Były pierwszy minister Szkocji Alex Salmond aresztowany

Alex Salmond, źródło: Flickr/Ewan McIntosh (CC BY-NC 2.0)

Były pierwszy minister Szkocji i twarz szkockiej kampanii niepodległościowej Alex Salmond został aresztowany. Treść zarzutów nie jest jednak jeszcze znana. Część mediów podaje, że Salmond jeszcze dziś może stawić się w sądzie.

 

Przeciwko Salmondowi prowadzone było już wcześniej jedno postępowanie. Dotyczyło ono podejrzenia o molestowanie seksualne dwóch kobiet w czasie, gdy pełnił funkcję pierwszego ministra (szkocki odpowiednik premiera).

Salmond konsekwentnie odrzucał stawiane mu zarzuty. Informował również, że starał się rozwiązać problem poprzez mediację.

Na początku stycznia wygrał w tej sprawie spór sądowy ze szkockim rządem. Wyszło na jaw, że osoba kierująca wewnętrznym śledztwem zajmowała się doradzaniem dwóm rzekomym poszkodowanym, zanim jeszcze złożyły zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

Rząd Szkocji przyznał, że postępowanie przeciwko Salmondowi było niezgodne z prawem i nosiło znamiona stronniczości.

Z powodu brexitu Szkocja znów rozważa niepodległość

Szefowa lokalnego szkockiego rządu Nicola Sturgeon skrytykowała podczas konwencji programowej swojej Szkockiej Partii Narodowej (SNP) stan negocjacji ws. brexitu oraz sposób, w jaki prowadzą je rządzący Wielką Brytanią torysi. O stworzeniu przez Szkotów niepodległego państwa mówiła jako o idei „wyraźnie …

Referendum niepodległościowe

Salmond zrezygnował z funkcji pierwszego ministra i lidera Szkockiej Partii Niepodległościowej po fiasku referendum niepodległości Szkocji z 2014 r., w którym większość Szkotów zagłosowała za pozostaniem w w Wielkiej Brytanii. Jego następcą została Nicola Sturgeon.

Mimo że nie sprawował żadnej funkcji, Salmon pozostał ważną postacią w brytyjskiej polityce. Prowadził swój własny talk show w rosyjskiej telewizji RT.