Bułgaria: Zielone światło dla zakupu F-16

F-16 / Zdjęcie via twitter @marklanebiz

Brak zgody bułgarskiego prezydenta nie przeszkodzi w zakupie amerykańskich myśliwców F-16. Parlament odrzucił w piątek weto głowy państwa dając tym samym zielone światło dla największego zakupu wojskowego w postkomunistycznej historii kraju.

 

Bułgaria dała ostatecznie zielone światło na zakup o wartości ponad 1,6 mld dolarów (1,256 mld płacone z góry) na zakup 8 myśliwców wielozadaniowych F-16 – największego zakupu wojskowego od upadku komunizmu.

Bułgaria: Prezydent wetuje zakup amerykańskich myśliwców

Brak zgody w parlamencie skłonił prezydenta Bułgarii do zawetowania największej w postsowieckiej historii kraju transakcji zakupu amerykańskich myśliwców F-16. Decyzja zapadła w zaledwie dwa tygodnie po ogłoszeniu wartej 1,256 mld dolarów transakcji.
 

 

Bułgaria przystępuje do procesu modernizacji swoich sił zbrojnych. Jednym …

Parlament za myśliwcami

Głosowanie w parlamencie odbyło się w ubiegły piątek (26 lipca). Odrzucenie weta poparło 138 deputowanych przy 73 głosach poparcia dla stanowiska prezydenta. Głowa państwa sprzeciwiła się zakupowi myśliwców z powodu konieczności podniesienia w tym celu deficytu budżetowego oraz braku konsensusu wszystkich sił politycznych – spotęgowanego dodatkowo przez pośpieszną formę procedowania ustawy, która dotyczy największego w postkomunistycznej historii kraju wydatku.

Wczoraj (30 lipca) w dzienniku urzędowym ukazały się stosowne poprawki sankcjonujące de facto podwyższenie deficytu z 1,6 proc. PKB do 2,1 proc PKB. Prezydent Rumen Radew, w przeszłości pilot wojskowy oraz dowódca sił powietrznych, jest przeciwnikiem zakupu maszyn od Amerykanów. Nie podważa przy tym konieczności zakupu nowych maszyn – Bułgarzy korzystają z wysłużonych radzieckich MiG-ów 29 – ale przeciwny jest wysokim kosztom oraz potrzebie poluzowania polityki fiskalnej państwa. Lokalne media informują ponadto, że Radew jest orędownikiem myśliwców produkowanych przez szwedzki koncern SaaB. Model JAS39 Gripen został wybrany w poprzednim, anulowanym przez rząd Bojko Borysowa,przetargu.

Europa buduje wielozadaniowy myśliwiec nowej generacji

Podczas gdy Polska przymierza się do zakupu amerykańskich samolotów F-35, w Europie krystalizuje się projekt nowoczesnego myśliwca wielozadaniowego. Wczoraj pod Paryżem zaprezentowano model samolotu. Do projektu zainicjowanego przez Emmanuela Macrona i Angelę Merkel dołączyła Hiszpania.
 

 

Francusko-niemiecka inicjatywa nabiera kształtów. Na podparyskim …

Udanego zakończenia kilkuletniej sagi związanej z zakupem amerykańskich samolotów bojowych pogratulowała premierowi rzeczniczka Departamentu Stanu USA  Morgan Ortagus. Dostawa sprzętu jest spodziewana w latach 2023-2024. Stan techniczny radzieckich MiG-ów nie pozwala Bułgarom na aktywne uczestnictwo w natowskich misjach szybkiego reagowania. Doszło nawet do sytuacji, w której to inne państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego pilnują przestrzeni powietrznej nad Bułgarią.

Konkurencja dla europejskiego myśliwca nowej generacji

Szwecja ogłosiła akces do brytyjskiego programu myśliwca szóstej generacji. Budowa maszyny o roboczej nazwie „Tempest” (z ang. burza, nawałnica) ma zostać zakończona do 2035 r. Będzie stanowiła konkurencję dla niemiecko-francuskiej inicjatywy wielozadaniowego myśliwca nowej generacji.
 

 

Polska będzie miała F-35, a …

Cyberatak powiązany z zakupem myśliwców?

Niektóre lokalne media sugerowały, że niedawny atak hakerski na dane urzędu skarbowego, w ramach którego mogły wyciec wrażliwe informacje na temat nawet 5 mln osób był powiązany z końcem procedury zakupu myśliwców. Do ataku na system Narodowej Agencji ds. Dochodów (NAP) doszło 15 lipca, tuż po zawarciu umowy z USA, co zwiększyło spekulacje na ten temat.

Rząd Borysowa podchwycił tę narrację, sugerując, że za atakiem oraz kampanią wymierzoną w ministra finansów Władisława Goranowa – który odpowiada za poluzowanie polityki fiskalnej państwa oraz któremu podlega NAP – jest odpowiedzialna Rosja. Jednak, jak już informował Euractiv.pl brakuje dowodów na rosyjski ślad w sprawie wycieku danych. Za włamanie do systemu skarbówki zatrzymano 20-letniego specjalistę od cyberbezpieczeństwa, a rząd najprawdopodobniej chciał wykorzystać sprawę do zatuszowania nieudolności swoich służb cyberbezpieczeństwa.

Bułgaria: Wielki atak hakerski na skarbówkę. Czy wyciekły dane milionów obywateli?

Wielki atak hakerski w Bułgarii. Jego obiektem był system komputerowy Narodowej Agencji ds. Dochodów (NAP), która zajmuje się administrowaniem systemem podatkowym. Wyciekły szczegółowe i wrażliwe dane być może nawet 5 mln mieszkańców kraju. Gdyby się to potwierdziło, poszkodowanych byłoby nawet …