Aktywizacja Trójkąta Weimarskiego?

Fot. commons.wikimedia.org/David Liuzzo, New European

Spotkanie ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego – Francji, Niemiec i Polski – w Paryżu zaplanowano na dzisiejsze popołudnie, a rozmowy doradców prezydentów tych trzech państw mają się odbyć również w stolicy Francji jeszcze w tym tygodniu. Powołany na początku lat 90. Trójkąt miał w założeniu służyć zacieśnianiu współpracy między Francją, Niemcami i Polską, ale w ostatnich latach rzadko spełniał swoje zadanie.

Ministrowie o wyzwaniach stojących przed UE i ich wpływie na finanse

Wyzwania stojące aktualnie przed UE i ich wpływ na finanse zarówno wspólnotowe, jak i poszczególnych państw członkowskich to główny temat rozmów francuskiego ministra gospodarki i finansów Michela Sapina, ministra finansów Niemiec Wolfganga Schäuble i polskiego wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. Według informacji zamieszczonej na stronie internetowej polskiego resortu ważnym tematem będzie również kwestia uszczelniania systemu podatkowego na unijnym poziomie. W trakcie spotkania mają ponadto być omawiane relacje z Wielką Brytanią po Brexicie, polityka migracyjna oraz rozwój potencjału obronnego UE.

„Weimarscy szerpowie” o Trójkącie i przeszłości Europy

Paryskie spotkanie „szerpów weimarskich”, czyli doradców prezydentów Polski i Francji Andrzeja Dudy i Francoisa Hollande’a oraz kanclerz Niemiec Angeli Merkel zapowiedział minister w kancelarii prezydenta Dudy Krzysztof Szczerski. Wyjaśnił, że rozmowy w formacie Trójkąta Weimarskiego „spotkaniem szerpów weimarskich” nazwała strona zapraszająca, czyli Francuzi.

Szczerski poinformował, że celem spotkania jest wymiana opinii, posumowanie relacji w Trójkącie Weimarskim, a także wypracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego głównych problemów bezpieczeństwa międzynarodowego, polityki europejskiej i przyszłości Europy. Podkreślił przy tym, że Trójkąt Weimarski wraca do pracy w roboczym trybie, by przygotować spotkania na wyższych poziomach. W ocenie prezydenckiego ministra do tego, by Trójkąt Weimarski stał się efektywnym narzędziem polityki europejskiej trzeba go odbudowywać właśnie od poziomów roboczych. Szczerski zastrzegł jednak, że na razie nie można liczyć na spotkanie w tym formacie na najwyższym szczeblu.

Ostatnie spotkanie przywódców państw Trójkąta odbyło się w 2011 r. w Warszawie z udziałem ówczesnych prezydentów Polski Bronisława Komorowskiego i Francji Nicolasa Sarkozy’ego oraz kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

>> Czytaj więcej o spotkaniu na szczycie Trójkąta Weimarskiego

Przywódcy tych państw spotkali się też w dwa lata później – również w Warszawie – przy okazji wspólnego spotkania Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Węgry i Słowacja) i Trójkąta Weimarskiego.

>> Czytaj więcej o spotkaniu V4 i Trójkąta Weimarskiego

„Był moment zawahania, czy pewnej pauzy w pracach Trójkąta Weimarskiego w ostatnich miesiącach” – przyznał Szczerski, ale zapewnił, że „ten okres mamy za sobą”.

W październiku zeszłego roku do Warszawy miał przyjechać prezydent Francois Hollande, by wziąć udział w polsko-francuskich konsultacjach międzyrządowych. Jednak tuż przed przyjazdem Pałac Elizejski poinformował, że Hollande odłożył tę wizytę. Konsultacje międzyrządowe się nie odbyły. Decyzja była wynikiem fiaska rozmów w sprawie zakupu Caracali dla polskiego wojska.

>> Czytaj więcej o niedoszłym kontrakcie ws. francuskich śmigłowców

Trójkąt Weimarski powołali w 1991 r. szefowie dyplomacji Francji, Niemiec i Polski. Miał on na celu wzmocnienie współpracy między tymi trzema państwami (m.in. wspieranie Polski w staraniach o uzyskanie członkostwa w UE).