Włochy: Doradca Salviniego usunięty z rządu z powodu podejrzeń o korupcję

źródło: Pixabay

źródło: Pixabay

Wywodzący się z prawicowej Ligi wiceminister transportu Armando Siri został na polecenie premiera zdymisjonowany. Powodem są podejrzenia o przyjęcie przez niego łapówki w zamian za ułatwienie przeforsowania pewnych rozwiązań dotyczących energetyki odnawialnej, na czym miał skorzystać włoski biznesmen.

 

Armando Siri nie tylko pełnił funkcję rządową, ale także wciąż jest głównym doradcą ds. gospodarczych włoskiego wicepremiera i jednocześnie przewodniczącego Ligi Matteo Salviniego. W partyjnej strukturze Siri uchodzi także za łącznika między Salvinim, a byłym doradcą prezydenta USA Donalda Trumpa Stevem Bannonem. Bannon od pewnego czasu działa w Europie na rzecz ruchów eurosceptycznych.

Salvini konsekwentnie broni jednak Siriego, wobec którego wszczęto właśnie śledztwo w związku z podejrzeniem przyjęcia przez niego łapówki w wysokości 30 tys. euro za forsowanie korzystnych dla pewnego biznesmena rozwiązań prawnych dotyczących produkowania energii ze źródeł odnawialnych. Sprawa ta wywołała wiele kontrowersji u polityków reprezentujących Ruch Pięciu Gwiazd (M5S), który współtworzy z Ligą włoski rząd.

Orban i Salvini jednak zacieśnią współpracę

Po spotkaniu premiera Węgier z włoskim wicepremierem, którzy są jednocześnie liderami swoich prawicowych i antyimigracyjnych partii, wzrasta możliwość zacieśnienia przez nich współpracy po wyborach do PE. Jednak, jak zwraca uwagę np. niemiecka prasa, obu polityków mocno różni podejście do kwestii …

M5S naciskał na Salviniego

Wewnątrz gabinetu trwały naciski na Salviniego, aby przekonał swojego doradcę do złożenia samodzielnej dymisji z rządowej funkcji. Wobec braku reakcji ze strony lidera Ligi, do akcji wkroczył premier Giuseppe Conte, który oficjalnie jest bezpartyjny, ale zdecydowanie bliżej mu do M5S i drugiego z włoskich wicepremierów – Luigiego di Maio. Conte po krótkiej dyskusji na posiedzeniu rządu zdymisjonował Siriego.

Politycy Ligi sugerowali wcześniej, że jeśli premier odwoła związanego z tą partią członka rządu, groźba rozpadu koalicji stanie się realna, ale ostatecznie do niczego takiego nie doszło. „Doszło do szczerej rozmowy na posiedzeniu rządu, po której uzyskałem pełne poparcie dla moich działań i mojej słusznej decyzji. Idziemy naprzód wciąż obdarzeni zaufaniem ze strony społeczeństwa, bez czego nie moglibyśmy nazywać się rządem zmian” – powiedział Conte.

Włochy: Napięcia w koalicji wokół europejskich sojuszy Salviniego

Współtworząca włoską koalicję rządową prawicowa Liga pod wodzą wicepremiera Matteo Salviniego organizuje dziś w Mediolanie wielkie spotkanie prawicowych partii europejskich. Biorą w nim udział ugrupowania m.in. z Danii i Finlandii. Ale obawy u koalicyjnego Ruchu Pięciu Gwiazd budzi zaproszenie do …

Mafia skorumpowała polityka Ligi?

Sam Siri dotąd nie skomentował ani swojego odwołania, ani oskarżeń korupcyjnych pod swoim adresem. Sprawa wygląda jednak poważnie. Prokurator Rzymu Paolo Arata poinformował bowiem, że biznesmen, który miał wręczyć byłemu już wiceministrowi transportu łapówkę, jest powiązany z Vito Nicastrim, innym biznesmenem, któremu grozi wyrok 12 lat więzienia za działania na rzecz sycylijskiej mafii.

Tymczasem Salvini kreuje się od dawna na polityka, który w sposób twardy rozprawi się ze słynną włoską przestępczością zorganizowaną. Przez wiele lat okazywało się, że politycy z różnych partii siedzieli w kieszeni u włoskich mafiosów. Organizacje mafijne wywodzą się głównie z biedniejszego południa Włoch, zaś prawicowa Liga powstała jako regionalna partia na bogatszej północy kraju (nazywała się wówczas Ligą Północną).

Salvini twierdzi jednak, że oskarżenia wobec Siriego to polityczna intryga, a dowody zgromadzone przez prokuraturę są wątpliwe. „Potrzeba czegoś więcej niż tylko podsłuchane rozmowy telefoniczne, w których padają niejasne stwierdzenia” – powiedział Salvini. Ale Luigi di Maio odpowiedział mu, że „jeśli w jakiejś sprawie pojawia się mafia, nie można z dymisjami czekać, aż do końca ewentualnego procesu”.

Ostatecznie politycy Ligi uznali, że premier Conte ma prawo każdorazowo zdymisjonować każdego członka rządu bez względu na okoliczności.

Włochy: Prawnuk Mussoliniego kandyduje do PE

Caio Mussolini startuje z listy prawicowo-narodowej i eurosceptycznej partii Bracia Włosi (FdL). Nie odcina się od swojego pradziadka, ale aktywnie działa „na rzecz pamięci o nim”. Część z jego idei chce promować na forum Parlamentu Europejskiego.
 

Caio Mussolini ma 50 lat …