Zieloni w Europie potępiają dokończenie budowy Nord Stream 2 / STOLICE

Gazociąg na dnie Bałtyku stanowi zagrożenie dla suwerenności energetycznej Europy, podkreślają europejscy Zieloni. „Tragedia demograficzna” w Hiszpanii. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.

 

HELSINKI

Zieloni potępiają gazociąg Nord Stream 2. W następstwie spotkania prezydenta USA Joego Bidena z jego rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem, eurodeputowani z partii Zielonych z krajów nadbałtyckich wyrazili „stanowczą dezaprobatę” i „sprzeciw” wobec dokończenia gazociągu Nord Stream 2.

We wspólnym oświadczeniu opublikowanym w czwartek (17 czerwca) sygnatariusze, w tym eurodeputowani i członkowie ugrupowań z Finlandii, Szwecji, Litwy, Polski, Niemiec, a także Danii, podkreślili, że inwestycja realizowana na dnie Bałtyku jest projektem politycznym i stanowi zagrożenie dla realizacji celów klimatycznych Unii Europejskiej.

W piśmie podkreślono, że Nord Stream 2 negatywnie wpłynie na dążenia Ukrainy do ochrony suwerenności i „prawa do wyboru europejskiej ścieżki”.

Zieloni twierdzą, że zwiększając zależność od rosyjskiego gazu, kraje UE podważają suwerenność energetyczną Europy. Ale oprócz argumentów politycznych w oświadczeniu wymieniono również kwestie środowiskowe.

Napisano, że rurociąg jest sprzeczny z celami Europejskiego Zielonego Ładu. Gaz nie powinien być traktowany jako pośredni krok na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej i przejścia do źródeł odnawialnych, a inwestycje w infrastrukturę gazową mogą pogłębić zależność od paliw kopalnych. Zamiast tego należy skoncentrować się na transeuropejskiej sieci elektroenergetycznej, zwłaszcza w regionie Bałtyku.

Sygnatariusze pisma uważają, że dokończenie inwestycji – gazociąg jest gotowy w 95 proc. i jego finalizacja ma nastąpić w ciągu kilku miesięcy – osłabi globalną wiarygodność państw UE jako propagujących zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Zwolennikami zakończenia jego budowy są Niemcy, a Joe Biden zdecydował o odstąpieniu – to gest odczytywany jako ukłon Waszyngtonu w stronę Berlina – od większości sankcji wobec inwestycji.

Stany Zjednoczone wprawdzie nałożyły sankcje na osiem podmiotów zaangażowanych w budowę gazociągu na dnie Bałtyku, w tym na rosyjskie statki inżynieryjne. Ale wobec samej spółki Nord Stream AG oraz jej prezesa restrykcje od razu zostały zawieszone.

Dyskusja wokół gazociągu w Niemczech może przybrać na sile wraz ze zbliżającymi się w tym kraju wyborami parlamentarnymi. Przeciwnikami dokończenia inwestycji są zajmujący obecnie drugie miejsce w sondażach niemieccy Zieloni.

Krytykują oni postawę rządu federalnego, który pomimo sprzeciwu wielu krajów europejskich i Parlamentu Europejskiego kontynuuje pracę nad projektem. Kandydatka ugrupowania na kanclerza Annalena Baerbock twierdzi, że Nord Stream 2 nie jest potrzebny do zabezpieczenia zaopatrzenia w gaz, bo istniejąca sieć gazociągów zupełnie do tego wystarcza. Zdaniem niemieckiej polityk celem Rosji jest wykluczenie za pomocą gazociągu Polski i Ukrainy z tranzytu gazu.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Szczyt USA-Rosja: "Konstruktywna rozmowa" Bidena i Putina. Ambasadorowie powrócą do placówek

Wczoraj odbyło się pierwsze spotkanie prezydenta USA Joego Bidena z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

MADRYT

„Tragedia demograficzna”. Wskutek COVID-19 w Hiszpanii doszło do pogłębienia się kryzysu demograficznego, poinformował Krajowy Urząd Statystyczny (INE) w Madrycie.

Z zaprezentowanych wczoraj (17 czerwca) szacunków INE, wynika że w grudniu 2020 r. urodziło się zaledwie 23,2 tys. dzieci, co oznacza, że liczba urodzeń jest najniższą pod względem statystyk prowadzonych przez rząd Hiszpanii w ujęciu miesięcznym. Dane te zbierane są od 1941 r.

Autorzy raportu dotyczącego wskaźników demograficznych w okresie pandemii odnotowali, że w porównaniu do grudnia 2019 r. nastąpił spadek liczby urodzonych dzieci o 20,4 proc.

Z szacunków INE wynika, że zmniejszenie się liczby urodzeń widoczne było także w pierwszych czterech miesiącach 2021 r., kiedy w Hiszpanii przyszło na świat 105 tys. dzieci, czyli o 6 proc. mniej w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 r.

Jednocześnie, ze statystyk INE wynika, że w ubiegłym roku w Hiszpanii zmarło prawie pół miliona osób, co oznacza 75 305 zgonów więcej niż w 2019 r. Wskaźnik urodzeń spadł do 339 206, co oznacza o 21 411 mniej dzieci w porównaniu z 2019 r. i najniższy próg od 1941 r. – dwa lata po zakończeniu hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939).

Zbieżność tych dwóch zjawisk (wzrost liczby zgonów i spadek liczby urodzeń) jest destrukcyjny dla równowagi demograficznej w 46-milionowej Hiszpanii, stwierdzili eksperci INE.

(EUROEFE)

Cudzoziemcy pracujący w Polsce coraz częściej rozważają wyjazd do innych krajów

Ze względu na starzenie się polskiego społeczeństwa i kryzys demograficzny imigranci są – jak podkreślają ekonomiści – kluczowi dla obecnego systemu.

WIEDEŃ

W Wiedniu o Bałkanach. Dziś (18 czerwca) w Wiedniu odbędzie się spotkanie przywódców państw Bałkanów Zachodnich, którego gospodarzem będzie kanclerz Austrii Sebastian Kurz. Wezmą w nim udział przywódcy Serbii, Kosowa, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny oraz Macedonii Północnej, a także specjalny przedstawiciel UE ds. dialogu między władzami w Belgradzie i Prisztinie. Przywódcy omówią m.in. perspektywę rozszerzenia UE na kraje Bałkanów Zachodnich.

(Oliver Noyan | EURACTIV.de)

Chiny sięgają po Bałkany Zachodnie. Unia Europejska powinna się niepokoić?

W jaki sposób powinna zareagować Unia Europejska na coraz większą obecność Chin w krajach regionu?

RZYM

Rząd wzmacnia środki dotyczące cyberbezpieczeństwa. Włoski rząd podjął we wtorek (15 czerwca) decyzję o rozszerzeniu podmiotów objętych krajowym obszarem cyberbezpieczeństwa o firmy publiczne i prywatne, które będą miały obowiązek niezwłocznego zgłaszania wykrytych ataków lub incydentów, a także dostosowania środków ochrony swoich sieci do określonych standardów.

Wskazane firmy, to te, które pełnią podstawowe funkcje dla utrzymania działalności, która ma fundamentalne znaczenie dla interesów państwa w kluczowych sektorach, w tym w telekomunikacji, zdrowiu, energetyce, finansach, transporcie, obronności, lotnictwie i usługach cyfrowych.

W nadchodzących miesiącach firmy będą musiały wdrożyć odpowiednie środki ochrony przed coraz częstszymi zagrożeniami informatycznymi i powiadomić włoski Csirt, zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego, o wszelkich incydentach.

Decyzję podjęto po ustanowieniu przez rząd nowej Narodowej Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa (Acn). To kolejny krok w kierunku podniesienia „poziomu cyberodporności najbardziej wrażliwych podmiotów dla celów bezpieczeństwa narodowego” – podało biuro premiera.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Infodemia: Jak media powinny walczyć z dezinformacją?

Infodemia, czyli pandemia informacji, stała się ona szczególnie szkodliwa podczas trwającej pandemii koronawirusa.

WARSZAWA | BERLIN

Różne punkty widzenia. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier złożył wczoraj (17 czerwca) oficjalną wizytę w Polsce, która miała związek z 30. rocznicą podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

W trakcie wspólnej konferencji prasowej prezydentów Andrzej Duda podkreślił, że traktat polsko-niemiecki miał przełomowy charakter w naszej historii. Duda porównał Polskę i Niemcy do dwóch sąsiadujących ze sobą farm. – Właściciele mają kwestie sporne, ale są gotowi pożenić nawzajem swoje dzieci, wyjaśnił. Frank-Walter Steinmeier stwierdził, że „istnieją różne interesy, różne punkty widzenia” ale sąsiedztwo polsko-niemieckie „należy od wielkich osiągnięć i sukcesów Europy”.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Prezydent Niemiec dziś z oficjalną wizytą w Polsce

Dziś przypada 30. rocznica podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami.

PRAGA | WARSZAWA

Nie chcą zamykać kopalni. Od wczoraj trwają rokowania między Polską a Czechami w sprawie kopalni Turów. Delegacje obu państw przerwały negocjacje. Zostaną one wznowione dziś (18 czerwca). Czeski minister środowiska zapewnił wczoraj, że „naszym (Czech – red.) celem nie jest natychmiastowe zatrzymanie kopalni, dążymy do porozumienia”. Szczegóły poniżej. 

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Polsko-czeskie rozmowy ws. Turowa: "Naszym celem nie jest natychmiastowe zatrzymanie kopalni"

„Dążymy do porozumienia”, zapewnił minister środowiska Czech.

BUDAPESZT

Komisja sprawdzi Węgry. W środę (16 czerwca) Komisja Europejska przekazała, że przyjrzy się węgierskiej ustawie zakazującej „propagowania homoseksualizmu” w szkołach i przewidującej stworzenie ewidencji osób, które dopuściły się pedofilii. Szczegóły poniżej.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)