Brytyjski minister obrony zdymisjonowany. W tle kontrowersje wokół koncernu Huawei

Gavin Williamson, źródło: Flickr/Archive: U.S. Secretary of Defense, fot. U.S. Army Sgt. Amber I. Smith

Gavin Williamson, źródło: Flickr/Archive: U.S. Secretary of Defense, fot. U.S. Army Sgt. Amber I. Smith

Kierujący dotąd resortem obrony Gavin Williamson został odwołany ze swojego stanowiska. Zastąpi go dotychczasowa minister ds. rozwoju międzynarodowego Penny Mordaunt. Będzie pierwszą kobietą na stanowisku ministra obrony w historii Wielkiej Brytanii. Williamson musiał odejść w związku z wyciekiem informacji nt. zaangażowania chińskiego giganta elektronicznego w budowę sieci 5G.

 

Jak poinformowało biuro premier Theresy May „premier utraciła zaufanie do Gavina Williamsona„. Oburzenie szefowej rządu wywołał przeciek do prasy tajnych informacji z posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, na którym omawiano budowę brytyjskiej infrastruktury telekomunikacyjnej w standardzie 5G oraz związane z nim zagrożenia dla bezpieczeństwa. Członkami Rady są m.in. ministrowie i szefowie służb specjalnych.

Obawy o bezpieczeństwo sprzętu Huawei

Wiele kontrowersji budzi w Europie dopuszczanie do udziały w tego typu inwestycjach chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei, który jest w różny sposób powiązany z chińskim państwem. Przed korzystaniem ze sprzętu tej firmy przestrzegają m.in. amerykańskie i brytyjskie służby wywiadowcze. Chiński koncern miałby bowiem instalować np. w serwerach, routerach czy innych urządzeniach szpiegowskie oprogramowanie. W styczniu aresztowano zaś w Polsce jednego z pracowników koncernu pod zarzutem szpiegostwa.

Tymczasem na początku tygodnia brytyjskie media ujawniły, że choć Huawei nie zostanie dopuszczone do budowy istotnych elementów sieci 5G w Wielkiej Brytanii, to jednak weźmie udział w pomniejszych związanych z tą inwestycją projektach. Przeciwni temu mieli być niektórzy ministrowie, w tym minister spraw wewnętrznych Sajid Javid, minister handlu zagranicznego Liam Fox, minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt oraz właśnie Williamson.

Afera Huawei nie zagrozi chińskiemu gigantowi?

Afera Huawei może podzielić świat na pół – „na półkulę chińską i amerykańską”. W ten sposób Warszawa może po raz kolejny stać się linią globalnego podziału – twierdzą analitycy Bloomberga.

Afera Huawei związana z zatrzymaniem pracownika tego koncernu pod zarzutem szpiegostwa nie …

Williamson od razu podejrzany o przeciek

O przeciek Downing Street niemal od razu zaczęło podejrzewać ministra obrony. Miał on ujawnić szczegóły posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego dziennikarzom konserwatywnego „Daily Telegraph”, a potem informację podchwyciły kolejne media. Williamson miał chcieć w ten sposób storpedować plany dopuszczenia Huawei do jakiegokolwiek udziału w budowie sieci 5G w Wielkiej Brytanii. I rzeczywiście, publikacja wywołała wiele kontrowersji i bardzo negatywnych komentarzy w mediach ze strony ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa.

Jednocześnie jednak było wielu krytyków tego, że poufne informacje z posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego tak łatwo wyciekają do mediów. Od razu było niemal pewne, że musiał to zrobić któryś z niezadowolonych z efektu spotkania ministrów. Kierujący resortem kultury, mediów i sportu Jeremy Wright uznał to nawet za „sparaliżowanie prac Rady”. Na jej posiedzeniach omawiane są wszystkie ważne sprawy związane z bezpieczeństwem kraju.

Huawei liderem w branży zgłoszeń patentowych w Europie

Po raz pierwszy w historii Europejskiego Urzędu Patentowego większość zgłoszeń patentowych pochodziła od chińskiej firmy. W roku 2017 łączna liczba wniosków o ochronę własności intelektualnej osiągnęła nowy rekord.
 

„Jeśli chodzi o patenty, rok 2017 był rokiem pozytywnym dla Europy” – powiedział …

Nowa minister nazwana na cześć… okrętu wojennego

Brytyjski rząd wszczął więc natychmiast wewnętrzne dochodzenie w sprawie przecieku, a w jego efekcie zdymisjonowany został Williamson. 46-letnia Penny Mordaunt, która go zastąpi będzie pierwszą kobietą na czele ministerstwa obrony. Ma jednak spore doświadczenie w tej kwestii. Wychowała się bowiem w rodzinie wojskowej, jej ojciec był komandosem. Swoją córkę nazwał na cześć… brytyjskiego okrętu wojennego (fregaty typu Leander) „HMS Penelope”.

Sam Mordaunt także służyła w wojsku. Obecnie jest rezerwistką marynarki wojennej w stopniu podporucznika. Później pracowała w sektorze prywatnym. Od 2010 r. zasiada zaś w Izbie Gmin z ramienia Partii Konserwatywnej. W rządzie Davida Camerona była wiceministrem odpowiedzialnym za siły zbrojne, potem (w gabinecie Theresy May) odpowiadała za sprawy osób niepełnosprawnych, a potem za rozwój międzynarodowy.

UE i USA wzmacniają współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa

UE i Stany Zjednoczone postanowiły zintensyfikować współpracę w dziedzinie norm bezpieczeństwa cybernetycznego. Jest to wynik zaniepokojenia powiązaniami chińskich firm telekomunikacyjnych, takich jak Huawei, z rządem w Pekinie.
 

Bruksela i Waszyngton chcą współpracować w zakresie cyberbezpieczeństwa i zabezpieczyć się przed szpiegostwem ze …