Niemcy: Służby specjalne naruszały wolność prasy? Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał, że podsłuchiwanie zagranicznych dziennikarzy jest niezgodne z prawem.

Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał, że podsłuchiwanie zagranicznych dziennikarzy jest niezgodne z prawem.

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. podsłuchiwania rozmów za granicą. W Finlandii zarejestrowano więcej samobójstw w czasie pandemii. Kolejne kraje decydują się na otwieranie granic. Państwa Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polska, jeszcze czekają. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

BERLIN

Nielegalne podsłuchiwanie. Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek (19 maja), że Federalna Służba Informacyjna (BND) naruszyła ustawę zasadniczą poprzez podsłuchiwanie rozmów telefonicznych dziennikarzy za granicą. 

Skargę przeciwko BND wniosła organizacja Reporterzy bez Granic, którą wsparło wielu dziennikarzy. BND działa w ramach ustawy z 2016 r. Według Trybunału zapisy dotyczące z korzystania z podsłuchów zagranicznych rozmów telefonicznych naruszają prawo. BND ma czas na dokonanie zmian do końca 2021 r

Kontrowersyjne przepisy dotyczą tzw. strategicznego rozpoznania łącznościowego. Polega ono na tym, że bez żadnego powodu BND filtruje strumienie danych w celu wychwycenia interesujących urząd wiadomości. Nie można przy tym korzystać z materiałów, które dotyczą obywateli Niemiec – ponieważ zgodnie z ustawą zasadniczą nie można ich inwigilować w ten sposób.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

Niemcy: Trybunał Konstytucyjny krytykuje skup obligacji przez EBC

Jakie to będzie miało konsekwencje dla unijnej gospodarki?

PARYŻ

A może wybory korespondencyjne? Nadal nie wiadomo, kiedy odbędzie się II runda wyborów lokalnych zaplanowana pierwotnie na koniec marca. Francuscy naukowcy z Conseil scientifique napisali w raporcie, że organizacja głosowania w czerwcu jest możliwa tylko w przypadku wyhamowania epidemii koronawirusa co najmniej dwa tygodnie przed datą wyborów. W przeciwnym razie powinny one zostać przełożone, np. na wrzesień br.

Na swoich reprezentantów czekają mieszkańcy 5 tys. miast, miasteczek i wsi, w tym stolicy kraju – Paryża. Kandydaci, którzy zdobyli mandat w I turze rozpoczęli sprawowanie funkcji w poniedziałek (18 maja).

(EURACTIV.FR)

Francja: Partia Macrona traci bezwzględną większość w Zgromadzeniu Narodowym

Dlaczego doszło do rozłamu w rządzącym Francją ugrupowaniu En Marche?

HELSINKI

Więcej samobójstw. Liczba samobójstw w Finlandii wzrosła o 15 proc. w porównaniu do marca i kwietnia ubiegłego roku, wynika z najnowszych danych policji. 

Wskaźnik samobójstw w Finlandii jest dość wysoki, jednak w ciągu ostatnich dziesięciu lat spadł o 20 proc. Ze wstępnych danych wynika, że pandemia koronawirusa zmieniła ten trend. 

Do pogorszenia statystyk miało według ekspertów przyczynić się przymusowe zamknięcie w domach, brak szukania pomocy u specjalistów – gabinety świeciły pustkami w ostatnich tygodniach – oraz wzrost przemocy domowej.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Niemcy: Zakaz działalności firm oferujących eutanazję uznany za niekonstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe uchylił zakaz dotyczący działalności firm, które oferują pomoc w samobójstwie. Sędziowie uznali, że narusza on wolność wyboru w sprawie decydowania o własnym życiu.

 

 

Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe uchylił w środę (26 lutego) wprowadzony w 2015 r. w …

WARSZAWA

Wszystko w swoim czasie. Podczas wideokonferencji w jakiej wzięli udział premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej oraz kanclerz Niemiec zadeklarowano, że granice między tymi państwami zostaną otwarte, gdy pozwoli na to sytuacja epidemiczna.

Miał być wyszehradzko-niemiecki szczyt w Pradze, ale z powodu pandemii rozmowy odbyły się w formacie wideokonferencyjnym. Rozmowy dotyczyły zarówno obecnej sytuacji związanej z rozpowszechnieniem się w Europie koronawirusa SARS-CoV-2, jak i działań mających łagodzić kryzys gospodarczy.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Grupa Wyszehradzka i Niemcy: Otworzymy granice, gdy pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna

Podczas wideokonferencji w jakiej wzięli udział premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej oraz kanclerz Niemiec zadeklarowano, że granice między tymi państwami zostaną otwarte, gdy pozwoli na to sytuacja epidemiczna.

SOFIA

Podróżowanie bez kwarantanny. Przekraczanie granicy między Bułgarią, a Grecją, Serbią i Rumunią będzie możliwe bez konieczności poddawania się kwarantannie od 1 czerwca br. w przypadku konieczności załatwienia ważnych spraw zawodowych oraz rodzinnych. A już dwa tygodnie później granice zostaną otwarte dla ruchu turystycznego. 

Decyzję podjęto podczas wideokonferencji przywódców państw. Inicjatywa wyszła od premiera Bułgarii Bojko Borysowa. Obywatele, którzy będą chcieli przekroczyć granicę muszą liczyć się z koniecznością wypełnienia deklaracji, w których potwierdzą brak objawów choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Podróżujący podpiszą także deklarację o przekroczeniu granic na własne ryzyko i zostaną poproszeni o zostawienie numeru kontaktowego. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZAGRZEB/LUBLANA

Słowenia zezwala Chorwatom na przekraczanie granicy. Rząd Słowenii postanowił, że Chorwaci mogą swobodnie przekraczać granicę obu państw bez konieczności poddawania się kwarantannie. Oba kraje mają podobną sytuację epidemiologiczną.

Słowenia rozmawia także o podobnym rozwiązaniu z Austrią i Węgrami. Minister gospodarki Słowenii Zdravko Počivalšek i węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto omówili w poniedziałek (18 maja) plany ponownego otwarcia granic. 

(Karla Junicic, EURACTIV.hr)

SARAJEWO

Otwarcie granic. Granice Bośni i Hercegowiny zostaną otwarte dla obcokrajowców na początku czerwca, powiedział Goran Čerkez z Ministerstwa Zdrowia we wtorek (19 maja).

Čerkez podkreślił, że do 30 maja każdy przybywający z zagranicy będzie musiał poddać się dwutygodniowej kwarantannie.

(Karla Junicic | EURACTIV.hr)

Chorwacja otwiera (częściowo) granice dla obywateli Unii Europejskiej

Chorwacja jako jedna z pierwszych otwiera częściowo granicę dla obywateli państw Unii Europejskiej. Nadal istnieją jednak pewne ograniczenia.

RZYM

Test dla koalicji. Sprawa zwolnienia 376 mafiosów z więzień z powodu pandemii koronwirusa oparła się o parlament. Dymisji ministra sprawiedliwości Alfonso Bonafede domaga się centroprawica, na czele z Ligą Mattea Salviniego oraz Forza Italia Silvio Berlusconiego

Kluczowa w środowym głosowaniu w Senacie będzie postawa wspierającego rząd ugrupowania Italia Viva (IV) byłego premiera Matteo Renziego. Media informują, że politycy partii mogą poprzeć głosowanie ws. wotum nieufności dla ministra. To mógłby być początek końca rządzącej koalicji i drugiego gabinetu Giuseppe Conte. Od sprawy Bonafede zależy przetrwanie kolejnego po amnestii dla nielegalnych migrantów kryzysu rządowego.

(Valentina Iorio | EURACTIV.it)

Włochy uregulują sytuację nielegalnych migrantów

Jakie warunki muszą spełnić migranci, aby uzyskać czasowe prawo pobytu we Włoszech?

MADRYT

Maski ochronne obowiązkowe. Przez najbliższe tygodnie Hiszpanie będą musieli przyzwyczaić się do noszenia masek ochronnych w komunikacji publicznej, w zamkniętych przestrzeniach a także na ulicach miast, gdzie niemożliwe będzie zachowanie co najmniej 2 metrów bezpiecznego dystansu społecznego.

„Maski od środy (20 maja) są obowiązkowe”, powiedział we wtorek minister zdrowia Salvador Illa.

Możliwe, że jeszcze dziś w Kongresie Deputowanych uda się przegłosować piąte już przedłużenie obowiązywania stanu alarmu epidemicznego, o kolejne 15 dni. Stan alarmowy wygasa 24 maja. Premier Pedro Sanchez chciał, aby przedłużyć jego obowiązywanie do końca czerwca na co nie zgadza się opozycja. Kompromisowym rozwiązaniem jest krótsza o połowę prolongata. Od kilku dni w Hiszpanii utrzymuje się tendencja spadkowa w liczbie nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 oraz zgonów.

(EuroEFE.EURACTIV.es)

Koronawirus: Portugalia znosi kolejne restrykcje, Hiszpania nadal ostrożna

Podczas gdy Portugalia planuje powrót turystów na plaże, rząd Hiszpanii zapowiada ostrożniejsze luzowanie restrykcji.

BUDAPESZT

To nie jest kraj dla osób transseksualnych. Węgierski parlament przyjął ustawę, która nakazuje, aby w aktach stanu cywilnego widniała jedynie płeć, jaką stwierdzono po narodzeniu. Oznacza to, że osoby transseksualne, nawet jeśli przejdą zabieg korekty płci, nie będą mogły zmienić zapisu w urzędach stanu cywilnego.

Według przyjętej dziś ustawy dokumenty dotyczące stanu cywilnego (np. akty urodzenia czy akty ślubu) będą mogły zawierać jedynie płeć jaką u danej osoby stwierdzono po narodzeniu poprzez stwierdzenie pierwszorzędowych cech płciowych lub badanie chromosomów.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Węgry: Transseksualiści nie zmienią płci w aktach stanu cywilnego

Węgierski parlament przyjął ustawę, która nakazuje, aby w aktach stanu cywilnego widniała jedynie płeć, jaką stwierdzono po narodzeniu. Oznacza to, że osoby transseksualne, nawet jeśli przejdą zabieg korekty płci, nie będą mogły zmienić zapisu w urzędach stanu cywilnego.

PRAGA

Solidarność ma swoje granice. Premier Andrej Babiš wyraził sprzeciw wobec francusko-niemieckiej propozycji dotyczącej programu naprawczego o wartości 500 mld euro,

„Zasadniczo nie podoba mi się pomysł zadłużenia się Europy”, dodał szef rządu. Według niego pieniądze z programu naprawczego powinny zostać przekazane państwom członkowskim w formie bezpośrednich dotacji, a Czechy powinny również móc z niego skorzystać, mimo że do tej pory dobrze zarządzały kryzysem. „Byłoby niesprawiedliwe, gdyby nas karano za odniesienie sukcesu”, powiedział Babiš.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Koronawirus: Francja i Niemcy mają plan odbudowy unijnej gospodarki. Na stole 500 mld euro

Kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawili wczoraj wspólny program odbudowy europejskiej gospodarki opiewający na sumę pół biliona euro.

BRATYSŁAWA

Dyrektor Departamentu Równości Płci i Równości Szans w Ministerstwie Pracy i Rodziny  Oľga  Pietruchová po dziewięciu latach zrezygnowała ze stanowiska.

O swojej decyzji poinformowała w mediach społecznościowych: „Uwielbiałam moją pracę, chociaż sytuacja w sprawie poszanowania równości praw pogarszała się w ostatnich latach. Przeprowadzono kampanię przeciwko konwencji stambulskiej oraz „ideologii gender” negatywnie wpływając na możliwości oddziaływania w sprawie agendy równościowej. W ten sposób moje działania musiały skupić się na obronie status quo oraz próbie stworzenia za granicą wizerunku kraju szanującego wartości UE, cywilizowanego świata i równość płci ”, napisała Pietruchová.

Po lutowych wyborach parlamentarnych Ministerstwo Pracy i Rodziny padło łupem konserwatywnego ugrupowania Jesteśmy Rodziną (Sme rodina), które współpracuje z partiami Marine Le Pen i Mattea Salviniego.

„Wkroczyliśmy na ścieżkę Polski i Węgier. Zbyt wiele razy widziałam polskich kolegów na forach międzynarodowych, czytających wypowiedzi o odrzuceniu ideologii gender i agendy LGBTI. Nie mogę tego zrobić i nie zrobię”, wyjaśniła Pietruchová.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Najważniejsi politycy podpisali proeuropejską deklarację

Słowacja powoli staje się wyjątkiem wśród państw Grupy Wyszehradzkiej

BUKARESZT

Wybory parlamentarne w tym roku? Premier Ludovic Orban przekazał członkom swojego ugrupowania, że wybory lokalne mogłyby się odbyć pod koniec września lub na początku października a wybory parlamentarne w grudniu.

Wybory lokalne pierwotnie zaplanowano na czerwiec, ale przełożono je z uwagi na epidemię koronawirusa. Komentatorzy zwracają uwagę, że Orban, szef centroprawicowej Partii Narodowo-Liberalnej (PNL), chce jak najszybszego głosowania, aby zdyskontować rosnące dzięki zarządzaniu kryzysem poparcie dla rządu.  

Pod koniec kwietnia prezydent Klaus Iohannis podał w wątpliwość sens tak szybkiego głosowania. „Za wcześnie jest, by przesądzić czy będziemy mieli wybory w tym roku. Będzie to zależało od tego, jak sobie poradzimy z pandemią. Nie będę tolerował wyborów w czasie epidemii”, powiedział .

(Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

Rumunia przełoży z powodu koronawirusa jesienne wybory parlamentarne?

Władze Rumunii rozważają przełożenie z powodu pandemii koronwirusa wyborów parlamentarnych. Są one zaplanowane na koniec listopada lub początek grudnia.