Włochy: Skrajna prawica umacnia się na prowadzeniu w sondażach / Briefing z Europy

Włochy, Salvini, Meloni, prawica, pandemia, USA, Afganistan, Węgry, Kosowo, Bałkany, Merkel, polext, terlecki

Choć w Polsce nie jest jeszcze tak znana, jak Matteo Salvini, to w Europie coraz częściej mówi się, że Giorgia Meloni może zostać pierwszym w historii premierem Włoch płci żeńskiej. / Foto via [EPA-EFE/MATTEO BAZZI]

We Włoszech to skrajnie prawicowe partie prowadzą w sondażach | PiS rozważa polexit? | Przewodniczący Bundestagu: Większość niemieckich konserwatystów przeciw poszerzeniu kompetencji UE | Trwa impas w sprawie kopalni Turów. Czesi narzekają na Polskę oraz unijne instytucje | Węgiersko-serbski sojusz ws. migracji | Angela Merkel pożegna się z Bałkanami | Kosowo wzywa Indie do uznania niepodległości. „To nie Kaszmir” | W Austrii nowe restrykcje dla niezaszczepionych | Między innymi o tym piszemy w czwartkowym briefingu z Europy |

 

 

WARSZAWA

PiS rozważa polexit? Szef klubu PiS, wicemarszałek Ryszard Terlecki nie wyklucza polexitu i nie jest w tej partii jedynym zwolennikiem takiego rozwiązania. Zapewnia jednak, że “chcemy być w UE”, choć pod warunkiem, że będzie ona taka, “jaka jest dla nas do przyjęcia”. Opozycja nie jest zaskoczona. Szczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

PiS rozważa polexit? Terlecki: "Chcemy być w UE, ale w takiej, jaka jest dla nas do przyjęcia"

Szef klubu PiS, Ryszard Terlecki nie wyklucza polexitu i nie jest w tej partii jedynym zwolennikiem takiego rozwiązania.

Sfałszowany test na COVID-19. Na lotnisku w Łodzi zatrzymano 39-letniego obywatela Wielkiej Brytanii. Mężczyzna był zarejestrowany jako osoba odbywająca kwarantannę w Polsce.

Mieszkaniec Wielkiej Brytanii wykonał test na koronawirusa, a gdy tylko dowiedział się o zarażeniu wymienił wydruk testu na negatywny, chcąc jak najszybciej wrócić do domu.

Mężczyźnie grozi kara 10 lat więzienia i 5-letni zakaz podróżowania po krajach strefy Schengen. Jak poinformowała Straż Graniczna to już 4 przypadek sfałszowania dokumentów covidowych na lotnisku w Łodzi.

(Piotr Maciej Kaczyński | EURACTIV.pl | tłum. Kamila Wilczyńska)

WHO przygląda się nowemu szczepowi koronawirusa – wariantowi Mu

Według ekspertów istnieje ryzyko, że będzie on w jakimś stopniu odporny na obecnie stosowane szczepionki.

RZYM

Skrajnie prawicowe partie prowadzą w sondażach. Skrajnie prawicowa partia Bracia Włosi kierowana przez Giorgię Meloni i Liga Matteo Salviniego prowadzą w najnowszych sondażach odpowiednio z 21 proc. i 20,6 proc.

Partia Salviniego znajdowała się na szczycie listy jako faworyt od 2018 r. Bracia Włosi wysunęli się na prowadzenie, gdy Salvini zdecydował się poprzeć nowy rząd kierowany przez byłego szefa Europejskiego Banku Centralnego (ECB) Mario Draghiego.

Bracia Włosi nadal pozostają w opozycji, wraz z kilkoma innymi małymi grupami posłów. Jednak obie partie mówiły, że zaprezentują się w następnych wyborach parlamentarnych, które odbędą się w 2023 r., razem z partią byłego premiera Silvio Berlusconiego Forza Italia, która ma obecnie 6,9 proc. poparcia.

Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, koalicja tych trzech ugrupowań uzyskałaby większość w parlamencie, a Giorgia Meloni byłaby kandydatem do utworzenia nowego rządu, zgodnie z niepisaną umową, która mówi, że liderem koalicji jest ten, którego partia uzyska najwięcej głosów.

Bracia Włosi zostali założeni w 2012 r. przez grupę parlamentarzystów i polityków, którzy pierwsze szlify w polityce zbierali w postfaszystowskiej formacji Aleanza Nazionale (Sojusz Narodowy) i jej młodzieżowkach, w niektórych przypadkach piastując nawet stanowiska kierownicze czy nawet rządowe.

Meloni była ministrem ds. młodzieży w latach 2008-2011. Jej partia jest uważana za ugrupowanie o silnych poglądach nacjonalistycznych, zwłaszcza wobec imigrantów. Meloni od lat nawołuje do „morskiej blokady” Morza Śródziemnego.

Poglądy Meloni na UE zmieniały się z czasem. Po tym, jak w 2014 r. była w pełni eurosceptyczna i opowiadała się za opuszczeniem przez Włochy strefy euro, złagodziła swoje stanowisko, odkąd w 2020 r. została przewodniczącą Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR), do której w Parlamencie Europejskim należy m.in. Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Teraz przekonuje, że Włochy nie muszą opuszczać UE, ale że Wspólnota powinna stać się „konfederacją” państw. Meloni jest przeciwna wzmacnianiu instytucji UE.

W ostatnich latach liderka Braci Włochów wzmocniła swoje relacje z innymi przywódcami, takimi jak premier Węgier Victor Orban – który był gościem na honorowym spotkania Braci Włochów w 2019 r. – czy premierem Polski Mateuszem Morawieckim oraz Słoweńcem Janezem Janszą.

Zaledwie tydzień temu Meloni była gościem na forum strategicznym w Bled, zorganizowanym przez słoweńską prezydencję w Radzie UE.

Wśród liderów partyjnych we Włoszech, Meloni ma jedną z najwyższych ocen poparcia – 44,4 proc., wynika z sondażu opublikowanym 4 września. Salvini i lider centrolewicowej Partii Demokratycznej Enrico Letta pozostają w tyle z odpowiednio 31 proc. i 29,6 proc.

Tylko premier Mario Draghi cieszy się większym poparciem niż Meloni – 67 proc. Jest jednak mało prawdopodobne, że wystartuje w kolejnych wyborach, gdyż liczy się na to, że zastąpi prezydenta Sergio Mattarellę, który odejdzie z urzędu w styczniu 2022 r.

Krytyczne stanowisko Meloni wobec UE (wielokrotnie podzielane przez Salviniego) nie wydaje się przerażać włoskich obywateli. Liga już współrządziła razem z populistycznym Ruchem 5 Gwiazd, a pomysł „kordonu sanitarnego” przeciwko skrajnej prawicy, podobny do modelu przyjętego we Francji i Niemczech, nigdy nie został wdrożony we Włoszech.

Nawet przy założeniu, że do wyborów pozostał ponad rok, niektórzy obserwatorzy uważają, że zwycięstwo prawicowej koalicji jest coraz bardziej prawdopodobne.

Giorgia Meloni: Kim jest włoska Marine Le Pen i nowa sojuszniczka Kaczyńskiego? Szczegóły poniżej.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it | tłum. Martyna Kompała)

Giorgia Meloni: Kim jest włoska Marine Le Pen i nowa sojuszniczka Kaczyńskiego?

Ambitna 44-letnia Włoszka z uważanej przez wielu za faszyzującą partii Bracia Włosi może zostać pierwszą kobietą na stanowisku włoskiego premiera.

BERLIN

Przewodniczący Bundestagu: Większość niemieckich konserwatystów przeciw poszerzeniu kompetencji UE. Wolfgang Schäuble, przewodniczący niemieckiego parlamentu i jeden z polityków o najdłuższym stażu, powiedział na kongresie Europejskiej Partii Ludowej (EPP) w Berlinie, że był w mniejszości wśród członków obu partii chadeckich (CDU/CSU), w sprawie przyznania UE dodatkowych kompetencji.

Schäuble wskazał, że bawarska CSU jest generalnie bardziej powściągliwa niż CDU. Polityk ostrzegł przed eskalowaniem sporu z rządami w Polsce i na Węgrzech w sprawie praworządności, mówiąc że należy działać w granicach wyznaczonych przez unijne traktaty oraz najnowsze zapisy dotyczące ochrony praworządności, lecz nie należy „posuwać się za daleko”.

Podczas zjazdu partii Europejskiej Partii Ludowej w Berlinie przewodniczący EPL w PE i członek CSU Manfred Weber zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego na drugą dwuipółletnią kadencję. Wkróce bowiem kończy się kadencja Davida Sassolego. 

Manfred Weber widziany był jako kandydat frakcji do zastąpienia włoskiego socjaldemokraty w roli przewodniczącego Parlamentu na drugą połowę kadencji.

Schäuble powiedział, że Parlament Europejski przegapił okazję, by poprzeć kandydaturę Webera w 2019 r., gdy był on Spitzenkandidatem EPL na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. „To wzmocniłoby PE”, dodał przewodniczący Bundestagu. Szczegóły poniżej. 

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de) 

Zapowiada się spór o funkcję szefa PE. David Sassoli chce wbrew umowie utrzymać władzę

Obecny przewodniczący PE chce wbrew międzypartyjnej umowie utrzymać stanowisko na drugą połowę kadencji, zaś przewodniczący EPL w Parlamencie Europejskim zamierza ubiegać się o szefowanie całej partii.

PRISZTINA

Kosowo wzywa Indie do uznania niepodległości. „To nie Kaszmir”. Indie powinny uznać niepodległość Kosowa, oświadczyła prezydent Kosowa Vjosa Osmani w wywiadzie dla indyjskiej stacji telewizyjnej Wion. Podkreśliła, że Kosowo to nie Kaszmir.

„Po raz kolejny wzywamy rząd Indii do – po pierwsze – uznania cierpienia ludności Kosowa na skutek ludobójstwa reżimu [Slobodana] Miloševicia, a po drugie – do uznania rzeczywistości, która się nie zmieni, czyli niepodległego Kosowa”, dodała prezydent.

Osmani zwróciła uwagę na orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, które stwierdziło, że niezależność Kosowa jest objęta prawem międzynarodowym i ta sytuacja nie ma porównania z żadnym innym miejscem na świecie. Prezydent oceniła, że sposób uzyskania niepodległości przez Prisztinę odróżnia kraj od innych separatystycznych regionów, takich jak m.in. Kaszmir.

Wciąż wiele państw, w tym europejskich, nie uznaje Kosowa. Hiszpański piłkarz Pablo Sarabia kilkakrotnie wypowiadał się na konferencji prasowej przed meczem Kosowo-Hiszpania nt. rywali z Bałkanów określając ich jako „drużyna gospodarzy”. Zachowanie to rozzłościło przedstawicieli lokalnych mediów. „Dlaczego nie powiesz słowa „Kosowo”, dlaczego mówisz gospodarze?”, zapytał w pewnym momencie jeden z dziennikarzy. Sarabia odpowiedział: „Nie rozumiem pytania”.

Dziennikarz powtórzył pytanie, ale podkreślił, że dotyczy ono również rzecznika reprezentacji Hiszpanii. Ten odpowiedział, że jemu nie można zadawać pytań, gdyż te mogą być kierowane wyłącznie do piłkarzy, co zakończyło niezręczną sytuację i konferencja prasowa trwała dalej. W zawodach sportowych Hiszpania określa Kosowo jako „terytorium”.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

Kosowo: Vjosa Osmani nową prezydentką. Opowiada się za normalizacją stosunków z Serbią

Nowa prezydent Kosowa postrzegana jest jako zwolenniczka prozachodniego kursu.

WIEDEŃ

Nowe restrykcje dla niezaszczepionych. Rząd wprowadził nowe przeciwepidemiczne ograniczenia. Będą one obowiązywać od 15 września i dotyczyć w szczególności osób, które nie zaszczepiły się na koronawirusa. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy z COVID-19 są praktycznie zwolnieni z przestrzegania restrykcji.

„Nie planujemy wprowadzać ograniczeń dla osób zaszczepionych, ale wdrożymy środki, które obejmą niezaszczepionych”, oświadczył podczas konferencji prasowej kanclerz Sebastian Kurz .

Odsetek zaszczepionych zatrzymał się na poziomie 60 proc., podczas gdy liczba zakażeń wzrasta. Wobec takiego stanu rzeczy władze uciekają się do bardziej restrykcyjnych środków, aby utrzymać w ryzach rozwój epidemii.

Rząd opracował trójpoziomową strategię walki z pandemią, opartą na prostym założeniu: im wyższe obłożenie oddziałów intensywnej terapii, tym bardziej surowe restrykcje będą obowiązywać osoby niezaszczepione.

„Nasze cele to utrzymanie niskiego obłożenia OIOM-ów, uniknięcie konieczności ponownego zamykania szkół i zwiększenie liczby osób zaszczepionych”, podkreślił minister zdrowia Wolfgang Mückstein.

Jednak nawet trzeci, najwyższy przewidziany przez rząd poziom restrykcji nie obejmuje ponownego lockdownu. Jeśli zaś okaże się on niezbędny, to ograniczenia będą miały zastosowanie tylko do osób niezaszczepionych, zapewnił Kurz.

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Austria: Obrońcy praw człowieka krytykują zarzuty przeciwko informatorowi w aferze "Ibizagate"

Julian Hessenthaler przekazał niemieckim mediom nagrania z Ibizy, które doprowadziły do wybuchu największego od lat w Austrii skandalu korupcyjnego.

LONDYN | PARYŻ

Rosną napięcia z Francją w sprawie przepraw przez kanał La Manche. Minister Spraw Wewnętrznych Priti Patel i jej francuski odpowiednik Gérald Darmanin odbyli w środę (8 września) rozmowę w obliczu narastającego napięcia w kwestii liczby migrantów przeprawiających się przez kanał La Manche do Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania zgodziła się zapłacić Francji, jeśli jej marynarka uniemożliwi łodziom dotarcie do Wielkiej Brytanii, ale Patel ostrzegła, że rząd może wstrzymać opłatę 54,2 mln funtów, jeśli w najbliższych tygodniach do brytyjskiego wybrzeża dotrą kolejne łodzie z imigrantami.

Wielka Brytania szkoli teraz swoje siły graniczne, aby zawracać łodzie do Francji. To taktyka, która zdaniem Darmanina „wiązałaby się z ryzykiem negatywnego wpływu na naszą współpracę”. „Ochrona życia ludzkiego na morzu ma pierwszeństwo przed rozważaniem na temat narodowości, statusu i polityki migracyjnej”, dodał francuski minister.

Inni ostrzegli, że odesłanie łodzi z powrotem do Francji złamałoby warunki Konwencji Genewskiej ONZ, która daje prawo do ubiegania się o azyl w dowolnym kraju.

Po rozmowach ministrów spraw zagranicznych G7 w Londynie, Patel napisała na Twitterze, że „osiąganie rezultatów i zatrzymanie przepraw było absolutnym priorytetem dla Brytyjczyków”.

Brytyjczycy informują, że w poniedziałek (6 września) 785 osób przekroczyło kanał La Manche w małych łodziach, zwiększając całkowitą liczbę nielegalnych imigrantów do ponad 12,6 tys. w br.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com | tłum. Martyna Kompała)

Rada UE: Państwa członkowskie powinny chronić zewnętrzną granicę Unii

Chodzi o to, żeby nie dopuścić do powtórzenia błędów z poprzedniego kryzysu migracyjnego.

TALLIN

Estonia odgradza się od Rosji. Estonia buduje stalowe ogrodzenie na granicy z Rosją. To pierwszy krok modernizacji całego aparatu kontroli granicznej. W ten sposób Estonia idzie w ślady pozostałych krajów bałtyckich i PolskiSzczegóły poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Estonia odgradza się od Rosji

Estoński projekt to kolejny przykład działań państw UE na rzecz wzmocnienia kontroli granic.

 

PRAGA

Impas w sprawie Turowa. Negocjacje między Czechami a Polską w sprawie kopalni Turów utknęły w martwym punkcie. Czeskie organizacje proekologiczne twierdzą, że przyczyną impasu jest niechęć Polski do rozwiązania sporu oraz bezczynność unijnych instytucji. Czesko-polski spór był tematem wczorajszego posiedzenia komisji ds. ochrony środowiska czeskiego parlamentu. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Trwa impas w sprawie kopalni Turów. Czesi narzekają na Polskę oraz unijne instytucje

Czeskie organizacje proekologiczne twierdzą, że przyczyną impasu jest niechęć Polski do rozwiązania sporu oraz bezczynność unijnych instytucji.

BUDAPESZT  | BELGRAD

Węgiersko-serbski sojusz ws. migracji. Premier Węgier Viktor Orban powiedział wczoraj, że węgierskie i serbskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego popierają migracje, podczas gdy stoi to w całkowitej sprzeczności z interesami bezpieczeństwa obu krajów.

Podczas wspólnego posiedzenia rządu Serbii i Węgier w Budapeszcie, oba kraje zgodziły się, że należy „odnowić Europę Środkową“.

„Musimy też ją chronić i zagwarantować bezpieczeństwo. Wydarzenia w Afganistanie zapowiadają ogromną falę migracji, w tym lądowej, która może postawić Serbię i Węgry w bardzo trudnej sytuacji”, powiedział Orban.

Podkreślił że Węgry są w pełni zaangażowane w integrację europejską Serbii i dodał, że oba kraje nie będą bezpieczne, jeśli jeden nie będzie bezpieczny. Serbska premier Ana Brnabić powiedziała z kolei, że jej kraj jest “w specyficznej sytuacji jako kraj niebędący członkiem UE”, jeśli chodzi o potencjalną nową falę migracji.

Według niej “w tej sprawie musi powstać wspólna europejska polityka”, ale „nie polityka Unii Europejskiej, tylko wspólna polityka Europy. Serbia znajduje się na szlaku tranzytowym, a migranci przybywają do Serbii z krajów UE, aby dalej udać się do innych państw unijnych”, podkreśliła. Brnabić i Orban podpisali też porozumienie o przyjaznych stosunkach i strategicznym partnerstwie.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex | tłum. Paulina Borowska)

Węgry znoszą kontrole epidemiczne na granicy z Serbią: "To przykład dobrej sąsiedzkiej współpracy"

Serbia jest pierwszym krajem spoza Unii Europejskiej, z którym Węgry zniosły kontrole epidemiczne na granicach.

BRATYSŁAWA

Słowacja chwali Czechy. Ivan Korčok, słowacki Minister Spraw Zagranicznych, przywitał delegację komisji spraw zagranicznych, obrony i bezpieczeństwa czeskiego Senatu, pod przewodnictwem dyplomaty Pavla Fischera.

Korčok podziękował Czechom za pomoc w ewakuacji 4 obywateli Słowacji z Kabulu. Głównymi tematami rozmów przedstawicieli rządów dwóch państw była bieżąca sytuacja w Afganistanie, zapobieganie nielegalnej imigracji i rozwijająca się współpraca Grupy Wyszehradzkiej.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk | tłum. Kamila Wilczyńska)

Słowacja, Czechy i Austria chcą razem walczyć z nielegalną imigracją

„Nie chcemy powtórki z 2015 r.”, zgodzili się przywódcy, którzy spotkali się w czeskich Lednicach w ramach Formatu Sławkowskiego.

SOFIA

Populiści chcą zakazać obowiązkowych szczepień. Partia “Jest taki naród”, która wygrała ostatnie wybory parlamentarne, ale nie zdołała utworzyć rządu, zaproponowała, by prawnie zakazać jakiejkolwiek możliwości wprowadzenia w Bułgarii obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19.

Na krótko przed tym, jak bułgarski parlament zostanie odwołany po raz trzeci w tym roku, ugrupowanie Slawiego Trifonowa próbuje zdobyć poparcie wśród antyszczepionkowców dzięki kampanii przeciwko szczepionkom. Poprzez projekt ustawy złożony w parlamencie partia rozpowszechnia fałszywe i niezweryfikowane informacje na temat szczepionek. W dokumencie napisano, że długoterminowe skutki uboczne preparatów na koronawirusa są niejasne.

„Szereg ekspertów ostrzega o możliwości pojawienia się chorób autoimmunologicznych i nowotworowych”, stwierdzono w projekcie, nie podając jednak żadnych nazwisk. Pod koniec lipca przewodniczący tej partii w parlamencie obiecał podanie listy osób, które zachorowały po otrzymaniu szczepionki, jednak wkrótce temat został zapomniany.

Zaledwie 18 proc. Bułgarów zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19, co plasuje ten kraj na ostatnim miejscu w UE. Z kolei pod względem śmiertelności z powodu wariantu Delta koronawirusa Bułgaria jest na prowadzeniu.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

BUKARESZT

Trudności z ustaleniem terminu głosowania. Po tym, jak pięciokrotnie nie udało się ustalić daty głosowania nad wnioskiem o wotum nieufności dla rządu, złożonym przez partie USR PLUS i AUR, jest szansa, że parlament zdoła jednak podjąć tę decyzję.

W spotkaniach dotyczących kalendarza nie uczestniczą przedstawiciele PNL i PSD, blokując możliwość ustalenia daty z powodu braku kworum. Obie partie popierają urzędującego premiera Florina Citu.

Jednak przewodniczący Izby Deputowanych i Senatu wezwali do zwołania wspólnego posiedzenia obu izb w celu odczytania wniosku, a deputowani będą mogli wyznaczyć daty debaty i głosowania podczas posiedzenia plenarnego.

Tymczasem rząd zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie potencjalnego konfliktu między władzą ustawodawczą a wykonawczą, ponieważ parlament nie poinformował gabinetu o proponowanym wotum nieufności w dniu jego złożenia. Sąd poprosił o opinie obu stron do 15 września, a następnie wyznaczy termin rozstrzygnięcia sporu.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro | tłum. Paulina Borowska)

Rumunia ma nowy rząd. W jego składzie jest tylko jedna kobieta

Rumunią nadal rządzić będzie proeuropejska centroprawica.

BELGRAD

Angela Merkel żegna się z Bałkanami. Kanclerz Niemiec Angela Merkel odwiedzi w poniedziałek Belgrad, gdzie spotka się z prezydentem Serbii Aleksandrem Vučiciem. Omówią oni współpracę polityczną i gospodarczą oraz proces integracji Serbii z UE. Szczegóły poniżej. 

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Paweł Natorski)

Angela Merkel odwiedzi kraje Bałkanów Zachodnich. "Serbia i region są wysoko w niemieckiej agendzie"

Kanclerz Niemiec uda się m.in. do Belgradu, gdzie porozmawia z prezydentem Serbii o współpracy oraz integracji tego kraju z UE.

SARAJEWO

Wysoki Przedstawiciel ds. Bośni i Hercegowiny nie reprezentuje oficjalnego stanowiska Niemiec. Stanowisko Wysokiego Przedstawiciela, Christiana Schmidta, nie jest oficjalnym stanowiskiem Niemiec, oświadczył tymczasowy przewodniczący prezydencji Bośni i Hercegowiny (BiH) Željko Komšić po spotkaniu z ambasadorami UE. Dodał, że „rozmawiali (Komšić i ambasadorzy – red.) z Merkel”, podał portal klix.ba.

Media w BiH spekulują, że Schmidt rozważa możliwość wprowadzenia nowej ordynacji wyborczej w kraju, chyba że partie polityczne dojdą do porozumienia w tej sprawie i że będzie ona zawierać zapis, zgodnie z którym nikt nie będzie mógł sprawować prezydentury dłużej niż dwie kadencje. Taki obrót spraw automatycznie uniemożliwia Komšićowi, który jest teraz w trakcie swojej trzeciej kadencji, kandydowanie po raz kolejny.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

Bośnia i Hercegowina: Zmarł gen. Jovan Divjak – Serb, który w czasie wojny bronił Bośniaków

Choć etnicznie był Serbem, bronił wówczas bośniackich cywilów.