Wielka Brytania zorganizuje spotkanie G7 ws. Afganistanu / Briefing z Europy

Boris Johnson, Wielka Brytania

Premier Boris Johnson zamierza zorganizować wirtualne spotkanie przywódców G7 w odpowiedzi na pogarszającą się sytuację w Afganistanie. / Zdjęcie: Canva

Boris Johnson zorganizuje zdalne spotkanie G7 ws. Afganistanu | Bundeswehra rozpoczyna ewakuację ludzi | Brukselska policja rozpoczyna nowy projekt, dotyczący nękania ulicznego | Austria chce ośrodków deportacyjnych dla uchodźców w pobliżu Afganistanu | Kolejne pożary w Grecji | Między innymi o tym piszemy we wtorkowym briefingu z Europy

 

LONDYN

Boris Johnson planuje wirtualne spotkanie G7 w sprawie Afganistanu. Premier Boris Johnson zamierza zorganizować wirtualne spotkanie przywódców G7 w odpowiedzi na pogarszającą się sytuację w Afganistanie.

Johnson rozmawiał wczoraj (16 sierpnia) z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem o tym, w jaki sposób oba kraje mogą współpracować, aby zapobiec kryzysowi humanitarnemu i uchodźczemu, podało biuro premiera Wielkiej Brytanii. Oczekuje się, że spotkanie G7 odbędzie się w najbliższych dniach. Obaj przywódcy zgodzili się również, że kraje powinny współpracować w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, w tym nad wspólną rezolucją.

Jak przekazał minister spraw zagranicznych Dominic Raab, Wielka Brytania wraz z zachodnimi partnerami rozważa nałożenie sankcji, jeśli talibowie nie będą przestrzegać praw człowieka lub pozwolą, by kraj stał się „bazą” dla terroryzmu. „Musimy zmierzyć się z nową rzeczywistością, jasno dajemy naszym partnerom do zrozumienia, za pomocą wszystkich dostępnych nam środków, że będziemy rozliczać talibów z ich zobowiązań dotyczących nowego startu w Afganistanie”, podkreślił szef brytyjskiej dyplomacji.

Raab dodał, że wszyscy byli zaskoczeni skalą i szybkością przejęcia władzy w kraju. Poinformował, że wojska brytyjskie pracują nad sprowadzeniem do domu obywateli brytyjskich i afgańskich, którzy współpracowali z brytyjską armią.

Londyn początkowo wyznaczył 600 żołnierzy do pomocy w ewakuacji, ale liczba ta została zwiększona do 900.

(Martyna Kompała)

Wielka Brytania: Spór o zwalnianie niezaszczepionych pracowników. Rząd nie ma nic przeciwko, opozycja krytykuje

Przeciwnicy argumentują, że wymóg szczepień oznacza ingerencję w ciało pracownika.

PARYŻ

Macron o Afganistanie. „Historyczny punkt zwrotny, który niesie poważne skutki dla całej społeczności międzynarodowej“ – tak przejęcie władzy w Afganistanie przez talibów prezydent Emmanuel Macron nazwał w wieczornym telewizyjnym orędziu.

„Te wydarzenia, na które byliśmy przygotowani, wymagają natychmiastowych decyzji i działań. Podjąłem decyzję o wysłaniu na miejsce dwóch samolotów wojskowych oraz sił specjalnych” – zapowiedział francuski prezydent. Dodał, że w Kabulu na ewakuację do Francji czeka kilkadziesiąt osób.

Szef francuskiego państwa wezwał też Radę Bezpieczeństwa ONZ do natychmiastowego podjęcia „odpowiedzialnych i wspólnych działań, aby zwalczyć zagrożenie terrorystyczne ze strony talibów”. Podkreślił przy tym, że „Afganistan nie może znów być bezpieczną przystanią dla terrorystów”.

Macron poinformował, że Francja wspólnie z Niemcami oraz resztą Unii Europejskiej będą wspólnie zabezpieczać unijne granice przed niekontrolowanym napływem ludzi z Afganistanu. Jednocześnie Paryż będzie pomagać osobom narażonym na prześladowania ze strony talibów, np. działaczom społecznym, dziennikarzom czy artystom. Część z nich Francja przyjmie do siebie.

(Anna Wolska)

Francja: W szkołach po wykryciu zakażenia nauka zdalna tylko dla niezaszczepionych uczniów

W szkołach podstawowych klasy mają być zamykane po wykryciu już pierwszego przypadku koronawirusa.

BERLIN

Bundeswehra zaczęła ewakuację ludzi z Afganistanu. Drugi z samolotów Bundeswehry wysłany do Afganistanu w celu ewakuacji ludzi do Niemiec nie mógł dolecieć do Kabulu. Wojskowy transportowy Airbus A400M krążył przez ponad godzinę nad afgańską stolicą, ale ostatecznie musiał polecieć do Taszkientu w Uzbekistanie, co potwierdził już dowodzący komponentem wojskowym NATO w Afganistanie niemieckie generał Markus Laubenthal.

Lotnisko w Kabulu zostało bowiem zamknięte przez wojsko USA, które usiłowało usunąć afgańskich cywilów z pasów startowych. Zdesperowani Afgańczycy czepiali się bowiem kół startujących amerykańskich maszyn i kilka osób poniosło z tego powodu śmierć.

Pierwszy samolot Bundeswehry dotarł natomiast do Kabulu jeszcze zanim lądowania zostały czasowo wstrzymane. Maszyna wystartowała w lot do Niemiec wczoraj (16 sierpnia) krótko przed tym jak wstrzymano także starty. Na pokładzie było jednak tylko siedem ewakuowanych osób, ponieważ innym osobom nie udało się jeszcze dotrzeć na lotnisko.

Minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer poinformowała natomiast, że ewakuację obywateli Niemiec oraz afgańskich współpracowników niemieckiej ambasady i niemieckiego wojska będzie wspierać 600 żołnierzy jednostek specjalnych Bundeswehry, którzy są w drodze do Afganistanu.

(Anna Wolska)

Maas: Niemcy wstrzymają pomoc dla Afganistanu, jeśli władzę przejmą talibowie

Dotychczas Berlin wspierał Afgańczyków kwotą 430 mln euro rocznie, poinformował szef niemieckiej dyplomacji.

RZYM

Samolot z Włochami zabranymi z Kabulu wylądował w Rzymie. Samolot włoskich sił powietrznych lecący ze stolicy Afganistanu, Kabulu, wylądował wczoraj (16 sierpnia) na rzymskim lotnisku Fiumicino. Na pokładzie znajdowały się 74 osoby, które opuściły kraj po natarciu talibów: pracownicy ambasady, Włosi przebywający w Afganistanie i około dwudziestu byłych afgańskich współpracowników zagrożonych odwetem, jeśli pozostaną w ojczyźnie.

Jest to pierwsza operacja przeprowadzona przez Włochy w celu ewakuacji rodaków z Afganistanu. Pietro del Sette, ekspert z włoskiej Agencji Rozwoju, który przyleciał wczoraj z Afganistanu, powiedział, że sytuacja w stolicy kraju “ulega dalszemu pogorszeniu, lotnisko cywilne zostało zamknięte, wyjechaliśmy jako ostatni, ale są inni Włosi, nie wiem ilu i mam nadzieję, że komponent lotniska wojskowego jest w stanie przeprowadzić nasz program repatriacyjny”. „To, co się wydarzyło, to porażka, która bardzo boli”, podkreślił.

W pisemnym oświadczeniu premier Mario Draghi podziękował siłom zbrojnym za operację, “która pozwoliła włoskich obywatelom przebywającym w Afganistanie powrócić z powrotem do kraju”. Szef rządu dodał, że “obowiązkiem Włoch jest ochrona afgańskich obywateli, którzy współpracowali z naszą misją.”

Włochy opracowały plan sprowadzenia personelu ambasady włoskiej oraz pozostałych rodaków z Afganistanu. Równolegle kontynuowane będą prace koordynacyjne zespołu wojskowego COVI w ramach operacji „Aquila Omnia” na rzecz humanitarnej ewakuacji z kraju afgańskich współpracowników wraz z ich rodzinami.

(Monika Mojak)

Włochy: Zmieni się prawo dotyczące obywatelstwa? Bodźcem Igrzyska Olimpijskie

Reforma była rozważana już w 2017 r., ale przepadła w Senacie. Teraz rząd myśli o tym, by powrócić do podobnej inicjatywy.

BRUKSELA

Brukselska policja rozpoczyna nowy projekt uświadamiający o nękaniu ulicznym. Przedsięwzięcie uruchomione zostało w strefie policyjnej Brukseli Północnej i ma na celu edukowanie społeczeństwa, jak i funkcjonariuszy na temat ulicznego nękania w mieście. Więcej szczegółów poniżej.

(Kinga Wysocka)

Nowy projekt brukselskiej policji zwróci uwagę na nękanie uliczne

Przedsięwzięcie ma na celu edukowanie społeczeństwa i funkcjonariuszy na temat ulicznego nękania w mieście.

WIEDEŃ

Austria chce centrów deportacyjnych wokół Afganistanu. Władze w Wiedniu mimo przejęcia Kabulu przez talibów wciąż zapowiadają kontynuację deportacji afgańskich uchodźców, którym odmówiono azylu, z powrotem do Afganistanu. Wczoraj (16 sierpnia) zaproponowały utworzenie w okolicach Afganistanu specjalnych ośrodków deportacyjnych jako alternatywy dla przyjmowania uchodźców w Europie. Więcej szczegółów poniżej.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Austria chce centrów deportacyjnych wokół Afganistanu

Austriacki rząd zaproponował utworzenie w okolicach Afganistanu specjalnych ośrodków deportacyjnych jako alternatywy dla przyjmowania uchodźców w Europie.

WARSZAWA | HAGA

TVN z holenderską koncesją… ale nadal bez polskiej. Zarząd TVN S.A poinformował wczoraj, że uzyskał właśnie holenderską koncesję na nadawanie swojego programu. Zapowiedział także, że jeśli polska koncesja wygaśnie, to wykorzysta holenderską. Podkreśla jednak, że wciąż ma nadzieję na pozytywną decyzję KRRiT w tej sprawie. Więcej szczegółów poniżej.

(Barbara Bodalska)

Lex TVN: TVN ma holenderską koncesję, ale wciąż czeka na polską

Zarząd TVN S.A podkreśla jednak, że wciąż ma nadzieję na pozytywną decyzję KRRiT w tej sprawie. 

ATENY

Kolejne pożary. Kilka dni po opanowaniu żywiołu w całym kraju, wczoraj (16 sierpnia) w pobliżu Aten wybuchły dwa kolejne pożary. Ewakuowano pobliskie wsie, ale nie ma na razie doniesień o ofiarach.

Jeden z pożarów wybuchł w okolicach miejscowości portowej Lawrio, ok. 60 km na południe od Aten. Ogień usiłowało stłumić 91 strażaków, wspieranych przez wyspecjalizowane jednostki latające. Pożar wymusił ewakuację trzech wsi. Drugi pożar miał miejsce w wiosce Wilia 50 km na północ od stolicy, niedaleko od letniego obozu dla dzieci. Pożar próbowano gasić przy pomocy pięciu helikopterów i pięciu samolotów strażackich.

W ostatnich tygodniach w Grecji wybuchło ok. 500 pożarów. – największy z nich na Eubei w okolicach Aten. Grecja, podobnie jak Turcja czy Tunezja, odnotowują tego lata najwyższe temperatury od dekad, co często staje się przyczyną pożarów.

Premier Kyriakos Mitsotakis przeprosił tydzień temu za zbyt powolną i nieadekwatną reakcję na pustoszenie kraju przez ogień. Zapowiedział pakiet pomocowy w wysokości 500 mln euro na pokrycie zniszczeń na Eubei i w również poważnie dotkniętym regionie Attyki.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Grecja mierzy się z “ekologiczną katastrofą”

Grecki premier Kyriakos Mitsotakis określił pustoszące od ponad tygodnia pożary jako “największą katastrofę ekologiczną, jaka miała miejsce w Grecji od dziesięcioleci”.

BUDAPESZT

Węgry nie przyjmą Afgańczyków. Węgry nie pozwolą na swobodny napływ migrantów z Afganistanu, powiedział w poniedziałek (16 sierpnia) urzędnik MSZ.

Sekretarz stanu Levente Magyar powiedział mediom, że świat jest świadkiem „całkowitego upadku wojskowego i politycznego w Afganistanie” po wycofaniu z kraju międzynarodowych sił kierowanych przez USA.

Zaznaczył, że gdy Stany Zjednoczone ogłosiły swoją decyzję o wyprowadzeniu wojsk z Afganistanu, rząd węgierski ostrzegał, że należy zrobić to tak, by kraj ten nie stał się siedliskiem międzynarodowego terroryzmu ani punktem wyjścia dla masowej migracji. „Niestety operacja nie została przeprowadzona w sposób, w jaki chciałaby tego większość świata”, powiedział.

Jak dodał, rząd Viktora Orbána sprzeciwia się narażeniu narodu węgierskiego na konsekwencje „błędnych decyzji i operacji geopolitycznych”. Zaznaczył, że Węgry odmawiają przyjęcia do kraju osób uciekających z Afganistanu. „Wśród społeczności międzynarodowej krążą dokumenty apelujące do krajów, które stacjonowały w Afganistanie i ogólnie do krajów zachodnich o nieograniczone przyjmowanie afgańskich migrantów”, stwierdził.

Zastrzegł, że Węgry uchodźców nie przyjmą, ale podkreślił jednocześnie, że rząd w Budapeszcie szuka sposobu, aby pomóc osobom, które pracowały na rzecz węgierskiej armii, m.in. jako tłumacze.

(Martyna Kompała, Paweł Natorski)

PRAGA

Talibowie porwali czeskiego tłumacza. Talibowie porwali jednego z tłumaczy, którzy pracowali dla czeskiego wojska w Afganistanie, przekazała w poniedziałek agencja CTK, powołując się na organizację Vlczi Maky, pomagającą weteranom.

Informację przekazał organizacji brat tłumacza. “Straciliśmy kontakt z jednym z tłumaczy. Według relacji jego brata uzbrojeni mężczyźni włamali się do jego domu, pobili go i uprowadzili”, poinformowała Vlczi Maky. “Nie znamy sytuacji jego żony i trójki małych dzieci”, dodała.

Według organizacji w pobliżu lotniska ukrywało się wraz z rodzinami czterech tłumaczy, którzy nie znaleźli się na rządowej liście osób do ewakuacji. W niedzielę (15 sierpnia) wieczorem ministerstwo obrony dodało do listy osób do ewakuacji dwóch tłumaczy, którzy początkowo się na niej nie znaleźli. „Potwierdza to, że podczas sporządzania listy mogły wystąpić błędy. Prosimy rząd o wpuszczenie do samolotu ewakuacyjnego wszystkich byłych tłumaczy czeskiego wojska, którzy wciąż mogą przybyć na lotnisko”, apelowała organizacja.

Sytuacja afgańskich tłumaczy, którzy współpracowali podczas misji w Afganistanie z USA i innymi państwami NATO, a potem pozostała na miejscu, zagrożona przez talibów w związku ze swoją działalnością, jest przedmiotem listów otwartych, jakie piszą do światowych przywódców m.in. organizacja Red T, zajmująca się ochroną praw tłumaczy pisemnych i ustnych na świecie, Międzynarodowe Stowarzyszenie Tłumaczy Konferencyjnych AIIC i inne organizacje.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy: Porównywany do Václava Havla lider Piratów przekonuje, że jest dobrym materiałem na premiera

Premier Andrej Babiš obawia się czeskiej partii Piratów. Jej lidera określa mianem „neomarksisty”

BRATYSŁAWA

Słowacja wyraziła gotowość do udzielenia azylu 10 Afgańczykom. Przedstawiciele rządu potwierdzili, że pracują nad wysłaniem samolotu wojskowego, który ma ewakuować słowackich obywateli.

„Sytuacja wymaga szybkiej reakcji, aby pomóc tym, których życie jest zagrożone” – oświadczył za pośrednictwem Facebooka premier Eduard Heger. Oznajmił, że jest w stałym kontakcie z ministrem spraw zagranicznych Ivanem Korčokiem i ministrem obrony Jaroslavem Nad’.

Kraj chce ponadto udzielić azylu 10 obywatelom Afganistanu, którzy w przeszłości współpracowali z krajami Unii Europejskiej. Pod koniec ubiegłego tygodnia słowackie ministerstwo spraw zagranicznych informowało, że w Afganistanie przebywało trzech obywateli Słowacji – jeden z nich należy do organizacji Lekarze bez Granic, której wydział zlecił już opuszczenie kraju. Pozostałe dwie osoby nie prosiły o pomoc w wyjeździe.

(Kinga Wysocka)

Słowacja wypłaci odszkodowania ofiarom przymusowej sterylizacji

Sprawie bliżej przygląda się Komisja Europejska.

SARAJEWO

Oskarżenie za czyny podczas wojny na Bałkanach. Bośniacka Prokuratura poinformowała w poniedziałek, że byli policjanci, Serbowie bośniaccy – Ranko Cesić, Slobodan Ljubicić i Stojan Petrović – zostali oskarżeni o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości w rejonie Brczko w okresie od kwietnia do grudnia 1992 roku.

Dwóch pierwszych jest posądzonych o zabicie czterech bośniackich cywilów oraz o bezprawne i brutalne przetrzymywanie kobiet, które następnie zostały przez nich zgwałcone i  wykorzystane seksualnie. Petrović został oskarżony o bezprawne zatrzymanie jednej kobiety i zgwałcenie, dodatkowo za groźby w jej kierunku, że zabije jej najbliższego krewnego.

Jeden z policjantów, Ranko Cesić, został już raz skazany na 18 lat przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii za torturowanie, gwałty i zabójstwa Bośniaków oraz Chorwatów zatrzymanych w obozie przetrzymywania Luka niedaleko Brczko w 1992 roku. Wyszedł on z więzienia po odbyciu 2/3 kary po okazaniu skruchy i dobrej współpracy z prokuratorami.

(Paweł Natorski)

Bośnia i Hercegowina upamiętniła 26. rocznicę masakry w Srebrenicy

Kolejne ofiary spoczęły w Centrum Pamięci Potočari.

BELGRAD

Czas na trzecią dawkę. „Serbia zacznie we wtorek podawać mieszkańcom trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19”, oświadczyła członkini Sztabu Kryzysowego ds. COVID-19 Darija Kisić Tepavcević.

Dodała, że trzecią dawkę w pierwszej kolejności otrzymają osoby z problemami zdrowotnymi, po przeszczepie narządów lub poddawani chemioterapii przeciwnowotworowej. Do otrzymania kolejnej dawki preparatu zakwalifikowane są również osoby powyżej 70 roku życia oraz te pracujące w służbie zdrowia lub opiece społecznej. Jak jednak zaznaczyła Kisić Tepavcević, docelowo trzecia dawka będzie jednak dostępna dla każdego chętnego.

Decyzja ma związek z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19 w Serbii. W poniedziałek (16 sierpnia) odnotowano prawie 1,3 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co jest najwyższym wynikiem od początku maja.

(Paweł Natorski)

Prezydent Chorwacji: "Tesla ma taki sam związek z Serbią jak Bruce Lee". Monety euro z fizykiem dzielą Zagrzeb i Belgrad

Plan Chorwacji, aby na narodowych rewersach waluty euro umieścić wizerunek Nikoli Tesli wzbudził duże emocje w regionie.