Włochy: Wielki atak hakerski na system rejestracji szczepień / Briefing z Europy

Włochy, atak hakerski, pandemia, COVID19, Polska, Unia Europejska, komisja, Bałkany, Bośnia, migracja, Austria, wakacje, urlop

W niedzielę (1 sierpnia) hakerzy zaatakowali i wyłączyli systemy informatyczne Centrum Przetwarzania Danych (CED), który zarządza terminami szczepień COVID-19 w regionie Lacjum. / Foto via flickr (CC BY 2.0) [Marco Verch Professional Photographer]

Hakerzy sparaliżowali szczepienia w regionie Lacjum oraz w stolicy Włoch | Niedługo Chorwaci będą mogli podróżować do USA bez wiz? | Polski rząd pod naciskiem KE wycofa się ze zmian w zapisach o Izbie Dyscyplinarnej? | We francuskim zoo urodziły się bliźniaki pandy wielkiej | W Berlinie zmarł mężczyzna zatrzymany na demonstracji koronasceptyków | W Niemczech 100-latek odpowie za nazistowskie zbrodnie | Belgia liderem UE w spożywaniu słodkich napojów | Niemiec nowym Wysokim przedstawicielem dla Bośni i Hercegowiny | Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowym briefingu z Europy |

 

 

RZYM

Największy atak w historii. W niedzielę (1 sierpnia) hakerzy zaatakowali i wyłączyli systemy informatyczne Centrum Przetwarzania Danych (CED), który zarządza terminami szczepień COVID-19 w regionie Lacjum. Wszystkie systemy zostały dezaktywowane, w tym portal zdrowotny regionu oraz system rezerwacji szczepień. Strona internetowa Lacjum była niedostępna przez kilka godzin.

Hakerom udało się dostać do systemu, wprowadzając profil administratora sieci i aktywując tak zwany „cryptolocker” szyfrujący dane. Jest to szczególny rodzaj cyberataku, w którym atakujący zazwyczaj przejmuje kontrolę nad częścią lub całym systemem informatycznym i żąda okupu.

Według ekspertów ds. bezpieczeństwa IT, atak o podobnej skali i tego typu nigdy nie miał miejsca na stronach włoskich instytucji regionalnych i krajowych. „To najpoważniejsza ofensywa cybernetyczna, jaka kiedykolwiek miała miejsce w tym kraju”. W ten sposób prezydent regionu Lacjum Nicola Zingaretti określił atak na konferencji prasowej specjalnie zorganizowanej w celu podsumowania sytuacji.

„Prawie wszystkie pliki Centrum Przetwarzania Danych i Rezerwacji Szczepionek zostały zablokowane”, wyjaśnił Zingaretti. „System jest wyłączony, nie można go ponownie włączyć, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się wirusa. W nocy z niedzieli (1 sierpnia) na poniedziałek (2 sierpnia) miała miejsce kolejna próba ataku na nasze serwery, która została udaremniona i nie przyniosła żadnych rezultatów”.

W poniedziałek prezydent Lacjum przekazał, że „dane regionalne dotyczące zdrowia są bezpieczne, podobnie jak dane finansowe”, ale sytuacja pozostaje poważna. Radny ds. zdrowia Alessio D’Amato poinformował o zawieszeniu internetowej rezerwacji na szczepienia przeciwko COVID-19, ze względu na brak dostępu do systemu. Jednocześnie zaapelował do wszystkich zainteresowanych rejestracją online na szczepienie o cierpliwość.

D’Amato podkreślił, że kampania szczepień będzie konturowana, a atak hakerów nie zdoła jej zablokować. W niedzielę szczepienia były wypisywane ręcznie, co przyczyniło się do powstania opóźnień, jednak wszystkie zaplanowane szczepienia odbyły się bez zakłóceń.

Włamanie do systemu CED zbiegło się w czasie z rekordowym wynikiem kampanii szczepień w Lacjum, która osiągnęła 70 proc. wśród dorosłych mieszkańców regionu (w skali całego kraju do tej poru zaszczepiono 61 proc. osób powyżej 12 roku życia).

W obecnej chwili obszar geograficzny, z którego pochodzi złośliwe oprogramowanie, będące źródłem ataku, nie został jeszcze określony. Źródła prasowe podają jednak, że była to ofensywa z zagranicy. Włoska policja prokuratura w Rzymie prowadzą śledztwo w sprawie, aby dowiedzieć się, kto stał za atakiem.

(Monika Mojak | EURACTIV.pl)

Włochy: 250 tys. osób zapisało się na szczepienie na koronawirusa, po zapowiedzi wprowadzenia przepustek do miejsc publicznych

Od 6 sierpnia wymóg przedstawiania „zielonej przepustki” w wielu miejscach publicznych będzie dotyczył każdej osoby powyżej 12. roku życia.

WARSZAWA

Rząd się wycofa? Premier Mateusz Morawiecki potwierdził wolę wprowadzenia zmian w zapisach regulujących pracę Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Dzień wcześniej minął termin akceptacji polskiego Krajowego Planu Odbudowy po pandemii koronawirusa, a KE wciąż zwleka z podjęciem decyzji w tej sprawie. Szczegóły poniżej.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Rząd pod naciskiem KE wycofa się ze zmian w zapisach o Izbie Dyscyplinarnej? 

Minął termin akceptacji polskiego Krajowego Planu Odbudowy po pandemii koronawirusa, a KE wciąż zwleka z podjęciem decyzji w tej sprawie.

PARYŻ

Bliźniacze urodziny. Panda wielka, mieszkająca w ogrodzie zoologicznym w środkowej Francji, urodziła bliźniaki, informuje „Gazeta Wyborcza”.

Według przedstawicieli zoo to „wyjątkowe” wydarzenie. Huan Huan (bo tak na imię ma samica) urodziła dwoje małych w poniedziałek rano. Ważą one kolejno zaledwie 149 i 129 gramów, napisano w komunikacie opublikowanym przez ZooParc de Beauval.

Rozmnażanie pand wielkich jest wyjątkowo trudne – zarówno tych przetrzymywanych w ogrodach zoologicznych, jak i żyjących na wolności. Reprodukcję zwierząt poprzedzają długie, trwające nawet kilka tygodni „zaloty”, w trakcie których samica wielokrotnie ucieka przed rywalizującymi o nią samcami. To okoliczności trudne do odtworzenia zwłaszcza poza środowiskiem naturalnym.

W lipcu Chiny zadecydowały, że pandy wielkie żyjące na ich terytorium nie będą już zaliczać się do zagrożonych. Gatunek będzie od tej pory klasyfikowany jako “wrażliwy”. Szczegóły poniżej.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Chiny: Panda wielka nie jest już gatunkiem zagrożonym

Jest to efekt wieloletnich starań.

ZAGRZEB

Niedługo Chorwaci będą mogli podróżować do USA bez wiz? „Dzisiaj (2 sierpnia – red.) nominowałem Chorwację do przystąpienia do Programu Ruchu Bezwizowego.

Ten krok jest wyrazem uznania dla ogromnego postępu Chorwacji w spełnianiu wymaganych rygorystycznych standardów. Z niecierpliwością czekamy na jeszcze silniejsze relacje amerykańsko-chorwackie”, napisał na Twitterze amerykański Sekretarz Stanu, Antony Blinken.

(Paweł Natorski | EURACTIV.pl)

SARAJEWO

Niemiec nowym Wysokim przedstawicielem dla Bośni i Hercegowiny. Niemiecki polityk Christian Schmidt w poniedziałek (2 sierpnia) objął stanowisko Wysokiego przedstawiciela, czyli głównego wysłannika międzynarodowego w Bośni i Hercegowinie pomimo sprzeciwu ze strony Rosji i bośniackich Serbów, którzy uważają go za „nielegalnego” i twierdzą, że nie będą z nim współpracować.

„Bośnia i Hercegowina muszą znaleźć się z powrotem w agendzie politycznej społeczności międzynarodowej i Unii Europejskiej”, oświadczył Schmidt podczas swojego przemówienia inauguracyjnego. „Jestem bardzo optymistycznie nastawiony do zdolności do współpracy społeczności międzynarodowej, Europejczyków, Amerykanów i wszystkich innych krajów świata”, dodał.

(Paweł Natorski | EURACTIV.pl)

Bośnia i Hercegowina: Zmarł gen. Jovan Divjak – Serb, który w czasie wojny bronił Bośniaków

Choć etnicznie był Serbem, bronił wówczas bośniackich cywilów.

BUDAPESZT

Orban zachęca do udziału w narodowych konsultacjach. Premier Viktor Orban wezwał Węgrów do udziału w narodowych konsultacjach, aby „zapewnić maksymalny konsensus przy podejmowaniu kluczowych decyzji”. Podkreślił, że konsultacje publiczne będą miały wpływ na „prawie wszystkie ważne kwestie życia po pandemii”.

W zeszłym miesiącu rząd ujawnił listę 14 pytań, na które obywatele mogą odpowiedzieć do 25 sierpnia. Wśród nich znajdują się kwestie dotyczące podniesienia płacy minimalnej, zasiłków rodzinnych, ale także migracji czy ustawy, określanej mianem anty-LGBT.

„Organizacje finansowane przez George’a Sorosa rozpoczęły szeroko zakrojony, międzynarodowy atak na Węgry w związku z ustawą o ochronie dzieci. Ustawa ta zakazuje propagandy seksualnej w przedszkolach, szkołach i mediach” – brzmi jedno z pytań. Respondenci mogą odpowiedzieć, że nowe prawo słusznie ogranicza “propagandę seksualną skierowaną do dzieci” albo „nie ma potrzeby jej zakazywania, gdyż nie stanowi ona zagrożenia”.

Zapytano też czy Węgry powinny przeciwstawić się nielegalnej migracji do Europy, czy też poddać się presji „organizacji wspieranych przez Sorosa” oraz czy powinny poddać się presji ze strony Brukseli, która chce „narzucić swoją wolę narodowi węgierskiemu”, uruchamiając procedury przeciwko państwu.

(Paulina Borowska | EURACTIV.pl)

BERLIN

Zatrzymany podczas niedzielnego protestu tzw. antycovidowców w Berlinie 49-letni mężczyzna zmarł. Jak poinformowała w poniedziałek berlińska policja mężczyzna skarżył się na ucisk w klatce piersiowej, gdy funkcjonariusze sprawdzali jego dokumenty podczas protestu przeciwników obostrzeń pandemicznych.

Według doniesień tygodnika “Der Spiegel” przyczyną śmierci mężczyzny był zawał serca. Mężczyzna szarpał się z policją po tym, jak popchnął jednego z funkcjonariuszy. Po nieudanej próbie reanimacji zmarł w berlińskiej klinice Charite.

Mimo że władze zakazały gromadzenia się w stolicy Niemiec w proteście uczestniczyło się blisko 5 tys. osób, z których niemal 600 osób zostało zaaresztowanych.

BERLIN

Ma 100 lat, ale stanie przed sądem za nazistowskie zbrodnie. Stuletni były strażnik obozu zagłady Sachsenhausen odpowie przed sądem w Niemczech za współudział w morderstwie 3,5 tys. osób. Proces rozpocznie się w październiku.

Sąd ocenił, że stan zdrowia mężczyzny jest na tyle dobry, że może on wziąć udział w procesie pomimo swojego wieku.

Sąd Rejonowy w Neuruppin postawił mężczyźnie zarzuty współudziału w masowych morderstwach. Rzecznik sądu powiedział tygodnikowi, że oskarżony powinien być w stanie wytrzymać rozprawy przed sądem o długości od dwóch do dwóch i pół godziny dziennie.

Sąd nie podał nazwiska oskarżonego w związku z niemieckimi przepisami medialnymi dotyczącymi podejrzanych o zbrodnie wojenne. Mężczyzna miał w latach 1942-1945 pracować jako strażnik obozowy w Sachsenhausen, gdzie uwięziono około 200 tys. osób, a 20 tys. zamordowano.

(Kamila Wilczyńska | EURACTIV.pl)

Niemcy spierają się o szczepienia. Szef urzędu kanclerskiego zapowiada ograniczenia dla odmawiających preparatu przeciwko COVID-19

Opozycja przekonuje, że poprzez wywieranie presji władze próbują przeforsować program obowiązkowych szczepień.

WILNO

Litwa poprosi inne państwa o przyjęcie części imigrantów? Władze w Wilnie rozważają zwrócenie się do innych unijnych państw o przyjęcie do siebie części migrantów z tych, którzy w ostatnim czasie przybyli na Litwę za sprawą białoruskich władz. Premier Ingrida Šimonytė zapewniła jednak, że ucieknie się do takiego kroku dopiero w ostateczności, jeśli kraj znajdzie się w sytuacji podbramkowej i nie będzie już w stanie utrzymać wszystkich przybyszów. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Litwa poprosi inne państwa o przyjęcie części imigrantów? “Sytuacja jest coraz trudniejsza do zniesienia”

Unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson zapewniła, że Komisja nie pozostawi Litwy samej z narastającym problemem.

LONDYN

Premier Wielkiej Brytanii: Musimy ponownie rozruszać branżę turystyczną. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w poniedziałek (2 sierpnia), że chciałby ponownie uruchomić branżę turystyczną za pomocą prostego systemu zasad, które umożliwiłoby wyjazdy za granicę.

„Chcemy podejścia tak prostego, jak to możliwe”, powiedział. W poniedziałek Wielka Brytania otworzyła swoje granice, znosząc kwarantannę dla w pełni zaszczepionych podróżnych m.in. z Unii Europejskiej, za wyjątkiem Francji i Stanów Zjednoczonych.

BBC poinformowało jednak, powołując się na źródło rządowe, że propozycja „bursztynowej listy obserwacyjnej”, na której znajdowałyby się kraje zagrożone przejściem na „czerwoną listę” krajów wysokiego ryzyka, została odrzucona.

Na „liście czerwonej” znajdują się te kraje, do których podróż jest zakazana dla wszystkich z wyjątkiem obywateli i mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy po powrocie muszą poddać się kwarantannie.

Obecnie w kraju funkcjonują trzy listy, których kolor oznacza inne restrykcje dla podróżnych – „zielona”, „bursztynowa” oraz „czerwona”.

(Martyna Kompała | EURACTIV.pl)

Wielka Brytania: Spór o zwalnianie niezaszczepionych pracowników. Rząd nie ma nic przeciwko, opozycja krytykuje

Przeciwnicy argumentują, że wymóg szczepień oznacza ingerencję w ciało pracownika.

BRUKSELA

Nowy kamień milowy w belgijskiej kampanii szczepień. Według najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Sciensano, ponad 8 mln. Belgów otrzymało już pierwszą dawkę szczepionki. W sumie, 83,5 proc. dorosłej populacji kraju ma za sobą pierwszy zastrzyk.

Jeśli chodzi o belgijskie regiony, prym wiedzie Flandria – tam, aż 90 proc. obywateli otrzymało pierwszą dawkę szczepionki. W Walonii odsetek ten jest nieco niższy i wynosi 78 proc.  Jeśli chodzi o stołeczną Brukselę, pozostaje ona nieco opóźniona w kampanii szczepień – w jej przypadku ok. 61 proc. populacji otrzymało przynajmniej jeden zastrzyk.

Jednym z powodów jest fakt, że miasto to jest jednym z najbardziej kosmopolitycznych na świecie, zamieszkałym przez obywateli prawie 200 narodowości i różnych kultur, dlatego często trudno dotrzeć do nich za sprawą regularnej komunikacji rządowej oraz mediów – dlatego, rząd brukselski współpracuje z przywódcami religijnymi oraz nieformalnymi, by lepiej dotrzeć do niektórych grup ludności w regionie.

Belgia liderem UE w spożywaniu słodkich napojów. Co piąta osoba w wieku powyżej 15 lat w Belgii pije bezalkoholowe napoje słodzone cukrem przynajmniej raz dziennie – jest to najwyższa wartość spośród wszystkich krajów UE, donosi nowy raport Eurostatu.

Odsetek osób, które zgłosiły, że piły napoje bezalkoholowe słodzone cukrem przynajmniej raz dziennie, był najwyższy w Belgii (20 proc.) a następnie na Malcie, w Niemczech, w Polsce i Bułgarii (we wszystkich tych krajach ok. 12 proc.)

Belgijski rząd wprowadził podatek od cukru w 2015 r. Celem tego było zdrowsze odżywianie się społeczeństwa oraz zahamowanie wzrostu liczby osób z nadwagą lub otyłością. Zdaniem Flamandzkiego Instytutu Zdrowia, podatek ten jest jednak zbyt niski i nie powoduje zmiany zachowania.

(EURACTIV.pl | Kinga Wysocka)

Belgia kończy dziś 190 (191) lat. Dwusetnych urodzin może nie doczekać

Przez ponad 190 lat od powstania państwa Belgowie musieli ćwiczyć się w trudnej sztuce kompromisu.

WIEDEŃ

Austria przestanie przyjmować uchodźców? W związku z rosnącym napływem nielegalnych imigrantów lider opozycyjnej, skrajnie prawicowej Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) Herbert Kickl zaapelował o zawieszenie w Austrii prawa do azylu.

Tylko w ostatni weekend w Burgenlandzie i Dolnej Austrii zatrzymano ponad stu nielegalnych imigrantów. Zdaniem Kickla to wina niewystarczająco konsekwentnej polityki rządu w zakresie przeciwdziałania imigracji. Szef FPÖ przedstawił 10-punktowy plan, którego realizacja pozwoli w jego opinii na skuteczną ochronę granic kraju. Pierwszym punktem jest zawieszenie przez austriackie władze prawa do azylu i przywrócenie ośrodków deportacyjnych.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Szef MSW Niemiec oskarża Austrię o imigracyjny "egoizm"

Horst Seehofer potępił słowa kanclerza Austrii Sebastiana Kurza, który zapowiedział niedawno kontynuację odsyłania migrantów do Afganistanu, sugerując, że mają oni związek z rosnącą przestępczością.

HELSINKI

Reforma szkolnictwa. Fińska edukacja będzie jeszcze lepsza? W niedzielę (1 sierpnia) w życie weszła nowa ustawa o szkolnictwie. Fińskie szkolnictwo już dziś ma reputację najlepszego w Europie, ale prawodawcy starają się uczynić je jeszcze skuteczniejszym oraz przyjaznym dla uczniów i rodziców.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Reforma szkolnictwa i darmowe podręczniki. Fińska edukacja będzie jeszcze lepsza?

Fińskie szkolnictwo już dziś ma reputację najlepszego w Europie.

SZTOKHOLM

Podzielić się szczepionkami czy zostawić dla siebie? W Szwecji, podobnie jak choćby w Izraelu czy USA, tematem dyskusji staje się kwestia podawania trzeciej, przypominającej dawki szczepionki na COVID-19.

Epidemiolog Anders Tegnell uważa, że Szwecja jest przygotowana na taką ewentualną potrzebę, choć, jak podkreśla, możliwość podawania trzeciej dawki szczepionki nie jest na razie brana pod uwagę.

Według szwedzkiej telewizji TV4 pytanie brzmi jednak, czy zachowanie zapasu szczepionek na ewentualną konieczność podawania kolejnych dawek jest moralnie uzasadnione, podczas gdy w wielu regionach świata szczepionek na COVID-19 po prostu brakuje.

“Chcieliśmy podzielić się nadwyżk szczepionek. Ale teraz, kiedy mamy mutacje, Deltę i inne rzeczy, być może trzeba będzie ponownie się zaszczepić, a wtedy staniemy przed bardzo trudnym dylematem”, wskazuje Richard Bergström, który odpowiada w Szwecji za koordynację kampanii szczepień.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Szwecja: Stefan Löfven ponownie premierem. Na horyzoncie poważne wyzwanie

Jesienią nowy rząd czeka jednak poważna próba, jaką będzie głosowanie nad budżetem.

PRAGA

Coś za coś. Czechy walczą z COVID-19, ale pokonały odrę. Czechy zmagają się z pandemią COVID-19, ale w ciągu pierwszej połowy roku po raz pierwszy od lat nie odnotowano ani jednego zachorowania na odrę, wskazuje Czeska Agencja Informacyjna (ČTK).

Poprzednia dekada była w Czechach czasem rosnącej zachorowalności na odrę. Rekordową liczbę 590 zakażeń stwierdzono w 2019 r., tuż przed tym, jak świat zdominował koronawirus SARS-CoV-2. Jednak wraz z wybuchem epidemii COVID-19 liczba przypadków odry zaczęła spadać. W 2020 r. odnotowano już tylko 4 przypadki, a w tym roku jak dotąd ani jednego, podaje Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego (SZÚ).

Czy zanikanie odry ma związek z rozwojem COVID-19? Zdaniem ekspertów jak najbardziej. To konsekwencja reżimu sanitarnego, wprowadzonego w związku z pandemią, powiedział dziennikarzom przewodniczący Czeskiego Towarzystwa Wakcynologii Roman Chlibek. Ostrzegł jednak, że wraz ze znoszeniem restrykcji może dojść do ponownego wzrostu zakażeń nie tylko wirusem SARS-CoV-2, ale też wirusem odry.

Z kolei według SZÚ tendencja spadkowa odry rozpoczęła się jeszcze przed pandemią. Instytut twierdzi jednak, że przeciwepidemiczne ograniczenia mogły pomóc w dalszym zwalczaniu odry. “Biorąc pod uwagę sposób rozprzestrzeniania się wirusa odry nie można wykluczyć wpływu środków zastosowanych w związku z pandemią COVID-19 (na spadek zachorowalności na odrę – red.)”, oceniła rzeczniczka SZÚ Štěpánka Čechová.

Szczyt zachorowań na odrę zarówno w Czechach, jak i w całej Europie, przypadł na lata 2018-2019. Duża zachorowalność doprowadziła do tego, że Czechy utraciły wówczas w Światowej Organizacji Zdrowia status państwa, w którym udało się wykorzenić tę chorobę.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Czechy: Płatny urlop dla pracowników budżetówki za zaszczepienie się przeciwko COVID-19?

To tylko jeden z pomysłów, mających na celu zachęcenie Czechów do szczepienia się na koronawirusa.

BRATYSŁAWA

Rejestracja na loterię szczepień otwarta. Ministerstwo Finansów Słowacji rozpoczęło rejestrację w loterii szczepień. Jest ona otwarta dla wszystkich, którzy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19, niezależnie od tego kiedy otrzymali szczepionkę lub jaki był jej rodzaj. Oprócz loterii, obywatele mogą wygrać specjalną nagrodę, jeśli uda im się przekonać innych do zaszczepienia.

Rejestracja potrwa do 31 października 2021. Państwo przeznaczyło ok. 855 tys. euro tygodniowo na nagrody w losowaniu loterii co oznacza, że łączny koszt tego przedsięwzięcia wyniesie ok. 10 mln euro. Nagroda za przekonanie kogoś do zaszczepienia będzie się różnić w zależności od wieku zaszczepionej osoby. Jedna osoba może otrzymać nagrodę za maksymalnie 50 osób, które przekonała.

Te rozwiązania mają za zadanie przekonać większą liczbę Słowaków do zaszczepienia się, jednak jak podaje sondaż przeprowadzony przez Słowacką Akademię Nauk, firmę MNFORCE oraz agencję Seesame, jednie 18 proc. respondentów ponownie rozważyłoby zaszczepienie się, gdyby zaoferowano im pieniądze.

Politycy wzięli udział w Dniu Pamięci o Holokauście Romów, który przypada 2 sierpnia. „Na statystyki Holokaustu składają się tysiące indywidualnych tragedii ludzkich, z których każda zasługuje na szczególną uwagę i szczególne wyróżnienie” – powiedziała prezydent Zuzana Čaputová, która brała udział w uroczystościach w Bańskiej Bystrzycy.

Obecny był tam także premier Eduard Heger, który powiedział, że droga do sukcesu to praca z grupami marginalizowanymi, bez przemocy i skrajności. Wraz z politykami, w uroczystościach uczestniczyli działacze romscy, artyści, sportowcy. Upamiętniają one ponad 3 tys. Romów, którzy zostali zabici w dniach 2-3 sierpnia 1945 r. w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Wydarzenie to znane jest jako Holokaust Romów.

Pełnomocnik rządu ds. społeczności romskich, Andrea Bučková, podkreśliła potrzebę przypominania młodym pokoleniom o tym, że w społeczeństwie nie ma miejsca na rasizm, dyskryminację oraz mowę nienawiści. Wskazała, że rząd Słowacji utworzył strategię dotyczącą integracji i udziału Romów w życiu społecznym, z planami nakreślonymi do 2030 r.

(EURACTIV.pl | Kinga Wysocka)

Słowacja: Rząd dopuszcza przywileje dla zaszczepionych

Ma to zmotywować obywateli do szczepień.

SOFIA

Wzrost liczby nielegalnych imigrantów. W Bułgarii w ostatnich dniach odnotowano znaczny wzrost liczby nielegalnych imigrantów, poinformowało bułgarskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

W Sofii w weekend zatrzymano 125 nielegalnych imigrantów, podających się za Afgańczyków, Syryjczyków i Irakijczyków. W piątek w mieście Płowdiw zatrzymano 50 osób, a w poniedziałek niedaleko granicy z Turcją 25 osób, w większości pochodzących z Afganistanu.

Jak wskazał wicepremier i szef MSW Bojko Raszkow, w lipcu próby nielegalnego przekroczenia granicy wzrosły dwukrotnie w porównaniu z majem br. Jego zdaniem przyczyną tego jest sezon letni, gdy tradycyjnie do granic przybywa więcej nielegalnych imigrantów oraz niestabilna sytuacja w Afganistanie po wycofaniu się z tego kraju obcych wojsk, zwłaszcza USA.

W lipcu udaremniono niemal 4,8 tys. prób nielegalnego przekroczenia bułgarskich granic.

(Paulina Borowska | EURACTIV.pl)

Kandydat na premiera. Antyestablishmentowa partia „Są Tacy Ludzie” (ITN) telewizyjnego showmana Sławi Trifonowa, która wygrała wybory w Bułgarii 11 lipca, niespodziewanie mianowała w piątek (30 lipca) mało znanego biznesmena Płamena Nikołowa na nowego premiera. Zgodnie z konstytucją parlament musi zatwierdzić nowy gabinet w ciągu „najbliższych siedmiu dni”, więc próba zostanie podjęta jeszcze w tym tygodniu. Szczegóły poniżej. 

(Paweł Natorski | EURACTIV.pl)

Bułgaria: Wyznaczono pretendenta na stanowisko premiera, ale poparcie dla jego kandydatury jest niepewne

Ugrupowanie „Są Tacy Ludzie” musi do piątku utworzyć gabinet i uzyskać poparcie parlamentu.

TIRANA

W poniedziałek do Albanii dotarło 50 tys. dawek szczepionki marki Pfizer. Informację zamieściła na swoim profilu na portalu Facebook minister zdrowia Ogerta Manastirliu, która wezwała uczniów szkół i młodzież powyżej 18 lat, aby skorzystali z otwartego miesiąca szczepień, która potrwa do końca sierpnia.

Osoby chcące otrzymać szczepionkę nie będą już musiały rejestrować się za pośrednictwem portalu e-Albania. Wystarczy, że odwiedzą jeden z czynnych codziennie punktów szczepień z dowodem osobistym w dłoni.

Albania do szczepienia swoich obywateli używa preparatów marki Pfizer, AstraZeneca, Sinovac i Sputnik V.

(Paweł Natorski | EURACTIV.pl)