Włochy: Kryzys w Ruchu 5 Gwiazd. Di Maio pozostaje na stanowisku

Luigi Di Maio / Zdjęcie via twitter @EmilioCarelli

Antyestablishmentowy Ruch 5 Gwiazd przechodzi największy kryzys w historii. Ugrupowanie, które jeszcze rok temu zwyciężyło w wyborach parlamentarnych, obecnie jest trzecią siła we włoskiej polityce. Lider ugrupowania po nieudanych wyborach do Parlamentu Europejskiego postanowił zwrócić się do członków partii o potwierdzenie mandatu do pozostania przywódcą.

 

Di Maio otrzymał zdecydowane wsparcie wśród członków ugrupowania. Za jego pozostaniem opowiedziało się 80 proc. spośród 56,127 osób biorących udział w głosowaniu za pośrednictwem partyjnej platformy „Rousseau”. Di Maio wezwał do głosowania po tym, jak Ruch 5 Gwiazd (R5G) otrzymał zaledwie 17 proc. w niedzielnych wyborach do PE, ustępując Lidze Matteo Salviniego oraz centrowej Partii Demokratycznej.

Komisja Europejska ponownie zapowiada sankcje wobec Włoch

W najbliższych dniach Komisja Europejska skieruje list do włoskiego rządu, zapowiadający uruchomienie nowej procedury nadmiernego deficytu wobec Włoch. Jest to odpowiedź KE na zaniechania Rzymu w zakresie kontroli wydatków publicznych oraz rosnącego zadłużenia kraju.
 

Zgodnie z zasadami podpisanego w 1997 roku …

Demokracja bezpośrednia

Takie głosowanie to nic nowego dla R5G. Każda ważniejsza decyzja jest poddawana pod głosowanie członków ruchu za pomocą specjalnie przygotowanej do tego platformy Rousseau. W ten sposób wybierani są np. kandydaci, mający się ubiegać o mandaty samorządowe, parlamentarne czy na szczeblu europejskim. W komunikacie podsumowującym plebiscyt dotyczącym przyszłości Di Maio napisano o największej partycypacji w historii.

Po ogłoszeniu rezultatu Di Maio zapowiedział „poważną reorganizację” partii. Zapowiedział, że pierwsze decyzje przedstawi jeszcze w piątek. Jak na razie wiadomo jedynie, że chciałby skupić się na zmianach dotyczących m. in. gospodarki, środowiska, ulepszania komunikacji oraz szeroko rozumianego modernizowania kraju. Przed Di Maio seria spotkań z obywatelami w niemal wszystkich włoskich regionach, podczas których polityk będzie szukał pomysłów i inspiracji na przezwyciężenie kryzysu.

Włochy: Doradca Salviniego usunięty z rządu z powodu podejrzeń o korupcję

Wywodzący się z prawicowej Ligi wiceminister transportu Armando Siri został na polecenie premiera zdymisjonowany. Powodem są podejrzenia o przyjęcie przez niego łapówki w zamian za ułatwienie przeforsowania pewnych rozwiązań dotyczących energetyki odnawialnej, na czym miał skorzystać włoski biznesmen.
 

Armando Siri nie …

Problemem Salvini?

W ciągu roku od wyborów parlamentarnych R5G stracił połowę elektoratu (33 proc do 17,2 proc. – spadek 10,5 mln głosów do 4,5 mln). Jednocześnie dokładnie odwrotną drogę przebyła Liga Matteo Salviniego, który stał się obecnie najpopularniejszym włoskim politykiem, doprowadzając Ligę na szczyt popularności. Włoski wicepremier dominuje w polityce dzięki sile osobowości, umiejętnemu korzystaniu z mediów społecznościowych oraz wykorzystaniu tendencji antyimigranckich na potrzeby polityczne.

Z kolei R5G brakuje wizji: od projektu europejskiego po problemy w sprawowaniu władzy w samorządach, gdzie reprezentanci ruchu nie radzą sobie z zarządzaniem np. w Rzymie czy Turynie. Ponadto Salvini umiejętnie punktuje koalicjanta, np. w sprawie budowy kolei szybkich prędkości między Lyonem a Turynem. R5G od początku był zdecydowanym przeciwnikiem wartego ponad 40 mld projektu, podczas gdy Salvini wsparł budowę widząc w tym nie tylko szansę na rozwój północnych Włoch – regionu z którego wywodzi się Liga – lecz także na zyskanie przychylności wyborców.

Włochy: Liga zyskuje, Ruch Pięciu Gwiazd traci

Zmiana układu sił na włoskiej scenie politycznej. Liga podwoiła wynik z zeszłego roku do 33,6 proc. podczas gdy poparcie dla Ruchu Pięciu Gwiazd zmniejszyło się do nieco ponad 16 proc. Dobrym rezultatem może za to pochwalić się Partia Demokratyczna.
 
Sukces Ligi
„Ludzie …

Polityczna geografia

Spadek poparcia dla antyestablishmentowy ugrupowania założonego przez komika Beppe Grillo najlepiej widać obserwując wyniki niedzielnego głosowania do PE. R5G, zawsze silny na biedniejszym południu Włoch, zaczął tracić tam poparcie wyborców. Na nic zdały się prospołeczne ustawy, takie jak wprowadzenie dochodu obywatelskiego w wysokości 780 euro dla wszystkich bez stałego zatrudnienia.

Północ Włoch to z kolei matecznik Ligi Salviniego. Tam R5G nigdy nie uzyskiwał dobrych rezultatów. Wotum zaufania daje Di Maio trochę wytchnienia przed odwróceniem negatywnego trendu. Niedawno do politycznego życia wróciła Partia Demokratyczna pod przewodnictwem Nicoli Zingarettiego, która odebrała część wyborców R5G.

W partii Di Maio panuje przekonanie, że rozwiązaniem na obecne bolączki jest poprawienie komunikacji oraz powrót do korzeni, tzn. powrót do zasady ograniczenia sprawowania mandatów do dwóch kadencji.