Wielka Brytania: Theresa May dalej premierem, wotum nieufności odrzucone

Brexit imigracja

Theresa May, premier Wlk. Brytanii// Źródło: Number 10 via Flickr

Izba Gmin odrzuciła złożony przez Partię Pracy wniosek o odwołanie rządu premier Theresy May. Za wotum nieufności opowiedziało się 306 członków parlamentu. Przeciw było 325.

 

Wniosek o odwołanie Theresy May złożył lider Partii Pracy Jeremy Corbyn. Zrobił to po tym, jak we wtorek (15 stycznia) Izba Gmin ogromną większością głosów odrzuciła wynegocjowany przez rząd projekt umowy określającej warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wówczas przeciwko rządowi zagłosowało aż 432 posłów (w tym 118 zbuntowanych posłów rządzącej Partii Konserwatywnej), a umowę odrzucono przewagą aż 230 głosów. Nigdy jeszcze w historii brytyjskiego parlamentaryzmu rząd nie poniósł tak druzgocącej porażki.

Parlamentarzyści, którzy zbuntowali się we wtorek, w środę stanęli już jednak murem za swoją premier. Theresę May poparła cała Partia Konserwatywna oraz wspierająca mniejszościowy rząd lojalistyczna północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP).

Brytyjski parlament zdecydowanie odrzucił umowę ws. brexitu

Za przyjęciem wynegocjowanego z Brukselą porozumienia określającego warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE opowiedziało się wczoraj wieczorem 202 deputowanych, a za jego odrzuceniem – 432, w tym 118 posłów rządzącej Partii Konserwatywnej, czyli 37,2 proc. klubu parlamentarnego premier Theresy May.

Spotkania z liderami opozycyjnych ugrupowań

Tuż po wygranym głosowaniu premier zapowiedziała, że odbędzie serię spotkań z przedstawicielami wszystkich partii politycznych w Izbie Gmin, aby wspólnie wypracować porozumienie ws. brexitu. „Izba Gmin wyraziła swoje zaufanie dla tego rządu. Jestem gotowa, aby pracować z każdym członkiem tej Izby, aby zadbać o to, że zachowa ona także zaufanie Brytyjczyków” – powiedziała May.

Pierwsze spotkania odbyła jeszcze wczoraj (16 stycznia) wieczorem. Premier spotkała się z liderami najbardziej pro-unijnych partii w Izbie Gmin – Liberalnych Demokratów, Szkockiej Partii Narodowej oraz walijskiej partii Plaid Cymru (Partia Walii).

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE zaplanowane jest na 29 marca, a groźba bezumownego rozwodu Londynu z Brukselą (tzw. no-deal brexit) jest ogromna. Izba Gmin odrzuciła wynegocjowany projekt, UE nie zgadza się natomiast na jego renegocjację. Premier May poinformowała, że nowy harmonogram prac jej rządu ws. brexitu przedstawi w poniedziałek, gdy już odbędzie wszystkie spotkania z partyjnymi liderami.

Brexit: Co dalej?

Odrzucenie przez Izbę Gmin projektu umowy brexitowej między Wielką Brytanią a Unią Europejską skomplikowało proces opuszczania przez Brytyjczyków UE. Istnieje teraz kilka – mniej lub bardziej prawdopodobnych – scenariuszy.
 
1. Brexit bez umowy, czyli tzw. no-deal brexit
To bardzo prawdopodobny rozwój wydarzeń. …

Nocne wystąpienie premier

W nocy May wygłosiła kolejne wystąpienie. Na konferencji prasowej przed swoją siedzibą na Downing Street 10 zaapelowała do wszystkich członków Izby Gmin, aby „postawili interes narodowy na pierwszym miejscu i zrealizowali wolę obywateli wyrażoną w referendum”. „Zdecydowana większość Brytyjczyków chce od nas doprowadzenia do brexitu i rozwiązania innych kwestii, które są dla nich ważne. Konieczne jest teraz wypracowanie nowej propozycji, która zrealizuje wynik referendum i będzie miała poparcie parlamentu” – mówiła premier.

Jak dodała, brexit odbędzie się zgodnie z planem, a więc Wielka Brytania opuści UE w nocy z 29 na 30 marca. Dlatego May chce, aby wszystkie partie zaangażowały się w prace nad uzyskaniem jakiejkolwiek formy porozumienia z UE. Skrytykowała przy tym decyzję lidera Partii Pracy, który na razie odmówił udziału w ponadpartyjnych konsultacjach. Jeremy Corbyn chciał najpierw uzyskać od premier gwarancję, że nie dojdzie do no-deal brexit. Udzielenie takiej gwarancji oznaczałoby zapewne pośrednią zgodę na odłożenie wyjścia z UE w czasie, a to May wyklucza.

Premier oświadczyła, że jest „zawiedziona” postawą Jeremy’ego Corbyna, ale drzwi do rozmów z rządem „pozostawia dla niego otwarte”. Przyznała jednak, że uzyskanie wewnątrzbrytyjskiego kompromisu w sprawie brexitu „nie będzie prostym zadaniem”. Przypomniała jednak, że w wyborach parlamentarnych z 2017 r. 80 proc. startujących w nich partii miało zapisane w swoich programach uszanowanie wyniku referendum brexitowego z 2016 r., a to oznacza wyjście z UE w ustalonym wcześniej terminie.

Reakcje na głosowanie w Izbie Gmin nad umową brexitową

Głosowanie w Izbie Gmin nad projektem umowy regulującej warunki brexitu było bacznie obserwowane w wielu europejskich stolicach. W komentarzach dominuje nadzieja, że uda się jeszcze wypracować porozumienie między Wielką Brytanią a UE.
 

Jako jeden z pierwszych na wynik głosowania w Izbie …