2018 będzie rokiem reformy UE i 100-lecia niepodległości Polski

Noworoczne orędzie prezydenta Andrzeja Dudy, źródło: KPRP

Rok 2018 będzie czasem reformy UE i 100-lecia niepodległości Polski – wynika z noworocznych orędzi prezydentów Francji i Polski oraz kanclerz Niemiec. Na ten rok prezydent Andrzej Duda zapowiada obchody 100-lecia niepodległości Polski i przygotowania do referendum konstytucyjnego, a prezydent Emmanuel Macron i kanclerz Angela Merkel deklarują chęć wspólnego reformowania Unii Europejskiej.

 

W swoim noworocznym wystąpieniu prezydent Andrzej Duda zaapelował o to, by rok 2018 był rokiem dumy narodowej i poczucia obywatelskiej wspólnoty w związku ze 100-leciem niepodległości Polski oraz planowanym referendum konstytucyjnym. Prezydent Emmanuel Macron apelował  o „bardziej suwerenną, bardziej zjednoczoną i bardziej demokratyczną” Europę i potwierdził wolę ścisłej współpracy z Niemcami w tej kwestii. Kanclerz Angela Merkel zapewniła natomiast, że zarówno Niemcy, jak i Francja chcą, by UE była dobrze przygotowana na wyzwania przyszłości.

Rok 2018 w Polsce rokiem dumy narodowej i poczucia obywatelskiej wspólnoty

„Uczyńmy rok 2018 rokiem narodowej dumy i poczucia obywatelskiej wspólnoty” – apelował w noworocznym orędziu prezydent Andrzej Duda. Zwrócił się przy tym do obywateli o wspólną decyzję ws. nowej konstytucji.

„Niech ten nowy rok będzie pomyślny – dla naszej ojczyzny, dla naszych rodzin, dla każdego z nas; uczyńmy go rokiem narodowej dumy poczucia obywatelskiej wspólnoty” – apelował prezydent. „Świętujmy nasze dotychczasowe osiągnięcia i wspólnie pracujmy na nowe sukcesy. W ten wyjątkowy czas bądźmy razem – tu, w kraju, oraz w gronie rodaków mieszkających za granicą” – zachęcał Duda.

W jego ocenie miniony rok był kolejnym rokiem ważnych zmian, „budowy państwa służącego obywatelom, czasem reform, dzięki którym instytucje i organy państwa będą działać w sposób przejrzysty, pod zwiększoną kontrolą demokratyczną”. „Przed nami rok szczególny, wyjątkowy” – zapowiedział prezydent podkreślając, że w czasie obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości „przypomnimy i godnie uczcimy wszystkich, którzy zasłużyli się dla naszej wolności”.

Według prezydenta obchody stulecia niepodległości są okazją do tego, by na nowo odkryć wielkość naszej historii, umocnić narodową tożsamość i „dumę z niezwykłych dokonań minionych pokoleń”. „Gorąco zapraszam do udziału w debacie nad kształtem naszej wspólnoty obywatelskiej. Razem zadecydujmy o tym, jaka ma być nowa konstytucja na nowe czasy. Kształtujmy swoją przyszłość z nadzieją i ufnością w nasze możliwości – tak jak ci, którzy odważną walką i wytrwałą pracą odzyskali niepodległe państwo polskie” – apelował w orędziu noworocznym Andrzej Duda.

Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ-u

„Polska dołącza do grona rozstrzygającego najważniejsze problemy polityki międzynarodowej i stojącego na straży pokoju” – oświadczył prezydent w niedzielnym wystąpieniu podkreślając, że do rangi symbolu urasta fakt, że zbiegło się to ze stuleciem odzyskania niepodległości. „Wniesiemy tam [do Rady Bezpieczeństwa ONZ-u] nasze wartości, nasze wielowiekowe doświadczenia w dążeniu do wolności, pokoju i współpracy między narodami” – zapowiedział Duda.

English version 

W przyszłym tygodniu „mocne i ważne wystąpienie” prezydenta

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiedział, że 11 stycznia prezydent Andrzej Duda będzie miał „mocne i ważne wystąpienie” na temat swej aktywności zagranicznej w tym roku. Podczas dorocznego spotkania z ambasadorami akredytowanymi w Polsce ma też przedstawić swoją opinię nt. miejsca Polski w UE oraz planów polskiej aktywności w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ. Szczerski zastrzegł, że działania Andrzeja Dudy na forum UE będą uzgadnianie z premierem Mateuszem Morawieckim

Według szefa gabinetu prezydenta aktywność Dudy w dziedzinie polityki zagranicznej będzie się koncentrowała przede wszystkim wokół członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ-u. Drugim elementem zagranicznej aktywności prezydenta w 2018 roku będzie 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. „Prezydent chce w tym roku poświęcać dużo uwagi Polakom rozsianym po całym świecie” – zapowiedział Szczerski. Trzecim aspektem aktywności zagranicznej Andrzeja Dudy ma być natomiast dyplomacja gospodarcza. „W tym obszarze wydarzeniem najważniejszym na początku roku będzie obecność prezydenta w Davos – podkreślił minister Szczerski.

Macron ws. przyszłości UE

W wygłoszonym w niedzielę (31 grudnia) orędziu noworocznym prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował o „bardziej suwerenną, bardziej zjednoczoną i bardziej demokratyczną” Europę oraz zapowiedział dalsze reformy polityczne i gospodarcze we Francji. „Musimy odzyskać europejską ambicję życia w bardziej suwerennej, bardziej zjednoczonej, bardziej demokratycznej Europie. Chcę byśmy razem nie rezygnowali z niczego ani na rzecz nacjonalistów, ani sceptyków” – powiedział Macron w swoim pierwszym po objęciu urzędu orędziu noworocznym.

Prezydent Francji zaapelował także do mieszkańców Europy o większą aktywność, żeby mogli mieć więcej do powiedzenia na temat przyszłości Unii Europejskiej, w tym także w drodze bezpośrednich konsultacji obywatelskich. Macron potwierdził ponadto wolę dalszej ścisłej współpracy pomiędzy Francją a Niemcami, o której wcześniej tego dnia w swoim orędziu noworocznym mówiła również kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Kwestia uchodźców

Zapowiadając kontynuację wewnętrznych reform, Macron nawiązał m.in. do kwestii nowych przepisów imigracyjnych. Zapowiedział, że Francja będzie nadal przyjmować uchodźców i imigrantów, ale nie „bez jasno określonych zasad”. Francuski rząd zamierza bowiem wprowadzić w tym roku zmiany w przepisach imigracyjnych, które przewidują m.in. szybszą deportację migrantów, którym odmówiono azylu.

Tymczasem Polska konsekwentnie opowiada się przeciwko przyjmowaniu uchodźców w ramach unijnego mechanizmu relokacji.

35 mln euro od Grupy Wyszehradzkiej na walkę z nielegalną imigracją

Państwa Grupy Wyszehradzkiej zdecydowały wczoraj, że przekażą Włochom 35 mln euro na walkę z nielegalną imigracją z Libii. Każde z państw członkowskich V4 zadeklarowało na ten cel po 9 mln euro (ok. 40 mln zł). Decyzję Polski, Czech, Słowacji i Węgier pochwalił szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który – podobnie jak premier Włoch Paolo Gentiloni – uczestniczył w czwartkowym spotkaniu V4.

Tuż przed nowym Nowym Rokiem stanowczy sprzeciw w tej sprawie ponownie zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. „Od samego początku sprzeciwiamy się koncepcji mechanizmu relokacji. Jednostronne narzucanie takiego rozwiązania na państwa członkowskie jest zaprzeczeniem zasad wspólnoty” – ocenił szef polskiego rządu.

Merkel zapowiada utworzenie rządu i reformę UE

W swoim orędziu noworocznym kanclerz Merkel zapowiedziała, że już niebawem utworzy stabilny rząd, a także, że Niemcy wspólnie z Francją będą reformować UE. Zapewniła, że zdaje sobie sprawę z oczekiwań obywateli, którzy liczą, że politycy będą w stanie stawić czoła wyzwaniom przyszłości oraz troszczyć się o potrzeby obywateli i dlatego „pracuje nad szybkim utworzeniem w przyszłym roku stabilnego rządu”. „Ponieważ świat nie będzie na nas czekał” – wyjaśniła.

Choć wybory do Bundestagu odbyły się 24 września, to do dziś nie udało się utworzyć rządzącej koalicji (rozmowy z FDP i Zielonymi w tej sprawie zakończyły się fiaskiem). Teraz mają się rozpocząć rozmowy z dotychczasowym partnerem – SPD. Socjaldemokraci liczą jednak na wcześniejsze wybory i poprawienie swojego wyniku. Merkel i jej ministrowie wciąż więc sprawują swoje obowiązki komisarycznie, a eksperci przewidują, że nowy rząd nie powstanie przed marcem.

Niemcy: SPD dementuje, że rozpoczęła rozmowy koalicyjne z CDU

Informację o tym, że niemieccy socjaldemokraci zgodzili się usiąść z chadekami do negocjacji o utworzeniu wspólnego rządu podał dziennik „Bild”. Zielone światło do rozpoczęcia rozmów z CDU miało nadejść z kierownictwa SPD po wczorajszym spotkaniu liderów obu partii z …

„Realia naszego kraju to z jednej strony sukces i pewność siebie, a z drugiej – lęki i wątpliwości” – przyznała kanclerz, zapewniając, że oba te elementy motywują ją do dalszej pracy na rzecz niemieckiego społeczeństwa.

W niedzielnym wystąpieniu kanclerz podkreśliła też, że przyszłość Niemiec jest „nierozłącznie związana z Europą”, a za kluczową kwestię na najbliższe lata uznała utrzymanie Unii Europejskiej jako wspólnoty 27 państw. Jak wyjaśniała chodzi o to, by „w zglobalizowanym i cyfrowym świecie bronić wartości w sposób solidarny i w poczuciu własnej siły zarówno w środku UE, jak i na zewnątrz Wspólnoty”.

„Niemcy i Francja chcą przyczynić się do tego, by Europa była dobrze przygotowana do przyszłości” – oświadczyła szefowa niemieckiego rządu, która jednak cieszy się coraz mniejszym poparciem. Z niedawnego sondażu przeprowadzonego na zlecenie agencji DPA wynika, że już niemal połowa (47 proc.) badanych Niemców chce, żeby kanclerz ustąpiła ze stanowiska.