Włochy wyrzucą Akademię Bannona z zabytkowego klasztoru

Klasztor w Collepardo, źródło: Wikipedia, fot. Mattis (CC BY-SA 4.0)

Klasztor w Collepardo, źródło: Wikipedia, fot. Mattis (CC BY-SA 4.0)

Jeszcze nie zaczęła prawdziwej działalności, a już musi szukać nowego miejsca – uczelnia dla przyszłych nacjonalistycznych europejskich polityków, którą założył guru amerykańskiej alt-prawicy Steve Bannon, straciła umowę na wynajem zabytkowego klasztoru w środkowych Włoszech. Stało się tak po protestach okolicznych mieszkańców oraz wielu ludzi ze świata polityki i kultury.

 

Amerykanin Steve Bannon był w 2016 r. jednym z głównych strategów zwycięskiej kampanii wyborczej prezydenta USA Donalda Trumpa. Wcześniej był popularnym wśród zwolenników amerykańskiej skrajnej prawicy (tzw. alt-prawicy) publicystą. W 2017 r. Bannon poróżnił się jednak z Trumpem i został zwolniony z administracji prezydenckiej, gdzie był szefem zespołu doradców.

Były doradca Trumpa chce doradzać Europie

Po konflikcie w Waszyngtonie Bannon przeniósł się do Europy. W Brukseli zarejestrował think-tank pod nazwą „Ruch”, który działał także jako agencja doradcza, firma PR i instytut badawczy. Bannon sugerował, że chce swoją inicjatywę przekształcić w paneuropejski ruch nacjonalistyczny, który doprowadzi do zlikwidowania Unii Europejskiej. Chciał doradzać europejskiej prawicy przez wyborami do Parlamentu Europejskiego, ale – przynajmniej oficjalnie – nikt z tej pomocy nie skorzystał.

Kolejnym projektem Bannona ma być nowa uczelnia wyższa, która kształcić będzie przyszłych liderów europejskiej skrajnej prawicy. Miała powstać w zabytkowym i opuszczonym kompleksie klasztornym w miejscowości Collepardo ok. 70 km na południowy-wschód od Rzymu. Nazwana Akademią Judeo-Chrześcijańskiego Zachodu szkoła ma być pierwszą z kilku funkcjonujących w różnych miejscach Europy.

Były doradca Trumpa otwiera szkołę dla europejskich nacjonalistów

Były główny strateg polityczny prezydenta USA i guru amerykańskiej alt-prawicy Steve Bannon zapowiedział uruchomienie specjalnej akademii w celu wykształcenia nowego pokolenia europejskich nacjonalistów. Nie kryjący swojej niechęci wobec UE Amerykanin jakiś czas temu powołał także swoją paneuropejską inicjatywę polityczną.
 

Steve Bannon …

Katolicki hierarcha odcina się od Akademii Bannona

Formalnie szkołę ma prowadzić katolicka fundacja Dignitatis Humanae Institute (DHI), która zajmuje się m.in. działalnością na rzecz prawnego zakazu aborcji i eutanazji oraz ma powiązania z mocno prawicowymi politykami oraz najbardziej konserwatywnymi hierarchami z Watykanu. DHI w 2017 r. wydzierżawiła od włoskiego Ministerstwa Kultury klasztor w Collepardo, gdzie miał powstać ośrodek promujący katolickie wartości.

Gdy jednak okazało się, że powstać ma tam związana z Bannonem szkoła wyższa, wiele osób wyraziło swój sprzeciw – protestowali lokalni politycy związani z opozycyjną centrolewicową Partią Demokratyczną, protestowali także okoliczni mieszkańcy. Z funkcji honorowego przewodniczącego DHI odszedł natomiast w akcie sprzeciwu wpływowy włoski kardynał Renato Maria Martino, który poinformował, że wprowadzono w błąd co do intencji założycieli Akademii.

Kardynał Martino przesłał list na ręce prezesa fundacji DHI Brytyjczyka Benjamina Harnwella, który miał zostać rektorem nowej uczelni. Hierarcha napisał w nim, że domaga się przywrócenia pierwotnej wersji projektu, który zakładać powołanie Akademii, która nie zajmuje się polityką i nie jest związana z żadną polityczną inicjatywą. „Apeluję o to, aby opactwo pozostało miejscem modlitwy oraz spotkań otwartym dla wszystkich. Wciąż mam jednak nadzieję, że projekt uda się zrealizować tak jak to na początku ustalaliśmy i to nad czym tak ciężko pracowaliśmy nie zostanie wynaturzone” – napisał kardynał Martino.

Węgry: Były doradca Trumpa chce współpracować z Orbanem

Były doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. strategii i komunikacji Steve Bannon zapowiedział, że przed przyszłorocznymi wyborami do PE chciałby współpracować z węgierskim premierem Viktorem Orbanem i jego ugrupowaniem. „To prawdziwy populista” – powiedział o Orbanie Bannon.
 
Steve Bannon to jedna …

Ministerstwo Kultury wypowiada dzierżawę

Teraz okazało się, że także włoskie Ministerstwo Kultury nie chce dłużej współpracować z DHI.  Jako powód nie podano jednak kwestii politycznych, a finansowo-administracyjne. „Fundacja nie zdołała w wymaganym czasie wypełnić obowiązku wniesienia opłaty koncesyjnej, która jest niezbędna do przejęcia pełnej kontroli nad obiektem” – głosi oświadczenie, jakie wydał podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury Gianluca Vacca. DHI straci w związku z tym prawo do użytkowania zespołu klasztornego w Collepardo.

Vacca, który należy do współrządzącego Włochami z prawicową Ligą Ruchu Pięciu Gwiazd odrzucił sugestie, że decyzja ministerstwa była motywowana politycznie. „Polityka nas w tym przypadku nie interesuje. Chodzi o przestrzeganie prawa oraz odpowiednią ochronę naszego dziedzictwa kulturowego” – oświadczył wiceminister kultury.

Ale fundacja DHI jest jednak przekonana, że decyzja resortu to skutek politycznych nacisków włoskiej lewicy. „Będziemy się odwoływać od tej bezprawnej decyzji. Poświęcimy na to wszelkie środki, jakimi dysponujemy i nie poddamy się bez względu na to, ile lat nam to zajmie. I zwyciężymy!” zapowiedział Harnwell.

Wydaje się jednak, że Akademia Bannona, która oficjalnie nie zatrudniła jeszcze nawet jednego wykładowcy, nie ma szans na to, aby otworzyć swoje podwoje w zabytkowym kompleksie zakonu Kartuzów w Collepardo.

Włochy: Doradca Salviniego usunięty z rządu z powodu podejrzeń o korupcję

Wywodzący się z prawicowej Ligi wiceminister transportu Armando Siri został na polecenie premiera zdymisjonowany. Powodem są podejrzenia o przyjęcie przez niego łapówki w zamian za ułatwienie przeforsowania pewnych rozwiązań dotyczących energetyki odnawialnej, na czym miał skorzystać włoski biznesmen.
 

Armando Siri nie …