Prezydent Polski w USA. Premier Bułgarii w prokuraturze. Francja i Holandia rozmawiają o Funduszu Odbudowy UE

Prezydent Polski Andrzej Duda spotka się jutro w Białym Domu z Donaldem Trumpem.

Prezydent Polski Andrzej Duda spotka się jutro w Białym Domu z Donaldem Trumpem.

Prezydent Polski spotka się jutro w Białym Domu z Donaldem Trumpem. Premier Bułgarii był przesłuchiwany przez prokuratora. Przywódcy Francji i Holandii spróbują dziś przełamać impas w sprawie Funduszu Odbudowy UE. Belgowie gotowi na ponowny lockdown, w wypadku drugiej fali zakażeń koronawirusem. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

WARSZAWA

Wizyta w trakcie kampanii wyborczej. Jutro w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda ma się spotkać z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Wizyta polskiego prezydenta w Białym Domu odbywa się na zaproszenie strony amerykańskiej, a głównymi tematami rozmów prezydentów mają być obronność, energetyka i bezpieczeństwo telekomunikacyjne.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Andrzej Duda jutro spotka się w Białym Domu z Donaldem Trumpem

W Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda ma się spotkać z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

BRATYSŁAWA

Zmiany aborcyjne nie tylko w Polsce. Słowacja jest na dobrej drodze do zmiany obecnych przepisów aborcyjnych. Najnowszy projekt zmian w prawie przygotowała Unia Chrześcijańska, związana z rządzącą partią OĽaNO. Jej autorka, Anna Záborská, przedstawia propozycję jako „pomoc dla kobiet”. 

Zmiany zakładają m.in. wydłużenie czasu oczekiwania od złożenia wniosku o aborcję do faktycznego przeprowadzenia zabiegu z 48 do 96 godzin. Obrońcy praw kobiet przekonują, że to sprzeczne z wytycznymi WHO.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Koronawirus ogranicza dostęp do legalnej aborcji na Słowacji

Codzienny briefing z europejskich stolic – 29 kwietnia. Koronawirus pretekstem do ograniczania praw kobiet na Słowacji?

SOFIA

Przesłuchiwany premier. Premier Bojko Borysow, minister finansów Władisław Goranow i przewodnicząca komisji budżetowej w Zgromadzeniu Narodowym, Menda Stojanowa, zostali przesłuchani w charakterze świadków w sprawie karnej przeciwko bossowi hazardowemu Wasilowi Bożkowowi. Biznesmen ukrywa się w Dubaju.

Bożkow sam jest oskarżony o 18 przestępstw finansowych i podatkowych, ale kilkanaście dni temu złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez premiera i jego współpracowników.

Wasil Bożkow opublikował na Facebooku serię bankowych wyciągów, mających świadczyć, że przekazał premierowi i ministrowi finansów 67 mln lewów (czyli ok. 34 mln euro) w zamian za ochronę polityczną nad swoim hazardowym biznesem.

Borysow wszystkiemu zaprzecza i podtrzymuje, że to wymierzona w niego prowokacja, za którą stoją jego wewnątrzpartyjni przeciwnicy, prezydent Rumen Radew oraz część służb specjalnych.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Spór prezydenta z premierem i oskarżenia o śledzenie dronami

Zaostrza się w Bułgarii konflikt na linii – premier i prezydent. Bojko Borysow i Rumen Radem od kilku miesięcy ostro się nawzajem krytykują. Teraz premier oskarżył prezydenta o wykorzystanie przeciw niemu służb specjalnych.

PARYŻ

Przełamać opór. Prezydent Francji Emmanuel Macron spotka się we wtorek w Hadze z premierem Holandii Markiem Rutte. Celem rozmów będzie przełamanie impasu w sprawie budżetu UE i Funduszu Odbudowy unijnej gospodarki. Holandia należy do grupy państw odrzucających propozycję Komisji Europejskiej w obecnej postaci.

(EURACTIV.fr)

Teleszczyt UE: Jest zgoda na Fundusz Odbudowy. Konkretów jeszcze nie ma

Jest zgoda przywódców państw członkowskich UE na Fundusz Odbudowy. Ma on być częścią budżetu na lata 2021-2027. Jego kształt i wysokość opracuje Komisja Europejska.

BRUKSELA

Gotowi na powtórkę. Z najnowszego badania przeprowadzonego przez pracownię 7sur7, większość Belgów – 71 proc. – byłaby gotowa zaakceptować przywrócenie lockdownu kraju w przypadku nadejścia drugiej fali zakażeń koronawirusem.

Najwięcej zwolenników tego rozwiązania jest w Walonii – 78 proc., a w Brukseli – 75 proc. We Flandrii kolejny lockdown wzbudza mniejszy entuzjazm – 66 proc. badanych zaakceptowałoby jego wprowadzenie.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

Belgia łagodzi restrykcje, ale do normalności jeszcze daleko

Jakie konkretnie zmiany czekają Belgów od 8 czerwca?

BERLIN

Przekroczone granice wolności słowa? Szef MSW Niemiec Horst Seehofer uważa, że porównanie policjantów do śmieci przekracza granicę wolności słowa. Polityk zamierza pozwać gazetę „Die Tageszeitung”. Wzburzenie ministra wzrosło po sobotnich zamieszkach w Stuttgarcie, w wyniku których rannych zostało 20 policjantów. Więcej szczegółów poniżej.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

Niemcy: Jakie są granice wolności słowa? Szef MSW chce pozwać gazetę za obraźliwy tekst o policjantach

Szef MSW Niemiec Horst Seehofer uważa, że porównanie policjantów do śmieci przekracza granicę wolności słowa.

HELSINKI

Droga Finlandia. Cena alkoholu w Finlandii jest najwyższa w UE. Napoje procentowe są droższe średnio o 91 proc. niż w innych krajach UE, wynika z analizy Eurostatu.

Napoje bezalkoholowe są droższe średnio o 26 proc. Najtańszy alkohol we Wspólnocie jest w Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech – kosztuje około 25 proc. mniej niż średnia unijna. Drożej niż w Finlandii jest w sąsiedniej Norwegii. Mniej więcej o 160 proc. niż średnia cena alkoholu w krajach członkowskich UE.

O wyższych cenach w Finlandii decydują wysokie podatki. Podobnie jest w przypadku wyrobów tytoniowych – średnio o 34 proc. droższych niż unijna średnia. Poza używkami także żywność jest droższa niż pozostałych krajach członkowskich – średnio o 20 proc.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Koronawirus: Konsumpcja alkoholu w Finlandii rośnie w trakcie pandemii

Codzienny briefing z europejskich stolic – 14 maja. O ile wzrosła w trakcie pandemii sprzedaż alkoholu w Finlandii?

SZTOKHOLM

Wyciągnięta ręka. Szefowa MSW Finlandii Maria Ohisalo powiedziała w niedzielę (21 czerwca) w rozmowie ze „Svenska Dagbladet”, że jej kraj jest gotowy udzielić pomocy Szwecji w walce z koronawirusem. Rząd Finlandii zdecydował wcześniej o utrzymaniu zamknięcia granic ze Szwecją ze względu na sytuację epidemiologiczną w tym kraju, 

„Powrót do normalności – a mówię to w imieniu wszystkich Finów – jest dla nas niezwykle ważny. Jesteśmy sąsiadami. Finlandia jest gotowa na udzielenie pomocy”, podkreśliła Ohisalo. Minister zaprzeczyła jakoby Szwedzi stali się w Finlandii „nieakceptowalni”.

Według zapewnień Ohisalo jeszcze w tym tygodniu na szczeblu szefów MSW dojdzie do rozmów na temat otwarcia granic między krajami nordyckimi.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Szwecja: Gorzkie święto narodowe z powodu koronawirusa

W Święto Narodowe Szwecji wielu mieszkańców kraju wywiesiło flagi narodowe, ale natychmiast opuściło je do połowy masztu. To nie tylko wspomnienie ofiar pandemii koronawirusa, ale również wyraz sprzeciwu wobec rządu.

RZYM

Kosztowny VAT. Włochy być może zdecydują się na krótkotrwałe obniżenie podatku VAT, przyznał premier Giuseppe Conte, który miał na ten temat rozmawiać ze związkowcami i przedstawicielami biznesu. Rząd jest zaniepokojony zmniejszoną konsumpcją. Jednak – jak zaznaczył Conte – byłby to „krótkotrwały manewr” ze względu na wysokie koszty dla finansów państwa.

Rząd pracuje nad wygospodarowaniem kolejnych mld euro na walkę z kryzysem. Mówi się o 20 mld, które przełożyłyby się na zwiększenie deficytu budżetowego do 11 proc. PKB z prognozowanych obecnie 10,4 proc. W 2019 r. deficyt budżetowy wyniósł 1,6 proc.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Koniec konsultacji ws. odbudowy gospodarki. Jakie są priorytety rządu?

Podstawą włoskiego Planu Odbudowy będą projekty infrastrukturalne, inwestycje w nowe technologię i cyfryzację oraz transformacja energetyczna z większym udziałem OZE.

MADRYT

Nowa normalność. Poniedziałek (22 czerwca) był pierwszym dniem tzw. nowej normalności w całej Hiszpanii. Dzień wcześniej zakończył się bowiem wprowadzony 14 marca stan alarmu epidemicznego spowodowany pandemią koronawirusa. Różnicę można było zauważyć np. na dworcach autobusowych i kolejowych, gdzie stwierdzono znacznie większy ruch w porównaniu z ubiegłym tygodniem.

Od niedzieli do Hiszpanii mogą przyjeżdżać mieszkańcy państw strefy Schengen – z wyjątkiem Portugalczyków, granica z tym krajem zostanie otwarta 1 lipca – bez konieczności poddawania się 14-dniowej kwarantannie.

Otwarcie granic przełożyło się na ruch na lotniskach. W niedzielę w Hiszpanii wylądowało ponad 100 samolotów obsługujących międzynarodowe trasy – najwięcej w Barcelonie i Madrycie. Zrealizowano także 250 połączeń krajowych.

Według danych Ministerstwa Zdrowia do poniedziałku (22 czerwca) w Hiszpanii zanotowano ponad 246 tys. przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 oraz ponad 28 tys. zgonów.

(EuroEFE.EURACTIV.es)

Hiszpania: Miliardy na wsparcie turystyki. Miliony osób nadal bez pracy

Premier Pedro Sanchez ogłosił w czwartek (18 czerwca) program wsparcia dla krajowej turystyki kwotą 4,25 mld euro.

LIZBONA

Druga fala. Rząd przywrócił w nocy z poniedziałku (22 czerwca) na wtorek część restrykcji zniesionych w maju na terenie Lizbony oraz czterech miast stołecznej aglomeracji. Region ten od dawna jest centrum pandemii koronawirusa w kraju. Notowana jest tam największa liczba nowych zakażeń. Więcej szczegółów poniżej.

(Pedro Morais Fonseca, Lusa.pt)

Portugalia: Sytuacja epidemiologiczna w Lizbonie nie poprawia się. Rząd podejmuje działania

Sytuacja epidemiologiczna w stolicy Portugalii nie ulega poprawie. Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu środków, mających na celu skuteczniejszą walkę z koronawirusem SARS-CoV-2.

BUDAPESZT

Niepewny los prasy. Działalność największego portalu z wiadomościami na Węgrzech – Index- jest zagrożona. Poinformował o tym we wpisie z niedzieli (21 czerwca) na stronie internetowej portalu redaktor naczelny Dull Szabolcs.

Z wpisu wynika, że w najbliższych dniach może dojść do „poważnych zmian organizacyjnych” i rozstrzygnięcia się losu portalu. Szabolcs nie podał szczegółów, ale z informacji innych mediów wynika, że problemy biorą się z ekonomicznej presji – spadku dochodów z reklam z powodu kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

TSUE: Węgierska ustawa o organizacjach pozarządowych niezgodna z prawem UE

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł o niezgodności węgierskiej ustawy o organizacjach pozarządowych z 2017 r.

LUBLANA

Słowenia się zbroi. Rząd ogłosił projekt ustawy o finansowaniu sił zbrojnych, zgodnie z którym armia otrzyma w latach 2021-2026 780 mln euro. Większość funduszy, około 408 mln euro, zostanie przeznaczona na zakup pojazdów opancerzonych. Planowany jest również zakup dwóch śmigłowców. Rząd będzie debatował nad ustawą w środę (23 czerwca).

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

Słowenia jako pierwsza w Europie ogłasza koniec epidemii koronawirusa

Rząd Słowenii oficjalnie ogłosił w całym kraju koniec epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

BELGRAD

Rozmowy z UE priorytetem. W poniedziałek (22 czerwca) w Belgradzie przebywał Miroslav Lajczak specjalny wysłannik UE ds. dialogu między Serbią a Kosowem. Słowak podkreślił, że UE chciałaby zawarcia między Belgradem i Prisztiną umowy, która na stałe rozwiązałaby wszystkie sporne kwestie.

Podczas spotkania z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem  unijny dyplomata zapowiedział gotowość do zaangażowania się we wznowienie rozmów pod auspicjami Unii. „Przyszłe porozumienie powinno być akceptowalne dla obu stron”, podkreślił Lajczak. 

Vućić powiedział, że spodziewa się, że rozmowy z Prisztiną będą kontynuowane jak najszybciej będzie to możliwe, „być może już w lipcu”. 

„Szanujemy wysiłki Richarda Grenella specjalnego wysłannika USA ds. dialogu między Serbią a Kosowem, przede wszystkim jego rolę w rozwiązywaniu problemów gospodarczych między nami a Prisztiną, ale dla nas nie ma wątpliwości, że jesteśmy w pełni zaangażowani w dialog pod auspicjami Unii Europejskiej ponieważ znaczna część problemów, które omawiamy z Kosowem jest związana z europejską przyszłością Serbii”, powiedział Vučić.

Wybory parlamentarne w Serbii: "Historyczne zwycięstwo" przy najniższej frekwencji od lat

Rządząca Serbska Partia Postępowa (SNS) Aleksandara Vučića zwyciężyła w wyborach parlamentarnych uzyskując historyczny rezultat.

Zastrzeżenia ws. wyborów. Polska dyplomatka Urszula Gacek pełniąca rolę szefowej misji wyborczej Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) powiedziała w poniedziałek (22 czerwca), że niedzielne wybory parlamentarne w Serbii przeprowadzono w atmosferze dużej polaryzacji politycznej oraz przy faworyzowaniu rządzącej Serbskiej Partii Postępowej (SNS) przez państwowe media.

Podczas konferencji prasowej Gacek zwróciła uwagę na rolę prezydenta, który zatarł w trakcie kampanii wyborczej różnicę między obowiązkami głowy państwa a interesem macierzystego ugrupowania.

Gacek podkreśliła, że z powodu pandemii koronawirusa wielu ugrupowaniom – opozycja zbojkotowała wybory – nie udało się przeprowadzić pełnej kampanii wyborczej, a z powodu dostępu do mediów publicznych uprzywilejowaną pozycją miała SNS.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)