Francja: Front Narodowy zmienił nazwę na Zgromadzenie Narodowe

Marine Le Pen, © European Union 2016 - European Parliament

Marine Le Pen, © European Union 2016 - European Parliament

Nacjonalistyczna francuska prawica chce w ten sposób zbudować nowy wizerunek i przestać się kojarzyć z rasizmem czy antysemityzmem. Zaproponowaną przez liderkę ugrupowania Marine Le Pen zmianę zatwierdzili w powszechnym głosowaniu członkowie partii.

 

Za przekształceniem Frontu Narodowego (Front National) na Zgromadzenie Narodowe (Rassemblement National) zagłosowało aż 81 proc. członków ugrupowania, którzy wzięli udział w wewnątrzpartyjnym referendum. Frekwencja w tym głosowaniu wyniosła 53 proc. „Chwała Frontowi Narodowemu, niech żyje Zjednoczenie Narodowe” – cieszyła się po ogłoszeniu wyniku liderka francuskiej nacjonalistycznej prawicy Marine Le Pen.

Lifting w poszukiwaniu sojuszników

To właśnie sama Le Pen zaproponowała rok temu, po przegranych wyborach prezydenckich, lifting swojego ugrupowania. Zmianę nazwy zaproponowała w marcu podczas dwudniowego partyjnego zjazdu w Lille na północy kraju. Przekonywała wówczas, że „nazwa >>Front Narodowy<< choć nawiązuje do chwalebnej i epickiej historii, dla wielu Francuzów stanowi barierę psychologiczną”. Le Pen tymczasem chce zdobyć głosy nie tylko elektoratu skrajnie prawicowego, ale wobec słabości republikańskiej centroprawicy i socjalistów stać się główną siłą opozycyjną. Dlatego zdecydowanie odcina się od rasizmu czy antysemityzmu oraz pozbyła się z partii skonfliktowanego z nią ojca – Jean-Marie Le Pena, który założył Front Narodowy w 1972 r. Le Pen senior co prawda wywalczył sobie przed sądem prawo do miana „honorowego prezesa”, ale marcowy zjazd zlikwidował takie stanowisko. Teraz zlikwidowany został nawet stary szyld, choć oparty będzie o stare logo.

Nowa nazwa ugrupowania pojawia się na rok przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które mają otworzyć Marine Le Pen drogę go zdobycia większej niż dotąd części francuskiej sceny politycznej. W tym chciałaby ona zawrzeć sojusze z innymi ugrupowaniami prawicowymi, na przykład z eurosceptyczną, ale odwołującą się do gaulistowskich tradycji partią Powstań Francjo pod wodzą Nicolasa Dupont-Aignana. W tym celu musi się jednak pozbyć bagażu, jaki stanowi przeszłość jej partii. „To zamyka rozdział naszego ruchu, który otworzył się 45 lat temu, lecz otwiera nowy i lepszy, który nie będzie mniej chwalebny” – mówiła Le Pen, świętując sukces w referendum na temat nazwy partii. Dodała, że jej zdaniem „Europa budzi się”, czego dowodem jest powstanie eurosceptycznego rządu we Włoszech, który tworzą liberalno-populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd oraz antyimigrancka i antyeuropejska Liga Północna.

Marine Le Pen oskarża banki o zmowę wymierzoną we Front Narodowy

Liderka francuskiej skrajnej i antyunijnej prawicy ostro skrytykowała sektor finansowy po tym jak kilka banków zamknęło konta należące do niej samej oraz do kierowanej przez nią partii. Oświadczyła, że na Front Narodowy nałożono „bankową fatwę”, której celem jest „zduszenie przez …