Brexit: Kolejny krok Wielkiej Brytanii ku wyjściu z UE

Theresa May w Izbie Gmin

Theresa May w Izbie Gmin// Źródło: © UK Parliament/Jessica Taylor via Flickr

Ustawa uchylająca, która ma przenieść do prawa brytyjskiego dużą część prawa europejskiego przeszła w Izbie Gmin przez głosowanie w drugim czytaniu. Chodzi o zapewnienie ciągłości funkcjonowania prawa w okresie, w którym Wielka Brytania opuści UE, a brytyjscy posłowie i ministrowie zaczną wykreślać te unijne przepisy, z których Londyn zrezygnuje po brexicie.

 

Za ustawą przygotowaną przez rząd Theresy May głosowało 326 członków Izby Gmin. Przeciw było 290. Premier poparli posłowie rządzących torysów oraz wspierających brytyjski rząd północnoirlandzkich unionistów. Przeciw ustawie głosowali laburzyści, liberalni demokraci oraz Szkocka Partia Narodowa (SNP). 7 członków Partii Pracy zbuntowało się jednak i łamiąc zarządzoną przez jej lidera Jeremy’ego Corbyna dyscyplinę głosowania, poparło rząd. To pomogło zrównoważyć bunt części konserwatystów. Ostatecznie rząd przeforsował ustawę z 26 głosami zapasu.

Teraz ustawa przeszła do kolejnego etapu prac parlamentarnych. Komisje poselskie będą spierać się zapewne o każdą linijkę ustawy. Dzisiejsze głosowanie poprzedziła dwudniowa debata (w ostatni czwartek oraz wczoraj). W sumie posłowie przedstawiali swoje stanowiska przez przeszło 13 godzin. Ustawa wróci pod obrady całej Izby Gmin w październiku.

Bitwa wygrana, wojna potrwa długo

Ustawa, nad którą pracuje brytyjski parlament ma za zadanie uchylić inny akt prawy. Chodzi o ustawę o Wspólnotach Europejskich z 1972 roku, która wprowadziła regułę pierwszeństwa prawa unijnego. Całą procedurę trzeba jednak przeprowadzić tak, aby nie zaistniała prawna próżnia gdy unijne przepisy przestaną obowiązywać. Dlatego brytyjscy posłowie chcą przenieść funkcjonujące na Wyspach wspólnotowe prawo do prawa brytyjskiego, a potem wyeliminować to, co ich zdaniem będzie niepotrzebne.

Brexit: Unia Europejska chce ochrony produktów regionalnych przez Wielką Brytanię

Komisja Europejska wydała oświadczenie, w którym domaga się zapewnienia przez Wielką Brytanię ochrony dla unijnych produktów posiadających oznaczenie geograficzne.
 

Komisja Europejska w środę 6 września opublikowała stanowisko dot. ochrony wartości intelektualnej, w  tym ochrony nazwy pochodzenia produktów. W dokumencie KE wezwała Wielką Brytanię …

Przed rządem Theresy May jeszcze wiele parlamentarnych batalii. Trudniej przeforsować będzie samą ustawę o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Torysi po czerwcowych wyborach utracili bowiem większość w Izbie Gmin i muszą liczyć na wsparcie północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP), która zdobyła 10 mandatów. Rząd Theresy May stoi także w obliczu częstych buntów we własnych szeregach. Nie wszyscy konserwatyści popierają bowiem brexit lub sposób w jaki widzi to obecny rząd.

Brexit: Czy Walia zablokuje rozwód Londynu z UE?

Szef biura Gabinetu premier Theresy May i jednocześnie pierwszy sekretarz stanu Damian Green udaje się z wizytą do Cardiff. Spotka się tam z Pierwszym Ministrem Walii (odpowiednik premiera) Carwynem Jonesem. Rozmowy mają uspokoić nastroje po tym jak w czerwcu szefowie …

Rośnie inflacja, traci funt

Tymczasem pojawiły się niepokojące dla Londynu informacje na temat gospodarki. Choć w ostatnich miesiącach zanotowano wyraźny spadek bezrobocia, to jednak w sierpniu inflacja wzrosła do 2,9 proc. Bank of England podał także, że funt szterling stracił po porannym głosowaniu w Izbie Gmin o 0,67 proc. i kosztował dziś 1,3248 dolara. To najniższy kurs od września ubiegłego roku. Przedłużające się debaty nad ustawami dot. brexitu oraz brytyjsko-unijne negocjacje, które na razie wiele nie przynoszą powodują niepewność inwestorów i managerów przedsiębiorstw, co z kolei negatywnie odbija się na części brytyjskich wskaźników gospodarczych.

Jednocześnie brytyjskie ministerstwo ds. wyjścia z Unii Europejskiej przedstawiło plan obszarów, w których Wielka Brytania chce pozostać w bliskiej współpracy z UE. Londyn chce wciąż koordynować z Brukselą kwestie nielegalnej imigracji, cyberbezpieczeństwa, zwalczania terroryzmu oraz przeciwdziałania zagrożeniom ze strony państw trzecich. Współpraca ma także dotyczyć różnego typu międzynarodowych sankcji oraz niektórych innych aspektów polityki zagranicznej. Minister ds. brexitu David Davies argumentował, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej kraj „nadal będzie mierzyć się z tymi samymi zagrożeniami dla  brytyjskiego bezpieczeństwa, wartości i sposobu życia”.

Czy jest szansa na odwołanie brexitu?

Brexit mógłby zostać odwołany, gdyby działania gospodarcze spowodowały zmianę opinii publicznej, która doprowadziłaby do powstania nowej generacji przywódców politycznych w Wielkiej Brytanii – powiedział Michael Heseltine, konserwatywny wicepremier.