Zamach w Londynie

Londyn// Źródło: london.gov.uk

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała zdecydowaną walkę z islamskimi ekstremistami. To reakcja na wydarzenia, które miały miejsce w Londynie – w sobotę (3 czerwca) w ataku terrorystycznym zginęło 7 tam osób, a 48 zostało rannych.

 

To już trzeci zamach terrorystyczny przeprowadzony w Wielkiej Brytanii w ciągu niespełna trzech miesięcy. W marcu br. na Westminster Bridge w Londynie zginęło 6 osób, a 49 zostało rannych. Potem, 22 maja, doszło do zamachu w Manchesterze, gdzie eksplozja bomby nastąpiła podczas koncertu amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande. Zginęły 22 osoby, a 120 odniosło obrażenia.

Zamach w Londynie

W sobotę, późnym wieczorem (21:58 czasu lokalnego), zamachowcy wjechali samochodem w grupę pieszych na Moście Londyńskim. Następnie trzech mężczyzn opuściło pojazd i zaczęło kierować się w okolice targu Borough Market atakując po drodze nożami ludzi znajdujących się w pobliżu. Drogę terrorystom zagrodziła policja, która za pomocą serii strzałów zabiła napastników. Do zamachu przyznało się Pastwo Islamskie.

Reakcja Theresy May

Sobotnie wydarzenia skomentowała brytyjska premier Theresa May.  Jak poinformowała, ataki, które miały miejsce w ostatnim czasie na Wyspach nie są ze sobą połączone, jednak cechą wspólną ich wszystkich jest „jedna, przepełniona złem ekstremistyczna ideologia islamska. (…) To ideologia, która jest wypaczeniem islamu i jego zasad”.

Jak poinformowała May, brytyjskim służbom udało się udaremnić w ostatnim czasie kolejnych pięć ataków. „Najwyższy czas, by powiedzieć: wystarczy! (…) Nie możemy udawać, że wszystko może trwać jak do tej pory” – powiedziała stanowczo brytyjska premier. Podkreśliła, że należy walczyć z ekstremizmem zarówno w kraju, jak i za granicą, a pokonanie tej ideologii stanowi jedno z największych wyzwań współczesnych czasów. Podkreśliła, że nie można pozwalać na to, by ekstremizm swobodnie rozprzestrzeniał się w sieci, apelując o podpisanie razem z innymi rządami międzynarodowego porozumienia regulującego zasady używania cyberprzestrzeni.

„Dokonaliśmy znaczącego postępu w ostatnich latach w walce z terroryzmem, ale wciąż w naszym kraju za dużo jest tolerancji dla ekstremizmu” – stwierdziła May. Postulowała zwiększenie wyroków za wszystkie przestępstwa związane z terroryzmem oraz zapowiedziała konieczność podjęcia działań militarnych na rzecz zniszczenia Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku.

Jak podsumowała May, do zniszczenia ideologii islamskiej nie wystarczą jednak operacje militarne. „Możemy ją pokonać wyłącznie, jeśli przestaniemy myśleć o przemocy a ludzie zrozumieją, że nasze pluralistyczne wartości są ponad wszystkim tym, co oferują ludzie dopuszczający się nienawiści” – powiedziała.

Wybory parlamentarne

Do zamachu doszło zaledwie cztery dni przed czwartkowymi wyborami parlamentarnymi w Wlk. Brytanii. W niedzielę (4 maja), w odpowiedzi na wydarzenia w Londynie, partie zawiesiły kampanię wyborczą. Wznowią ją już dziś (5 maja).