Berlin: kobiety zapłacą za bilet do metra o 21 proc. mniej

U-Bahn, źródło: Flickr/ Guillaume Carta (CC BY-SA 2.0)

W symbolicznym geście walki przeciwko nierównościom płacowym Berlin na jeden dzień zróżnicuje ceny biletów na metro. Kobiety zapłacą o 21 proc. mniej – bo tyle średnio mniej zarabiają.

 

O akcji poinformowało BVG (Berliner Verkehrsbetriebe) – należące do Berlina przedsiębiorstwo użyteczności publicznej, zarządzające berlińskim metrem, tramwajami i autobusami. Zniżki będą obowiązywały 18 marca. Zgodnie z nimi za całodzienny bilet na dwie strefy metra kobiety zapłacą 5,5 euro zamiast 7 euro.

77 dni różnicy w zarobkach

W swoim komunikacie BVG podkreśliło, że większość mężczyzn nie tylko rozumie cel akcji, ale ją popiera. „Zwłaszcza, że ten mały gest solidarności jest nieproporcjonalny do dochodu, którego kobiety są pozbawiane przez cały rok” – czytamy.

Spółka podkreśla, że 21 proc., o które mniej zarabiają kobiety, odpowiada dodatkowym 77 dniom kalendarzowym pracy. „Oznacza to, że kobieta musi pracować 424 dni, żeby zarobić tyle, ile mężczyzna w 365″ – pisze przedsiębiorstwo. Zapewnia jednocześnie, że kobiety i mężczyźni zarabiają w BVG tyle samo.

20. rocznica przystąpienia Polski do NATO

Dokładnie 20 lat temu w amerykańskiej miejscowości Independence w stanie Missouri ówcześni szefowie dyplomacji Polski, Czech i Węgier podpisali dokumenty o wstąpieniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przekazano je pełniącej wówczas funkcję sekretarz stanu USA Madeleine Albright.
 

Ceremonia podpisania dokumentów przez ministra spraw …

Mieszkanki Berlina, choć doceniają znaczenie akcji dla zwiększania świadomości o problemie nierówności płac, podkreślają, że akcja trwa tylko jeden dzień, podczas gdy nierówności „trwają” 365 dni. Zwracają też uwagę na to, że akcja to świetna kampania wizerunkowa berlińskiego przedsiębiorstwa.

To już drugi symboliczny ruch mający na celu zwiększanie świadomości społecznej na temat nierówności zainicjowany przez miasto Berlin w tym roku. W styczniu, zgodnie z pomysłem prezydenta miasta Michaela Müllera, berliński parlament regionalny uchwalił prawo, zgodnie z którym  8 marca, czyli Międzynarodowy Dzień Kobiet jest w Berlinie dniem wolnym od pracy.

Niemcy na podium, jeśli chodzi o nierówności płacowe

Zgodnie z danymi  za rok 2017 różnica płac kobiet i mężczyzn w Niemczech jest jedną z najwyższych w Europie. Niemcy znajdują się na tym niechlubnym podium, wyprzedzani tylko przez Estonię (25,6 proc.) i Czechy (21,1 proc.).

Średnia unijna różnica między wynagrodzeniem kobiet i mężczyzn wynosi 16 proc. Polska w tym zestawieniu wypada dobrze – kobiety zarabiają o 7,2 proc. mniej niż mężczyźni.

Różnice zarobków w Polsce

Kluczowa w liczeniu różnicy zarobków między osobami różnej płci jest metodologia. Eurostat wykorzystuje przeciętne stawki godzinowe i nie uwzględnia osób pracujących w administracji publicznej.

danych GUS analizujących zarobki w październiku 2016 r. wynika, że mężczyźni zarabiali w tym miesiącu średnio 4 tys. 705 zł, a kobiety – 3 tys. 971 zł. Oznacza to, że tzw. gender pay gap wynosiła w tym miesiącu aż 18,5 proc. Stosunkowo niska różnica płac dotyczyła takich sektorów jak edukacja i usługi, z kolei rekordowo wysoka (30,4 proc.) – działalności finansowej i ubezpieczeniowej.

Dane GUS wskazują też na to, że różnica w płacach jest większa niż kilka lat temu, mimo że ostatnio ma tendencję spadkową. W 2010 r. wynosiła niewiele ponad 4 proc., w 2012 r. – ponad 6 proc., a w 2014 r. – prawie 8 proc. Zazwyczaj sprawdza się też zasada, że im wyższe stanowisko, tym większe różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

Gazprom chce utrzymać monopol w Europie Środkowej

Rząd Serbii dał zielone światło spółce Gazpromu do budowy tranzytowego gazociągu, który ma utrwalić zależność państw Europy Środkowej od gazu z Rosji.
 

W tym tygodniu serbski regulator rynku energetycznego wydał ostateczne zezwolenie na budowę nowego gazociągu tranzytowego do transportu rosyjskiego gazu …