Facebook, Google i Twitter po raz kolejny upomniane przez KE

Walka z dezinformacją, źródło: https://wyborcza.pl/7,155287,23814806,facebook-likwiduje-sieci-dezinformacji-rosji-i-iranu.html

Walka z dezinformacją, źródło: http://wyborcza.pl/7,155287,23814806,facebook-likwiduje-sieci-dezinformacji-rosji-i-iranu.html [Jeff Blackler]

Komisja Europejska po raz kolejny napomniała Facebooka, Google i Twittera za niewystarczające działania dotyczące zwalczania fake newsów przed nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

 

Technologiczni giganci w październiku 2018 roku zobowiązali się do jeszcze intensywniejszej pracy na rzecz zwalczania fałszywych informacji w Internecie. Wszystko ze względu na zagrożenie ingerencją w proces wyborów do Parlamentu Europejskiego, które będą odbywać w 28 krajach Unii Europejskiej – od 23 do 26 maja.

Kluczowym problemem dla rządów państw UE i Komisji Europejskiej była w ostatnich miesiącach ingerencja obcych państw w wybory krajowe w Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Grecji, Polsce i Portugalii.

Niemcy hamują Facebooka

Niemiecki Federalny Urząd Kartelowy uznał, że Facebook wykorzystuje swoją dominującą pozycję na rynku do gromadzenia danych o użytkownikach, które pochodzą z zewnętrznych stron internetowych. Chodzi m.in. o Whatsapp, Instagram, a także inne, zupełnie niepowiązane z Facebookiem strony.
 

Czwartkowa decyzja jest efektem …

„Należy zrobić więcej”

We wspólnym oświadczeniu, komisarz ds. cyfrowych Andrus Ansip, komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jourova, komisarz ds. bezpieczeństwa Julian King oraz komisarz ds. gospodarki cyfrowej Mariya Gabriel stwierdzili, że: „należy zrobić więcej, aby wzmocnić przejrzystość usług (w tym usług reklamowych), które oferują intenetowi giganci”.

Dodali także, że „dostarczone dane nadal nie są wystarczająco szczegółowe, aby umożliwić niezależną i dokładną ocenę tego, w jaki sposób polityka platform rzeczywiście przyczyniła się do ograniczenia rozprzestrzeniania się dezinformacji w państwach UE”.

Google i Twitter zostały skrytykowane za brak opracowania i wdrożenia strategii identyfikowania i ujawniania reklam zawierających fake newsy.

Z kolei Facebook, który usunął rosyjską sieć utworzoną w celu siania dezinformacji na Ukrainie, został napomniany za brak informacji na temat jej działania w państwach UE.