Raport ekspertów V4: Kierunki reformy UE

instytut-sobieskiego-v4-polska-unia-europejska-wegry-czechy-slowacja-gospodarka-prawo-integracja

Inwazja Rosji na Ukrainę pokazała, jak ważna jest dywersyfikacja źródeł energii - podkreślaja autorzy raportu poświęconego kierunkom reformy UE. / Foto via pixabay [pixel2013]

Kolejna faza transformacji energetycznej powinna odzwierciedlać́ pozycję wyjściową V4, dostępne zasoby oraz warunki na rynku krajowym. Aby uniknąć potencjalnego sprzeciwu politycznego, instytucje UE powinny odpowiednio wesprzeć następną fazę transformacji energetycznej państw Grupy Wyszehradzkiej – piszą autorzy z Polski, Czech, Węgier i Słowacji w raporcie poświęconym kierunkom reformy UE.

 

Europa kryzysów oczami lewicy. DEBATA Z LESZKIEM MILLEREM


 

Celem raportu było wypracowanie stanowiska ekspertów na trzy kluczowe tematy dla regionu V4:
1. Przyszły ustrój UE
2. Bezpieczeństwo energetyczne V4
3. Rozwój polityki cyfrowej

Raport jest proeuropejski – został przygotowany przez 4 think-tanki z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Pomysłodawcą raportu był polski think-tank Instytut Sobieskiego, przy tworzeniu dokumentu Czechy reprezentował Institute for politics and society, Słowację – F. A. Hayek Foundation, a Węgry – Institute For Foreign Affairs and Trade. Dokument został przygotowany na potrzeby trwającej Konferencji w sprawie przyszłości Europy.

Przedstawia rekomendacje ekspertów i proponuje kierunki rozwoju UE w trzech konkretnych politykach:

  1. system instytucjonalny UE
  2. bezpieczeństwo energetyczne V4
  3. rozwój polityki cyfrowej.

Celem raportu jest przedstawienie głosu ekspertów z think-tanków z tej części Europy, aby zrównoważyć procesy decyzyjne w UE. Dokument wpasowuje się w nową geopolityczna sytuację dotyczącą bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowej, ale i całej Unii Europejskiej, spowodowaną wojną na Ukrainie.

Publikacja zbiegła się z ustaniem dopływu rosyjskiego gazu do Polski. Instytut Sobieskiego od momentu powstania, czyli od 2005 roku szuka alternatywnych źródeł zaopatrzenia Polski w energię i m.in. tego dotyczą główne rekomendacje ekspertów:

  • Kolejna faza transformacji energetycznej powinna odzwierciedlać́ pozycję wyjściową V4, dostępne zasoby oraz warunki na rynku krajowym, a także zdolność lokalnych społeczności do wytrzymania spodziewanych wzrostów cen energii. Kosztów inwestycji nie mogą ponosić przede wszystkim podatnicy V4, zwłaszcza ci, którzy już cierpią z powodu ubóstwa energetycznego. Aby uniknąć potencjalnego sprzeciwu politycznego, instytucje UE powinny odpowiednio wesprzeć następną fazę transformacji energetycznej V4
  • Inwazja Rosji na Ukrainę pokazała, jak ważna jest dywersyfikacja źródeł energii i przypomniała, że europejski system energetyczny nadal w dużej mierze opiera się na importowanych paliwach kopalnych. Wojna na Ukrainie obnażyła naszą zależność́ od dostaw „just-in-time”.
  • Unijna polityka cyfrowa powinna zostać uregulowana na poziomie europejskim, poprzez przyjęcie stosownych rozporządzeń i dyrektyw. Oprócz powołania nowych urzędów chroniących użytkowników internetu, powinno zostać zmienione prawo na bardziej przystępne i zrozumiałe dla przeciętnego użytkownika (krótsze klauzule, regulaminy). Co ważne – Unia Europejska powinna stworzyć bardziej atrakcyjne środowisko inwestycyjne dla wzrostu gospodarczego, dzięki któremu stworzy nowe miejsca pracy, zwłaszcza dla młodych ludzi i małych przedsiębiorstw 

Autorami raportu są:

I – Ustrój UE
Tomasz Grzegorz Grosse (The Sobieski Institute – Poland)
Péter Stepper (Külügyi és Külgazdasági Intézet – Hungary)
Šárka Shoup (Institute for Politics and Society – Czechia)

II – Energetyka
Rafał Libera (The Sobieski Institute – Poland)
György Ilyash (Külügyi és Külgazdasági Intézet – Hungary)
Karel Sál (Institute for Politics and Society – Czechia)

III – Cyfryzacja
Bartłomiej Michałowski (The Sobieski Institute – Poland)
Márton Ugrósdy (Külügyi és Külgazdasági Intézet – Hungary)
Martin Reguli (F.A.Hayek Foundation – Slovakia)
Roman Máca (Institute for Politics and Society – Czechia)

Dokument został opublikowany w 4 językach narodowych i w jęz. angielskim. Jest dostępny do darmowego pobrania na stronie Instytutu Sobieskiego: Raport – Instytut Sobieskiego.

Projekt udało się zrealizować dzięki wsparciu finansowemu z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.