Włochy: Od dziś wstęp do miejsc kultury i rozrywki tylko z certyfikatem COVID / Briefing z Europy

Włochy, Francja, certyfikat, COVID, pandemia, protesty, antyszczepionkowcy, Polska, TVN, Sąd Najwyższy

Rzeźba Michała Anioła przedstawiająca biblijnego Dawida. Od dziś jedno z najważniejszych dzieł renesansowej rzeźby wystawione w Galleria dell’Accademia we Florencji obejrzeć będzie można na żywo wyłącznie po okazaniu tzw. przepustki sanitarnej. / Foto via unsplash [@igorcferreira]

We Włoszech bez certyfikatu covidowego nie wejdzie się do restauracji czy instytucji kultury | We Francji Rada Konstytucyjna uznała przepustki sanitarne za zgodne z konstytucją | Konflikt na linii Porozumienie-PiS | Argentyński piłkarz Leo Messi odchodzi z Barcelony | Czarnogóra apeluje o ekstradycję byłego prezydenta | USA zachęcają Kosowo do przyłączenia się do Otwartych Bałkanów | Tyrol obawia się straconego sezonu i zaostrza restrykcje | Między innymi o tym piszemy w piątkowym briefingu z Europy |

 

RZYM

Kultura i rozrywka tylko z „zieloną przepustką“. Dziś na terenie Włoch zaczął obowiązywać zielony certyfikat – dokument, który potwierdza, że posiadacz otrzymał co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19, jest ozdrowieńcem (zachorował w ciągu ostatnich sześciu miesięcy) lub otrzymał negatywny wynik testu w kierunku SARS-COV-2 w ciągu ostatnich 48 godzin.

Aby odwiedzić miejsca kultury lub rozrywki, konieczne będzie okazanie “zielonej przepustki” przez wszystkie osoby powyżej 12 roku życia. Lista miejsc, w których obowiązywać będzie certyfikat, obejmuje muzea, galerie, teatry, kina, stadiony sportowe, parki rozrywki, kryte baseny, spa, siłownie oraz kryte miejsca w barach i restauracjach.

Za uchylenie się od okazania dokumentu, zarówno klienci jak i same obiekty mogą zostać ukarani grzywną w wysokości od 400 do 1 tys. euro. W przypadku nagminnego łamania przepisów, przedsiębiorcy mogą zostać zmuszeni do zamknięcia działalności na okres do dziesięciu dni.

Rząd Włoch rozważa również wprowadzenie obowiązku posiadania certyfikatu w przypadku podróży samolotem, pociągiem, a także autobusem dalekobieżnym. Dyskusje dotyczą również okazywania dokumentu w szkołach i miejscach pracy.

Włoska „zielona przepustka” jest częścią unijnego programu cyfrowych certyfikatów COVID-19. Oznacza to, że w kraju akceptowane będą certyfikaty wydane przez pozostałe kraje UE. Włoskie władze nie poinformowały jeszcze, w jaki sposób wymogi te będą stosowane wobec osób przybywających z krajów trzecich. Prawdopodobnie osoby te będą zobowiązane okazać równoważny dokument wydanych przez kraj ich pochodzenia.

Wszystko co trzeba wiedzieć o unijnym certyfikacie COVID poniżej. 

(Monika Mojak)

PARYŻ

Przepustki zatwierdzone. Rada Konstytucyjna (Conseil Constitutionnel) – odpowiednik trybunału konstytucyjnego w innych systemach prawnych – uznała w czwartek, że wprowadzenie w kraju obowiązku posiadania przepustek sanitarnych, aby móc wejść do restauracji czy barów, a także wymóg szczepień przeciw COVID-19 dla pracowników służby zdrowia są zgodne z konstytucją.

Wprowadzenie obowiązku posiadania przepustek sanitarnych wywołało masowe protesty i demonstracje, które odbywały się przez trzy ostatnie soboty z rzędu.

Rada oceniła jednak, że nie można zwolnić osoby, zatrudnionej na kontrakcie krótkoterminowym, za odmowę szczepienia. Nie należy też zmuszać do odbycia kontrolowanej kwarantanny wszystkich, u których test wykazał zakażenie koronawirusem.

Obowiązek posiadania przepustek sanitarnych w miejscach rozrywki i kultury, w których zebrało się ponad 50 osób, został wprowadzony we Francji 21 lipca.

Ma on zostać rozszerzony na pociągi, bary, kawiarnie, restauracje i wystawy począwszy od 9 sierpnia.

(Mateusz Kucharczyk)

Francja: Na kawę i ciastko z certyfikatem szczepień. Ustawa "antycovidowa" przyjęta przez parlament

„Ile warta jest twoja wolność, jeśli powiesz mi: „Nie chcę być szczepiony”, ale jutro zarazisz swojego ojca, matkę lub mnie?”, pyta przeciwników ustawy prezydent Emmanuel Macron.

WARSZAWA

Konflikt na linii Porozumienie-PiS. Już jutro koalicyjne Porozumienie wicepremiera Jarosława Gowina ma zdecydować czy zostaje w koalicji z PiS i Solidarną Polską, czy też ją opuszcza. Na sobotę zaplanowano bowiem posiedzenie zarządu partii, na którym ta kwestia ma zostać rozstrzygnięta. Członkowie Porozumienia chcą w dalszym ciągu współrządzić w tym składzie, ale – jak zastrzegają – nie za wszelką cenę. Szczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska)

Konflikt na linii Porozumienie-PiS: Jutro decyzja ws. przyszłości rządzącej koalicji

Już jutro koalicyjne Porozumienie wicepremiera Jarosława Gowina ma zdecydować czy zostaje w koalicji z PiS i Solidarną Polską, czy też ją opuszcza.

Co dalej z tzw. Lex TVN? Niewykluczone, że Sejm zajmie się tzw. Lex TVN na posiedzeniu rozpoczynającym się w najbliższą środę, przyznał wczoraj wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Skomentował także wspólne oświadczenie ponadpartyjnej grupy senatorów USA w tej sprawie. “Czytają różne głupstwa”, ocenił szef klubu PiS. Zapewnił przy tym, że chodzi jedynie o “jakąś stacyjkę telewizyjną”. Szczegóły poniżej.

(Barbara Bodalska)

Co dalej z tzw. Lex TVN?

Sejm może zająć się tzw. Lex TVN na posiedzeniu rozpoczynającym się w najbliższą środę, przyznał wczoraj wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

 

Pierwsza prezes SN częściowo zamroziła Izbę Dyscyplinarną. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska wydała w czwartek (5 sierpnia) dwa zarządzenia, które są odpowiedzią na niedawne orzeczenia unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Oba zarządzenia wchodzą w życie z dniem podpisania. Szczegóły poniżej.

(Mateusz Kucharczyk)

Pierwsza prezes SN częściowo zamroziła Izbę Dyscyplinarną. To reakcja na orzeczenia TSUE

Są one odpowiedzią na orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 lipca 2021.

 

MADRYT | BARCELONA

Koniec epoki? Od wczoraj media na całym świecie żyją tą informacją. Jeden z najlepszych zawodników w historii piłki nożnej Lionel Messi nie podpisał nowego kontraktu z Barceloną. Wprawdzie obie strony osiągnęły porozumienie w sprawie nowego kontraktu, ale na przeszkodzie, jak oświadczono, stanęły przepisy finansowe hiszpańskiej ligi.

Chodzi o przepisy dotyczące limitów wynagrodzeń w La Liga, które uniemożliwiłyby rejestrację kontraktu Argentyńczyka.

Messi, który dołączył do zespołu młodzieżowego Barcelony w wieku 13 lat, jest najlepszym strzelcem w historii klubu z Camp Nou, z 672 golami w 778 meczach we wszystkich rozgrywkach. Zdobył z Barceloną dziesięć tytułów mistrza Hiszpanii i czterokrotnie wygrywał Ligę Mistrzów. Sześciokrotnie otrzymał „Złotą Piłkę” dla najlepszego zawodnika na świecie (2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019).

Teraz przed Messim czas poszukiwania nowego klubu, ale hiszpańskie media nie wykluczają, że słynny Argentyńczyk w przyszłym sezonie… nadal będzie grał w drużynie z Katalonii.

(Mateusz Kucharczyk)

Tokio 2020: Igrzyska Olimpijskie miały ożywić gospodarkę. Ale z powodu COVID-19 Japonia może tylko ograniczać straty

Rząd Japonii liczył przed igrzyskami 2020, że największa sportowa impreza świata przyniesie wpływy w wysokości 32 bln jenów, czyli ok. 290 mld dolarów.

PODGORICA | BELGRAD

Czarnogóra apeluje o ekstradycję byłego prezydenta. Wicepremier Czarnogóry Dritan Abazović wezwał władze w Belgradzie do ekstradycji byłego prezydenta Związku Państwowego Serbii i Czarnogóry w latach 2003-2006, Svetozara Marovicia, który przebywa w Serbii. Wskazano, że jego kara więzienia wygaśnie z powodu przedawnienia w 2026 roku, co oznacza, że ​​za pięć lat nie będzie mógł już jej odbyć.

W 2015 r. Marović został aresztowany pod zarzutem korupcji, a we wrześniu 2016 r. został skazany na prawie cztery lata więzienia. Polityk ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości w Serbii, w 2019 r. Czarnogóra wystąpiła o jego ekstradycję.

„Dla sprawiedliwości i walki z przestępczością zorganizowaną byłoby dobrze, gdyby Serbia dokonała ekstradycji Marovicia. Każda forma ochrony i to, że czuje się dobrze w innym kraju, dewaluuje władze państwowe Czarnogóry”, oświadczył Abazović dla serbskiej telewizji Nova.

(Kamila Wilczyńska | Paweł Natorski)

Serbia i Czarnogóra spierają się o historię, co wywołało konflikt dyplomatyczny

Odmienna ocena wydarzeń sprzed ponad 100 lat doprowadziła do wydalenia z Czarnogóry serbskiego ambasadora.

PRISZTINA

USA zachęcają Kosowo do przyłączenia się do Otwartych Bałkanów. Stany Zjednoczone wyraziły w czwartek (5 sierpnia) poparcie dla projektu Otwarte Bałkany (znanego wcześniej pod nazwą Mini-Schengen) i zachęciły Kosowo do przyłączenia się do inicjatywy. W oświadczeniu dla Radia Wolna Europa ambasada USA w Prisztinie oświadczyła, że ​​„rząd Kosowa musi zdecydować, do których projektów dołączyć i które najlepiej wspierają jego wizję rozwoju gospodarczego”. Zachęcono kraj do otwartości na to, co nazwano „integracją regionalną” i dodano, że Kosowo powinno „przyjąć rozwiązania, które działają na rzecz Kosowian, a jednocześnie poprawiają stosunki z sąsiadami”.

W projekcie Otwarte Bałkany uczestniczą Macedonia Północna, Serbia oraz Albania. Rząd Kosowa odmówił przyłączenia się do inicjatywy , nazywając ją „niebezpieczną” i stwierdzając, że pozwala ona jedynie oddać się Bałkanom w strefę wpływów Serbii i Rosji.

(Paweł Natorski)

Czas na Otwarte Bałkany. Za 2 lata bez granic pomiędzy Albanią, Macedonią Północną i Serbią

Do projektu nie chcą dołączyć Kosowo, Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra.

BUDAPESZT

Do wyborów prezydenckich coraz bliżej. Węgierskie media informują, że w wyborach prezydenckich 2022 r. rządząca partia Fidesz może wystawić kandydaturę posła i byłego ministra sprawiedliwości Laszlo Trocsanyiego.

W 2019 r. premier Viktor Orban zaproponował go na stanowisko komisarza ds. rozszerzenia UE, ale jego kandydatura została odrzucona przez komisję prawną Parlamentu Europejskiego ze względu na konflikt interesów.

Na Węgrzech prezydent pełni rolę głowy państwa i jest wybierany przez parlament. Zgodnie z informacjami mediów, nowy prezydent ma zostać wybrany jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, zaplanowanymi na kwiecień przyszłego roku. Zjednoczona węgierska opozycja chce jednak, aby głowa państwa została wybrana po wyborach, tak aby to nowo wyłoniony parlament podjął decyzję w sprawie nowego prezydenta.

(Paulina Borowska)

MOSKWA/MIŃSK/KIJÓW

Zapad-2021: Ukraina zaniepokojona. Rosja i Białoruś przeprowadzą w przyszłym miesiącu kolejną edycję transgranicznych ćwiczeń Zapad, zapowiedziało wczoraj (5 sierpnia) białoruskie ministerstwo obrony. Manewrom sprzeciwiają się władze sąsiedniej Ukrainy, które uważają je za poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa własnego i NATO. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek)

Zapad 2021: Trwają przygotowania do rosyjsko-białoruskich manewrów. Ukraina zaniepokojona

Manewrom sprzeciwiają się władze sąsiedniej Ukrainy, które uważają je za poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa własnego i NATO.

HELSINKI

Wkrótce szczepienia młodszych nastolatków. Finlandia obejmie wkrótce krajowym programem szczepień na COVID-19 osoby poniżej 15 lat, ogłosiła premier Sanna Marin. “Zamierzamy rozpocząć szczepienia osób w wieku 12-15 lat”, zapowiedziała szefowa rządu na antenie telewizji publicznej Yle. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek)

Finlandia wkrótce rozpocznie szczepienia przeciwko COVID-19 wśród młodszych nastolatków

Finlandia obejmie wkrótce krajowym programem szczepień na COVID-19 osoby poniżej 15 lat, ogłosiła premier Sanna Marin.

WILNO

Czerwony Krzyż krytykuje Litwę ws. imigrantów. Litewski Czerwony Krzyż ostrzegł w środę (4 sierpnia) władze kraju, że decyzja o odsyłaniu między innymi irackich imigrantów z powrotem na Białoruś jest sprzeczna z prawem międzynarodowym. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek)

Czerwony Krzyż krytykuje Litwę ws. imigrantów

Dzień wcześniej rząd Litwy oświadczył, że zastrzega sobie prawo do użycia siły w celu zatrzymania nielegalnej imigracji, wspieranej przez władze w Mińsku.

LONDYN

Wsparcie dla branży eventowej. Festiwale muzyczne i inne wydarzenia na żywo będą chronione przez nowy program ubezpieczeniowy zapewniony przez rząd, jeśli te będą musiały zostać odwołane z powodu COVID-19.

Nowa polityka wejdzie w życie w przyszłym miesiącu. Budżet na pokrycie kosztów anulowania wydarzeń wynosi 750 mln funtów, a program potrwa do września 2022 r.

Branża muzyczna, która wielokrotnie domagała się tego typu rozwiązań, przyjęła tę informację z dużym zadowoleniem. Ponad połowa wszystkich festiwali muzycznych została odwołana tego lata, donosi BBC.

Poseł Julian Knight, przewodniczący Komisji ds. Kultury Izby Gmin powiedział, że program ten zapewni „pewność, jakiej sektor potrzebuje do planowania i inwestowania w przyszłe wydarzenia”.

Jednak przedstawiciele Partii Pracy powiedzieli, że finansowanie to „absolutne minimum”, a organizatorzy i tak będą podejmować ryzyko planując wydarzenia.

Tymczasem brytyjscy artyści będą mogli występować w większości krajów UE bez pozwoleń na pracę. Szczegóły poniżej. 

(Martyna Kompała)

Brytyjscy artyści będą mogli występować w większości krajów UE bez pozwoleń na pracę

Brytyjski rząd porozumiał się z 19 państwami członkowskimi Unii Europejskiej w kwestii transgranicznych występów artystów.

WIEDEŃ

Tyrol obawia się straconego sezonu i zaostrza restrykcje. Niektóre tyrolskie samorządy, a nawet same przedsiębiorstwa planują zaostrzenie przeciwepidemicznych ograniczeń w związku z nadchodzącą czwartą falą pandemii COVID-19. Powodem paradoksalnie jest obawa o kolejny stracony sezon dla słynącego z turystyki zimowej austriackiego regionu.

“Jeszcze na początku lata nawet nie myślano o ostrych ograniczeniach w turystyce, podobnych do tych zastosowanych w innych krajach”, zwraca uwagę “Kurier”. Jak wyjaśnia dziennik, “przedsiębiorstwa obawiały się poniesienia strat w wyniku konkurencji, a niektóre lokale i tak skarżyły się na brak gości w związku z warunkami epidemicznymi”.

Teraz jednak podejście nieco się zmieniło. Lokale są otwarte, ale ich właściciele sami pilnują, aby przestrzegano w nich reżimu sanitarnego. Zdaniem lokalnych władz to wręcz lepszy sposób, aby przyciągnąć klientów. “Sytuacja się odwróciła. Goście widzą, że u nas nie jest jak w Grecji czy w Hiszpanii. Trzymamy się surowych reguł”, oznajmił Mario Gerber z Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP), wiceprzewodniczący sektora turystyki i rekreacji Austriackiej Izby Gospodarczej oraz przewodniczący Stowarzyszenia Gospodarczego w Innsbrucku. Gerber odpowiada także w Tyrolu za branżę hotelarską.

W lipcu tyrolska turystyka poza głównymi miastami regionu, ożywiła się na tyle mocno, że hotele, szczególnie te nad jeziorami i te dobrze wyposażone, wbrew trwającej pandemii notują rekordowe przychody. Pomimo pozytywnych tendencji w okresie wakacyjnym przedsiębiorcy spoglądają na sezon zimowy “z dużą niepewnością” i dlatego wprowadzają ostre środki, pisze “Kurier”. Podczas pierwszej fali pandemii tyrolska gmina Ischgl stała się jednym z pierwszych dużych ognisk koronawirusa w tej części Europy.

Turystyka stanowi ważną część austriackiego PKB – zwłaszcza turystyka zimowa, którą napędza przede wszystkim Tyrol. Stolica tego kraju związkowego, Innsbruck, jest jednym z ważniejszych ośrodków narciarskich świata i bywa nazywany stolicą Alp.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Koronawirus: Ognisko mutacji z RPA w Tyrolu. Bawaria grozi Austrii zamknięciem granicy

Tyrolskie władze poinformowały wczoraj o wykryciu ponad 200 tys. przypadków południowoafrykańskiej mutacji koronawirusa.

ZAGRZEB | BELGRAD

26. rocznica operacji Burza. Przywódcy polityczni Chorwacji, generałowie i weterani wojenni zebrali się w czwartek ( 5 sierpnia) w mieście Knin, aby uczcić rocznicę zwycięskiej operacji Burza (chor. Oluja), która zakończyła wojnę o niepodległość kraju w roku 1995.

Podczas ofensywy siły chorwackie odzyskały prawie całe terytorium zajęte w 1991 r. przez chorwackich Serbów. Równocześnie, według Chorwackiego Komitetu Helsińskiego około 200 tys. Serbów musiało opuścić Chorwację w długim konwoju traktorów, autobusów i samochodów, a 677 cywilów zginęło podczas i po operacji.

W przemówieniu premier Andrej Plenković pochwalił „zwycięską” chorwacką armię i policję za to, że ich działania pozwoliły „zakończyć wojnę i ustanowić trwały pokój”. Stwierdził również, że Serbia „powinna porzucić daremną retorykę przeszłości, zmierzyć się ze swoją odpowiedzialnością i zwrócić się ku polityce pojednania”. Prezydent Zoran Milanović dodał, że Operacja była „jednym z najodważniejszych przedsięwzięć w historii Chorwacji”.

W tym samym czasie Serbia obchodziła 26. rocznicę operacji Burza w duchu upamiętnienia serbskich ofiar. Uroczystość odbyła się w Busije na przedmieściach Belgradu. Była to największa wioska zamieszkała przez serbskich uchodźców, którzy przybyli z Chorwacji z terenów objętych walkami.

Prezydent Aleksandar Vucić mówił na uroczystościach, że „dzisiaj, kiedy ponownie przypominamy sobie, co wydarzyło się w sierpniu 1995 roku, jednocześnie przypominamy sobie, kim jesteśmy, skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy”. Dodał, że

„mówimy o naszej tożsamości, w której kolumny [ludzi] na traktorach, uchodźców, morderstw na drodze Petrovac i czyjejś wyraźnej intencji, że nie powinno być więcej Serbów w Chorwacji, są na zawsze osadzone”.

(Kamila Wilczyńska | Paweł Natorski)