Koronawirus: Apel do Amazona o przestrzeganie praw pracowników

DISCLAIMER: Stwierdzenia i opinie zawarte w tym artykule odzwierciedlają poglądy autora i nie przedstawiają stanowiska redakcji EURACTIV.pl

amazon,bryan angelo,unsplash.com

amazon,bryan angelo,unsplash.com

W całej Europie lekarze opowiadają się za wstrzymaniem działalności oddziałów firmy Amazon. W kilku krajach członkowskich pracownicy są zmuszani do pracy pod groźbą nieotrzymania wypłat – publikujemy list otwarty wystosowany przez grupę europosłów do szefa europejskiego oddziału Amazon Xaviera Garamboisa.

 

 

List otwarty do dyrektora Amazon Europe, pana Xaviera Garamboisa

„Magazyny Amazona znajdują się w każdym państwie, które reprezentujemy w Parlamencie Europejskim. Chcemy wyrazić nasze głębokie zaniepokojenie działalnością pańskiegoprzedsiębiorstwa, które w obliczu powszechnej izolacji i podjętych środków zapobiegawczych w związku panującą epidemią COVID-19 naraża swoich pracowników na niebezpieczeństwo.

W Bergamo, gdzie znajduje się włoskie epicentrum wirusa, pracownicy zmuszeni są do pracy, realizując zamówienia bez wymaganej odzieży ochronnej. Dzieje się tak pomimo próśb związków zawodowych, które na bieżąco monitorują sytuację. We Francji, jeden z pracowników musiał być reanimowany, zaś u co najmniej pięciu kolejnych potwierdzono infekcję koronawirusem. Setki pracowników skorzystały po 16 marca z przysługującego im prawa do wypowiedzenie umowy. Co więcej, 6 kwietnia złożona została skarga na nierespektowanie prawa pracowników do wypowiedzenia umów, a francuski inspektorat pracy wystosował do Amazona żądanie wdrożenia środków zabezpieczających pracowników w czterech magazynach na terenie Francji. W Polsce zaś, z powodu niechlujności podejmowanych działań na rzecz bezpieczeństwa, pracownicy stopniowo się zwalniają.

Twórca aplikacji Zoom: Od zera do miliardera

Aplikacja Zoom do prowadzenia wideokonferencji przekroczyła próg 200 mln użytkowników w mniej niż pół roku. Dziś służy do narad firmowych, zajęć szkolnych, spotkań rodzinnych, a nawet… odprawiania nabożeństw. Kim jest Eric Yuan – twórca Zooma?

Tymczasem w okresie kwarantanny zamówienia nadal napływają do Amazona. Każda paczka jest efektem pracy łańcucha pracowników, którzy obsługują przesyłki. Większość wysyłanych towarów trudno sklasyfikować jako niezbędne do funkcjonowania. Są one głównie przeznaczone do rozrywki.

Od początku kwarantanny liczba zamówień na gry wideo wzrosła o 100 proc., a zamówienia na inne przedmioty, takie jak lalki, komiksy, DVD czy seks zabawki rosły z dnia na dzień. Jednak według związków zawodowych zaledwie 10 proc. wysyłanych produktów jest niezbędne (jedzenie, środki higieniczne), a i tak większość z nich jest dostępna w sklepach spożywczych i supermarketach. Czy utrzymanie udziału na rynku za wszelką cenę jest warte więcej niż zdrowie ludzi pracujących w Waszych magazynach?

Każdego dnia od 200 do 400 pracowników idzie do pracy w każdym z magazynów. Nie mają na sobie odpowiedniej odzieży ochronnej, brakuje też podstawowych środków sanitarnych: nie mają dostępu do rękawiczek i masek ochronnych. Owszem, zostały zainstalowane punkty z mydłem, ale np. w Polsce pracownicy są oskarżani o zbyt częste mycie rąk i spowalnianie tempa pracy.

Grenlandia: „Zielona wyspa" na mapie zachorowań na koronawirusa

Grenlandia pokonała koronawirusa. Wszyscy dotychczas zarażeni wyzdrowieli i nie odnotowano żadnych nowych przypadków. 

Dlatego też podwyżka zarobków dla osób, które pracują w czasie pandemii i ryzykują przy tym zdrowiem, powinna być oczywistym posunięciem. Ryzykownie czyjegoś zdrowia dla potrzeb firmy nie jest warte dodatkowych dwóch euro na godzinę, jak to zostało zaproponowane w Niemczech. To nie czas na strategię kija i marchewki, ale na mądre działania, które leżą w naszym wspólnym interesie.

W całej Europie lekarze opowiadają się za wstrzymaniem działalności oddziałów Amazona. W kilku krajach członkowskich pracownicy są zmuszani do pracy pod groźbą nieotrzymania wypłat. Według naszej wiedzy do tej pory Amazon Europe nie zajął stanowiska i nie wdrożył żadnych obowiązkowych środków. Czy chodzi o to, aby poświęcić życie tysięcy pracowników dla utrzymania zysków?

Trzeba też pamiętać, że ochrona pracowników Amazon oznacza też ochronę wielu osób, które mogłyby być narażone na rozprzestrzeniania się wirusa. Jako przedstawiciele obywateli Unii Europejskiej prosimy o zamknięcie magazynów na czas pandemii i jednoczesne zapewnienie pracownikom dochodu zastępczego do czasu zakończenia kwarantanny.

Wasze działania mają wpływ na funkcjonowanie całej Europy. Liczymy na to, że weźmiecie udział w walce z kryzysem. Tak długo, jak środki ochronne są potrzebne, apelujemy: „zamknijcie magazyny, zostańcie w domach, twórzcie historię”.

Z góry dziękujemy za szybką odpowiedź.

Z poważaniem,

Leïla Chaibi (Francja), Eugenia Rodriguez Palop (Hiszpania), Özem Demirel (Niemcy), Salima Yenbou (Francja), Konstantinos Arvanitis (Grecja), Nikolaj Villumsen (Dania), Kateřina Konečná (Czechy)