Czy Weber rozbije monopol Facebooka?

Manfred Weber, źródło: Gazeta Wyborcza

Manfred Weber, źródło: Gazeta Wyborcza [Jean-Francois Badias]

Manfred Weber, szef grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim i kandydat na przewodniczącego Komisji Europejskiej, rzuca wyzwanie portalowi Facebook.

 

„Uważam, że należy zadać pytanie monopolistyczne”, powiedział Weber niemieckiej gazecie Der Spiegel. Weber ogłosił swoją kandydaturę na czołowe stanowisko w UE na początku września i otrzymał poparcie od kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Weber kontra Facebook

„Komisja Europejska powinna wziąć pod lupę Facebooka, po przejęciu WhatsAppa i Instagrama. W skrajnych przypadkach możliwe jest również rozbicie tego układu – powiedział kandydat na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Weber zauważył, że Facebook nadal będzie pod ścisłą kontrolą Parlamentu Europejskiego i wezwał internetowego giganta, aby był bardziej przejrzysty w swoich działaniach reklamowych.

Wiedeń najlepszym na świecie miastem do życia

Po raz pierwszy od 2004 r. to europejskie miasto znalazło się na czele publikowanego przez „The Economist” rankingu najlepszych do życia miast na świecie. Stolica Austrii strąciła tym samym z pierwszego miejsca wieloletniego triumfatora  – australijskie Melbourne.
 
Ranking przygotowany dla „The …

Jego komentarze zostały poparte przez niemiecką frakcję socjalistyczną, a rzecznik ds. polityki cyfrowej, Jens Zimmermann, powiedział portalowi Handelsblatt: „Rozbicie Facebooka i innych firm internetowych dla SPD jest absolutnie w sferze możliwości”. Zimmermann dodał, że ani przejęcie WhatsAppa, ani wykupienie Instagrama nie powinny zostać zatwierdzone przez Komisję. Niemiecka partia Zielonych także poparła stanowisko Webera.

„Firmy takie jak Facebook czy Amazon osiągnęły rozmiar, który może zagrozić demokracji”, powiedział Dieter Janecek, przewodniczący Zielonych w komisji ds. cyfryzacji Bundestagu.

Kolejna kara dla Zuckerberga?

Mark Zuckerberg został wezwany do Parlamentu Europejskiego w maju, po tym, jak okazało się, że Cambridge Analytica przeanalizowała dane ponad 87 milionów użytkowników Facebooka w celu prowadzenia kampanii politycznej bez ich wiedzy. Około 2,7 miliona tych użytkowników pochodzi z krajów UE.

Rzecznik Generalny TSUE: EBC może kupować krajowe obligacje

Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości UE poparł program skupu obligacji Europejskiego Banku Centralnego, twierdząc, że bank nie przekracza swojego mandatu i jest zgodny z prawem unijnym.
 
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu tymczasowo poparł program nabywania aktywów sektora publicznego na rynkach …

Facebook przejął WhatsAppa za zawrotną kwotę 19 miliardów dolarów w 2014 roku. Przejęcie to było wówczas intensywnie badane przez unijny organ nadzorujący konkurencję. Gigant technologiczny został ukarany grzywną w wysokości 110 milionów euro za podawanie wprowadzających w błąd informacji podczas procesu sprawdzania umowy.

Komentarze Webera pojawiają się w burzliwym czasie dla Facebooka. Niedawno firma ogłosiła, że hakerzy odkryli lukę w zabezpieczeniach, pozwalającą na przechwytywanie danych należących do 50 milionów użytkowników Facebooka.

UE podpisuje umowę z Albanią w sprawie współpracy z Europejską Strażą Graniczną i Przybrzeżną

Unia Europejska podpisała 5 października 2018 r. umowę z Albanią w sprawie współpracy w zakresie zarządzania granicami między Albanią a Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex).
 

Umowa została podpisana w imieniu UE przez Herberta Kickla, ministra spraw wewnętrznych Austrii i zarazem …

Jak dotąd nie jest jasne, kto był sprawcą ataku, którzy użytkownicy zostali namierzeni, ani czy uzyskano ich poufne dane osobowe, czy też nie.

Komisja Europejska nie wyjawiła jeszcze, czy Facebook może spodziewać się sankcji za naruszenie, ale komisarz Jourová, po oświadczeniu irlandzkiej Komisji Ochrony Danych, wezwała firmę do ujawnienia dalszych szczegółów na temat włamań.

Tymczasem sam Facebook wciąż bada tą sprawę.