Kraje Południa Europy apelują o ustanowienie gwarantowanego poziomu dochodu w UE

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Hiszpania, Portugalia i Włochy wzywają do europejskiej solidarności w obliczu kryzysu gospodarczego. Koronakryzys psuje opinię UE w Finlandii. Rosja chce nowej rezolucji ONZ ws. Kosowa. Do Grecji w tym roku na wakacje tylko po przeprowadzeniu testu na koronawirusa. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

LIZBONA

Ministrowie rządów Portugalii, Hiszpanii i Włoch wezwali w piątek (8 maja) do stworzenia europejskiego systemu dochodu gwarantowanego. „Solidarność powinna być narzędziem minimalizowania skutków kryzysu spowodowanego przez pandemię koronawirusa”, napisano w apelu. 

Pod wnioskiem podpis złożyli: portugalska minister pracy, solidarności i zabezpieczenia społecznego, Ana Mendes Godinho, wicepremier Hiszpanii, minister praw socjalnych, Pablo Iglesias, oraz włoska minister pracy i polityki społecznej Nunzia Catalfo.

„Musimy zagwarantować wszystkim ludziom zaspokojenie ich podstawowych potrzeb, dlatego potrzebujemy wspólnego systemu minimalnego dochodu, aby zwalczać ubóstwo i wykluczenie społeczne”, napisała trójka ministrów. 

„Unia Europejska potrzebuje wspólnych ram dochodu gwarantowanego, które nie ograniczają się do wskaźnika ubóstwa obliczanego na podstawie średniego dochodu europejskiego, ale które są raczej prawnie wiążącymi ramami, umożliwiającymi wszystkim państwom członkowskim ustalenie gwarantowanego dochodu, który jest odpowiedni i dostosowany do standardu życia i stylu życia każdego kraju”. 

„Popieramy podejście, dzięki któremu nikt nie pozostanie bez pomocy w obliczu obecnego kryzysu. Podejście, które zapewnia wsparcie dla osób najbardziej potrzebujących”. 

W latach 2017-2018 Finlandia przeprowadziła eksperyment z gwarantowanym dochodem podstawowym. W ubiegłym tygodniu ogłoszono ostateczne rezultaty projektu – poprawił samopoczucie badanych, choć sytuację zawodową już niekoniecznie.

(Pedro Sousa Pereira, Lusa.pt)

Finlandia publikuje ostateczne wyniki eksperymentu z dochodem podstawowym

Czy pozytywy przeważają nad negatywnymi skutkami?

VALETTA

Dymisja. Ambasador Malty w Finlandii zrezygnował ze stanowiska po opublikowaniu filmu w mediach społecznościowych, w którym porównał niemiecką kanclerz Angelę Merkel do Adolfa Hitlera

(EURACTIV.com)

BELGRAD

Ambasador Rosji w Serbii Alexander Botsan-Kharchenko powiedział, że rozwiązanie kwestii statusu prawnego Kosowa należy ustalić w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nową rezolucją zastępującą rezolucję 1244.

Rada Bezpieczeństwa rezolucją nr 1244 z dnia 10 czerwca 1999 r. ustaliła ogólne zasady administrowania terytorium Kosowa przez ONZ. Wynikało z niej, że misja ONZ (UN Mission in Kosovo) utworzy model tymczasowych rządów, który da Kosowu faktyczną autonomię w ramach Jugosławii, o niepodległości nie było jednak mowy.

(EURACTIV.rs)

Kosowo: Rząd odwołany w związku z pandemią koronawirusa

Prezydent Kosowa Hashim Thaci i premier Albin Kurti spierają się w sprawie ogłoszenia w kraju stanu wyjątkowego związanego z pandemią koronawirusa. Spór doprowadził też do rozpadu koalicji rządzącej i upadku rządku.

 

Prezydent Kosowa Hashim Thaci od kilkunastu dni nalega na ogłoszenie stanu …

HELSINKI

Koronakryzys psuje opinie. W wyniku pandemii koronawirusa spadło poparcie dla UE. Popularność Wspólnoty w tym kraju była tradycyjnie wyższa niż w wielu innych państwach członkowskich. Z badania przeprowadzonego przez think tank EVA, opublikowanego w ubiegłym tygodniu wynika, że od ostatniej jesieni pozytywne nastawienie do Unii spadło o 7 pp.

Jednocześnie o tyle samo wzrosły opinie negatywne. Łącznie 20 proc. ankietowanych postrzega Unię w ten sposób. Mimo to większość, 53 proc., popiera stałe członkostwo Finlandii w UE.

Badanie przeprowadzono między 26 marca a 3 kwietnia. Ilkka Haavisto, kierownik ds. Badań EVA, w rozmowie z fińską telewizją publiczną (YLE) powiedział, że spadek ocen wynika najprawdopodobniej ze sposobu, w jaki UE zarządzała koronakryzysem w pierwszych tygodniach marca. Współpraca i solidarność między krajami UE okazały się bardziej pobożnym życzeniem niż rzeczywistością”, tłumaczył Haavisto powody spadku popularności Unii. 

W sobotę (9 maja) Jutta Urpilainen, unijna komisarz do spraw partnerstwa międzynarodowego, powiedziała w rozmowie z YLE, że „Unia została zaskoczona szybkością i skalą koronawirusa”. Według Urpilainen Unia Europejska musi wyciągnąć wnioski i stworzyć jasne modele operacyjne na wypadek przyszłych kryzysów.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Fejk Tygodnia: Unia Europejska nie dała Polsce eurocenta na walkę z koronawirusem

Tak twierdz premier Mateusz Morawiecki. A jak jest naprawdę?

BRATYSŁAWA

Jednomyślność. Prezydent Zuzana Čaputová, premier Igor Matovič (OĽaNO) i marszałek parlamentu Boris Kollár (Jesteśmy Rodziną) podpisali deklarację o współpracy w polityce zagranicznej z okazji Dnia Europy.

Politycy obiecali współpracować na rzecz proeuropejskiego kursu w polityce zagranicznej, co było problemem w poprzednim rządzie koalicyjnym, zwłaszcza jeśli chodzi o Rosję.

Sygnatariusze zobowiązali się również do walki z dezinformacją i propagandą, obroną zasad wolności i demokracji, promowania polityki europejskiej jako polityki wewnętrznej, ochrony europejskich wolności i współpracy w państwami Grupy Wyszehradzkiej. Słowacja zamierza wywiązać się z przeznaczenia 2 proc. PKB na obronność do 2024 r. wymaganą przez NATO. 

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

Koronawirus: Jak Słowacja radzi sobie z pandemią?

W ciągu całego tygodnia Słowacy odnotowali zaledwie kilka nowych zachorowań

ATENY

Tylko przebadani turyści. Greckie media poinformowały w weekend, że podróżujący w tym roku do Grecji zostaną poddani testowi na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, do 72 godzin przed wejściem na pokład samolotu. Taki zapis widnieje w projekcie ustawy dotyczący organizacji sezonu turystycznego, który zostanie przedstawiony w tym tygodniu.

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

Turcja ma plan na turystykę w czasach koronawirusa

Turcja przedstawiła plan dla uruchomienia branży turystycznej oraz zasady, jakie mają w niej obowiązywać w najbliższych miesiącach. Wiele atrakcji pozostałoby nieczynnych, a na początek tureckie kurorty nie przyjmą Europejczyków.

LUBLANA

Na działkę do Chorwacji. Według informacji podanych przez Chorwacki Instytut Zdrowia Publicznego Słoweńcy, którzy są właścicielami nieruchomości w Chorwacji, będą mogli od dziś (11 maja) ponownie przekraczać granicę między obydwoma krajami. Słoweńcy nie będą musieli poddawać się dwutygodniowej kwarantannie. 

Na granicy wystarczy okazanie dokumentów potwierdzających prawo własności oraz celu podróży. Policja będzie przypominała o konieczności dostosowania się do środków epidemiologicznych w kraju, takich jak ograniczenie do minimum kontaktu z innymi osobami. 

To jednak koniec dobrych informacji. Słoweńska policja poinformowała, że po powrocie do kraju Słoweńcy będą musieli poddać się siedmiodniowej kwarantannie

Od dziś (11 maja), w kraju działalność wznawia transport publiczny – autobusy i pociągi. Wciąż jednak w ramach ograniczonego rozkładu jazdy. Oprócz zwiększonej odległości między siedzeniami, pasażerowie będą zobowiązani do dezynfekcji rąk po wejściu do pojazdów oraz noszenia masek ochronnych.

(Zoran Radosavljevic | EURACTIV.com)

SOFIA

Bułgarskie Stowarzyszenie Kapitału Przemysłowego chce, aby państwo subsydiowało 6 tys. euro na każdy lot czarterowy do Bułgarii obsługiwany przez bułgarskie linie lotnicze przez dwa lata po zniesieniu stanu wyjątkowego. Jeśli rząd zaakceptuje propozycję, będzie musiał sfinansować od 900 do 1 tys. lotów miesięcznie. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

PRAGA

Nie tylko bezpieczeństwo. Generał Frantisek Ridzak, jako nowy dowódca misji UE w Mali, zajmie się nie tylko szkoleniem wojsk malijskich i przyszłością misji, ale także zarządzaniem środkami bezpieczeństwa wprowadzanymi na czas kwarantanny. 

Ridzak 12 czerwca obejmie stanowisko dowódcy wielonarodowej wojskowej misji szkoleniowej UE (EUTM) liczącej ponad 700 żołnierzy z około 20 krajów. Jego kadencja potrwa przez sześć miesięcy.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

COVID Organics: Madagaskar walczy z koronawirusem przy pomocy napoju ziołowego i chce uleczyć nim całą Afrykę

Madagaskar dołączył do światowego peletonu poszukiwaczy leku na koronawirusa.

LONDYN

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił w niedzielę (10 maja), że w tym tygodniu Wielka Brytania zacznie stopniowo łagodzić środki wprowadzone na czas pandemii koronawirusa. Wielka Brytania planuje wrócić do „normalności” w ramach trzech etapów luzowania obostrzeń. Jak zaznaczył brytyjski premier, każdy z nich będzie zależał od sytuacji epidemicznej w kraju.

Plan Borisa Johnson zakłada pięć kroków. Każdy z nich zależny będzie od wytycznych NHS (Narodowej Służby Zdrowia): zmniejszenia przyrostu dziennej liczby zakażeń, zastopowania i zmniejszenia dziennej liczby ofiar, zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc na oddziałach intensywnej terapii, zapewnienia odpowiedniej liczby testów i środków ochrony osobistej oraz znoszenia obostrzeń w taki sposób, by uniknąć drugiej fali zachorowań.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

USA i Wielka Brytania: Hakerzy zaatakowali systemy służby zdrowia

Zajmujące się kontrwywiadem elektronicznym dwie agencje z USA i Wielkiej Brytanii wydały wspólne oświadczenie, w którym zaalarmowały, że powiązane z obcymi państwami grupy hakerskie zaatakowały instytucje zajmują się walką z pandemią koronawirusa.

MADRYT

Hiszpanii rozpocznie się dziś (11 maja) druga z czterech faz luzowania ograniczeń. Około 51 proc. mieszkańców odczuje lekkie złagodzenie ograniczeń wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa. Jednak w głównych miastach, takich jak Madryt i Barcelona, ​​gdzie jest najtrudniejsza sytuacja epidemiologiczna, w mocy pozostanie nadal dużo restrykcji. 

Koronawirus: Hiszpania na drodze do „nowej normalności”

Premier Pedro Sanchez ogłosił plan łagodzenia restrykcji związanych z epidemią koronawirusa.

(EuroEFE.EURACTIV.es)

RZYM

Włochy dwóch prędkości. Rząd planuje zróżnicować kolejne etapy znoszenia restrykcji wprowadzonych na czas pandemii na szczeblu regionalnym. Od 18 maja planowany jest – zgodnie z harmonogramem – kolejny etap „odmrażania” gospodarki.

Z każdym dniem zmniejsza się ilość dobowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W niedzielę, po raz pierwszy od dwóch miesięcy, zanotowano ich mniej niż 1 tys. – 802.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

Giuseppe Conte: To historyczny moment dla całej Europy – Nie powtarzajmy błędów przeszłości!

Giuseppe Conte: To czas odważnych i ambitnych decyzji – mówi premier Włoch w ekskluzywnym wywiadzie dla EURACTIV.it – nowego członka europejskiej sieci medialnej EURACTIV.

PARYŻ

Najmniej zgonów od marca. Zgromadzenie Narodowe przegłosowało w sobotę przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego do 10 lipca. W niedzielę (11 maja) zanotowano najniższy bilans zgonów z powodu koronawirusa od wprowadzenia kwarantanny w połowie marca. W ciągu doby zmarło 70 osób.

Wciąż maleje liczba ciężkich przypadków, wymagających ze względu na zakłócenia funkcjonowania dróg oddechowych umieszczania pacjentów na oddziałach intensywnej terapii. W tej chwili na oddziałach intensywnej terapii przebywa 2 tysiące 776 chorych. W sumie we Francji hospitalizowanych z powodu koronawirusa jest nieco ponad 22 tysiące osób.

Od dziś (11 maja) Francja uruchamia pierwszy etap znoszenia restrykcji. Rządowy plan stopniowego łagodzenia restrykcji spotkał się z krytyką niemal wszystkich sił opozycyjnych i części związków zawodowych.

(EURACTIV.FR)

Koronawirus: Francja przywraca swobodę przemieszczania się

Od 11 maja Francja będzie stopniowo łagodzić restrykcje wprowadzone na czas pandemii koronawirusa, ale w czterech regionach nadal będą obowiązywały surowsze przepisy.

DUBLIN

Za mało czasu. Jak poinformował irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney, wynegocjowanie porozumienia ws. umowy handlowej między UE a Wielką Brytanią stało się „praktycznie niemożliwe” z powodu zbyt małej ilości czasu na rozmowy. 

„Biorąc pod uwagę złożoność materii, oraz dodatkowe komplikacje, jakie powstały w wyniku pandemii koronawirusa, wydaje się oczywiste, że potrzeba więcej czasu na rozmowy, powiedział Coveney.

Rozmowy UE z Wielką Brytanią mają się zakończyć do końca br. Boris Johnson zapowiadał już wielokrotnie, że nie jest zainteresowany ich przedłużaniem.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

Brexit: Szkocja domaga się przedłużenia okresu przejściowego

Rząd Szkocji postrzega jako lekkomyślne odłączanie się od Unii Europejskiej w obliczu kryzysu wywołanego skutkami pandemii koronawirusa. 

BERLIN

Protesty. W kilku niemieckich miastach zorganizowano w sobotę protesty przeciw wprowadzonym w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 restrykcjom. Tymczasem wirusolodzy alarmują, że nowych zakażonych znów przybywa w Niemczech szybciej.

Protesty zorganizowano w kilku niemieckich miastach. O ile we Frankfurcie nad Menem przyszło na nie po kilkaset osób, o tyle w Berlinie i Monachium było to już po ok. 3 tys., a w Stuttgarcie nawet 5 tys. osób.

W niemieckiej stolicy nadal obowiązuje zakaz organizowania zgromadzeń większych niż liczące 50 osób, więc wobec manifestantów interweniowała policja. Najpierw przez megafony wzywano zgromadzonych pod siedzibą Bundestagu a potem także na Alexanderplatz w centrum miasta ludzi do rozejścia się, przypominając im o obowiązujących przeciwepidemicznych przepisach Potem jednak zatrzymano 30 osób, które odmawiały rozejścia się.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Niemcy: Protesty przeciw epidemicznym restrykcjom, a zakażeń znów przybywa szybciej

W kilku niemieckich miastach zorganizowano w sobotę protesty przeciw wprowadzonym w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 restrykcjom. Tymczasem wirusolodzy alarmują, że nowych zakażonych znów przybywa w Niemczech szybciej.

WARSZAWA

Cui malo? Państwowa Komisja Wyborcza „zakończyła dzisiaj proces wyborczy” – poinformował wczoraj wieczorem szef PKW Sylwester Marciniak dodając, że należy rozpisać nowe wybory. Zapowiedział też, że marszałek Sejmu dostanie 14 dni na ogłoszenie ich terminu.

“Ma tu zastosowanie artykuł 289, paragraf 2, Kodeksu wyborczego. Marszałek Sejmu w terminie 14 dni od opublikowania uchwały PKW wyznaczy termin nowych wyborów, który powinien przypaść w terminie 60 dni od dnia zarządzenia marszałka Sejmu” – oświadczył Sylwester Marciniak.

Przyjęta w niedzielę (10 maja) uchwała PKW wzbudziła jednak kolejne zastrzeżenia i to nie tylko wśród polityków, ale i prawników.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Nie odbyły się wybory prezydenckie. Kto odpowiada za obecny chaos?

Politycy opozycji wskazują winnych całego zamieszania. A kiedy poznamy datę wyborów?