budżetem kraju.

Nowa minister z niewielkim doświadczeniem

De Montchalin wywodzi się z rodziny o długich tradycjach rolniczych (o czym często mówi z dumą), ale sama przepracowała całe dotychczasowe życie zawodowe w sektorze finansów i ubezpieczeń. Zastąpi na stanowisku minister ds. europejskich uznaną dyplomatkę Nathalie Loiseau (w MSZ pracowała od 1986 r.), która stanie się główną twarzą kampanii LREM w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

W niedzielę (31 marca) reporterom udało się sfotografować obie panie jak krótko rozmawiały ze sobą w Pałacu Elizejskim, gdzie obie stawiły się na wezwanie prezydenta Emmanuela Macrona. De Montchalin odebrała formalnie ministerialną nominację, a Loiseau odebrała natomiast dymisję na piśmie. „To wielki zaszczyt zastąpić Nathalie Loiseau. Musimy teraz wspólnie pokazać, że UE przynosi konkretne korzyści dla Francuzów” – powiedziała de Montchalin.

Jednak nowa minister będzie mieć nieco słabszą pozycję w rządzie niż jej poprzedniczka. Loiseau była bowiem konstytucyjnym ministrem, a de Montchalin otrzyma stanowisko sekretarz stanu. Jej nominacja wywołała zdziwienie we Francji, ponieważ na tę funkcję typowano dużo bardziej doświadczonych polityków. Na przykład doradcę prezydenta ds. europejskich Clementa Beaune.

Nowa minister ds. europejskich znana jest z mocno proeuropejskich poglądów. Powszechnie wyraża też pogląd, że nie należy spieszyć się negocjacjami na temat nowych ram finansowych UE na lata 2021-2027, aby zdążyć z uzgodnieniem ich kształtu przed majowymi wyborami do PE. „Nie możemy namawiać ludzi do głosowania, gdy wszystko będzie już ustalone” – mówiła.

Francja: Troje członków rządu odchodzi. Powodem są wybory do PE

Rządząca obecnie Francją proprezydencka partia Naprzód Republiko (LREM) chce zdecydowanie wygrać wybory do Parlamentu Europejskiego. Liczy na to także prezydent Francji Emmanuel Macron, którego notowania nadszarpnęły poważnie wprowadzane przez niego reformy gospodarcze i społeczne oraz protesty ruchu „żółtych kamizelek”.
 

LREM chce …

Już 10 zmian w rządzie Philippe’a

Dwoje kolejnych powołanych członków rządu to również sekretarze stanu. 37-letni Cédric O (tak, „O” to jego nazwisko) odpowiadał będzie za kwestie cyfrowe (zastąpi Mounira Mahjoubiego, który także ma kandydować do PE), zaś 40-letnia Sibeth Ndiaye zostanie nową rzeczniczką prasową rządu w randze ministra. Jej poprzednik Benjamin Griveaux będzie się w przyszłym roku ubiegał najprawdopodobniej o stanowisko mera Paryża.

Oboje nowo mianowani sekretarze stanu to bardzo bliscy współpracownicy Macrona. Oboje byli jego doradcami jeszcze podczas kampanii prezydenckiej w 2017 r. O był na przykład skarbnikiem komitetu wyborczego, Ndiaye pracowała w biurze prasowym. Ich nominacja także wzbudziła zdumienie, ponieważ tak bliscy doradcy bez urzędniczego doświadczenia rzadko zajmują wysokie stanowiska w administracji rządowej.

Od początku kadencji Macrona oraz sprawującego funkcję premiera Edouarda Philippe’a doszło już do 10 zmian na stanowiskach członków francuskiego rządu.

Macron wzywa do "odrodzenia Europy"

Prezydent Francji przedstawił swój plan reform w Unii Europejskiej w artykule opublikowanym na łamach gazet we wszystkich 28 państwach członkowskich. Emmanuel Macron wezwał w nim m.in. do głębszej koordynacji walki z cyberprzestępczością, dalszego przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz wzmocnienia praw socjalnych.
 

Artykuł …