Zaproszenie na Internet Governance Forum w Warszawie

Internet Governance Forum

Jak zrównać szanse na europejskim rynku usług cyfrowych? – Zapraszamy na warsztat odbywający się w ramach Forum Zarządzania Internetem 2018

Organizatorem wydarzenia są Allegro.pl oraz European Tech Alliance.

Partnerem merytorycznym i medialnym jest EURACTIV.pl.

 

Zapraszamy do udziału w warsztacie poświęconym kwestii konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw (platform) cyfrowych na rynkach narodowych, a także na rynku europejskim oraz w przestrzeni globalnej. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w czwartek 13 grudnia br. w godz. 10:30-11:30.

W trakcie warsztatu chcemy przyjrzeć się specyfice wyzwań i barier stojących na drodze do poprawy konkurencyjności przez europejskie startupy, scale-upy i – szerzej – rodzime firmy technologiczne. Przyjrzymy się temu, jak w zestawieniu z przedsiębiorstwami międzynarodowymi prowadzącymi działalność w skali globalnej lub pan-europejskiej kształtują się ich szanse na rozwój i współzawodnictwo na coraz bardziej zglobalizowanym rynku cyfrowym.

Po pierwszej części dyskusji, gdy omówimy ogólną sytuację, w jakiej znajdują się europejskie firmy technologiczne w zestawieniu z podmiotami międzynarodowymi, skoncentrujemy się na temacie regulacji europejskich tj. DST (podatek od usług cyfrowych) czy P2B (platform-to-business). Wychodząc od tych konkretnych przykładów tworzonego w Brukseli prawa, spróbujemy z szerszej perspektywy przypatrzyć się temu, jakie – z perspektywy europejskich podmiotów, których ono dotyka – wyzwania stoją przed prawodawcami, by w najbardziej efektywny i sprawiedliwy sposób kształtować europejski rynek usług cyfrowych, na którym wszyscy aktorzy mają równe prawa, obowiązki i… szanse. Dobre intencje, którymi kierują się prawodawcy nie zawsze przekładają się na dobre prawo – przeciwnie, nierzadko, to właśnie europejskie firmy technologiczne, które dane prawo miało chronić w konkurencji z międzynarodowymi e-gigantami dostają rykoszetem stając się de facto ofiarami regulacji.

Zastanowimy się więc, jak rodzime firmy wspierać, a nie – przeciwnie – tworzyć dodatkowe bariery na drodze do ich rozwoju i sukcesów. Efektem warsztatu będzie wypracowanie rekomendacji dotyczących tego, jak zapewnić wszystkim firmom technologicznym równe szanse na rynkach narodowych i na cyfrowym rynku europejskim.

 

Lista prelegentów:

Wanda Buk, Wiceminister Cyfryzacji

Filip Majdowski, Wicedyrektor Departamentu Systemów Podatkowych, Ministerstwo Finansów

dr Magdalena Piech, Przewodnicząca European Tech Alliance, Ekspertka ds. regulacyjnych Allegro.pl

Oleg Roibu, Szef działu Public Affairs w eMAG

dr Magdalena Słok-Wódkowska, Prawniczka DELab, Uniwersytet Warszawski

 

Moderatorka:

Karolina Zbytniewska, EURACTIV.pl

 

Miejsce wydarzenia: Centrum Nauki Kopernik, Wybrzeże Kościuszkowskie 20, 00-390 Warszawa

Data: 13 grudnia 2018, godz. 10:30-11:30