Finlandia: Premier podał się do dymisji

Premier Finlandii Juha Sipilä, źródło: Flickr/ EU2017EE Estonian Presidency, fot. Arno Mikkor (EU2017EE)

Premier Finlandii Juha Sipilä, źródło: Flickr/ EU2017EE Estonian Presidency, fot. Arno Mikkor (EU2017EE)

Fiński premier Juha Sipilä podał się do dymisji po tym, jak nie udało mu się przeforsować reformy systemu opieki zdrowotnej. Ponieważ wybory parlamentarne w Finlandii odbędą się już w połowie kwietnia, obecny gabinet funkcjonował będzie tylko jako rząd techniczny.

 

Reforma systemu ochrony zdrowia to jedno z największych wyzwań politycznych w Finlandii w ostatnich dwóch dekadach. Coraz mocniej starzejące się fińskie społeczeństwo coraz silniej obciąża budżet opieki zdrowotnej. Niezbędne są więc cięcia w systemie. Ale przez wiele lat Finlandia szczyciła się bardzo rozbudowaną darmową służbą zdrowia, więc każda próba reformy jest traktowana jako bardzo kontrowersyjne działanie.

Do zreformowania opieki zdrowotnej przymierzały się trzy ostatnie fińskie rządy, ale żadnemu się to nie udało. Próbował także obecny premier Juha Sipilä. Dziś jednak postanowił podać się do dymisji. Jak tłumaczył przewodniczący Partii Centrum, z której wywodzi się premier Antti Kaikkonen, doszło do tego, ponieważ dokończenie reformy okazało się niemożliwe w tej kadencji parlamentu. „Jeśli ktoś spyta co to jest polityczna odpowiedzialność, to myślę, że właśnie mamy jej przykład” – napisał Kaikkonen na Twitterze.

Finlandia kończy najsłynniejszy eksperyment społeczny. Dochód podstawowy się nie udał?

Fiński rząd odmówił dalszego finansowania programu, w którym bezrobotni obywatele dostawali pieniądze „za nic”. Stawia na alternatywne programy socjalne.
 
Od stycznia zeszłego roku 2 tys. losowo wybranych osób bezrobotnych otrzymywało  560 euro miesięcznie świadczenia nazywanego dochodem podstawowym. Nie musieli w tym …

„Największa reforma od czasów II wojny”

Co do kształtu reformy nie było zgody nawet w samej koalicji rządzącej, którą oprócz agrarnej Partii Centrum tworzą także konserwatywno-liberalna Partia Koalicji Narodowej oraz prawicowa Partia Finów. Według rządowych analiz aby utrzymać stabilność finansów publicznych wzrost wydatków na służbę zdrowia musi był na przestrzeni lat 2019-2029 ograniczony z dzisiejszych 2,4 proc. rocznie do zaledwie 0,9 proc. rocznie.

Premier Sipilä już wcześniej zapowiadał, że jeśli nie uda mu się przeprowadzić reformy, poda rząd do dymisji. „Debata publiczna na temat koniecznych zmian była bardzo bolesna i pokazała, że wiele osób się ich boi” – mówił w jednym z wywiadów. Nazwał też cięcia w finansowaniu służby zdrowia „największą reformą od czasu II wojny światowej”.

Prezydent Sauli Niinistö przyjął rezygnację premiera Sipili. Poprosił go jednak o to, aby pozostał na swoim stanowisku jako tzw. premier techniczny, aż do zaplanowanych już wcześniej na 14 kwietnia wyborów parlamentarnych. Rząd techniczny będzie się jednak zajmował tylko bieżącym zarządzaniem państwem. Nie będzie natomiast już podejmował żadnych nowych inicjatyw.

Finlandia dołączy do NATO?

Jak informuje publiczny fiński nadawca radiowo-telewizyjny Yle, prezydent Finlandii traktuje akcesję jego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego jako „poważną możliwość”. Cieszą go także „podejmowane w tym kierunku przez rząd działania”. Dołączenie Finlandii do NATO byłoby jednak sporym wyzwaniem, …