Komisja Europejska pozywa Włochy z powodu zaniedbań w walce z terroryzmem / Briefing z Europy

Włochy, TSUE, terroryzm, Unia Europejska, Polska, Węgry, LGBTIQ, niemcy, powódź, pogoda, deszcz

Komisja Europejska skierowała do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu (TSUE) sprawę przeciwko Włochom za nieprzestrzeganie “decyzji Prüm”, czyli przepisów ustanowionych przez Radę ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych UE (WSiSW) w 2008 r. w celu wzmocnienia współpracy sądowej między państwami członkowskimi / Foto via [Shutterstock/Zerbor]

Walka z przestępczością: Komisja pozywa Włochy | KE pozywa także Polskę oraz Węgry. Chodzi o dyskryminację osób LGBTIQ | Powodzie w Niemczech: Już ponad 80 ofiar śmiertelnych | Na Słowacji antyszczepionkowcy atakują lekarzy | Między innymi o tym piszemy w piątkowym briefingu z Europy |

RZYM

Walka z przestępczością: Komisja kieruje sprawę przeciwko Włochom do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Komisja Europejska skierowała do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu (TSUE) sprawę przeciwko Włochom za nieprzestrzeganie “decyzji Prüm”, czyli przepisów ustanowionych przez Radę ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych UE (WSiSW) w 2008 r. w celu wzmocnienia współpracy sądowej między państwami członkowskimi, które dla Brukseli są “podstawowym narzędziem w walce z terroryzmem i przestępczością“.

Przepisy te pozwalają państwom członkowskim na szybką wymianę informacji na temat DNA, odcisków palców i krajowych danych rejestracyjnych pojazdów, co umożliwia prokuratorom i policji identyfikację podejrzanych i ustalenie powiązań między sprawami karnymi w całej UE. Są to informacje, których Włochy nie udostępniły swoim europejskim partnerom, ponieważ nigdy nie otworzyły baz danych dla innych państw UE.

KE wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego już w 2011 r., kiedy wymiana informacji między unijnymi krajami zaczęła funkcjonować, ale nie otrzymawszy żadnej odpowiedzi, w 2017 r. wysłała uzasadnioną opinię, wzywając Włochy do pełnego wywiązania się ze swoich zobowiązań prawnych.

Po wielokrotnych dochodzeniach w sprawie postępów poczynionych przez ten kraj w wypełnianiu swoich zobowiązań, “zauważa się, że do dziś Włochy nadal nie pozwalają innym państwom członkowskim na dostęp do swoich danych dotyczących DNA, odcisków palców i rejestracji pojazdów”, stwierdziła KE. Teraz sprawa trafiła do TSUE, który ma prawo nałożyć stosowną grzywnę, jeśli włoski rząd nie podejmie szybkich działań.

Komisja wszczęła ponadto inne postępowanie przeciw Włochom w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, ponieważ włoskie ustawodawstwo krajowe mające zastosowanie do sędziów honorowych “nie jest w pełni zgodne z unijnym prawem pracy”. We Włoszech sędziowie honorowi są uznawani przez prawo za wolontariuszy, więc nie mają statusu pracowników.

Z tego powodu “nie korzystają z ochrony oferowanej przez unijne prawo pracy i są pokrzywdzeni brakiem dostępu do kompensaty w przypadku choroby, wypadku i ciąży, obowiązku rejestracji w krajowym funduszu ubezpieczeń społecznych dla osób pracujących na własny rachunek, a także różnicami w wynagrodzeniu”. Włochy mają dwa miesiące na podjęcie niezbędnych środków, po upływie których Komisja może podjąć decyzję o przesłaniu uzasadnionej opinii.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it | tłum. Monika Mojak)

Choroby, terroryzm, ale nie klimat. Jedynie 11 proc. Polaków uważa zmiany klimatyczne za najważniejszy problem

Według Europejczyków kryzys klimatyczny stanowi najpoważniejszy problem, z którym obecnie zmaga się świat.

BERLIN

Powódź 100-lecia. Liczba ofiar śmiertelnych powodzi w zachodniej części Niemiec to obecnie ponad 81 osób. Może ona jeszcze wzrosnąć, bo kilkadziesiąt osób jest zaginionych. Najmocniej w wyniku powodzi ucierpiały miejscowości w Nadrenii Północnej Westfalii i Nadrenii-Palatynacie.

Władze Nadrenii-Palatynatu, w południowo-zachodnich Niemczech, poinformowały dziś (16 lipca), że 50 osób zginęło na terenie tego landu w wyniku pogodowych anomalii.

„Obawiam się, że dopiero w najbliższych dniach zobaczymy pełne rozmiary katastrofy” – ostrzegła kanclerz Niemiec Angela Merkel w czwartek wieczorem w Waszyngtonie, gdzie przebywała z wizytą. Szczegóły poniżej.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl

Powódź 100-lecia w Niemczech. Już 42 ofiary śmiertelne

Najmocniej w wyniku powodzi ucierpiały miejscowości w Nadrenii Północnej Westfalii i Nadrenii-Palatynacie.

LUKSEMBURG

Rząd Luksemburga oferuje pakiet pomocy o wartości 50 mln euro, aby pomóc ofiarom powodzi. Rząd przeznaczył 50 mln euro na pomoc osobom dotkniętym powodziami w Luksemburgu, które nastąpiły po ulewnych ulewach, które zmusiły tysiące do ewakuacji swoich domów, powiedział w czwartek premier Xavier Bettel.

Ulewne opady deszczu w Luksemburgu spowodowały, że rzeki w środę wieczorem i w czwartek rano wylewały się z brzegów. Woda uszkodziła domy i firmy, przewróciła drzewa. Zablokowane drogi. Występują poważne utrudnienia w ruchu kolejowym.

(Anne Damiani | EURACTIV.fr | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Powódź 100-lecia w Niemczech. Już 42 ofiary śmiertelne

Najmocniej w wyniku powodzi ucierpiały miejscowości w Nadrenii Północnej Westfalii i Nadrenii-Palatynacie.

BUDAPESZT

KE pozywa Polskę oraz Węgry. Komisja Europejska (KE) wszczęła w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej postępowanie sądowe przeciwko Węgrom oraz Polsce. Chodzi o dyskryminację ludności LGBTIQ. Szczegóły poniżej. 

(Kinga Wysocka | EURACTIV.pl)

KE pozywa Polskę oraz Węgry w związku z dyskryminacją osób LGBTIQ

W ostateczności, spray te mogą zostać skierowane do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

BRATYSŁAWA

Antyszczepionkowcy atakują lekarzy. Napięcia wokół szczepień na Słowacji narastają, ponieważ antyszczepionkowcy zaczęli protestować przed domami znanych lekarzy, popierających prowadzenie kampanii szczepień.

Protestującym nie udało się bezpośrednio zaatakować medyków, ale byli agresywni wobec ich sąsiadów, w tym sąsiadów jednej z lekarek, Eleny Prokopovej, których oskarżyli o tuszowanie zabójstw dzieci.

Prokopová jest jednym z najbardziej znanych Słowackich pediatrów i często wypowiadała się w mediach na temat konieczności szczepienia najmłodszych. Teraz jednak nie jest pewna czy należy kontynuować tę kampanię.

„Uważam za absurdalne, że społeczeństwo na to pozwala. Próbują zagrozić mojej przestrzeni osobistej tylko dlatego, że wyrażam swoje eksperckie opinie”, powiedziała gazecie Denník N.

Kilku polityków rządu potępiło ataki, w tym premier, który uznał je za niedopuszczalne. „Muszę wezwać prokuraturę i policję do ścisłego monitorowania tych działań i do zainterweniowania, jeśli sytuacja będzie tego wymagać“, napisał na Facebooku.

Policja już zapowiedziała, że nie będzie tolerować żadnych ataków antyszczepionkowców w przyszłości. “Podejmiemy wszelkie niezbędne środki, aby chronić ludzi. Apeluję do osób, które czują się zagrożone, aby to zgłaszały, a my będziemy reagować“, zapewnił minister spraw wewnętrznych Roman Mikulec.

(Marián Koreň | EURACTIV.sk | tłum. Paulina Borowska)

Węgry: Część zaszczepionych przeciwko COVID-19 chińskim preparatem Sinopharm nie ma przeciwciał

Węgry są jedynym krajem w UE, który stosuje chińską szczepionkę.

SKOPJE | ZAGRZEB | LUBLANA

Prezydent Słowenii: kompromis między Bułgarią a Macedonią Północną możliwy do października. Prezydent Słowenii Borut Pahor na spotkaniu z prezydentami Chorwacji i Austrii powiedział, że wierzy, iż wkrótce zostanie znalezione rozwiązanie dla bułgarskiego weta w sprawie rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z UE Macedonii Północnej. Pahor ma nadzieję, że „przywróci to wiarygodność i zaufanie do UE”.

Prezydent Słowenii wyraził nadzieję, że do październikowego szczytu UE uda się osiągnąć kompromis, który otworzyłby drzwi do rozmów o członkostwie Macedonii Północnej w UE. „Jeśli nam się to uda, co nie będzie łatwe, wtedy będziemy mogli powiedzieć, że zrobiliśmy wiele dla rozszerzenia UE na Bałkany Zachodnie, ponieważ wzmocnimy zaufanie dla wiarygodności Unii, która obiecała Macedonii Północnej, że jeśli osiągnie porozumienie z Grecją w sprawie zmiany nazwy państwa (tzw. porozumienie z Prespy – red.), dostanie zielone światło na rozpoczęcie negocjacji”, powiedział słoweński prezydent. Słowenia sprawuje w tym półroczu prezydencję w Radzie UE.

Prezydent Chorwacji Zoran Milanović podkreślił, że nie należy stawiać Macedonii Północnej niemożliwych do spełnienia warunków. Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen zapowiedział z kolei, że wkrótce przedyskutuje tę sprawę z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Martyna Kompała)

LUBLANA | WIEDEŃ | ZAGRZEB

Szczepić: tak, ale bez przymusu. Prezydenci Słowenii, Chorwacji i Austrii uzgodnili na czwartkowym spotkaniu, że należy zwiększyć liczbę osób przyjmujących szczepionkę COVID-19, ale bez wywierania presji na społeczeństwa.

Gospodarzem tegorocznego trójstronnego spotkania była Słowenia, a pierwsze spotkanie w tym formacie odbyło się w Wiedniu w marcu 2014 r. Ostatnie spotkanie prezydentów Boruta Pahora ze Słowenii, Zorana Milanovića z Chorwacji i Alexandra Van der Bellena z Austrii skupiło się na pandemii COVID-19 i perspektywach członkostwa krajów Bałkanów Zachodnich w Unii Europejskiej.

Pahor powiedział, że ludzi należy przekonywać ludzi „w grzeczny i tolerancyjny sposób” do szczepień, dodając, że nie wierzy, by krytyka sceptyków, represje czy kary mogły przynieść pożądany efekt. W Chorwacji 39,6 proc. dorosłej populacji zostało w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19. Słowenia zaszczepiła w pełni 42 proc. swojej populacji, a Austria przekroczyła 50 proc.

Austriacki prezydent wspomniał również o elektrowni jądrowej Krško, która jest wspólną własnością Słowenii i Chorwacji, jako o temacie, co do którego kraje nie są zgodne. „Jeszcze nie jest wiadome, jak elektrownie jądrowe zostaną potraktowane w pakiecie Fit for 55, kluczowym elemencie Europejskiego Zielonego Ładu”, powiedział Van Der Bellen.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Martyna Kompała)

Francja: Rekordowe zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 po orędziu prezydenta Macrona

Do zmiany strategii zmusiła rząd spowalniająca akcja szczepień.

PARYŻ

„Fit For 55”: Francja sceptycznie podchodzi do reformy rynku emisji dwutlenku węgla o budownitwo i transport. Komisja Europejska ogłosiła pakiet legislacyjny dotyczący klimatu i energii – Fit for 55. Zgodnie z ambicjami klimatycznymi wyznaczonymi przez UE do 2030 r. emisje gazów cieplarnianych mają być zmniejszone o 55 proc. względem roku 1990. Do 2050 r. Unia Europejska ma zamiar osiągnąć zerową emisję netto.

Pakiet składa się z 13 wniosków ustawodawczych – wśród nich: rewizja unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS).

Komisja proponuje stopniowe wycofywanie bezpłatnych uprawnień dla lotnictwa i dostosowanie ich do światowego systemu kompensacji i redukcji emisji dwutlenku węgla dla lotnictwa międzynarodowego (CORSIA). Co więcej, liczy na włączenie po raz pierwszy do systemu EU ETS emisji pochodzących z żeglugi.

Chociaż Francja podziela ambicję Komisji Europejskiej, by „postawić Europę na czele peletonu klimatycznego”, ma zastrzeżenia co do społecznych konsekwencji rozszerzenia rynku emisji dwutlenku węgla na sektor budowlany i transportowy.

Według Climate Action Network ta „ryzykowna społecznie” reforma rynku emisji dwutlenku węgla może zwiększyć rachunki za benzynę i energię najbiedniejszych gospodarstw domowych we Francji i w Europie.

„Francja ma zastrzeżenia co do znaczenia tego środka i jego konsekwencji dla gospodarstw domowych i małych przedsiębiorstw. Będzie kontynuować dyskusje, aby zapewnić, że sprawiedliwość społeczna i solidarność pozostaną w centrum działań na rzecz klimatu”, poinformowało Ministerstwo Przemian Ekologicznych.

(Clara Bauer-Babef | EURACTIV France | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Fit for 55 przyjęty. Co zawiera? Wszystko co trzeba wiedzieć

„To decydujące dziesięciolecie w walce z kryzysem klimatycznym i kryzysem różnorodności biologicznej (…)”, podkreśla Frans Timmermans.

LIZBONA

Więcej godziny policyjnej. Rząd Portugalii ogłosił dwa tygodnie temu wprowadzenie nocnej godziny policyjnej na terenie 45 powiatów z powodu nasilenia się pandemii COVID-19. Obecnie ich liczba wynosi już 90 spośród wszystkich 278 powiatów w kontynentalnej części kraju.

(Sónia Miguel and Lucília Tiago, Lusa.pt | tłum. Mateusz Kucharczyk)

10 mln dawek. W kontynentalnej części Portugalii podano jak dotąd 10 mln dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Około sześć mln osób jest zaszczepionych co najmniej jedną dawką, a kolejne cztery mln dwoma, poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia.

(Pedro Caetano, Lusa.pt | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce, Europie i na świecie – Zestawienie

Szczepienia przeciwko koronawirusowi – jak Polska wypada na tle Europy i świata?

WARSZAWA

TSUE: System odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce jest niezgodny z prawem UE.  Orzeczenie dotyczy skargi Komisji Europejskiej dotyczącej wprowadzonego w Polsce nowego modelu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uwzględnił wszystkie zarzuty KE. Stwierdził, że Polska uchybiła zobowiązaniom wynikającym z prawa UE.  Szczegóły poniżej. 

(Kinga Wysocka | EURACTIV.pl)

TSUE: System odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce jest niezgodny z prawem UE

TSUE stwierdził, że Polska uchybiła zobowiązaniom wynikającym z prawa UE.  

SOFIA

Komisja Europejska pozywa Bułgarię. Komisja Europejska złożyła pozew przeciwko Bułgarii do Trybunału Sprawiedliwości UE, ponieważ kraj ten przez cztery lata odmawiał podłączenia swojego krajowego rejestru przedsiębiorstw do unijnego systemu.

System integracji rejestrów (BRIS) umożliwia wyszukiwanie informacji o konkretnym przedsiębiorstwie we wszystkich państwach członkowskich UE i zapewnia przejrzystość na wspólnym europejskim rynku. Pomaga też w przyciąganiu inwestycji zagranicznych.

KE kierowała do władz w Sofii wiele ostrzeżeń, ale rząd Bojko Borysowa nigdy nie podjął działań w tym zakresie. Termin na podłączenie się Bułgarii do BRIS upłynął 8 czerwca 2017 r.„Niepodłączenie Bułgarii do systemu BRIS utrudnia obywatelom UE, przedsiębiorstwom i specjalistom uzyskiwanie istotnych informacji na temat bułgarskich przedsiębiorstw.

Ponadto bez BRIS rejestry przedsiębiorstw nie mogą współpracować przy transgranicznych fuzjach, w których uczestniczą bułgarskie firmy, ani przy procedurach związanych z ich transgranicznymi oddziałami”, napisała Komisja w oświadczeniu.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

Bułgaria: Antysystemowy showman chce rozbić „skorumpowany układ”. Gwiazda muzyki będzie nowym premierem?

„Sławi Trifonow buduje swój wizerunek rycerza na białym koniu, który uratuje księżniczkę, którą jest Bułgaria”.

BUKARESZT

Awaryjne lądowanie amerykańskiego helikoptera. Amerykański helikopter wojskowy lądował awaryjnie na ruchliwym placu w północnej części Bukaresztu, wcześniej niszcząć dwie latarnie.

Nie odnotowano żadnych obrażeń. Śmigłowiec Black Hawk był częścią formacji ćwiczącej przed obchodami Dnia Rumuńskich Sił Powietrznych. Nagle jednak zaczął tracić wysokość i wylądował na rondzie. Śledztwo w tej sprawie prowadzą rumuńskie i amerykańskie władze.

Były lider socjalistów wypuszczony z więzienia. Były przewodniczący Partii Socjaldemokratycznej (PSD) Liviu Dragnea został warunkowo zwolniony z więzienia. Odsiadywał wyrok trzech i pół roku za korupcję, ale wypuszczono go po dwóch latach i dwóch miesiącach pobytu w zakładzie karnym.

Dragnea nadal twierdzi, że jest niewinny i że był „więźniem politycznym”. To on stał za kontrowersyjnymi zmianami w ustawach dotyczących wymiaru sprawiedliwości, które utrudniały walkę z korupcją. Uznano go winnym manipulowaniu wpływom, w celu zapewnienia fałszywych posad w administracji publicznej dwóm kobietom, które w rzeczywistości pracowały dla PSD.

Po skazaniu został odsunięty od kierowania partią, ale nie wyklucza powrotu do polityki. Obecnie prowadzone są przeciwko niemu dwa inne postępowania dotyczące korupcji.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro | tłum. Paulina Borowska)

Lider rumuńskich socjaldemokratów od wczoraj w więzieniu

24 godziny. Tyle czasu otrzymał Liviu Dragnea, by stawić się do więzienia po wczorajszej decyzji Sądu Najwyższego podtrzymującej wyrok I instancji w sprawie nadużycia władzy. Już po kilku godzinach został przetransportowany do więzienia Rahova na przedmieściach Bukaresztu. Przed politykiem perspektywa …

ZAGRZEB

Dobry kandydat. Chorwacki premier Andrej Plenković powiedział w czwartek, że jest przekonany, że Armin Laschet, kandydat rządzącej chadecji (CDU) na stanowisko kanclerza w tegorocznych wyborach w Niemczech, poprowadzi Niemcy „we właściwym kierunku”.

Plenković wziął udział w spotkaniu Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) w Kloster Seeon w Bawarii. „Jestem przekonany, że dzieki swojemu charakterowi i programowi, który powstał wspólnie z CSU, poprowadzi Niemcy w dobrym kierunku”, powiedział Plenković.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Mateusz Kucharczyk)

LUBLANA

COVID priorytetem. Koalicja rządowa postanowiła odroczyć głosowanie nad dwoma kluczowymi aktami prawnymi, aby uspokoić napiętą sytuację polityczną, i zamiast tego skupić się na wysiłkach mających na celu zapewnienie wysokiego wskaźnika szczepień przed jesienią, aby zapobiec ponownemu lockdownowi.

Stało się tak po tym, gdy w ubiegłą niedzielę (11 lipca) słoweńscy wyborcy odrzucili w niedzielnym (11 lipca) referendum nową ustawę wodną. Przeciwko niej zagłosowało ponad 86 proc. obywateli, a frekwencja wyniosła 46 proc.

(Sebastijan R. Maček | STA | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Słowenia rozpoczyna unijną prezydencję. Tymczasem z wolnością mediów coraz gorzej

Według raportu Media Freedom Rapid Response słoweński rząd w coraz większym stopniu ogranicza wolność mediów publicznych i prywatnych.

BELGRAD

Prezydent Serbii: Kraje otaczające Serbię „dramatycznie” się zbroją. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić powiedział w czwartek, że Serbia „znajduje się w bardzo złożonym środowisku i złożonej sytuacji politycznej” i „właśnie dlatego serbska armia jest potrzebna jako gwarant pokoju i stabilności oraz odstraszania ataków”.

„Mamy o wiele więcej rzeczy do zrobienia, biorąc pod uwagę fakt, że wszyscy w naszym otoczeniu dramatycznie się uzbrajają. Naszym obowiązkiem jest, aby przez cały czas mieć wystarczającą siłę, aby chronić nasz kraj, a serbska armia będzie zdolny do tego w każdej chwili” – powiedział Vučić po spotkaniu z ministrem obrony Nebojsą Stefanoviciem i szefem sztabu generałem Milanem Mojsiloviciem.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Mateusz Kucharczyk)