Angela Merkel po 18 latach rezygnuje z przewodnictwa CDU

Kanclerz Niemiec Angela Merkel; Źródło: EURACTIV.com

Niemiecka kanclerz spotkała się z przedstawicielami kierownictwa partii, aby omówić wyniki ostatnich wyborów lokalnych. W trakcie spotkania szefowa niemieckiego rządu miała poinformować, że nie będzie ubiegać się o przywództwo w partii w trakcie grudniowego zjazdu CDU – informują agencje prasowe, w tym Reuters.

 

Angela Merkel przewodniczy CDU od 2000 roku. Według światowych agencji informacyjnych, Merkel chce pozostać kanclerzem Niemiec, mimo że planuje zrezygnować ze stanowiska przewodniczącej CDU.  Ponowne wybory szefa CDU odbędą się na zjeździe partii w grudniu. Deklaracja Merkel może oznaczać rozpoczęcie wewnątrzpartyjnej rywalizacji o to, kto zastąpi ją na czele partii.

Niemcy: CDU wygrywa wybory w Hesji, ale mocno traci poparcie

Współrządząca Niemcami chadecka partia CDU, na której czele stoi kanclerz Angela Merkel, zajęła pierwsze miejsce w wyborach lokalnych w Hesji w środkowo-zachodniej części kraju. Straciła jednak ponad 1/4 poparcia w stosunku do wyborów z 2013 r.
 
Według wstępnych wyników CDU uzyskała …

Decyzja Merkel została ogłoszona dzień po wyborach lokalnych do parlamentu krajowego Hesji. Dwie partie koalicji rządowej na szczeblu federalnym CDU i socjaldemokratyczna SPD – poniosły w nich dotkliwe straty.

Według oficjalnych wyników głosowania, CDU, która wygrała niedzielne wybory, uzyskała 27 proc. głosów. Jednak pięć lat temu miała poparcie na poziomie 38,3 proc. Dla CDU, która rządzi Hesją (samodzielnie lub w koalicji od 19 lat) tegoroczny wynik jest najgorszy w tym regionie od 1966 roku.

Irlandia: Prezydent zostaje, kary za bluźnierstwo wykreślone z konstytucji

Urzędujący od siedmiu lat irlandzki prezydent Michael D. Higgins ponownie wygrał wybory. Zwyciężył już w pierwszej turze piątkowego (26 października) głosowania. Tego samego dnia odbyło się w Irlandii także referendum na temat wykreślenia z konstytucji tego kraju bardzo starego zapisu …