Włochy: Partia Silvio Berlusconiego rozpocznie współpracę z rządem? / STOLICE

Włochy, Ruch 5 Gwiazd

Były lider Ruchu 5 Gwiazd, a obecnie szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio jest zdecydowanie przeciwny pomysłowi politycznego sojuszu między koalicją rządową a centroprawicową partią Silvio Berlusconiego Forza Italia (FI). / Foto via [EPA-EFE/FRANCO CAUTILLO]

Forza Italia Silvio Berlusconiego będzie współpracowała z włoskim rządem? Komisja Europejska przeciwna przenoszeniu ambasad Serbii i Kosowa do Jerozolimy. Francja przenosi Black Friday, a Google zawarło porozumienia z sześcioma francuskimi tytułami prasowymi, którym będzie płacić za wykorzystywanie ich treści w swojej wyszukiwarce. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.

 

RZYM

Koalicja z Forza Italia nie ma sensu. Były lider Ruchu 5 Gwiazd, a obecnie szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio jest zdecydowanie przeciwny pomysłowi politycznego sojuszu między koalicją rządową a centroprawicową partią Silvio Berlusconiego Forza Italia (FI).

„W koalicji nie ma problemów, więc nie ma potrzeby dyskutowania o otwarciu się na Forza Italia”, powiedział Di Maio, dodając, że szanuje „wszystkich, ale Ruch 5 Gwiazd i Berlusconi to dwa różne światy”.

Temat współpracy z FI pojawił się w ostatnich kilku dniach. Niektórzy członkowie współtworzącej włoski rząd Partii Demokratycznej (PD), dali do zrozumienia, że nie mieliby nic przeciwko współpracy, podobnie jak Matteo Renzi ze wspierającej gabinet Giuseppe Conte partii Italia Viva.

W obecnej sytuacji „pożądane jest większe zaangażowanie opozycji”, powiedział Andrea Marcucci, lider PD w Senacie. „Istnieje wiele punktów wspólnych między PD i FI, od polityki europejskiej po pomoc dla przedsiębiorstw” – dodał.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Silvio Berlusconi zgodził się na negocjacje koalicyjne Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi Północnej

Trzykrotny włoski premier kieruje centroprawicową partią Forza Italia, która w wyborach startowała w ramach wspólnego prawicowego bloku z Ligą Północną i ugrupowaniem Bracia Włosi. Dotąd liderzy prawicy przekonywali, że rządzić mogą tylko wspólnie. Ale Ruch Pięciu Gwiazd nie chciał współpracować …

BELGRAD

UE oczekuje, że Serbia i Kosowo nie przeniosą ambasad z Tel Awiwu do Jerozolimy. UE oczekuje, że Serbia i Kosowo będą działać zgodnie ze swoimi strategicznymi postanowieniami dotyczącymi członkostwa w UE i nie przeniosą swoich ambasad w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy.

„Zarówno Kosowo, jak i Serbia uznały integrację z UE za swój strategiczny priorytet. UE oczekuje, że Serbia i Kosowo będą działać zgodnie z tą zapowiedzią”, powiedział w czwartek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. 

Borrell dodał, że „w ramach procesu negocjacji akcesyjnych oczekuje się, że Serbia będzie stopniowo harmonizować swoje ustawodawstwo i politykę wobec krajów trzecich z dziedzictwem prawnym i polityką UE”. „W tym kontekście każdy krok dyplomatyczny, który mógłby podważyć wspólne stanowisko UE wobec Jerozolimy, jest powodem do poważnego zaniepokojenia”, dodał.

Przeniesienie ambasad z Tel Awiwu do Jerozolimy oraz wzajemne uznanie Kosowa i Izraela, przewiduje porozumienie, które Serbia i Kosowo podpisały w Białym Domu 4 września z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Trump ogłasza sukces. Serbia i Kosowo zdecydowały się na normalizację stosunków gospodarczych

Serbia i Kosowo po wielu latach wrogich relacji zgodziły się na normalizację stosunków gospodarczych. Prezydent USA Donald Trump określił tę decyzję jako „wielki przełom” w stosunkach między Belgradem a Prisztiną.

PARYŻ

Francja odwoła Czarny piątek? Minister gospodarki Bruno Le Maire zaproponował w czwartek, aby francuskie oraz zagraniczne sieci handlowe odłożyły tegoroczny tzw. Black Friday (Czarny Piątek) oznaczający początek sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem. Tradycja przywędrowała do Europe z USA.

Tegoroczny Black Friday przypada na 27 listopada, ale z uwagi na pandemię koronawirusa i wprowadzone przez rząd Francji ograniczenia, nie tradycyjnych wyprzedażach i większym niż zazwyczaj zainteresowaniu klientów nie mogą skorzystać małe firmy i sklepy – zamknięte przez trwający we Francji lockdown.

To zdaniem ministra gospodarki premiuje sprzedawców w handlu elektronicznym, a zwłaszcza Amazon. Propozycja Le Maire’a może odnieść sukces. Francuscy giganci Carrefour i Leclerc zadeklarowali, że zgodziliby się przesunąć weekendowe promocje, np. o tydzień, pod warunkiem, że zaakceptują to wszystkie podmioty.

Z informacji France Bleu wynika, że Amazon przeniesie tegoroczny Black Friday na piątek 4 grudnia.

Tymczasem „Le Monde” poinformował, że Google zawarło porozumienia z sześcioma francuskimi tytułami prasowymi, którym będzie płacić za wykorzystywanie ich treści w swojej wyszukiwarce.

Porozumienia to pokłosie sporu jaki Google toczyło we Francji z lokalnymi mediami. W zeszłym miesiącu paryski sąd apelacyjny podtrzymał decyzję francuskiego urzędu antymonopolowego z kwietnia br., zgodnie z którą Google musi negocjować z wydawcami wynagrodzenie za wykorzystywanie treści prasowych w wyszukiwarce.

Wcześniej, pomimo wejścia we Francji w życie prawa implementującego unijną dyrektywę o prawach autorskich, amerykański koncern odmawiał płacenia lokalnym wydawcom, argumentując, że dzięki pojawianiu się ich newsów w wyszukiwarce zyskują większą odwiedzalność swoich stron.

(Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.FR)

Francja nakłada wysoką grzywnę na Google'a

Urząd ds. konkurencji zdecydował o ukaraniu Google’a grzywną w wysokości 150 mln euro. Powodem jest naruszenie przepisów dotyczących zachowania konkurencyjności oraz niejasne zasady stosowane w ramach platformy Google Ads.

 

 

„Niejasne i trudne do zrozumienia zasady” stosowane w ramach platformy Google Ads …

WIEDEŃ

Airbnb musi informować ministerstwo finansów Austrii o przychodach. Od początku 2021 r. Airbnb, właściciel platformy pośredniczącej w wynajmie mieszkań i domów, będzie musiał ujawnić swoje dochody, aby austriackie władze mogły sprawdzić, czy wynajmujący nieruchomości za pośrednictwem platformy płacą od nich podatki – ogłosiło ministerstwo finansów Austrii.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Kłopot dla Airbnb? TSUE potwierdza, że miasta mają prawo ograniczać regulacjami najem krótkoterminowy

Mer Paryża Anne Hidalgo uznała, że wyrok TSUE to sukces jej miasta.

HELSINKI

Najlepsi w Europie. Według danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa (stan na 18. listopada), od początku roku zakaziło się w Finlandii koronawirusem około 19,6 tys. osób, a 371 osób z powodu COVID-19 zmarło.

W zeszły piątek Europejskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (ECDC) podało, że Finlandia miała najniższy w Europie wskaźnik zakażeń w ostatnich dwóch tygodniach. Świat patrzy z podziwem na Finlandię radzącą sobie dobrze z pandemią.

W czwartek Finlandia poinformowała o przedłużeniu kontroli na granicach do 13 grudnia. Ze względu na „duże różnice w sytuacji epidemicznej między Finlandią a resztą Europy” nie jest na razie możliwe poluzowanie restrykcji transgranicznych – uzasadnił decyzję fiński rząd.

Jednak w ostatnich dniach także w Finlandii zaobserwowano 10 proc. wzrost liczby infekcji. Dlatego w piątek nowe restrykcje ogłoszą władze Helsinek. Informację potwierdził w czwartek burmistrz stolicy Jan Varpaavuori.

Według przyjętych wcześniej przez władze procedur do Finlandii można przyjechać bez obostrzeń z tych krajów, w których wskaźnik zakażeń koronawirusem jest na „niskim” (bezpiecznym) poziomie i nie przekracza 25 na 100 tys. mieszkańców w okresie poprzednich 14 dni. Obecnie warunku tego nie spełnia prawie żaden, poza Watykanem, kraj europejski.

W samej Finlandii wskaźnik ten wynosi ok. 50, ale na tle reszty Europy jest na bardzo niskim poziomie. Obecnie podróżowanie do Finlandii z państw objętych ograniczeniami dopuszczalne jest tylko w razie powrotów do kraju, podróży pracowniczych oraz z innych koniecznych powodów.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Jak w praktyce wygląda jawność zarobków najbogatszych?

Każdego roku na jesieni publikacje o dochodach najbogatszych fińskich podatników i możliwość sprawdzenia dochodów np. sąsiada budzą duże emocje w mediach i wśród obywateli.

MADRYT

Testy w aptece złym pomysłem. Hiszpańska Federacja Pielęgniarek wysłała w czwartek list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, ostrzegając ją i unijne organy ds. zdrowia o potencjalnym niebezpieczeństwie zezwolenia aptekom na przeprowadzanie testów na obecność SARS-CoV-2.

Podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Salvador Illa zapowiedział, że istnieje szansa, aby apteki wykonywały badania na obecność koronawirusa, ale zastrzegł, że wcześniej zgodę w tej sprawie muszą wydać władze medyczne poszczególnych wspólnot autonomicznych.

Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że możliwość przeprowadzania testów będą miały jedynie apteki, w których spełnione zostaną surowe kryteria, m.in. odpowiednie przygotowanie ich personelu do wykonywania badań.

W liście federacja – składająca się ze związku pielęgniarek SATSE i Rady Generalnej Hiszpańskich Pielęgniarek (CGE) – wyszczególniła wszystkie swoje obawy prawne, administracyjne i zdrowotne przeciwko zezwalaniu aptekom w całej UE na przeprowadzanie takich testów.

List został wysłany po zaleceniu Komisji Europejskiej, aby szybkie testy były wykonywane przez przeszkolonych pracowników służby zdrowia i tylko wtedy, gdy nie można wprowadzić dokładniejszych testów PCR, które wykrywają obecność materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2.

Federacja wyraziła „wielkie zaniepokojenie” możliwością przeprowadzenia takich testów przez apteki lub firmy prywatne w Hiszpanii i pozostałych krajach UE, o co wielokrotnie w ostatnich tygodniach domagał się regionalny rząd Madrytu kontrolowany przez centroprawicową Partię Ludową (PP).

Chociaż oba stowarzyszenia pielęgniarek zwracają uwagę, że nie chcą angażować się w kwestie polityczne, stwierdziły, że niepokoi fakt, że komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides i PP są członkami Europejskiej Partii Ludowej (EPP).

Dlatego uważają, że prośba Madrytu „tak naprawdę nie odpowiada na kwestie związane ze zdrowiem publicznym”, ale dotyczy kwestii politycznych i jest oparta na relacjach z firmami farmaceutycznymi.

(EUROEFE)

Koronawirus: Hiszpania liczy straty w turystyce. "Najgorsze lato w historii"

Turystyka będzie główną przyczyną dwóch trzecich spadku PKB całej gospodarki kraju.

BUDAPESZT

Komisja ostrzega. Import rosyjskiej szczepionki Sputnik V na Węgry budzi zastrzeżenia Komisji Europejskiej m.in. w sferze bezpieczeństwa. Szef dyplomacji węgierskiej Peter Sziijarto oznajmił, że Węgry dostały już próbki tej szczepionki. Podkreślił, że Węgry otrzymały je od Rosji jako pierwsze w Europie.

„Powstaje pytanie, czy państwo członkowskie zamierza podawać swoim obywatelom szczepionkę, która nie została zaopiniowana przez Europejską Agencję Leków (EMA) – powiedział cytowany przez agencję Reutera rzecznik Komisji, zapytany o plany Budapesztu dotyczące testowania i ewentualnego produkowania na Węgrzech rosyjskiej szczepionki.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

UE: Większość kwalifikowana poparła rozporządzenie ws. praworządności. Przeciwko tylko Polska i Węgry

Weto ze strony Warszawy i Budapesztu uniemożliwiło osiągnięcie jednomyślności w sprawie budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy.

BRATYSŁAWA

Jakie są interesy Słowacji? „Nie widzę powodu, dla którego praworządność miałaby nam przeszkadzać. Ta zasada leży w naszym interesie”, powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Ivan Korčok.

Korčok dodał, że nieprawdą jest, że jakiekolwiek inne uwarunkowania, takie jak te związane z migracją, są częścią mechanizmu praworządności, o czym wspomniał węgierski premier Viktor Orbán, który w ten sposób tłumaczył przyczyny weta Węgier ws. unijnego budżetu.

Minister dodał, że w żywotnym interesie Słowacji leży zatwierdzenie wieloletniego unijnego budżetu oraz Funduszu Odbudowy UE.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Czechy i Słowacja: Praworządność jedną z fundamentalnych wartości UE

Czechy i Słowacja, inaczej niż Polska i Węgry, nie zamierzają blokować przyjęcia unijnego budżetu.

LUBLANA | BUDAPESZT

Reaktywacja inwestycji? Rząd Słowenii wystąpił do parlamentarnej komisji ds. polityki zagranicznej o zawarcie umowy między Słowenią a Węgrami o współpracy przy budowie drugiego toru kolejowego Divača-Koper (2TDK).

Zgodnie z informacjami dziennika Dnevnik inwestycja miałaby pochłonąć 522 mln euro, z czego Węgry wniosłyby 200 mln euro, a Słowenia 322 mln euro.

Jednak, jak napisał dziennik Delo, nie jest jasne, dlaczego Węgry miałyby być zaangażowane w budowę nowego toru kolejowego do adriatyckiego portu i miasta Koper od stacji Divaca i zarządzanie nim. Istnieją spekulacje dotyczące 200 mln euro zaproponowanych przez Węgry i tego, co Słowenia może zaoferować w zamian.

Opozycja uważa, że porozumienie jest kolejnym znakiem świadczącym o zacieśnianiu współpracy między premierem Janezem JanšąViktorem Orbanem. Szef słoweńskiego rządu jako jedyny wsparł Polskę i Węgry w ich dążeniu do „zachowania porozumień unijnego szczytu z lipca br. ws. wieloletniego budżetu UE”, tj. – jak przekonują Warszawa i Budapeszt – zawetowania zasady powiązania unijnych funduszy z praworządnością.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Holandia: KLM zamiast samolotem, będzie wozić pasażerów pociągiem

Holenderskie linie lotnicze KLM planują w swojej siatce połączeń zastąpić jeden ze krótkodystansowych lotów… przejazdem pociągiem. Chodzi m.in. o zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Zmiany mają wejść w życie w nowej siatce lotów, która zacznie obowiązywać wiosną przyszłego roku.
 

Chodzi o jeden …

SARAJEWO

25 lat Dayton. Konferencja pokojowa, która zakończyła wojnę w Bośni i Hercegowinie i wprowadziła nowy ustrój państwa trwała od 1 do 21 listopada 1995 r. w bazie amerykańskich sił powietrznych w Dayton.

Brali w niej udział prezydenci: Serbii Slobodan Milošević, Chorwacji Franjo Tuđman oraz Bośni i Hercegowiny Alija Izetbegović. Układ pokojowy podpisano 14 grudnia 1995 roku w Paryżu.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Milorad Dodik: Serbia jest gwarantem porozumienia z Dayton

Podczas spotkania prezydenta Serbii Aleksandra Vuczicia i prezydenta Republiki Serbskiej Milorada Dodika dyskutowano o najbliższych inwestycjach, ale również o porozumieniu z Dayton, kończącym wojnę w Bośni w 1995 r.

 

Na konferencji prasowej po spotkaniu prezydent Aleksander Vuczić powiedział, że potrzebą Serbów, …

PRISZTINA

Premier Kosowa Avdullah Hoti i prezydent Francji Emmanuel Macron odbyli w czwartek rozmowę w formie wideokonferencji. W jej trakcie poruszono kilka kwestii, m.in. niedawną dymisję byłego prezydenta Kosowa Hashima Thaçiego, dialog między Prisztiną a Belgradem, a także kwestię liberalizacji reżimu wizowego dla obywateli Kosowa przy wjeździe na terytorium UE.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)