Włochy: Trwają konsultacje w sprawie przyszłości krajowej i europejskiej gospodarki

Minister spraw zagranicznych Włoch Luigi Di Maio oraz premier Włoch Giuseppe Conte podczas pierwszego dnia konsultacji (źródło: Twitter, @GiuseppeConteIT)

Minister spraw zagranicznych Włoch Luigi Di Maio oraz premier Włoch Giuseppe Conte podczas pierwszego dnia konsultacji (źródło: Twitter, @GiuseppeConteIT)

W sobotę (13 czerwca) włoski rząd rozpoczął konsultacje w sprawie planu odbudowy włoskiej i europejskiej gospodarki po okresie pandemii. Swoje wizje przedstawili m.in. przywódcy UE.

 

Szerokie konsultacje pod nazwą „Planujemy odbudowę” (wł. „Progettiamo il Rilancio”) zostały zainicjowane przez premiera Giuseppe Contego. Debata zakłada udział polityków, przywódców unijnych instytucji, ludzi biznesu, przedstawicieli związków zawodowych, naukowców oraz ekspertów z różnych dziedzin.

Niemcy inwestują setki mln euro w CureVac – firmę, która pracuje nad szczepionką na koronawirusa

Dzięki kwocie 300 mln euro niemiecki rząd nabędzie pakiet 23 proc. udziałów. w firmie biotechnologicznej CureVac.

Wielka debata – o Włoszech i o Europie

“Rozpoczynamy intensywny dialog i rozmowę, którą włoski rząd będzie prowadzić z wszystkimi siłami politycznymi, gospodarczymi oraz kulturalnymi kraju”, ogłosił Conte, otwierając pierwszy etap konsultacji. „Przeżyliśmy i wciąż przeżywamy bezprecedensowy wstrząs, którego konsekwencją są nie tylko straty ludzkie, co dotknęło Włochy w sposób szczególny, lecz także bardzo wysokie straty dla gospodarki i społeczeństwa”.

„Jest to nie tylko czas na szukanie krótkoterminowych rozwiązań oraz podejmowanie najbardziej pilnych działań, ale również czas na opracowanie jasnego planu wyjścia z kryzysu”, powiedział włoski premier, zaznaczając, że konieczne jest spojrzenie na kryzys również jako na okazję, „by usunąć przeszkody, które hamowały rozwój w ciągu ostatnich dwudziestu lat”.

Pierwsza runda debaty miała miejsce w sobotę (15 czerwca). Swoje pomysły dotyczące odbudowy gospodarczej Włoch i Europy przedstawili m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli, a także komisarz UE ds. ekonomii Paolo Gentiloni.

„Obywatele stanęli na wysokości zadania. Teraz do nas, polityków, należy podjęcie wyzwania związanego z ożywieniem gospodarczym”, powiedział Charles Michel. Zwrócił uwagę, że musi się to dokonać na szczeblu Rady Europejskiej. „Musimy osiągnąć porozumienie na rzecz stymulacji gospodarczej, opierając się na projekcie opracowanym przez Komisję Europejską na wniosek Rady”, stwierdził. Przewodniczący RE wymienił dwa elementy planu dla europejskiej gospodarki: odbudowę i transformację. W ramach pierwszego z tych elementów wspomniał o konieczności przywrócenia integralności rynku wewnętrznego, która ucierpiała na skutek przywrócenia kontroli na granicach, a także przywrócenia swobodnego przepływu osób w ramach strefy Schengen. W kontekście transformacji mówił natomiast o wprowadzeniu bardziej ekologicznej gospodarki, o transformacji cyfrowej oraz o wzmocnieniu roli Unii Europejskiej na świecie.

„Zdajemy sobie sprawę, że odbudowa (gospodarcza – przyp. red.) jest zadaniem na całe pokolenie, zadaniem nie tylko dla Włoch, ale dla całej Europy. Dziś mogę powiedzieć: duch ojców założycieli powraca. Europa powraca” – powiedziała Ursula von der Leyen. Przewodnicząca KE zaapelowała do wszystkich państw członkowskich UE o zjednoczenie sił w obliczu kryzysu. „Solidarność nie jest jedynie kwestią etyki. Jest ona jedyną skuteczną drogą walki z kryzysem o tak ogromnej skali”, podkreśliła. Wspomniała także o programie „Next Generation EU”, celem którego jest stworzenie „bardziej konkurencyjnej, sprawiedliwej i zrównoważonej” Europy oraz transformacja ekologiczna i cyfrowa UE. Zwróciła szczególną uwagę na rolę inwestycji w technologie cyfrowe.

Trump potwierdza. USA wycofają część żołnierzy z Niemiec

Prezydent USA potwierdził, że Waszyngton zredukuje liczbę stacjonujących w Niemczech żołnierzy do 25 tys. Donald Trump po raz kolejny wytknął przy tym Berlinowi, że za mało wydaje na obronność

Włosi o potrzebie solidarności w Europie

„Pierwsza faza pandemii skłoniła nas do refleksji nad potrzebą innej Europy”, oświadczył z kolei David Sassoli. Jak powiedział, dotychczas „obywatele mieli poczucie, że nie mamy już do czynienia z tą samą Europą, że Europa trzyma się z dala od rzeczywistości”. Szef PE wyraził nadzieję, że czas pandemii stanie się „punktem zwrotnym” w tej kwestii. Podkreślił potrzebę współdziałania państw UE w ramach narzędzi Europejskiego Banku Centralnego, a zwłaszcza Europejskiego Mechanizmu Stabilności oraz Europejskiego Funduszu Odbudowy.

Na propozycję Komisji Europejskiej w sprawie Funduszu Odbudowy włoski rząd zareagował pozytywnie, bowiem spora część środków miała by zostać przekazana w formie bezzwrotnych dotacji. „To znakomity sygnał z Brukseli. Propozycja podąża w kierunku sugerowanym przez Włochy”, powiedział premier Giuseppe Conte.

W nawiązaniu do słów Sassolego, unijny komisarz ds. ekonomii i były premier Włoch Paolo Gentiloni stwierdził zaś, że współpraca krajów europejskich w obliczu pandemii pomogła „pokonać ostatnią dekadę paraliżujących podziałów” w Unii Europejskiej. Położył nacisk na konieczność walki z kryzysem w ramach wspólnych unijnych zasobów finansowych. „Potrzebujemy konsekwencji, przejrzystości i pragmatyzmu”, powiedział. Zwrócił także uwagę na rolę pandemii w reformie systemów ochrony zdrowia. „Dzisiaj w Europie toczy się dyskusja na temat potrzeby lepszej koordynacji w zarządzaniu kryzysami w dziedzinie zdrowia publicznego oraz większej samowystarczalności w dziedzinie sprzętu medycznego i badań. Epidemia choroby wściekłych krów skłoniła Europę do opracowania zintegrowanej europejskiej polityki w kwestii zdrowia zwierząt; byłoby absurdem, gdybyśmy po tej pandemii nie wypracowali wspólnych standardów zarządzania i interwencji w zakresie zdrowia ludzkiego”.

Druga runda konsultacji odbyła się w poniedziałek (15 czerwca). Swój głos w dyskusji zaprezentowali przedstawiciele najważniejszych związków zawodowych w kraju. Do współpracy i podjęcia konstruktywnego dialogu w kwestii odbudowy krajowej gospodarki szef rządu zaprosił także opozycję. Apel nie spotkał się jednak z pozytywnym odzewem wszystkich środowisk opozycyjnych. Udziału w dyskusji odmówił m.in. Matteo Salvini, lider prawicowej Ligi.

Dzisiaj (16 czerwca) mają miejsce kolejne dyskusje.