Upały we Włoszech: Na Sycylii prawie 50 st. C. To może być historyczny rekord temperatury w Europie / Briefing z Europy

Włochy, wakacje, turystyka,pożary, pandemia, TVN, PiS, Witek, Rosja, USA, media, COVID19

Od kilku dni południe Włoch zalewa fala upałów. Znacznie wzrosło także zagrożenie pożarowe w tej części kraju. Pożary wybuchały w ostatnich dniach zarówno na Sycylii, jak i w Kalabrii. Walczą z nimi strażacy. / Foto via unsplash [@nipawinnews]

Sycylijscy meteorolodzy poinformowali, że termometry w okolicach Syrakuz odnotowały najwyższą temperaturę w historii |Sekretarz stanu USA „zaniepokojony” ustawą „Lex TVN” | Kolejny proces Nawalnego | Rosyjski szpieg w brytyjskiej ambasadzie | Mołdawia z prezydentką i premierką obiera kierunek na Europę | Ukraina przyjęła strategię komunikacji ws. NATO | W Szwecji rozpoczął się proces “zabójcy irańskiej opozycji” | Łotwa rozpoczęła odsyłanie irackich imigrantów Między innymi o tym piszemy w środowym briefingu z Europy |

 

 

RZYM

Rekordowy skok temperatury. Sycylijscy meteorolodzy poinformowali w środę (11 sierpnia), że termometry w okolicach Syrakuz odnotowały najwyższą temperaturę w historii.

Wczoraj na Sycylii Agrometeorologiczny Serwis Informacyjny poinformował, że w mieście Syrakuzy na Sycylii termometry pokazały 48,8 stopni Celsjusza. Może to być nowy rekord wszech czasów w Europie.

Od kilku dni południe Europy zalewa fala upałów. Znacznie wzrosło także zagrożenie pożarowe. We Włoszech pożary wybuchały w ostatnich dniach zarówno na Sycylii, jak i w Kalabrii. Walczą z nimi strażacy.

Rzecznik krajowej służby meteorologicznej powiedział agencji informacyjnej AFP w środę po południu, że odczyt rekordowej temperatury musi być jeszcze potwierdzony, zanim zostanie uznany za nowy rekord Europy.

Poprzedni oficjalny rekord temperatury w Europie, uznawany przez Światową Organizację Meteorologiczną, należał do Aten i został ustanowiony w lipcu 1977 r.

Wynosił 48 stopni Celsjusza. W międzyczasie w 1999 roku także na Sycylii jedna ze stacji meteorologicznych pokazała 48,5 stopni Celsjusza. Jeśli teraz odczyt z Syrakuz zostanie potwierdzony, przebije oba te pomiary z lat 70-tych i 90-tych.

Gorące powietrze nadciągnęło nad Sycylię z Północnej Afryki. Od kilku dni pożary wybuchają w Algierii, gdzie zginęło w nich już co najmniej 42 osoby.

W poniedziałek opublikowano najnowszy raport Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Naukowcy nie mają wątpliwości co do tego, że nasza planeta ogrzewa się pod wpływem działalności człowieka. W klimacie Ziemi zaszły gwałtowne i rozległe zmiany, a niektóre z ich skutków są nieodwracalne. Dzięki postępom w nauce, naukowcy mają dowody na to, że to ludzkość wpłynęła na cały system klimatyczny. Szczegóły poniżej. 

(Kamila Wilczyńska | Mateusz Kucharczyk)

Raport IPCC o zmianach klimatycznych: „Czerwony alarm dla ludzkości”

Naukowcy nie mają wątpliwości co do tego, że nasza planeta ogrzewa się pod wpływem działalności człowieka. W klimacie Ziemi zaszły gwałtowne i rozległe zmiany, a niektóre z ich skutków są nieodwracalne.

EURACTIV.pl poleca

Cień optymizmu. „To że człowiek spowodował zmianę klimatu, jeszcze nie oznacza koniecznie apokalipsy. Możemy nadal przeciwdziałać skutkom i pogłębianiu się tej zmiany”, podkreśliła w rozmowie z EURACTIV.pl Aleksandra Kardaś, fizyczka atmosfery i popularyzatorka nauki z portalu Nauka o Klimacie. Szczegóły poniżej. 

(Joanna Jakubowska)

Zmiany klimatu: Jesteśmy na rozstaju dróg i każdy rok ma znaczenie [WYWIAD]

O tym dlaczego nowy raport IPCC można nazwać największym „konsensusem opartym na wiedzy” oraz o jego alarmujących wnioskach rozmawialiśmy z Aleksandrą Kardaś, fizyczką atmosfery i popularyzatorką nauki z portalu Nauka o Klimacie.

WARSZAWA | WASZYNGTON

Sekretarz stanu USA „zaniepokojony” ustawą „Lex TVN”. Po wielu godzinach burzliwych obrad Sejm przyjął co prawda nowelizację ustawy medialnej autorstwa PiS, ale tuż przed głosowaniem poseł-sprawozdawca Marek Suski (PiS) zapowiedział zgłoszenie w Senacie poprawki, która ma umożliwiać TVN dalsze nadawanie.

Po przyjęciu w Sejmie Lex TVN przedstawiciele opozycyjnej większości w Senacie zapowiedzieli, że jeśli poprawka przedstawiona przez posła Marka Suskiego okaże się “trikiem”, to Senat odrzuci przegłosowaną przez posłów ustawę.

Przyjęcie nowelizacji ustawy medialnej „poważnie ograniczy wolność mediów” w Polsce, wskazał amerykański sekretarz stanu Antony Blinken, wyrażając zaniepokojenie przyjętym projektem. To pierwsza tak otwarta krytyka „Lex TVN” w oficjalnych oświadczeniach amerykańskiej dyplomacji. Szczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska | Aleksandra Krzysztoszek)

Lex TVN: Ustawa medialna przyjęta. Cała awantura w Sejmie po nic?

Sejm przyjął co prawda nowelizację ustawy medialnej, ale tuż przed głosowaniem Marek Suski zapowiedział zgłoszenie w Senacie poprawki, która ma umożliwiać TVN dalsze nadawanie. 

Lex TVN: Senat odrzuci przyjętą w Sejmie nowelizację? 

Tuż przed wieczornym głosowaniem w Sejmie poseł sprawozdawca Marek Suski (PiS) zgłosił bowiem poprawkę umożliwiającą TVN24 dalsze nadawanie.

Sekretarz stanu USA "głęboko zaniepokojony" ustawą "Lex TVN"

To pierwsza tak otwarta krytyka ustawy medialnej w oficjalnych wypowiedziach najwyższych rangą przedstawicieli amerykańskiej dyplomacji.

MIŃSK

Po mediach czas na pisarzy. Sąd Najwyższy zlikwidował PEN Centrum, którym kieruje noblistka Swietłana Aleksijewicz. Istniejące od 32 lat jedno z najbardziej szanowanych na Białorusi stowarzyszeń pisarzy, poetów i tłumaczy zostało zlikwidowane wyrokiem sądowym. Ponieważ był to białoruski Sąd Najwyższy, nie ma możliwości odwołania się od tego wyroku. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska)

Białoruś: Sąd Najwyższy zlikwidował PEN Centrum, którym kieruje noblistka Swietłana Aleksijewicz

W ostatnich tygodniach władze Białorusi doprowadziły do likwidacji wielu niezależnych od nich organizacji.

MOSKWA

Kolejny proces Nawalnego. Rosyjski Komitet Śledczy (SK), który odpowiada za ściganie poważnych przestępstw, wysunął wczoraj wobec Aleksieja Nawalnego nowe zarzuty karne. Dotyczą one stworzenia przez polityka Fundacji Walki z Korupcją (FBK), uznaną za organizację “naruszającą osobowość i prawa obywateli”, przekazała agencji RIA Nowosti przedstawicielka SK Swietłana PetrenkoSzczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek)

Rosja: Nowe kłopoty Nawalnego. Tym razem postawiono mu zarzuty w sprawie karnej

Aleksiejowi Nawalnemu postawiono zarzuty dotyczące powołania organizacji społecznej „zagrażającej prawom obywateli”.

BERLIN | LONDYN

Rosyjski szpieg w brytyjskiej ambasadzie. Niemiecka policja aresztowała Brytyjczyka, który pracował w brytyjskiej ambasadzie w Berlinie pod zarzutem przekazania dokumentów rosyjskiemu wywiadowi w zamian za gotówkę.

Niemieccy prokuratorzy potwierdzili, że mieszkanie i miejsce pracy mężczyzny, zidentyfikowanego jako David S., zostały przeszukane. Brytyjska policja powiedziała, że mężczyzna ma 57 lat.

„Przynajmniej raz przekazał dokumenty, które zdobył w trakcie swojej działalności zawodowej przedstawicielowi rosyjskiego wywiadu”, podała w oświadczeniu główna prokuratura federalna Niemiec.

„Oskarżony otrzymał gotówkę w nieznanej dotąd kwocie w zamian za przekazanie informacji”, dodano.

(Martyna Kompała)

Szwecja: Szefowa dyplomacji wydała Rosjanom tajemnicę państwową?

Dziennikarz szwedzkiej gazety “Ttela” Rune Lanestrand zarzucił minister spraw zagranicznych i obecnej przewodniczącej OBWE Ann Linde, że ta niechcący wydała tajemnicę państwową dwóm rosyjskim pranksterom.

BERLIN | HAGA

Zatrzymają deportacje. Rządy Niemiec i Holandii poinformowały wczoraj, że wstrzymują odsyłanie ubiegających się o azyl Afgańczyków. Zaledwie dzień wcześniej media poinformowały o liście, jaki wraz z czterema innymi państwami wystosowały do KE, domagając się, aby Komisja nie zatrzymywała deportacji. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek)

Niemcy i Holandia zatrzymają deportację uchodźców do Afganistanu

W ubiegłym tygodniu państwa te wraz z Grecją, Austrią i Belgią wystosowały list do KE, domagając się respektowania swojego prawa do odsyłania uchodźców, którym odmówiono azylu.

BRUKSELA

Najwyższa Rada Zdrowia Belgii chce, by testy na COVID-19 były bezpłatne dla młodych ludzi. Naukowy organ doradczy Federalnej Służby Zdrowia Publicznego, chce bezpłatnych testów na koronawirusa dla młodych ludzi, by mogli ponownie uczestniczyć w życiu społecznym.

Z opublikowanego w środę raportu dot. samopoczucia psychicznego młodych ludzi w czasie kryzysu pandemicznego wynika, że dla młodszych pokoleń bardzo ważna jest możliwość prowadzenia życia społecznego.

„Nowe środki i złagodzenia powinny skupiać się na młodych ludziach” – powiedziała profesor psychiatrii Inez Germeys, członkini Rady, dodając, że młodzi ludzie są wrażliwą i nieco zapomnianą grupą.

(Kinga Wysocka)

WHO apeluje do bogatych krajów: "Nie podawajcie trzeciej dawki szczepionki, dajcie się zaszczepić światu"

Organizacja obawia się o kolejne braki preparatów dla biedniejszych krajów.

SZTOKHOLM

Rozpoczął się proces “zabójcy irańskiej opozycji”. W Sztokholmie rozpoczął się we wtorek proces Hamida Noury’ego, niegdyś asystenta prokuratora w więzieniu Gohardasht niedaleko Teheranu. Mężczyzna miał nadzorować pobicia i egzekucje więźniów politycznych na rozkaz najwyższego przywódcy Iranu Ruhollaha Chomeiniego. Według organizacji na rzecz praw człowieka latem 1988 r. straconych w ten sposób było tysiące opozycjonistów.

Proces Noury’ego zwrócił uwagę szwedzkich mediów ze względu na ciężkie zarzuty, jakie stawiane są Irańczykowi. Jest on oskarżony o “rażące zbrodnie przeciwko prawu międzynarodowemu i morderstwo”. Skarżących jest 38 osób, natomiast główna rozprawa ma potrwać do kwietnia 2022 r., z trzema sesjami tygodniowo, podaje Onet za Politico.

(Aleksandra Krzysztoszek)

RYGA

Łotwa rozpoczęła odsyłanie irackich imigrantów. Zgodnie z wtorkową decyzją rządu, łotewska straż graniczna w nocy z wtorku na środę rozpoczęła odsyłanie z powrotem na Białoruś imigrantów, pochodzących głównie z Iraku. Wspieranie nielegalnej migracji na Litwę i Łotwę, a ostatnio i do Polski państwa te zarzucają reżimowi Alaksandra Łukaszenki.

Jak potwierdził ppłk. Ilmars Aispurs ze straży granicznej, irańscy imigranci zostali odesłani z granicy i skierowani do najbliższego przejścia granicznego, jeśli chcą ubiegać się o azyl. Pojawiają się doniesienia o niehumanitarnym traktowaniu migrantów, którzy skarżą się na chłód i są widocznie przemęczeni, choć obecni na miejscu dziennikarze agencji Reutera mówią, że nie byli świadkami żadnych form przemocy wobec Irakijczyków.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Hybrydowa wojna Łukaszenki: Łotwa wprowadza stan wyjątkowy na granicy z Białorusią

Po Litwie nakręcany przez Łukaszenkę kryzys migracyjny uderza w Łotwę.

RZYM

Włochy przyspieszają szczepienia. Od 16 sierpnia młodzież w wieku od 12 do 18 roku życia będzie mogła zaszczepić się bez wcześniejszej rezerwacji. Kraj chce przygotować się na zbliżający się początek roku szkolnego. Obecnie jedynymi zatwierdzonymi preparatami dla osób poniżej 18 roku życia jest szczepionka firmy Pfizer/BioNTech oraz Moderna.

Ferragosto pod okiem policji. W najbliższy weekend policja w Rzymie ma przeprowadzać kontrolę w najbardziej zatłoczonych miejscach. W tym przypadku będzie to wybrzeże nieopodal stolicy. W dniu święta Ferragosto (Wakacji Augusta) Włosi wyjeżdżają poza miasto, najczęściej na plaże, oglądają fajerwerki i celebrują czas wolny w pubach.

Pracownicy wygonieni ze stołówki. W piątek (13 sierpnia) odbędzie się protest związku zawodowego w Turynie. Powodem polityka szczepionkowa władz turyńskiego przedsiębiorstwa. Firma Hanon Systems produkująca części samochodowe ogłosiła, że niezaszczepieni pracownicy będą musieli jeść posiłki poza pracowniczą stołówką.

(Kamila Wilczyńska)

Niechęć do szczepień to problem także wśród medyków [WYWIAD]

Musimy poważnie traktować wątpliwości części społeczeństwa co do szczepień i zrozumieć, skąd bierze się ten brak zaufania, mówi Pia Vuolanto z Instytutu Zaawansowanych Badań Społecznych Uniwersytetu Tampere.

BRATYSŁAWA

Słowacja odnotowała największy wzrost w produkcji piwa w latach 2019-2020. Jak wynika z badań Eurostatu, podczas gdy Niemcy pozostają czołowym producentem piwa w UE, Słowacja odnotowała największy w skali roku wzrost produkcji piwa alkoholowego, z wynikiem 203 litrów wyprodukowanego trunku. Stanowi to 25-procentowy wzrost. Za Słowacją uplasowała się Grecja, Litwa oraz Francja z 3-procentowym wzrostem produkcji piwa.

(Kinga Wysocka)

Koronawirus psuje i odgazowuje piwo

Branża piwna mocno odczuwa skutki pandemii koronawirusa.

KIJÓW

Ukraina przyjęła strategię komunikacji ws. NATO. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zatwierdził specjalną strategię komunikacji dotyczącej euroatlantyckiej integracji kraju na najbliższe cztery lata, poinformowała wczoraj kancelaria prezydenta. Dokument o dość skomplikowanej nazwie ma proste założenie: przekonać Ukraińców, że natowska akcesja Ukrainie się opłaca i że warto podjąć wysiłek, by do niej dojść.

“W ramach strategicznego kursu Ukrainy do pełnoprawnego członkostwa w NATO i zapewnienia jego poparcia ze strony ukraińskich obywateli prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret <<O Strategii Komunikacji w sprawie Euroatlantyckiej Integracji Ukrainy na okres do 2025 r.>>”, napisano w oświadczeniu.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Ukraina: Droga do NATO “jak dwustronne kopanie tunelu”

“Myślę, że to droga dwukierunkowa” – ocenił dążenie Ukrainy do wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

SOFIA

Spotkanie ws. kryzysu politycznego. Szefowie klubów parlamentarnych wspólnie z doradczynią prawną prezydenta Bułgarii Rumena Radewa, Emilią Drumewą porozumieli się w sprawie wyjścia z kryzysu politycznego, który powstał po rezygnacji partii Są Tacy Ludzie z misji sformowania rządu.

Ustalono, że w czwartek deputowani zagłosują ws. listu byłego kandydata na premiera Płamena Nikołowa o rezygnacji z utworzenia rządu. Następnie swojego kandydata (już wiadomo, że będzie nim szef MSZ w latach 2014-2017 Daniel Mitow) zaprezentuje oddająca władzę partia GERB.

Jak poinformował szef ugrupowania i długoletni premier, Bojko Borysow, Mitow przedstawi listę ministrów, a następnie od razu zrezygnuje z próby utworzenia gabinetu. Następnie prezydent Radew powinien wybrać między czterema pozostałymi klubami; największy z nich, lewicowa Partia Socjalistyczna, ma 36 głosów w 240-miejscowym parlamencie.

(Paweł Natorski)

Bułgaria: Partia Jest Taki Naród rezygnuje z próby stworzenia rządu

Populistyczna i antyestablishmentowa partia Jest Taki Naród zdobyła w lipcowych wyborach 65 z 240 miejsc w parlamencie.

BUKARESZT

Sąd: ​​państwo rumuńskie nie może zostać pozwane jako mocodawca czynów byłego prezydenta Nicolae Ceaușescu. Weterani protestów w Timișoarze, które przyczyniły się do rewolucji rumuńskiej w grudniu 1989 r. i obalenia komunizmu w tym kraju, pozwali państwo rumuńskie, domagając się odszkodowania w wysokości setek tysięcy euro za traumę doznaną w wyniku brutalnego stłumienia wydarzeń rozpoczętych 16 grudnia 1989 r.

Co najmniej 150 pozwów wniesiono w ostatnim czasie, ale sędziowie odrzucili pozwy powołując się na zdumiewający powód.

„W niniejszej sprawie odszkodowania dotyczą czynów, które miały miejsce w okresie od 16 grudnia 1989 r. do 31 grudnia 1989 r., a więc jest to okres za który odpowiedzialność karną ponosi były prezydent Nicolae Ceaușescu. (…) uważa się, że ​​państwo rumuńskie nie może zostać pozwane jako mocodawca czynów byłego prezydenta Nicolae Ceaușescu. Nie był on przedstawicielem państwa rumuńskiego, nie działał z polecenia i rozkazu państwa, nie istniała żadna dyspozycja ani żadne zadanie ze strony państwa…”, ogłoszono. Wyrok nie jest prawomocny i można się od niego odwołać w ciągu 30 dni.

(Paweł Natorski)

Rumunia uczciła ofiary rewolucji sprzed 30 lat

Rumunia była jedynym krajem postkomunistycznym, w którym zmianie rządów towarzyszył rozlew krwi. Wciąż nie wiadomo, kto odpowiada za śmierć prawie 900 osób.

KISZYNIÓW

Z prezydentką i premierką do Europy. Od piątku (6 sierpnia) Mołdawia ma nowy rząd. Premierem została Natalia Gavrilița, której gabinet we współpracy z prezydent Maią Sandu będzie starał się wyciągnąć postradziecki kraj z kryzysu i przybliżyć go do Unii Europejskiej. Szczegóły poniżej. 

(Paweł Natorski)

Mołdawia: Nowy rząd wypowiada wojnę korupcji i obiera kierunek na Europę

„Rząd stoi przed niezwykle ważnym zadaniem — pokazać, że Mołdawią mogą rządzić uczciwi ludzie o dobrych intencjach”, stwierdziła nowa premier Natalia Gavrilița.

TIRANA

Podpalacze aresztowani. Dyrektor ds. Porządku Publicznego ogłosił na konferencji prasowej, że albańska policja stanowa aresztowała pod zarzutem podpalenia 15 osób pomiędzy 25 lipca a 10 sierpnia.

Służby wniosły również zarzuty przeciwko 16 innym osobom, a 2 kolejne są w toku. Od połowy lipca około 200 pożarów spustoszyło Albanię, spalając setki hektarów lasów, pastwisk i gajów oliwnych. Do tej pory zginęła jedna osoba, a w kilku rejonach kraju mieszkańcy musieli zostać ewakuowani ze swoich domów.

(Paweł Natorski)