Włochy: Partia Demokratyczna sygnalizuje gotowość do rozmów koalicyjnych z Ruchem Pięciu Gwiazd

źródło Pixabay

Centrolewicowa Partia Demokratyczna (PD) jest gotowa, aby rozważyć negocjacje na temat utworzenia rządu z liberalno-populistycznym Ruchem Pięciu Gwiazd (M5S). Stawia jednak jeden warunek – M5S ma natychmiast zerwać jakiekolwiek rozmowy z prawicą. To oświadczenie PD daje nadzieję na przełamanie impasu w sytuacji we Włoszech po marcowych wyborach, które zakończyły się politycznym klinczem.

 

Od poniedziałku trwa misja mediacyjna jakiej podjął się na prośbę prezydenta Sergio Mattarelli przewodniczący Izby Deputowanych Roberto Fico. Ma on za zadanie nakłonić Ruch Pięciu Gwiazd i Partię Demokratyczną do rozpoczęcia negocjacji nad utworzeniem nowego rządu. Fico reprezentuje M5S, zatem z większym niepokojem oczekiwano na jego spotkanie z pełniącym obecnie obowiązki przewodniczącego PD Maurizio Martiną.

Promyk nadziei na przełamanie impasu

Tymczasowy lider rządzącej przez ostatnie lata centrolewicowej Partii Demokratycznej oświadczył wczoraj (24 kwietnia) po rozmowie z wysłannikiem prezydenta, że jego ugrupowanie rozważy rozmowy z M5S, ale tylko jeśli, „zostanie wykluczone porozumienie Ruchu Pięciu Gwiazd z prawicową Ligą Północną lub centroprawicą”. Z kolei wskazany przez M5S na premiera Luigi di Maio zaapelował do kierownictwa Partii Demokratycznej o otwartość. „Nie proszę ich, aby natychmiast złożyli podpisy pod umową koalicyjną, ale aby usiedli do stołu rozmów i byśmy zobaczyli czy są jakieś podstawy do współpracy” – powiedział.

Misja mediacyjna Roberto Fico to już drugie tego typu podejście. Wcześniej emisariuszką prezydenta była przewodnicząca Senatu Maria Elisabetta Alberti Casellati, która reprezentuje Forza Italia. Miała ona doprowadzić do negocjacji między M5S a blokiem prawicowym, który tworzą Liga Północna, Forza Italia i skrajnie prawicowi Bracia Włosi. Jej misja zakończyła się fiaskiem. M5S zażądało bowiem wyłączenia z rozmów ugrupowania Forza Italia, którym kieruje były premier Silvio Berlusconi. Lider Ligi Północnej Matteo Salvini wykluczył jednak zerwanie współpracy ze swoim centroprawicowym sojusznikiem.

Włochy: Ruch Pięciu Gwiazd kusi Partię Demokratyczną

We Włoszech pełną parą ruszają negocjacje nad utworzeniem nowej koalicji rządowej. Po marcowych wyborach żadna z partii nie jest w stanie samodzielnie stworzyć rządu. Okazuje się jednak, że z antyestablishmentowym Ruchem Pięciu Gwiazd (M5S), który zdobył najwięcej mandatów w Izbie Deputowanych, …

Polityczny klincz po wyborach

Wybory parlamentarne z 4 marca zakończyły się politycznym patem. Żadna z partii nie jest w stanie samodzielnie utworzyć rządu. Najwięcej głosów (jako na pojedyncze ugrupowanie) oddano na Ruch Pięciu Gwiazd, ale największych łącznym poparciem cieszy się blok partii prawicowych. Dlatego każde z tych stronnictw uważa, że ma prawo do budowania rządu. Ale szanse na porozumienie wydają się obecnie małe. Oprócz współpracy M5S z PD lub prawicą pojawia się jeszcze pomysł Wielkiej Koalicji na wzór niemiecki, czyli sojuszu centrolewicowej PD z partiami prawicowymi. Silvio Berlusconi, który nazwał wczoraj M5S „największym zagrożeniem dla kraju”, sugerował, że Partia Demokratyczna byłaby przez niego do zaakceptowania jako koalicjant. Matteo Salvini jednak taki scenariusz zdecydowanie odrzucił.

Włochom coraz mocniej w obliczu tej sytuacji grożą przedterminowe wybory. Prezydent Mattarella chciałby ich jednak za wszelką cenę uniknąć, bowiem ich wynik także prawdopodobnie nie dałby jednoznacznego rozstrzygnięcia. Być może głowa państwa spróbuje doprowadzić do powołania rządu jedności narodowej, który poparłyby wszystkie ugrupowanie.

Na czele takiego gabinetu stanęłaby wówczas osoba spoza świata polityki. W tym kontekście padają już kandydatury byłego dyrektora wykonawczego Międzynarodowego Funduszu Walutowego Carlo Cottarelliego, przewodniczącego Rady Stanu, a więc najwyższego sądu administracyjnego Alessandro Pajno oraz trójki byłych ministrów – Sabino Cassesego, Giovanniego Marii Flicka oraz Paola Severino.

Włochy: Kolejna próba stworzenia rządu. Prezydent wyznacza emisariusza

Głowa włoskiego państwa podjęła kolejną próbę namówienia partii do utworzenia większościowego rządu. Wybory z 4 marca nie przyniosły jasnego rozstrzygnięcia. Teraz sondować liberalno-populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd i centrolewicową Partię Demokratyczną ma wyznaczony do tego przez prezydenta przewodniczący Izby Deputowanych.
 
Prezydent Sergio …