Prezydent Włoch: Nieprzyjmowanie Afgańczyków jest wbrew wartościom Unii Europejskiej / Briefing z Europy

Włochy, UE, Afganistan, Polska, Białoruś, USA, Francja, Wielka Brytania, Bałkany, Turcja, Erdogan

Prezydent Włoch Sergio Mattarella / Foto via [Shutterstock/ M. Cantile]

Mattarella: Nieprzyjmowanie Afgańczyków jest wbrew wartościom Unii Europejskiej. Napięcie na polsko-białoruskiej granicy. Aktywiści próbowali przeciąć drut. Wspólne oświadczenie państw ws. ewakuacji z Kabulu. Emmanuel Macron: „Francja nie opuści Iraku”. Dziś Francja z Wielką Brytanią zaproponują utworzenie strefy bezpieczeństwa w Kabulu. Innowacyjny projekt Finlandii i Niemiec w dziedzinie obronności. Czechy startują z trzecią dawką szczepionki. W Bułgarii odbędą się trzecie wybory w ciągu roku? Serbska Izba Handlowa otwiera biuro w Izraelu. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowym briefingu z Europy

 

 

RZYM

Mattarella: Nieprzyjmowanie Afgańczyków jest wbrew wartościom Unii Europejskiej. Wypowiedzi polityków w Europie „wyrażają wielką solidarność z Afgańczykami, którzy tracą swoje wolności i prawa, ale jednocześnie mówią, ‘że muszą tam zostać’, ‘nie mogą tu przyjeżdżać, ponieważ ich nie przyjmiemy’. To nie odpowiada wartościom Unii Europejskiej” powiedział włoski prezydent Sergio Mattarella w niedzielę (29 sierpnia) w dzień 80 rocznicy Manifestu z Ventotene, który położył podwaliny pod unię krajów europejskich.

„Dobrze zdaję sobie sprawę, że wiele rządów państw europejskich jest powstrzymywanych przez obawy wyborcze”, powiedział Mattarella. „Ale w ten sposób ostatecznie powierzamy zarządzanie zjawiskiem [migracji – red.] przemytnikom i handlarzom ludźmi”, dodał.

Mattarella wezwał do uczynienia ze wspólnej europejskiej polityki migracji priorytetu, by „unikać przytłoczenia niekontrolowanym zjawiskiem” które w ciągu najbliższych 25 lub 30 lat dotknie wszystkich, w tym kraje Europy Północnej.

Według włoskiego prezydenta, wspólna polityka imigracyjna musi iść w parze z dzieleniem się polityką zagraniczną i obronną, ponieważ to, co wydarzyło się w Afganistanie, a wcześniej w Syrii „podkreśliło niską zdolność oddziaływania Unii Europejskiej, której zupełnie nie było”

To „poważna sprawa” dla Europy i jej sojuszników, dla NATO i Stanów Zjednoczonych, powiedział włoski prezydent. „W świecie, w którym międzynarodowi gracze są coraz ważniejsi, uważam, że najbliższy sojusznik USA powinien mieć większą zdolność operacyjną” – dodał.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it | tłum. Kinga Wysocka)

Afganistan: Ewakuacja dobiega końca. Talibowie gotowi do przejęcia lotniska w Kabulu

Pierwsi żołnierze USA opuszczają kabulskie lotnisko, a w Afganistanie ma pozostawać już tylko około 1 tys. cywilów gotowych do ewakuacji.

BERLIN

Niemcy chcą współpracować z sąsiadami Afganistanu. Niemcy zakończyły misję ewakuacyjną w Afganistanie, poinformowała w ubiegły czwartek niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer. Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała z kolei, że Berlin będzie nadal pomagał ludziom, którzy chcą opuścić Kabul.

Niemiecki szef dyplomacji Heiko Maas jest w podróży do Turcji, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Pakistanu i Kataru, aby pokazać wsparcie Niemiec dla krajów najbardziej narażonych na skutki kryzysu w Afganistanie. Spotkania mają dotyczyć tego, jak społeczność międzynarodowa powinna reagować na sytuację w Afganistanie i na jakich warunkach możliwe są porozumienia z nowym rządem w Kabulu. Maas zamierza także odwiedzić Turcję i Katar.

„Zaangażowanie Niemiec nie kończy się wraz z zakończeniem wojskowej misji ewakuacyjnej” – powiedział minister spraw zagranicznych przed swoją podróżą. Maas ma nadzieję osiągnąć porozumienie w celu skierowania lokalnego personelu i osób ubiegających się o azyl do tych państw, aby mogli następnie polecieć do Niemiec.

Po rozmowach ze swoim niemieckim odpowiednikiem turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział, że Turcja nie jest w stanie udźwignąć ciężaru nowej fali migrantów z Afganistanu, ponieważ utrzymują się obawy o nową falę migrantów po przejęciu władzy przez talibów.

Maas powiedział, że Niemcy są wdzięczne Turcji za ofertę pomocy w zarządzaniu lotniskiem w Kabulu po wycofaniu się NATO i powiedział, że Niemcy są gotowe wesprzeć to finansowo i technicznie.

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Ewakuacja z Afganistanu: Polska kończy operację, Niemcy chcą kontynuować swoją także po 31 sierpnia

Do końca swoich działań mają się także zbliżać m.in. USA i Wielka Brytania, a Turcja już wycofuje swój wojskowy kontyngent z Kabulu.

WASZYNGTON | BRUKSELA

Wspólne oświadczenie państw ws. ewakuacji z Kabulu. Niemal 100 państw podpisało wspólne oświadczenie, w którym informują o zgodzie talibów na to, by ​​wszyscy obcokrajowcy, a także każdy Afgańczyk z zezwoleniem na podróż któregokolwiek z tych państw, będą mogli bezpiecznie i w sposób uporządkowany dotrzeć do punktów odlotu i opuścić Afganistan. Szczegóły Poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Wspólne oświadczenie państw ws. ewakuacji z Kabulu. "Bezpieczne wyjście z Afganistanu nawet po 31 sierpnia"

Wspólne oświadczenie wielu państw opublikował wczoraj Departament Stanu USA.

PARYŻ

Francja nie opuści Iraku. Prezydent Francji Emmanuel Macron uczestniczył w sobotę (28 sierpnia) w stolicy Iraku, Bagdadzie, w szczycie państw regionu.

Nawiązując do sytuacji w Afganistanie, zapewnił, że Francja będzie wspierać walkę Iraku z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS). A jeszcze dziś (30 sierpnia) na nadzwyczajnym posiedzeniu ONZ Francja i Wielka Brytania zaproponują utworzenie strefy bezpieczeństwa w Kabulu. Szczegóły poniżej. 

(Anne Damiani | EURACTIV.fr | tłum. Mateusz Kucharczyk) 

Macron: "Nie opuścimy Iraku". Dziś Francja z Wielką Brytanią zaproponują utworzenie strefy bezpieczeństwa w Kabulu

Nawiązując do sytuacji w Afganistanie, zapewnił, że Francja będzie wspierać walkę Iraku z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS).

WIEDEŃ

Były wicekanclerz Austrii i bohater afery „Ibizagate” skazany za korupcję. Heinz-Christian Strache, były szef skrajnie prawicowej Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) i wicekanclerz Austrii został skazany przez Sąd Okręgowy w Wiedniu na 15 miesięcy więzienia w zawieszeniu za konflikt interesów. Strache był jedną z głównych postaci afery „Ibizagate”, która doprowadziła do upadku pierwszy rząd Sebastiana Kurza. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Były wicekanclerz Austrii i bohater afery "Ibizagate" skazany za korupcję

Heinz-Christian Strache został skazany na 15 miesięcy więzienia w zawieszeniu za konflikt interesów.

LONDYN

„Potrzebujemy (publicznego) święta”. Pracownicy w Anglii i Walii powinni mieć dodatkowe cztery dni ustawowo wolne od pracy rocznie, aby zrównać je ze średnią UE, zaproponował kongres związków zawodowych (TUC).

TUC twierdzi, że osiem dni świąt państwowych w roku to „skąpa” liczba i domaga się publicznej debaty na ten temat.

Pracownicy w Szkocji i Irlandii Północnej mają dziewięć i dziesięć dni ustawowo wolnych od pracy rocznie, choć nadal jest to poniżej średniej UE wynoszącej 12,8. Rząd odmówił zaangażowania się w tę sprawę, chociaż znalazł się pod presją, aby ustanowić święto państwowe w celu uhonorowania pracy pracowników służby zdrowia podczas pandemii COVID-19.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com | tłum. Kinga Wysocka)

Wielka Brytania: Spór o zwalnianie niezaszczepionych pracowników. Rząd nie ma nic przeciwko, opozycja krytykuje

Przeciwnicy argumentują, że wymóg szczepień oznacza ingerencję w ciało pracownika.

HELSINKI | BERLIN

Innowacyjny projekt Finlandii i Niemiec w dziedzinie obronności. Helsinki i Berlin wspólnie pracują nad poprawą kooperacji między systemami broni załogowej i bezzałogowej (np. samolotami) i jej wykorzystaniem w różnych sytuacjach. W ostatnim czasie w Laponii odbyły się pierwsze testy i pokazy lotnicze z udziałem sił zbrojnych obu krajów.

Jak wynika z komunikatu prasowego Fińskich Sił Zbrojnych, współpraca systemów załogowych i bezzałogowych ma poprawić „świadomość sytuacyjną” wojsk, na przykład dzięki wykorzystaniu dronów lokalizujących i identyfikujących cele.

Celem jest minimalizacja ryzyka błędnej oceny sytuacji i zagrożeń dla sojuszniczych oddziałów oraz zwiększenie zdolności działania w sytuacjach, w których naturalny czas reakcji człowieka okazuje się zbyt długi, a krok należy podjąć niezwłocznie.

Inicjatywę powiązano z niemieckim projektem badawczym Manned-Unmanned Teaming (MUM-T). Zaangażowane zostały ośrodki badawcze i koncerny zbrojeniowe z obu krajów. Wypracowane rozwiązania i wnioski z badań mają pomóc w podniesieniu potencjału sił zbrojnych poprzez połączenie zdolności człowieka z możliwościami technologii.

Rozwój technologiczny w przemyśle zbrojeniowym przyczynia się do stopniowych zmian w sposobie prowadzenia wojen, ale wypracowanie konkretnych rozwiązań zajmuje zazwyczaj wiele czasu. Zdaniem ekspertów jednostki powietrzne sterowane z ziemi będą wspierać samoloty załogowe w operacjach powietrznych dopiero w przyszłej dekadzie.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Finlandia: Kraj, w którym rządzą kobiety

W nordyckim kraju wszystkimi pięcioma partiami znajdującymi się w rządzie kierują kobiety.

TALLINN

Estonia: Dziś pierwsza próba wyboru prezydenta. Riigikogu, estoński parlament, będzie jutro (30 sierpnia) głosować nad nominacją nowego prezydenta. Nie wiadomo jednak, czy przywódcę kraju uda się wyłonić już w pierwszej próbie. Poprzednim razem zajęło to miesiąc, a stanowisko ostatecznie objęła kompromisowa kandydatka – Kersti Kaljulaid.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Estonia wybiera dziś prezydenta. Dlaczego to takie trudne?

Riigikogu, estoński parlament, rozpocznie dziś głosowanie nad nominacją nowego prezydenta.

WARSZAWA

Napięcie na polsko-białoruskiej granicy. Aktywiści próbowali przeciąć drut. Napięcie wokół przedłużającej się obecności grupy imigrantów na polsko-białoruskiej granicy wciąż narasta. Funkcjonariusze policji i straży granicznej zatrzymali wczoraj 13 osób, w tym jednego obywatela Holandii, którzy próbowali zniszczyć położone niedawno graniczne zasieki z drutu żyletkowego.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

PRAGA

Czechy startują z trzecią dawką szczepionki. Czechy planują rozpoczęcie w połowie września szczepienia trzecią dawką preparatu przeciw COVID-19 osób powyżej 65. roku życia, osób o obniżonej odporności i pracowników niezbędnych dla funkcjonowania kraju, poinformował wczoraj (29 sierpnia) minister zdrowia Adam Vojtěch na antenie Prima TV. Szczegóły poniżej. 

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Koronawirus: Czechy startują z trzecią dawką szczepionki przeciwko COVID-19

Szczegóły kampanii szczepień przypominających, a także to, które grupy zostaną nimi objęte w pierwszej kolejności, ma dziś ustalić rząd.

SOFIA

Trzecie wybory w roku. W Bułgarii odbędą się trzecie wybory parlamentarne w ciągu roku. Obecny parlament zostanie odwołany we wrześniu, a prezydent będzie musiał zaplanować przyspieszone wybory na koniec października lub początek listopada.

Wtedy też odbędą się w kraju wybory prezydenckie. Trzeci mandat do sformowania rządu otrzymała Bułgarska Partia Socjalistyczna (BSP), ale mimo zapowiedzi liderki ugrupowania, Kornelii Ninowej, że jej partia dołoży wszelkich starań, aby utworzyć rząd, szanse na to są niewielkie.

Partia Wstań.BG i koalicja Demokratyczna Bułgaria już zapowiedziały, że nie poprą rządu zaproponowanego przez BSP. Z kolei największa formacja w parlamencie, Jest Taki Naród, ogłosiła, że będzie dążyć do rozpisania nowych wyborów w związku z odrzuceniem proponowanego przez siebie gabinetu. Wszystkie opcje utworzenia rządu bez udziału partii GERB byłego premiera Bojko Borysowa zostały więc wyczerpane.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

Bułgaria: Prezydent naciska na wybór rządu. Kiedy nowy gabinet?

Mimo małych szans na sukces prezydent Rumen Radew nakłania partie do osiągnięcia „konsensusu i kompromisu”, który umożliwiłby wybór rządu.

BUDAPESZT

Nie będzie mistrzostw świata? Rada miejska Budapesztu rozważy w środę możliwość wycofania zgody stolicy na organizację lekkoatletycznych mistrzostw świata. Ma to związek ze sporem wokół budowy kampusu chińskiego uniwersytetu w mieście.

Węgierskie władze chcą bowiem wybudować kampus szanghajskiego uniwersytetu Fudan w miejscu, gdzie wcześniej uzgodniono, że powstanie wioska studentów. Miała ona służyć też sportowcom podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata, zaplanowanych na 2023 r.

Wywodzący się z ramienia opozycji burmistrz Budapesztu Gergely Karácsony ogłosił w ubiegłym tygodniu, że będzie naciskał na weto w sprawie organizacji imprezy. Podkreślił, że zgoda miasta zależała od obietnicy władz stworzenia 8 tys. miejsc w akademikach, ale rząd Viktora Orbana złamał tę umowę, poprzez decyzję o budowie kampusu Fudan.Według sondaży mieszkańcy stolicy są przeciwni budowie kampusu chińskiej uczelni.

Jednak węgierskie media informują, że Ministerstwo Innowacji i Technologii rozpoczęło już proces rejestracji nowej fundacji, odpowiedzialnej za przygotowanie analiz i planów dotyczących przyszłego kampusu. Ogłoszenie Karácsony’ego o możliwości weta – według mediów – nie było konsultowane z innymi opozycyjnymi partiami i spowodowało napięcia w koalicji opozycyjnej, która przygotowuje się do prawyborów jesienią tego roku.

Krisztina Baranyi, burmistrz Ferencváros – dzielnicy, w której znaleźć się miały zarówno miasteczko studenckie, kampus uczelni jak i stadion – stwierdziła, że kwestia uniwersytetu Fudan powinna zostać rozstrzygnięcia poprzez referendum, a użycie opcji weta może być przedwczesne.Z kolei inne dzielnice stolicy obawiają się, że rząd wycofa się z innych planowanych inwestycji w mieście – takich jak poprawa jakości i dostępności usług zdrowotnych – w ramach odwetu.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex | tłum. Paulina Borowska)

Węgry: Bliskie relacje z Rosją korzystne dla nas i dla Moskwy / Briefing z Europy

Codzienny briefing z europejskich stolic – 25 sierpnia.

BRATYSŁAWA

Szef słowackiej policji oskarżony o nadużycie władzy. Obecny prezes policji Peter Kovařík stanął w obliczu oskarżeń o przestępstwo nadużycia władzy przez funkcjonariusza publicznego oraz przestępstwo utrudniania pracy wymiaru sprawiedliwości. Czyni go to trzecim z rzędu szefem policji, który usłyszał prokuratorskie zarzuty.

Z inicjatywy Kovaříka interwencja w jednej z badanych spraw korupcyjnych została zatrzymana, co – zdaniem prokuratury – było jednym z powodów, dla których dwóch z trzech oskarżonych nie zostało zatrzymanych. Jeden z nich w sierpniu uciekł do Chorwacji, gdzie złożył wniosek o azyl polityczny.

Kovařík postrzega swoje oskarżenia jako wynik ciągłej presji na policję, by ta prowadziła dochodzenia w dużych sprawach w Narodowej Agencji Kryminalnej, takich jak śledztwo w sprawie byłych dowódców policji, w tym byłego prezesa policji Tibora Gašpara, który jest obecnie w areszcie.

Kovařík został szefem policji na początku 2021 r., zastępując Milana Lučanský’ego, który popełnił samobójstwo w areszcie po oskarżeniu go o korupcję. Jego poprzednikiem był właśnie Tibor Gašpar, także oskarżony o korupcję.

(Lucia Jar | EURACTIV.sk | tłum. Kinga Wysocka)

Słowacja: Sąd Najwyższy cofa uniewinnienie domniemanych zleceniodawców zabójstwa Jána Kuciaka

Najgłośniejszy od wielu na Słowacji proces ruszy od początku.

 

BUKARESZT

Przyspieszyć szczepienia. Rumuński rząd chce przyspieszyć kampanię szczepień przed początkiem roku szkolnego. Władze kraju planują otworzyć punkty szczepień na kampusach uniwersyteckich i wysłać mobilne zespoły szczepień, aby były one dostępne dla nauczycieli, uczniów i ich rodzin.

Kampania trwać ma przez około 2 miesiące. Rumunia ma jeden z najniższych wskaźników szczepień w Europie – mniej niż jedna trzecia osób uprawnionych do przyjęcia szczepionki na koronawirusa zaszczepiła się.

Rząd jednak zapowiedział, że nie będzie powrotu do nauki zdalnej, dopóki sytuacja epidemiczna drastycznie się nie pogorszy.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro | tłum. Paulina Borowska)

Rumunia: Były lider socjaldemokratów wypuszczony z więzienia

Polityk twierdzi, że był „więźniem politycznym”.

 

BELGRAD

Serbska Izba Handlowa otwiera biuro w Izraelu. W Jerozolimie rozpoczęło działalność biuro Serbskiej Izby Handlowej, którego, jak ogłosiła w sobotę instytucja, głównym celem jest wzmocnienie dwustronnych więzi serbsko-izraelskich w dziedzinie biznesu, handlu i nauki.

Według niej rośnie zainteresowanie współpracą niemal w każdej dziedzinie gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem sektora teleinformatycznego, doradztwa dla start-upów, opieki zdrowotnej, rolnictwa i przemysłu spożywczego. Branża broni, cyberbezpieczeństwa i ICT (teleinformatyczna), a także oczyszczania ścieków i turystyki również znajdują się wysoko na liście priorytetów partnerstwa.

Uroczyste otwarcie biura zaplanowano na listopad, a w uroczystości weźmie udział prezes Serbskiej Izby Handlowej Marko Čadež. Będzie to siódme biuro Izby za granicą. Powstanie nowego punktu zostało zapowiedziane rok temu, kiedy to we wrześniu 2020 r. w Białym Domu podpisano porozumienie waszyngtońskie między Serbią, Kosowem i USA. Umowa przewiduje również przeniesienie ambasady Serbii z Tel Awiwu do Jerozolimy.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Paweł Natorski)

Serbia zamyka największe wysypisko śmieci w Europie

Przyjmujące dziennie aż 4,5 tys. ton odpadków wysypisko w Vinčy niedaleko Belgradu zostanie zamknięte. Przyczyniła się do tego m.in. seria pożarów składowiska, które śmierdzącym dymem zatruwały m.in. serbską stolicę.

 

Położona około 15 kilometrów na wschód od Belgradu Vinča leży bardzo blisko zakola …

SARAJEWO

Erdoğan przybył na ślub córki przywódcy największej bośniackiej partii. Przed rozpoczęciem oficjalnej części wizyty w Bośni i Hercegowinie (BiH) prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan przybył na ślub córki Bakira Izetbegovicia, lidera największej bośniackiej partii SDA (Partia Akcji Demokratycznej, boś. Stranka Demokratske Akcije). Sam Izetbegović był wcześniej gościem na ślubie tureckiego przywódcy, a Erdoğan został świadkiem córki lidera SDA podczas ślubu w instytucji religijnej i w urzędzie stanu cywilnego.

Po ceremonii prezydent Turcji spotkał się ze wszystkimi trzema członkami Prezydencji BiH – również z Miloradem Dodikim, serbskim członkiem Prezydencji, który przyjechał do Sarajewa mimo bojkotu prac instytucji BiH. Rozpoczęła się po ona po tym, jak były Wysoki Przedstawiciel ds. Bośni i Hercegowiny Valentin Inzko wprowadził poprawki do kodeksu karnego BiH, sankcjonujące gloryfikację zbrodniarzy wojennych skazanych prawomocnymi wyrokami oraz negowanie ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych.

„Bardziej ufamy współpracy z Erdoğanem niż próbom narzucenia tutaj pewnych nieudanych rozwiązań” – oświadczył po spotkaniu Dodik, podważając legitymację Wysokiego Przedstawiciela Christiana Schmidta, którego nazwał „fałszywym Wysokim Przedstawicielem”.

Według przewodniczącego prezydencji BiH Željko Komšicia, Erdoğan i Turcja okazali się wielkimi przyjaciółmi BiH, zauważając, że podczas rozmów osiągnięto porozumienie w sprawie kontynuacji trójstronnych spotkań z Serbią, biorąc pod uwagę ich znaczenie dla stabilizacji regionalnej.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)