1 lipca 2013 r. Chorwacja stała się członkiem Unii Europejskiej. Z okazji okrągłej rocznicy rządzący oraz eksperci podsumowali okres członkostwa i wskazali na kolejne wyzwania związane m.in. z przyjęciem euro oraz wejściem do strefy Schengen.
W 2012 r. Chorwaci odpowiadali w referendum ws. przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej na pytanie: „Czy jesteś za członkostwem Republiki Chorwacji w Unii Europejskiej?”. Głosów „za” oddano 66,27 proc., a „przeciw” 33,13 proc. Dołączenie Chorwacji do grona państw członkowskich UE miało przynieść wzrost gospodarczy i spadek bezrobocia.
Z okazji okrągłej rocznicy przystąpienia Chorwacji do EU na rządowej konferencji chorwacki premier Andrej Plenković podkreślał: „Od kiedy jesteśmy członkami Unii Europejskiej, wszystkie wskaźniki idą w górę”.
Članstvo u EU donijelo je političke i gospodarske prednosti Hrvatskoj. Sufinanciranje projekata poput Pelješkog mosta i LNG terminala poticaj su za nastavak korištenja EU fondova i provedbu strukturnih reformi. https://t.co/qcQtNS6EeJ
— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) June 30, 2018
Chorwaccy ekonomiści doceniają kilka pozytywnych aspektów członkostwa, jak np. likwidację barier pozataryfowych oraz przyspieszenie świadczenia usług transgranicznych. Według badań Chorwackiej Izby Gospodarczej (Hrvatska Gospodarska Komora) na temat wpływu członkostwa w UE dotyczących wykorzystania funduszy europejskich, członkowie Izby twierdzą, że czują się częścią jednolitego rynku europejskiego i widzą pozytywne zmiany co do produktów kredytowych i usług.
🎥 Zajedno s @EK_Hrvatska obilježili smo 5 godina RH 🇭🇷 u EU
Velika je uloga #EU fondova iz kojih nam je na raspolaganju 10,7 milijardi eura bespovratnih sredstava kroz europske strukturne i investicijske fondovehttps://t.co/dHxVqBL744
— HGK (@hgk) July 4, 2018
Natomiast chorwackie społeczeństwo docenia zwłaszcza korzyści płynące ze zniesienia roamingu, możliwości uczenia się w innym państwie członkowskim UE (m.in. w ramach programu Erasmus), większej dostępności wysokiej jakości produktów i żywności oraz swobody przemieszczania się.
Kolejne wyzwania
Chorwacja miała bardzo duże nadzieje na poprawę sytuacji gospodarczej po wstąpieniu do UE. Według chorwackich eurosceptyków państwo było obarczone zbyt dużymi zaległościami w reformach strukturalnych, co osłabiło pozytywny efekt akcesji. W maju 2017 r. ogłoszono, że Chorwacja wykorzystała jedynie 15,3 proc. z 10,7 mld euro dostępnych na lata 2014-2020, a miało to być wynikiem braku strategii i nieudolności administracyjnej.
Przed Chorwacją są kolejne etapy ściślejszej integracji – przystąpienie do strefy Schengen oraz wprowadzenie euro. Przedstawiciele rządu dodają, że ich celem jest doprowadzenie Chorwacji do strefy Schengen przynajmniej podczas chorwackiej prezydencji w Radzie UE, która przypadnie w pierwszej połowie 2020 r. Dążą również do znormalizowania stosunków z państwami sąsiednimi: Serbią oraz Słowenią. Spór graniczny z drugim z tych państw trwa od chwili rozpadu Jugosławii w 1991 r.