Brexit: Głosowanie w Izbie Gmin odłożone

Theresa May w Izbie Gmin

Theresa May w Izbie Gmin// Źródło: © UK Parliament/Jessica Taylor via Flickr

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May odłożyła zaplanowane na dziś (11 grudnia) głosowanie w Izbie Gmin nad projektem umowy określającej warunki brexitu. Szefowa brytyjskiego rządu chce mieć więcej czasu, aby przekonać posłów do poparcia porozumienia. Wszystko wskazywało bowiem, że rząd poniósłby druzgocącą porażkę.

 

„Gdyby obecna propozycja umowy została poddana pod głosowanie, to zakończyłoby się ono dla rządu porażką wielką różnicą głosów” – powiedziała w Izbie Gmin Theresa May. Brytyjskie media (np. telewizja Sky News) szacują, że przeciw projektowi porozumienia z UE zagłosowałoby ok. 420 posłów. Za umową byłoby zaś mniej niż 190 posłów. Oznaczałoby to porażkę grubo ponad 200 głosami.

Byłaby to ogromna różnica. W ciągu ostatnich 100 lat brytyjski rząd tylko trzykrotnie przegrał głosowanie w Izbie Gmin różnicą ponad 100 głosów. Wszystkie trzy przypadki miały miejsce w 1924 r., gdy przez niespełna 10 miesięcy istniał rząd Ramsaya MacDonalda – pierwszego w historii Wielkiej Brytanii premiera wywodzącego się z lewicowej Partii Pracy.

Bunt torysów, złość labourzystów

Premier May przegrałaby głosowanie w Izbie Gmin, ponieważ w jej własnej Partii Konserwatywnej narasta bunt przeciw niej i przeciw projektowi umowy z UE. Do czasu głosowania trudno jest ocenić ilu posłów torysów zagłosowałoby przeciw rządowi, ale brytyjskie media mówią o 90-110 buntownikach. Występując wczoraj wieczorem w Izbie Gmin May zaczęła słowami o tym, że „wsłuchuje się w głos parlamentu”. Część posłów odpowiedziało jej na to śmiechem.

Przeciwni porozumieniu są także wspierający rząd May w innych sprawach północnoirlandzcy lojaliści z Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP), posłowie Szkockiej Partii Narodowej (SNP), walijscy posłowie z partii Plaid Cymru oraz proeuropejscy Liberalni Demokraci. Umowę ostro krytykuje też kierownictwo Partii Pracy, choć część labourzystowskich posłów deklaruje poparcie  rządowej propozycji. „Odwołanie głosowania to ze strony rządu brak szacunku dla parlamentu i jego zasad. Niekompetencja tego rządu nie może być użyta jako wymówka dla grożenia krajowi bezumownym wyjściem z Unii Europejskiej” – grzmiał lider Partii Pracy Jeremy Corbyn. Na razie nie wiadomo kiedy miałoby się odbyć głosowanie nad projektem umowy brexitowej.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej: Wielka Brytania może jednostronnie anulować brexit

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że brytyjski rząd może wycofać się z brexitu bez konsultacji z innymi państwami członkowskimi – podała agencja Reutera. Orzeczenie z zadowoleniem przyjęli zwolennicy powstrzymania brexitu.

 
„Zjednoczone Królestwo może jednostronnie odwołać powiadomienie o zamiarze wycofania się z …

Spór o Irlandię Północną

Największą kością niezgody wśród brytyjskich polityków jest kwestia przyszłości Irlandii Północnej. Gdyby do 1 lipca 2020 r. nie doszło do wynegocjowania nowej umowy handlowej między Wielką Brytanią a Unią Europejską, zastosowano by mechanizm awaryjny (tzw. mechanizm backstop).

Przewiduje on czasowe pozostanie Belfastu w unii celnej, aby nie przywracać twardej granicy między Irlandia Północną a Irlandią. Ale oznaczałoby to wprowadzenie rozwiązań granicznych (w wymiarze handlowym) między Irlandią Północną a resztą Zjednoczonego Królestwa.

Mechanizm backstop obowiązywałby od 1 stycznia 2021 r., czyli po upływie okresu przejściowego jaki miałby obowiazywać w relacjach między UE a Wielką Brytanią po brexicie. Samo opuszczenie przez Londyn Unii Europejskiej będzie mieć natomiast miejsce 29 marca 2019 r.

Premier May ogłosiła, że podda umowę brexitową pod głosowanie w Izbie Gmin, gdy „uzyska od UE dodatkowe gwarancje dotyczące mechanizmu awaryjnego”. Wielka Brytania ma juz obiecaną możliwość jednostronnego wycofania się z tego mechanizmu, ale wielu torysom to nie wystarcza. Wielu z nich chciałoby, aby jakiekolwiek pozostanie Irlandii Północnej w unii celnej nie wchodziło w grę.

Wielka Brytania: Kolejna dymisja w rządzie May. Tym razem poszło o system Galileo

Minister nauki, badań, innowacji i szkolnictwa wyższego Sam Gyimah podał się do dymisji w związku z decyzją premier Theresy May o wycofaniu się Londynu ze stworzonego przez UE programu nawigacji satelitarnej Galileo. Minister Gyimah oświadczył, że sprawa ta pokazuje jak …

Tusk: Nie będzie nowych negocjacji

Premier May chce przeprowadzić dodatkowe rozmowy z UE przed zwołanym na najbliższy czwartek (13 grudnia) szczytem UE w Brukseli. Ale przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wykluczył możliwość renegocjacji projektu umowy brexitowej. „Postanowiłem zwołać szczyt unijny w sprawie brexitu w czwartek. Nie będziemy renegocjować umowy, w tym backstopu, ale jesteśmy gotowi porozmawiać o tym, jak ułatwić ratyfikację umowy przez Wielką Brytanię. Ponieważ czas ucieka, omówimy również nasze przygotowanie do scenariusza bez umowy” – napisał Tusk na Twitterze.

Po wczorajszych wydarzeniach w Izbie Gmin bardzo mocno spadł kurs funta szterlinga. Wobec amerykańskiego dolara brytyjska waluta jest najsłabsza od 20 miesięcy. Funt szterling stracił też wobec euro, a nawet innych europejskich walut, w tym polskiego złotego.

Unijny sąd odrzucił skargę brytyjskich ekspatów ws. brexitu

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę 97-letniego brytyjskiego weterana II wojny światowej oraz 12 innych obywateli Wielkiej Brytanii mieszkających w innych krajach członkowskich UE, którzy zaskarżyli całość negocjacji nad warunkami brexitu.
 
97-letni Harry Shindler oraz 12 innych osób, które podpisały się pod …