Banksy: Grafika za głos przeciwko Konserwatystom

Banksy: grafika przeciw Torysom

Banksy: grafika przeciw Torysom [Banksy]

Banksy, słynny brytyjski artysta street art, przekaże wydruk swojej znanej grafiki w zamian za oddanie głosu przeciwko Torysom w wyborach parlamentarnych 8 czerwca.

Banksy – kultowy, społecznie zaangażowany artysta nieznanej tożsamości – ogłosił na swojej stronie internetowej, że każdy mieszkaniec Bristolu i okolic (południowo-zachodnia Anglia), który prześle mu zdjęcie karty do głosowania z głosem oddanym przeciwko Torysom, otrzyma w zamian wydruk jego słynnej grafiki przedstawiającej dziewczynkę wypuszczającą z rąk balonik w kształcie serca. W serii limitowanej, która ma zostać wydana dzień po wyborach – czyli 9 czerwca – balonik nie będzie czerwony jak w oryginale, ale będzie przedstawiał flagę brytyjską.

Limitowana seria wyborcza

Na stronie banksy.co.uk czytamy: „Wersja limitowana nowej grafiki Banksy’ego zostanie wydana 9 czerwca. Wydruk na papierze archiwalnej jakości jest zupełnie darmowy, jednak dostępny tylko dla wyborców zarejestrowanych w okręgach: Bristol Północno-Zachodni, Bristol Zachodni, Północny Somerset, Thornbury, Kingswood i Filton. Prześlij po prostu zdjęcie karty do głosowania z dnia wyborów, które pokazuje, że zagłosowałeś przeciwko kandydatowi Konserwatystów, a ten prezent gratulacyjny zostanie do ciebie wysłany”.

Poniżej zamieszczona jest uwaga prawna: „ten wydruk stanowi dzieło pamiątkowe materiałów kampanii wyborczej, nie ma w żadnym zakresie celu wpływania na wybory elektoratu, nie ma wartości pieniężnej, ma przeznaczenie tylko rozrywkowe i nie podlega sprzedaży”.

O czym Banksy na swojej stronie nie wspomina to, że wedle brytyjskiego prawa wyborczego, a konkretnie paragrafu 3 punktu (d) Ustawy o Reprezentacji Narodu (Representation of the People Act 1983) „zakazuje się bezpośredniego lub pośredniego nakłaniania wyborców do pokazywania swojej karty wyborczej po jej wypełnieniu, tak aby poinformować jakąkolwiek inną osobę o nazwisku kandydata, na którego zagłosowała lub nie zagłosowała”.