„Wyjaśnianie nieporozumień”, czyli oferta Francji militarnego wsparcia Rumunii / Briefing z Europy

Prezydent Francji Emmanuel Macron. / Foto via [EPA-EFE/EURACTIV]

Rumuński prezydent ogłosił, że jego kraj jest gotowy na przyjęcie francuskich żołnierzy, którzy mieliby wzmocnić – w obliczu agresywnych działań Rosji – tzw. wschodnią flankę NATO | Kierownictwo niemieckiej partii Zielonych oskarżone o defraudację pieniędzy | Między innymi o tym piszemy w piątkowym briefingu z Europy.

 

WEBINARIUM: „Fit for 55: Jakie wyzwania czekają Polskę?”

STRASBURG

Pegasus: Polish government must respect rule of law. „It’s not the first time that we are concerned about the rule of law in Poland” – underlines Esteban González Pons, Spanish Member of the European Parliament and vice chair of the European People’s Party.

(Karolina Zbytniewska | EURACTIV.pl)

Pegasus: Polish government must respect rule of law – Esteban González Pons

Spanish Member of the European Parliament and vice chair of the European People’s Party talks about the Pegasus scandal and the state of democracy in Europe.

PARYŻ | BUKARESZT

Wyjaśnianie nieporozumień. Rumuński prezydent ogłosił, że jego kraj jest gotowy na przyjęcie francuskich żołnierzy, którzy mieliby wzmocnić – w obliczu agresywnych działań Rosji – tzw. wschodnią flankę NATO. Jak informowaliśmy wczoraj na EURACTIV.pl, chęć wysłania dodatkowego kontyngentu do Rumunii wyraził prezydent Francji Emmanuel Macron. Szczegóły poniżej. 

(Mathieu Pollet, EURACTIV.fr | Bogdan Neagu, EURACTIV.ro | Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com, tłum. Mateusz Kucharczyk)

"Wyjaśnianie nieporozumień", czyli oferta Francji militarnego wsparcia Rumunii

Rumuński prezydent ogłosił, że jego kraj jest gotowy na przyjęcie francuskich żołnierzy, którzy mieliby wzmocnić – w obliczu agresywnych działań Rosji – tzw. wschodnią flankę NATO.

BERLIN

Zieloni odpierają zarzuty o defraudację. Berlińska prokuratura ogłosiła w środę (19 stycznia), że prowadzi śledztwo przeciwko wszystkim członkom kierownictwa partii. Zarzuca im się, że wypłacili sobie premie covidowe bez konsultacji z odpowiednimi organami partyjnymi.

“Premie zostały już dawno spłacone”- powiedział dziennikarzom członek kierownictwa partii i wicekanclerz Robert Habeck podczas czwartkowej wizyty w Monachium. “Ponadto sprawa jest obecnie badana przez prokuraturę – wtedy, jak sądzę, ten rozdział zostanie raz na zawsze zamknięty” – dodał polityk.

Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock powtórzyła stanowisko Habecka. “Będziemy w pełni współpracować z odpowiednimi władzami, aby upewnić się, że kwestia ta zostanie rozwiązana szybko i całkowicie” – zapewniła Baerbock.

W przyszłym tygodniu partia wybierze swoich nowych liderów, jednak zarzuty związane z defraudacją mogą stać się przeszkodą dla kandydatów objętych dochodzeniem, wśród których jest m.in. Ricard Lang.

(Julia Dahm | EURACTIV.de I tłum. Monika Mojak)

Niemcy: Zieloni torują drogę drugiej kadencji prezydenta Steinmeiera

Wcześniej swoje poparcie dla jego kandydatury wyraziły partie SPD i FDP.

WIEDEŃ

Austria wprowadzi obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19. Austriacki parlament przegłosował w czwartek wieczorem (20 stycznia) ustawę o powszechnym obowiązku szczepienia przecie COVID-19. Szczegóły poniżej. 

(Martyna Kompała, Oliver Noyan | EURACTIV.com, EURACTIV.pl)

HELSINKI | SZTOKHOLM

Finlandia i Szwecja podzielone co do przystąpienia do NATO. Fińska premier Sanna Marin zmuszona była bronić swoich słów ze środowego wywiadu dla agencji Reutera. Marin powiedziała, że „bardzo mało prawdopodobne jest”, aby Finlandia za jej kadencji wystąpiła o przyjęcie do NATO. Szczegóły poniżej. 

(Pekka Vänttinen, Charles Szumski | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Premier Sanna Marin: krytykowana za słowa, że Finlandia raczej nie wystąpi o przyjęcie do NATO

W Finlandii panuje ogólny konsensus, że wystąpienie przez rząd z wnioskiem o przyjęcie do NATO powinno być poprzedzone referendum.

KOPENHAGA | OSLO

Po decyzji Norwegii duńscy pediatrzy kwestionują szczepienie dzieci na COVID-19. Duńscy pediatrzy zaapelowali do Urzędu ds. Zdrowia, aby ten wydał opinię, czy powinno się zalecać szczepienie na koronawirusa dzieci. Bodźcem do dyskusji na ten temat stała się decyzja norweskich władz, które oświadczyły, że nie będą zachęcać do szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat.

Decyzja była podyktowana ostatnimi statystykami dotyczącymi wariantu Omikron, podczas gdy Dania nadal opiera swoje zalecenia dotyczące szczepień dla dzieci na statystykach dla odmiany Delta, wyjaśnił pediatra Klaus Birkelund Johansen, przewodniczący Duńskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Jego zdaniem Narodowa Rada ds. Zdrowia powinna dokonać ponownej oceny skuteczności szczepień dzieci, biorąc pod uwagę także specyfikę wariantu Omikron.

„Kiedy kraje podobne do Danii patrzą na te same dane i dochodzą do różnych wniosków, to ja się nie dziwię, że duńscy rodzice zastanawiają się, czy szczepić dzieci”, powiedział.

Norweskie organy ds. zdrowia zalecają szczepienie dzieci z chorobami przewlekłymi oraz te, które mają stały kontakt z osobami o obniżonej odporności.

Analogicznie instytucje w Danie nie skomentowały takiego podejścia, ale premier Mette Frederiksen przedstawiła kilka uwag.

„Oczywiście władze nieustannie zastanawiają się, co najlepiej zrobić, także jeśli chodzi o dzieci. Do tej pory zalecenie było jasne i jednoznaczne: szczepcie dzieci. Jeśli jednak w pewnym momencie to zalecenie się zmieni, będzie trzeba jakoś powiedzieć o tym Duńczykom”, stwierdziła szefowa rządu.

W Danii jak dotąd w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało 27,4 proc. dzieci w wieku 5-11 lat, a 41,1 proc. otrzymało dopiero pierwszą dawkę szczepionki.

(Charles Szumski | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Unijna komisarz ds. zdrowia: Szczepionki na COVID-19 nas nie zawiodły

„Szczepionki nas nie zawiodły”, podkreśliła unijna komisarz w rozmowie z dziennikarzami.

TALLIN

Estoński dowódca wieszczy wojnę. Sytuacja na Ukrainie osiągnęła punkt, skąd nie ma już odwrotu, a eskalacja jest nieunikniona, ocenił Martin Herem, dowódca estońskich Sił Obronnych (EDF) przed spotkaniem rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Jak powiedział, wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że dojdzie do konfliktu zbrojnego, a Rosja przestała już nawet szukać rzeczowego wytłumaczenia dla swoich działań, powiedział Herem w środę estońskiemu Radiu 2. Dodał, że obecność ponad 100 tys. rosyjskich żołnierzy na granicy z Ukrainą mówi sama za siebie.

Rosja chce „wstrząsnąć europejskim bezpieczeństwem”, udając kraj niebezpieczny, stwierdził Herem, cytowany przez ERR News. Dodał, że utrzymująca się niestabilna sytuacja w sąsiednim kraju służyły Kremlowi i jego długofalowym interesom.

Dowódca wykluczył jednak, że konflikt przeniesie się na terytorium Estonii, nawet gdyby na Ukrainie doszło do otwartej wojny. Bardziej prawdopodobna jest seria cyberataków i innych tego typu operacji informacyjnych, uważa wojskowy.

Estonia dużo wydaje na obronność, zwłaszcza na obronę powietrzną.

W 2021 r. budżet wojskowy kraju wynosił 645 mln euro, co stanowiło ok. 2,3 proc. PKB. To więcej niż 2-procentowy próg, na którego którego osiągnięcie do 2024 r. umawiały się państwa NATO.

Estonia zamierza w najbliższych latach zwiększyć wydatki na wojsko o 380 mln euro, poinformowała w środę premier Kaja Kallas.

(Charles Szumski | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

USA wydały zgodę. Litwa, Łotwa i Estonia przekażą amerykańską broń Ukrainie

Zgodnie z wymogami wcześniejszej umowy z USA państwa bałtyckie muszą takie zezwolenie uzyskać

PRAGA

Rząd sprzeciwia się obowiązkowym szczepieniom na COVID-19. Nowy rząd zdecydował, że szczepienie przeciwko COVID-19 nie będzie w Czechach obowiązkowe. Decyzję przekazał w tym tygodniu premier Petr Fiala (ODS), mówiąc, że jego gabinet nie chce „pogłębiać podziałów w społeczeństwie”.

Liczba zakażeń koronawirusem wśród Czechów wciąż osiąga rekordowe wartości. Wydaje się zatem, że rząd chce po prostu uspokoić antyszczepionkowców i ma nadzieję, że w ten sposób więcej osób zaszczepi się dobrowolnie.

Zgodnie z planem poprzedniego rządu, kierowanego przez Andreja Babisa, od marca szczepienia na COVID-19 miały być obowiązkowe dla pracowników medycznych, policjantów i wszystkich Czechów powyżej 60. roku życia. Teraz plany te nie są już aktualne.

Podczas wiele krajów europejskich powoli znosi pandemiczne restrykcje, pomysł obowiązkowych szczepień staje się coraz bardziej kontrowersyjny i politycznie ryzykowny.

Komisja Europejska ostrzega jednak, że pandemia najprawdopodobniej jeszcze się nie kończy, a szczepienia nadal są bardzo ważne.

Na COVID-19 zaszczepiło się jak dotąd około 63 proc. Czechów, a 32 proc. przyjęło już dawkę przypominającą. Problemem jest jednak obniżające się zainteresowanie szczepieniami wśród młodzieży i osób starszych. Duże nadzieje czeski rząd wiąże z długo oczekiwaną szczepionką Novavax.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy rozważają dostawę sprzętu wojskowego dla Ukrainy

Nowy czeski rząd chce pomóc Ukrainie w obliczu trudnej sytuacji na granicy z Rosją.

BUDAPESZT

Minister sprawiedliwości: Lewica ingeruje w węgierskie wybory. Minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga oskarżyła europejską lewicę o ingerencję w wewnętrzne sprawy kraju. 62 eurodeputowanych skierowało bowiem list do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) z prośbą o wysłanie pełnowymiarowej misji monitorującej węgierskie wybory.

„Pochodzimy z 5 grup politycznych i z 19 różnych krajów. Wszyscy jednak podzielamy obawy, że wybory mogą nie przebiegać zgodnie z najwyższymi standardami demokratycznymi”, napisali europosłowie w liście. Szczegóły poniżej. 

(Silvia Ellena | EURACTIV.com | tłum. Paulina Borowska)

Europosłowie domagają się misji obserwacyjnej na Węgrzech. "Chcą wpłynąć na wynik wyborów"

Według węgierskiej minister sprawiedliwości Judit Vargi europejska lewica ingeruje w wewnętrzne sprawy Węgier.

BRATYSŁAWA

Niebezpieczne przekręcenie słów. Rosyjska agencja TASS przekręciła część wypowiedzi słowackiego ministra gospodarki, Richarda Sulíka, co przyczyniło się do wzrostu napięcia między Kijowem a Bratysławą. Chodzi o Krym i sankcje nałożone na Moskwę.

21 grudnia Sulík powiedział, że nie popiera przedłużania sankcji i przyznał, że nie uważa, że Rosja zwróci Krym Ukrainie. W tym tygodniu TASS opublikował zaś artykuł zatytułowany „Słowacki wicepremier ma nadzieję, że Krym pozostanie częścią Rosji”.

Rzecznik MSZ Ukrainy Oleg Nikolenko powiedział, że taki komentarz jest „nie do przyjęcia” i dodał, że tym bardziej boli, gdy pochodzi ze strony przyjaznego, sąsiedniego kraju. Premier Słowacji Eduard Heger zapewnił Ukrainę, że Słowacja potępia aneksję Krymu i ta polityka obowiązuje wszystkich członków rządu.

Tymczasem Sulík utrzymuje, że cała sytuacja jest wynikiem przekręcenia przez TASS jego słów. Podkreślił, że jego partia Wolność i Solidarność nie popiera aneksji Krymu.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk | tłum. Kinga Wysocka)

Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

  • USA nałożyły sankcje na czterech ukraińskich polityków. Zarzuca im się ułatwianie Rosji przejęcia władzy w kraju. Objęci sankcjami zostali dwaj sprawujący obecnie swoje funkcje parlamentarzyści: Taras Kozak i Ołeh Wołoszyn, a także dwaj byli już posłowie: Wołodymyr Siwkowicz i Wołodymyr Olijnyk. Departament USA oskarża ich o udział w kampanii mającej na celu destabilizację sytuacji na Ukrainie, za którą stoi rosyjskie FSB. Amerykański rząd twierdzi, że Taras Kozak i Ołeh Wołoszyn byli w centrum tego planu. Obaj politycy są członkami partii Wiktora Medwedczuka, ukraińskiego oligarchy blisko związanego z Rosą i środowiskiem rosyjskiej władzy. Medwedczuk ma reputację głównego sojusznika Kremla na Ukrainie. Od maja ubiegłego roku poszukuje go Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Oskarżany jest m.in. o zdradę stanu.
  • Białoruś: Referendum konstytucyjne ma się odbyć 27 lutego. Aleksander Łukaszenka podpisał dekret w tej sprawie. Projekt konstytucji zmniejsza uprawnienia prezydenta oraz wprowadza na tym stanowisku kadencyjność. Zwiększa natomiast rolę przewodniczącego Ogólnobiałoruskiego Zgromadzenia Ludowego, czyli nieformalnego dorocznego zebrania przedstawicieli różnych grup społecznych. Obserwatorzy podejrzewają, że w ten sposób Łukaszenka może sobie szykować polityczną emeryturę po upływie kolejnych kadencji prezydenckich.
  • Brazylia: Po raz pierwszy w ciągu jednej doby stwierdzono ponad 200 tys. nowych infekcji. Sytuacja epidemiczna w Brazylii gwałtownie się zaostrza, bo rośnie także siedmiodniowa średnia nowych zakażeń.
  • Wielka Brytania: Premier Boris Johnson ogłosił, że od przyszłego czwartku (27 stycznia) odwołane zostaną obostrzenia pandemiczne. Nie będzie obowiązywał nakaz noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych, w tym w budynkach, nie będą również obowiązywać paszporty sanitarne. Zniesiony zostanie również obowiązek izolacji dla osób chorych. W dniu ogłoszenia przez Johnsona końca obostrzeń w Wielkiej Brytanii wykryto ponad 100 tys. przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2.
  • USA: Rząd rozdystrybuuje 400 milionów masek typu N95, filtrujących 95 proc. wszystkich cząsteczek z powietrza. Maski ochronne dostępne będą za darmo w wybranych aptekach.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY