Włochy przystąpią do Nowego Jedwabnego Szlaku?

globus

Chiny zaproponowały włoskiemu rządowi współpracę handlową w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku, czyli tzw. nowego jedwabnego szlaku. Włochy mają już za sobą pierwsze kroki mające na celu dołączenie do chińskiego projektu infrastrukturalnego.

 

W 2013 r. Chiny po raz pierwszy przedstawiły program stworzenia nowego jedwabnego szlaku, który przewiduje rozbudowę lądowej trasy handlowo–transportowej łączącej Chiny z Europą.

22 marca odbędzie się spotkanie prezydenta Chin Xi Jinpinga z włoskim premierem Luigim Di Maio w Rzymie. Ma ono dotyczyć właśnie szczegółowych ustaleń dotyczących wspomnianego porozumienia handlowego.

Za główny cel Chiny obrały sobie Triest, portowe miasto we Włoszech. Jest to niezwykle istotny punkt na mapie, ze względu na liczne połączenia lądowe, zwłaszcza kolejowe, iale też morskie z pozostałymi krajami europejskimi.

Według wstępnych ustaleń zostały już zaplanowane pierwsze inwestycje chińskich korporacji w obrębie Triestu.

Włochy: Ruszyło przyjmowanie wniosków o dochód obywatelski

W środę we Włoszech ruszyło przyjmowanie wniosków o dochód obywatelski, który ma wspierać najbiedniejszych mieszkańców kraju. Tymczasem w wielu krajach Europy coraz częściej rozważa się, by pójść o krok dalej i wprowadzić bezwarunkowy dochód podstawowy.
 

Dochód obywatelski był flagową propozycją populistycznego …

To tylko początek

Nie jest tajemnicą, że rząd chiński w dalszej perspektywie przewiduje podpisanie porozumień na wzór włoskiego z innymi państwami europejskimi. Za cel obrał sobie również azjatyckich sąsiadów. Łącznie w skład programu ma wejść około 80 państw, co czyni go potencjalnie największym projektem handlowo-infrastrukturalnym na świecie.

Włochy mają stać się jednak pierwszym państwem europejskim i jednocześnie członkiem G7, które stanie się oficjalnym partnerem handlowym Chin w ramach tego projektu.

Nie wszyscy przyjmują te wieści z optymizmem. Od czasu pojawienia się nieoficjalnych informacji w sprawie włoskiego uczestnictwa w Inicjatywie daje się zaobserwować tarcia w strukturach rządowych Włoch.

USA też nie są zachwycone

Swoje zaniepokojenie planowanym włączeniem Włoch do chińskiego projektu wyraziły już Stany Zjednoczone. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Garrett Marquis stwierdził, że projekt nowego jedwabnego szlaku jest „robiony przez Chińczyków, dla Chińczyków” i może negatywnie wpłynąć na pozycję Włoch jako sojusznika Ameryki.

„Państwo Środka” to dla Europy wciąż Stany Zjednoczone – prof. Salvatore Babones

Poprzez Inicjatywę Pasa i Szlaku Chiny chcą zdominować XX-wieczny model gospodarczy. Jednak w XXI wieku prawdziwa wartość nie leży już w portach i kolei. Leży w ludziach – i sieciach, które ich łączą – prof. Salvatore Babones* pisze dla EURACTIV …