Włochy: Do żłobka i przedszkola tylko po szczepieniach

Szczepienie, źródło: Flickr, fot. Daniel Paquet

Szczepienie, źródło: Flickr, fot. Daniel Paquet

We Włoszech weszła dziś w życie ustawa nakazująca obowiązkowe szczepienie dzieci przed wysłaniem ich do żłobka lub przedszkola. Jeśli dziecko nie będzie zaszczepione, nie będzie mogło zostać zapisane do placówki. Natomiast rodzice niezaszczepionych dzieci ze szkół podstawowych zapłacą grzywnę.

 

Ustawę przyjęto we Włoszech w 2017 r. Stwierdza ona, że zaszczepienie dziecka jest warunkiem przyjęcia go do przedszkola lub żłobka. Nie wystarczy także złożenie w tej sprawie oświadczenia rodziców, a konieczne będzie okazanie zaświadczenia lekarskiego. W przypadku niedostarczenia zaświadczenia, możliwe będzie nawet usunięcie dziecka z placówki.

Ponieważ we Włoszech istnieje obowiązek szkolny, ustawa nie przewiduje wykluczania dzieci ze szkół podstawowych, ale rodzice lub opiekunowie prawni, którzy nie zaszczepią dzieci (lub nie będą w stanie tego udokumentować) zapłacą karę. Grzywna będzie sięgać nawet 500 euro.

KE zaniepokojona wzrostem liczby zachorowań na odrę w Europie

Jak podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), mamy do czynienia z lawinowym przyrostem przypadków odry na Starym Kontynencie. W pierwszym półroczu 2018 r. odnotowano już 41 tys. zachorowań. Dla porównania, w całym ubiegłym roku było ich mniej niż …

Włoska prawica sceptyczna wobec obowiązku szczepień

Ustawa wzbudziła we Włoszech wiele kontrowersji. Choć przyjęto ją jeszcze w 2017 r., weszła w życie dopiero teraz. Przygotował ją jeszcze poprzedni centrolewicowy rząd premiera Paolo Gentiloniego. Politycy przeciwni tej ustawie, np. wywodzący się z prawicy, podejmowali próby opóźnienia jej wejścia w życie.

Minister spraw wewnętrznych (i jednocześnie lider prawicowej Ligi) Matteo Salvini mówił na przykład, że obowiązkowe szczepienia są „bezużyteczne, a w wielu przypadkach niebezpieczne i szkodliwe”. Głośno protestowały także tzw. ruchy antyszczepionkowe.

Ustawa wprowadziła nie tylko obowiązek udokumentowania szczepień, ale także ustaliła liczący 10 pozycji ich obowiązkowy katalog. Chodzi o szczepienia przeciw polio, krztuścowi, błonicy, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, ospie, odrze, różyczce, śwince oraz wywołującej poważne infekcje dróg oddechowych, zapalenie opon mózgowych czy nawet sepsę bakterii haemophilus influenzae typu B.

Liczba przypadków odry w Europie potroiła się w ciągu roku

W 2018 r. w Europie zanotowano trzy razy więcej zachorowań na odrę niż rok wcześniej. Takie dane przedstawiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najgorszy pod tym względem rok w obecnej dekadzie.
 

WHO alarmuje, że pomimo coraz szerszej dostępności …

Wzrost zachorowań na odrę w Europie

Włochy mają duży problem z powrotem chorób zakaźnych, które jeszcze kilka lat temu uważano za praktycznie wyeliminowane. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w ubiegłym roku odnotowano we Włoszech ponad 2,5 tys. zachorowań na odrę. To czwarty najgorszy wynik w Europie i drugi najgorszy w Unii Europejskiej. Więcej zachorowań zanotowano na Starym Kontynencie tylko na Ukrainie, w Serbii i we Francji (gdzie było o ok. 400 przypadków więcej).

Krótko po tym, jak do władzy we Włoszech doszły populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd oraz prawicowa Liga, obowiązek szczepień był nawet na kilka miesięcy zniesiony, ale przywrócono go po tym, gdy o wzroście zachorowań na choroby zakaźne zaczęły alarmowań służby sanitarne. Odpowiada za to nie tylko napływ imigrantów z krajów, gdzie nie ma obowiązku szczepień, ale również rosnąca popularność ruchów antyszczepionkowych. Gdy bowiem wirusy czy bakteria trafia w miejsce gdzie są osoby niezaszczepione, poziom zachorowań może wzrosnąć bardzo szybko.

Za bezpieczną dla całej populacji uważa się sytuację, w której zaszczepione jest 95 proc. osób. Wtedy nawet napływ danego wirusa czy bakterii z zewnątrz nie jest w stanie wywołać epidemii. Tymczasem we Włoszech poziom immunizacji społeczeństwa spadł w ostatnich latach wyraźnie poniżej tego bezpiecznego poziomu.

Szczepienia: KE apeluje o ściślejszą współpracę UE przeciwko chorobom, którym można zapobiegać

Komunikat prasowy

Komisja wydaje zestaw zaleceń dotyczących tego, jak UE może zacieśnić współpracę w dziedzinie zwalczania chorób, którym można zapobiegać przez szczepienia. Jest to odpowiedź na wyrażone w orędziu o stanie Unii w 2017 r. wezwanie przewodniczącego Jeana-Claude’a Junckera do …