Węgry: Czołowi politycy ogłaszają „zwycięstwo” w negocjacjach w sprawie budżetu Unii Europejskiej

Szwecja, NATO, Europa, USA, pandemia, koronawirus, Węgry, Polska, Szijarto, Varga

Węgry "wygrały" negocjacje w sprawie przyszłego budżetu Unii Europejskiej - oświadczył w środę w materiale wideo węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. / The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Szefowie resortów dyplomacji i sprawiedliwości mówią o węgierskim „zwycięstwie” w rozmowach z UE. W tym roku w portugalskich hotelach zamelduje się około 46 mln mniej gości niż w 2019 r. Rzecznik KE krytykuje Serbię za głosowanie przeciwko rezolucji ONZ dotyczącej Krymu. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

WARSZAWA

Weta nie będzie? Polska i Węgry najprawdopodobniej wycofają się z weta, które oba państwa zadeklarowały wobec mechanizmu praworządności i tzw. pakietu budżetowego UE. Mają się bowiem zgodzić na kompromisową propozycję wypracowaną w trakcie negocjacji z niemiecką prezydencją.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Polska i Węgry wycofają się z budżetowego weta?

Polska i Węgry najprawdopodobniej wycofają się z weta, które oba państwa zadeklarowały wobec mechanizmu praworządności i tzw. pakietu budżetowego UE. Mają się bowiem zgodzić na kompromisową propozycję wypracowaną w trakcie negocjacji z niemiecką prezydencją. 

BUDAPESZT

Zwycięzcy? Węgry „wygrały” negocjacje w sprawie przyszłego budżetu Unii Europejskiej – oświadczył w środę w wideo opublikowanym w mediach społecznościowych minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. „Wygraliśmy! Przyjaźń Polski i Węgier zwyciężyła!”, dodała minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga.

Szijjarto podkreślił, że dostęp do finansowania UE nie będzie ograniczony przez uwarunkowania polityczne lub ideologiczne. „Wygraliśmy, ponieważ walczyliśmy o interes narodowy, w przeciwnym razie Bruksela decydowałaby o przyjmowaniu nielegalnych migrantów lub odcięciu pieniędzy UE”, stwierdził szef MSZ.

Judit Varga podkreśliła, że zostało udowodnione, iż „zawsze warto walczyć o interesy Węgier”. „Warto walczyć, aby dotacje (UE) nie były powiązane z wymogami ideologicznymi w czasie pandemii”, podkreśliła Varga w wideo zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Według Vargi wypracowany w środę przez Budapeszt, Warszawę, Berlin i Brukselę kompromis jest zgodny z traktatami UE, „szanuje naszą tożsamość narodową i zapewnia ochronę przed szantażem politycznym”.

Jej polski odpowiednik twierdzi, że jest inaczej. “Konkluzje interpretujące” i „wytyczne” nie są prawem! Prawem jest rozporządzenie. Jeżeli rozporządzenie łączące budżet z ideologią wejdzie w życie, będzie to znaczące ograniczenie suwerenności Polski i złamanie europejskich traktów. Nie zgadzamy się na to!!! Walczmy o interes Polski” – nawoływał wieczorem lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro na Twitterze.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Polska i Węgry z nadzieją na porozumienie ws. budżetowego weta

Polska i Węgry mają nadzieję na porozumienie ws. weta wobec unijnego budżetu już na najbliższym szczycie UE. Po spotkaniu premierów Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana oraz wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oba państwa podtrzymują swoje stanowisko w tej sprawie.

LIZBONA

Hotele do zamknięcia. Prawie połowa hoteli w Portugalii planuje zamknięcie do końca roku. Sieci hotelarskie przyznają, że planują zamknąć 56 proc. hoteli, poinformowało w środę Portugalskie Stowarzyszenie Hoteli (AHP). Decyzje te spowodowane są ekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa oraz brakiem turystów.

AHP przewiduje się, że portugalski sektor hotelarski odnotuje stratę w przychodach w wysokości 3,6 mld euro w 2020 r., co oznacza spadek o 80 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

80 proc. strata przychodów równa się utracie około 46,4 mln klientów za cały 2020 r. Sektor turystyczny Portugalii stanowi około 12 proc. PKB.

(Maria João Pereira, Lusa.pt)

Portugalia: Premier Costa zapewnia o poparciu dla powiązania budżetu z praworządnością

„Wspieramy niemiecką prezydencję w kwestii powiązania budżetu z praworządnością i porozumienie wynegocjowane przez nią z Parlamentem”, stwierdził szef portugalskiego rządu.

SZTOKHOLM

Krok do NATO? Komisje obrony i spraw zagranicznych szwedzkiego parlamentu uznały, że do strategii bezpieczeństwa Szwecji może zostać wpisana akcesja do NATO. Zdaniem szwedzkich mediów jest to historyczny krok, zbliżający kraj do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Szwecja: Parlament chce możliwości przystąpienia do NATO?

Zdaniem szwedzkich mediów jest to historyczny krok, zbliżający kraj do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

BERLIN

Sceptycyzm kanclerz Merkel. W związku z rosnącą liczbą zakażeń kanclerz Angela Merkel zaapelowała w środę podczas debaty budżetowej w Bundestagu do społeczeństwa: Najważniejszym kluczem do skutecznej kontroli jest „odpowiedzialne zachowanie każdej jednostki i gotowość do zaangażowania się”, powiedziała. Kanclerz jest przekonana, że większość mieszkańców Niemiec przyłączy się do walki z pandemią.

Szefowa niemieckiego rządu studziła też przedwczesne nadzieje na wielki postęp dzięki szczepieniom na COVID-19. „Nie będziemy w stanie wykonać tak wielu szczepień w pierwszym kwartale, że będziemy mogli odczuć znaczącą zmianę sytuacji”, powiedziała Merkel. Dlatego uważa, że aktualne ograniczenia pandemiczne są niewystarczające.

Merkel zgodziła się z zaleceniami naukowców, którzy doradzają całkowite zamknięcie życia publicznego po świętach Bożego Narodzenia na kilka tygodni.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Koronawirus: Niemcy protestują przeciwko przeciwpandemicznym restrykcjom

Blisko 20 tys. osób zgromadziło się w sobotę (7 listopada) w centrum Lipska w proteście przeciwko restrykcjom narzuconym pandemią.

BELGRAD

Albo Rosja, albo UE? UE oczekuje, że Serbia zharmonizuje politykę zagraniczną z polityką Unii, powiedział w środę agencji BETA rzecznik KE Peter Stano.

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło w poniedziałek rezolucję wzywającą Rosję do jak najszybszego zakończenia „czasowej okupacji” Krymu – półwyspu odebranego Ukrainie w 2014 r. po akcji zbrojnej.

Rezolucja dotycząca militaryzacji Krymu, Sewastopola i części Morza Czarnego oraz Morza Azowskiego została przyjęta przez 63 kraje. 17 głosowało przeciw, a 62 wstrzymały się od głosu. Tekst rezolucji nie jest wiążący, ma znaczenie jedynie polityczne.

W poniedziałek Serbia zagłosowała przeciwko rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wszystkie kraje, które są kandydatami lub potencjalnymi kandydatami do członkostwa w UE, zagłosowały za rezolucją w sprawie Krymu, z wyjątkiem Bośni i Hercegowiny, która wstrzymała się od głosu.

„Aby czynić postępy na ścieżce integracji z UE, Serbia musi stopniowo dostosowywać się do wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE, zgodnie z ramami negocjacyjnymi dotyczącymi przystąpienia do UE. Oczekujemy, że Serbia będzie zachowywać się zgodnie z tym stanowiskiem, aby nie podważać jej europejskich perspektyw”, stwierdził Stano.

Stano powiedział, że „stanowisko UE w sprawie nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola jest jasne i dobrze znane jej partnerom, w tym Serbii”.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Serbia: Problemy z praworządnością zastopują rozmowy akcesyjne z UE? / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 4 grudnia.

SOFIA

Sąsiedzkie spory. W środę bułgarski rząd oskarżył macedońskie władze o prowadzenie kampanii dyplomatycznej i medialnej mającej zdyskredytować stanowisko Bułgarii ws. sporu z sąsiadem. Sofia po raz kolejny ostrzegła Macedończyków, że jeśli nie zmienią swojej „narracji”, nie uzyskają poparcia dla rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z UE.

„Nadszedł czas, aby rząd Republiki Macedonii Północnej porzucił manipulacje, sugerujące że Bułgaria kwestionuje prawo do samostanowienia i tożsamości obywateli Macedonii, napisano w oświadczeniu bułgarskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

W środę bułgarska minister spraw zagranicznych Ekaterina Zaharieva spotkała się po raz pierwszy ze specjalnym wysłannikiem Skopje do rozmów z Bułgarią Vlado Buckovskim. Po spotkaniu ogłoszono, że negocjacje w spornych kwestiach między oboma krajami będą kontynuowane.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

UE: Bułgaria nie ustąpi ws. rozpoczęcia rozmów akcesyjnych Macedonii Północnej?

Minister spraw zagranicznych Bułgarii Ekaterina Zachariewa poinformowała we wtorek, że Sofia nie poparła rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych Unii Europejskiej z Macedonią Północną. Premier Bojko Borysow zapowiada, że jego rząd ws. sporu o historię z Macedonią nie może pójść na żadne kompromisy.

 

 

Jak …

PARYŻ

Przeciw radykalnemu islamowi. Zakaz organizowania tajnych szkół religijnych propagujących radykalną odmianę islamu, zakaz wystawiania certyfikatów dziewictwa dziewczętom oraz wzmocnienie walki z przymusowymi małżeństwami, jak również egzekwowanie obowiązku przedszkolnego od 3. roku życia to główne założenia nowego prawa, które będzie omawiane we francuskim parlamencie.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Francja: Rząd przedstawił założenia ustawy ws. przeciwdziałania radykalnemu islamowi

Zakaz organizowania tajnych szkół religijnych propagujących radykalną odmianę islamu, zakaz wystawiania certyfikatów dziewictwa dziewczętom oraz wzmocnienie walki z przymusowymi małżeństwami, jak również egzekwowanie obowiązku przedszkolnego od 3. roku życia to główne założenia nowego prawa, które będzie omawiane we francuskim parlamencie.

 

Założenia …

LUKSEMBURG

Ograniczenia mają zostać przedłużone. „Trudno jest utrzymać ograniczenia w okresie świątecznym, ale jest to cena, którą musimy zapłacić, jeśli nie chcemy później cierpieć”, powiedział premier Luksemburga Xavier Bettel na środowej konferencji prasowej.

Zgodnie z obecnymi ograniczeniami restauracje, kawiarnie i bary pozostają zamknięte, godzina policyjna trwa od 23:00 do 6:00, a maksymalnie dwie osoby z tego samego gospodarstwa domowego może odwiedzić inny dom.

W ostatnich 14 dniach krajem z największą liczbą zgonów na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców w UE i na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego jest Słowenia, gdzie wskaźnik ten wynosi 28,2 zgonu na 100 tysięcy mieszkańców (spadek o 0,5).

Ósmy jest Luksemburg ze wskaźnikiem zgonów na 100 tys. mieszkańców w ciągu 14 dni na poziomie 14,2 (bez zmian). 31 października wskaźnik 1 tys. zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców przekroczył Luksemburg – obecnie wynosi on tam 1199,7 (wzrost o 13,8).

(Anne Damiani | EURACTIV.com)

Argentyna: Najbogatsi sfinansują walkę z pandemią COVID-19

Argentyna jest kolejnym krajem Ameryki Południowej, który szuka sposobu na doraźną pomoc dla swoich obywateli.

WILNO

Apel o działanie. Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska z zadowoleniem przyjęła decyzję litewskich organów ścigania o wszczęciu postępowania przygotowawczego w sprawie tortur na Białorusi. Jednocześnie była kandydatka na prezydenta Białorusi zaapelowała do innych państw europejskich, aby poszły za przykładem Litwinów.

Swiatłana Cichanouska, nieoficjalna zwyciężczyni sierpniowych wyborów prezydenckich, odnosiła się do działań prokuratora generalnego Evaldasa Pašilisa, który wszczął wstępne postępowanie w związku z zeznaniami obywatela Białorusi Maksima Charoszyna na podstawie kodeksu karnego Litwy i paragrafu mówiącego o “niezgodnym z międzynarodowym prawem traktowaniu ludzi, spowodowaniu uszkodzeń ciała i torturach”.

(Benas Gerdžiūnas | LRT.lt)

Białoruś wciąż protestuje

Ponad 300 osób zatrzymano w czasie wczorajszych Marszów Wolności – przekazała wieczorem telewizja belsat powołując się na dane mińskiej policji. Natomiast centrum praw człowieka Wiasna informowało o zatrzymaniu 287. protestujących, zastrzegając, że lista nazwisk jest wciąż uaktualniana. 

RZYM

Apel o kompromis. Europa potrzebuje zjednoczenia i zielonego światła dla Funduszu Odbudowy UE w jak najkrótszym czasie, powiedział premier Włoch Giuseppe Conte podczas wystąpienia w Izbie Deputowanych – izbie niższej parlamentu. Szef włoskiego rządu dodał, że „obywatele nie wybaczą  politykom zaprzepaszczenia historycznego porozumienia”.

W ten sposób Conte odniósł się do trwających niepewności dotyczących zatwierdzenia wartego 750 mld euro Funduszu Odbudowy UE w związki z polskim i węgierskim wetem. Dziś i jutro odbędzie unijny szczyt przywódców państw UE, na którym być może wypracowany zostanie ostateczny kompromis.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Ognisko koronawirusa w rządzie? Zakażona minister Lamorgese uczestniczyła w posiedzeniu

Cały skład gabinetu Giuseppe Contego miał zostać poddany testom, a ministrowie siedzący na spotkaniu obok Lamorgese podjęli decyzję o samoizolacji.

PRAGA

Europa równych państw. „Powinniśmy wspierać Polskę i Węgry w kwestii sporu z Komisją Europejską – powiedział prezydent Czech. Milosz Zeman zapewnił podczas środowego spotkania w Pradze Andrzeja Dudę o swoim wsparciu dla Polski i Węgier w sporze z Komisją Europejską.

„Chcemy po prostu, aby Unia nadal była unią wolnych narodów i równych państw i do tego uważam powinny zmierzać negocjacje, które w tej chwili się toczą“, stwierdził w Pradze polski prezydent Andrzej Duda na wspólnym wystąpieniu z goszczącą go na Praskim Zamku głową czeskiego państwa Miloszem Zemanem. To jego zdaniem miałoby odzwierciedlać porozumienie, „które zostanie ostatecznie zawarte”.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Kiedy Czechy zrezygnują z węgla? Znamy wstępną datę

Paliwa kopalne, w tym węgiel brunatny i gaz, są dominującym źródłem energii w Czechach, z 73 proc. udziałem w produkcji energii.

BRATYSŁAWA

Parlament zatwierdził reformę sądownictwa i rekordowo deficytowy budżet. Deputowani przyjęli w środę poprawkę do konstytucji, która utoruje drogę do kompleksowej reformy sądownictwa w kraju.

„Wszystkie zmiany zawarte w zatwierdzonym prawie są słuszną odpowiedzią na sytuację w wymiarze sprawiedliwości. Nie możemy obserwować i czekać na uruchomienie mechanizmów samoczyszczenia”, powiedziała minister sprawiedliwości Mária Kolíková z partii Na rzecz Ludzi (Za ľudí) poprzedniego prezydenta Andreja Kiski.

Parlament przyjął też budżet państwa na 2021 r., w którym przewidziano deficyt na poziomie 7,4 proc. PKB.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Zaprezentowano projekt nowej strategii bezpieczeństwa. 2 proc. PKB na obronność już w tym roku?

We wtorek zaprezentowano projekt nowej strategii bezpieczeństwa i obrony Słowacji. Wynika z niego, że Rosja jest głównym wyzwaniem dla bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego. Autorzy zwrócili także uwagę na rosnącą siłę militarną Chin.

 

 

Projekt strategii bezpieczeństwa i obrony, który ma przyjąć …

PODGORICA 

750 mln na minusie. Trzeciego dnia urzędowania nowy rząd Czarnogóry, kierowany przez Zdravko Krivokapicia, postanowił pożyczyć 750 mln euro. Ministerstwo finansów wyemitowało na obligacje skarbowe w tej kwocie, które w przyszłym roku mają skompensować deficyt skarbu państwa.

Obligacje zostały wyemitowane na siedem lat z oprocentowaniem 2,95 proc. Wszystkie zostały sprzedane. Deficyt budżetowy jest jednym z największych problemów Czarnogóry.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)