Włochy: Carlo Cottarelli nowym kandydatem na premiera

Carlo Cottarelli, źródło: Flickr/International Monetary Fund

Carlo Cottarelli, źródło: Flickr/International Monetary Fund

Prezydent Sergio Mattarella, dzień po rezygnacji kandydata Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi Północnej Giuseppe Conte, powierzył misję utworzenia rządu ekonomiście Claudio Cottarellemu. Przejściowy gabinet techniczny miałby przede wszystkim doprowadzić do nowych wyborów parlamentarnych.

 

64-letni Carlo Cottarelli przez niemal ćwierć wieku pracował w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW), a sześć lat w Banca d’Italia, czyli włoskim banku centralnym. Zajmował się głownie sprawami fiskalnymi. Nosi przydomek „Pan Nożyczki”, ponieważ w 2013 r., na prośbę ówczesnego premiera Enrico Letty, szukał oszczędności budżetowych. Odnalazł je na łączną kwotę 32 mld euro. Nie wszystkie jednak ostatecznie wprowadzono w życie. Od października ubiegłego roku Cottarelli pracuje naukowo. Kieruje Obserwatorium Włoskich Wydatków Publicznych na Katolickim Uniwersytecie w Mediolanie.

M5S i LN grożą prezydentowi impeachmentem

Decyzja prezydenta Sergio Mattarellego o powierzeniu misji utworzenia rządu Cottarellemu to reakcja na wczorajszą rezygnację ze stanowiska premiera wspólnego kandydata liberalno-populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S) i prawicowej Ligi Północnej (LN) Giuseppe Conte. Poszło o kandydata na nowego ministra finansów Paolo Savonę, który od dawna znany jest z ostrej krytyki przynależności Włoch do strefy euro. Sprzeciwia się on także, tak jak liderzy o M5S i LN, dalszemu respektowaniu przez Włochy restrykcji budżetowych narzuconych Rzymowi przez Unię Europejską, Europejski Bank Centralny i MFW w zamian za udzieloną w szczycie kryzysu finansowego pomoc. Savona strefę euro nazywał m.in. „niemiecka klatką”.

Decyzja prezydenta spotkała się z ostrą reakcją M5S i LN. Przewodniczący Ligi Północnej Matteo Salvini zarzucił prezydentowi, że „uległ naciskom Berlina, agencji ratingowych oraz finansowemu lobby”. Z kolei lider Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi di Maio stwierdził: „Po tych wydarzeniach trudno mi uwierzyć w instytucje i państwo prawa.” Obaj partyjni przywódcy wezwali więc do przeprowadzenia przedterminowych wyborów. „W demokracji, jeśli wciąż jesteśmy demokracją, można zrobić tylko jedno: pozwolić Włochom zdecydować” – oświadczył Salvini. M5S i LN zapowiadają także wszczęcie w związku z ostatnimi wydarzeniami procedurę impeachmentu wobec głowy państwa.

Włochy: Conte zrezygnował z tworzenia rządu

Desygnowany na premiera Włoch Giuseppe Conte zrezygnował z misji tworzenia rządu – ogłosił wczoraj (27 maja) Pałac Prezydencki po rozmowie niedoszłego premiera z prezydentem Sergio Mattarellą.

Cottarelli: Skład gabinetu przedstawię bardzo szybko

Prezydent Mattarella powierzył Cottarellemu dwa zadania – przygotowanie nowego budżetu państwa oraz techniczne zarządzanie państwem do momentu przeprowadzenia ponownego głosowania powszechnego. Kandydat na nowego premiera będzie jednak musiał uzyskać najpierw poparcie w parlamencie. M5S i LN niemal na pewno zagłosują przeciw niemu.

Cottarelli nie zamierza jednak unikać parlamentarnego starcia. Zapowiedział „bardzo szybkie” przedstawienie swojego gabinetu. „Program jaki zaprezentuję deputowanym to uchwalenie ustawy budżetowej oraz rozpisane nowych wyborów na początek przyszłego roku” – powiedział Cottarelli po wyjściu ze spotkania z prezydentem w Pałacu Kwirynalskim. „Gdybym nie uzyskał wotum zaufania, to mój gabinet zajmie się tylko bieżącym administrowaniem państwem, aż do wyborów, które odbyłyby się w sierpniu” – wyjaśnił nowy kandydat na szefa rządu.

Kryzys rządowy we Włoszech trwa już ponad 80 dni.

Włochy: Porozumienie liderów zwycięskich partii. Projekt sceptyczny wobec UE, wrogi imigrantom

Rewizja polityki gospodarczej Unii Europejskiej, zniesienie sankcji na Rosję, zmiana traktatu dublińskiego, drastyczne obniżenie podatków, darmowe przedszkola „tylko dla rodzin włoskich” – oto niektóre postanowienia zawartego w piątek porozumienia między liderami dwóch zwycięskich partii populistycznych.
 
Porozumienie rodziło się w bólach – …